Ako nastaviť alebo zmeniť heslo pre Wi-Fi

Dobrý deň!

„Prečo sa mi každý večer spomalí internet, nemôžem nič stiahnuť a stránky sa otvárajú dlho?“ - Jeden priateľ sa ma raz spýtal ...

Na druhý deň ma po kontrole jeho nastavení internetu, programov, smerovača atď. Prekvapil iba jeden okamih: jeho domáca sieť Wi-Fi nebola chránená heslom (jednoducho tam nebolo ?).

Zvláštne je, že po nastavení hesla sa brzdenie a oneskorenie internetu zastavilo a večer začal internet fungovať podľa očakávaní. Podľa všetkého sa našli susedia, ktorí úspešne využívali jeho internetový kanál (a po večeroch všetci prichádzajú domov z práce / zo školy atď.).

Vo všeobecnosti dám jednu radu: v každom prípade, ak máte podozrenie, zmeňte heslo siete Wi-Fi. Ak ho vôbec nemáte, určite si ho nainštalujte!

? Dôležité! Musíte tiež zmeniť heslo pre Wi-Fi, pretože tí, ktorí sa pripájajú k vašej sieti, budú používať internet pod vašou IP adresou. V zásade platí, že ak sledujú nejaké „mačky“ - potom mu Boh žehnaj ...

Len si však predstavte, či sa dopustia protiprávneho konania - vy (s najväčšou pravdepodobnosťou) prídete ako prví! Myslím si, že nikto také návštevy nepotrebuje? Preto je potrebné HESLO!

*

Nastavenie nového hesla pre sieť Wi-Fi

Ak chcete zmeniť heslo pre prístup k sieti Wi-Fi, musíte urobiť nasledovné:

 • prejdite na nastavenia smerovača Wi-Fi;
 • potom otvorte kartu / sekciu na konfiguráciu bezdrôtovej siete (nazývanej tiež „Bezdrôtové pripojenie“ alebo „Wi-Fi“);
 • na tejto karte vyberte bezpečnostný certifikát , typ šifrovania a heslo pre prístup do siete.

Všeobecne je všetko dosť jednoduché. Pred prechodom na konkrétne modely smerovačov a ich konfiguráciu sa zameriam na niekoľko dôležitých parametrov (vyjadrených vyššie).

Osvedčenie o bezpečnosti

Najobľúbenejšie bezpečnostné certifikáty, ktoré sa nachádzajú takmer v každom smerovači, sú: WEP, WPA-PSK a WPA2-PSK. Najlepšie zabezpečenie dnes poskytuje certifikát WPA2-PSK a odporúčam ho zvoliť.

Ak sa zariadenia, ktoré nepodporujú WPA2-PSK, pripoja k sieti Wi-Fi, zastavte sa na možnosti WPA-PSK (niektoré smerovače majú zmiešaný režim WPA / WPA2).

Mimochodom, niektoré rozpočtové modely smerovačov nemusia fungovať stabilne a prerušiť pripojenie, keď je vybratá možnosť WPA2-PSK. V takom prípade skúste obmedziť rýchlosť smerovača a zmeniť bezpečnostný certifikát.

Typ šifrovania

Úzko súvisí s bezpečnostným certifikátom. Ak zvolíte WPA, použije sa protokol TKIP (Temporary Key Integrity Protocol), pri použití WPA2 sa použije zabezpečený štandard AES.

Od toho odporúčam začať. Ak zvolíte iné nastavenie, môžu sa vyskytnúť problémy s pripojením zariadení k sieti.

Výber hesla

Možno tu poviem iba to najzákladnejšie, čo si o jeho výbere myslím. Všimol som si, že mnoho používateľov nastavuje veľmi jednoduché heslá ako: „11111111“, „2222222“, „11111122222“ atď. Takéto heslá sú veľmi rýchlo hrubou silou a prelomené!

Je nepravdepodobné, že samozrejme bude niekto zámerne a dlho trvať, kým uhádne heslo pre vašu domácu sieť Wi-Fi (najmä preto, že v drvivej väčšine nemá žiadne cenné údaje), a napriek tomu dám pár tipov, ako by malo byť heslo:

 1. najmenej 8 znakov;
 2. je vhodné používať ako písmená (latinka), tak aj číslice (samozrejme, niektoré povedia aj špeciálne znaky - ale podľa mňa to za to nestojí, je príliš drzé ich po pripojení k sieti písať na telefóne alebo tablete) );
 3. nepoužívajte svoje mená, štandardné slová (heslo, administrátor, počítač atď.), najslávnejšie dátumy atď.

Prejdime teraz k konkrétnym modelom smerovačov. Takže ...

? Pomoc! 

Možno vám bude užitočný článok o tom, ako zadať nastavenia smerovača - //ocomp.info/kak-zayti-po-192-168-1-1-vhod-vrouter.html

D-Link

Jedna z najpopulárnejších značiek smerovačov v našej krajine. Je ich pomerne veľké množstvo, ale nie je toľko firmvérov, ktoré sa navzájom líšia (zásadne), 3-4 ks. V tomto článku uvediem niekoľko ich variácií a najskôr niekoľko dôležitých parametrov.

? IP adresa (predvolená) na vstup do nastavení:  //192.168.0.1

(najlepšie pomocou prehliadača Internet Explorer)

Prihlásenie (predvolené): admin

Heslo (predvolené): buď prázdny reťazec, alebo správca .

V starších modeloch smerovačov (napríklad DIR-300, DIR-320, DIR-615, DIR-651) sa firmvér spravidla neprekladá do ruštiny a je prezentovaný v takom oranžovo-sivom prevedení. Ak chcete zmeniť heslo, musíte prejsť do nastavení smerovača (ak ho nezadáte, prečítať si to), a otvoriť sekciu „Nastavenie / bezdrôtové pripojenie“ .

V spodnej časti okna v stĺpci Sieťový kľúč zadajte svoje heslo (pozrite si obrazovku nižšie), mimochodom, na rovnakom mieste, mimochodom, je nastavený bezpečnostný certifikát aj typ šifrovania. ... Po zadaných nastaveniach ich uložte - tlačidlo Uložiť nastavenia .

DIR-300 - nastavenie hesla / nastavenie / bezdrôtové nastavenie

Mimochodom, v ruskom preklade je podobný firmvér, je nakonfigurovaný rovnakým spôsobom.

U modelov smerovačov DIR-300 NRU a DIR-320 NRU (verzia firmvéru 1.2) vyzerá stránka s nastaveniami trochu inak: pekné biele pozadie, všetky hlavné sekcie nastavení sú uvedené na ľavej strane. Otvorte „Nastavenia Wi-Fi / Zabezpečenie“ a nastavte:

 1. sieťová autentifikácia: napríklad WPA-PSK;
 2. šifrovací kľúč PSK: toto je vaše heslo;
 3. Šifrovanie WPA: TKIP + AES.

Nezabudnite uložiť nastavenia kliknutím na tlačidlo „Zmeniť“ .

DIR-300 NRU / firmvér verzie 1.2

Smerovače D-Link DIR-620 / DIR-320 NRU vo firmvérových verziách 1.3 a 1.4 majú mierne odlišné rozhranie: pri prechode na hlavnú obrazovku uvidíte sivé pozadie a dlaždice (ako vo Windows 8), ktoré zobrazujú hlavné sekcie nastavení.

Ak chcete zmeniť heslo, otvorte sekciu „Nastavenia Wi-Fi / zabezpečenie“ (číslo 1 na snímke obrazovky nižšie) a potom zadajte:

 1. sieťová autentifikácia: napríklad WPA2-PSK;
 2. Šifrovací kľúč - zadajte svoje heslo;
 3. Šifrovanie WPA - AES (pozri snímku obrazovky nižšie).

DIR-300 NRU 1.4 / nastavenie hesla

Router od spoločnosti Rostelecom (Sagemcom)

Všeobecne platí, že so smerovačmi od spoločnosti Rostelecom spravidla nie sú žiadne veľké problémy - všetko funguje podľa očakávaní. A keď sa pripojíte na internet, dostanete heslo a všetko bude nastavené. Firmvér v smerovačoch je úplne v ruštine, takže o ňom zvyčajne nie sú žiadne otázky.

? Parametre pre zadanie nastavení

Adresa//192.168.1.1/

Heslo a prihlasovacie meno (predvolené): admin

 Fungovať bude takmer akýkoľvek prehliadač : Opera, Firefox, IE, Chrome atď.

Ak chcete nastaviť heslo, otvorte časť „Nastavenia / zabezpečenie WLAN“ . Ďalej v pododdiele „Ručná konfigurácia prístupového bodu“ vyberte:

 1. Autentifikácia - WPA2-PSK;
 2. Heslo WPA / WAPI - zadajte svoje heslo;
 3. Šifrovanie WPA / WAPI - AES;
 4. potom kliknite na tlačidlo „Použiť / Uložiť“ (snímka obrazovky je uvedená nižšie).

V skutočnosti je to celé nastavenie ...

Sagemcom Fast 2804 - router od spoločnosti Rostelecom

TP-Link

Jeden z najväčších výrobcov smerovačov, ich výrobky používajú desiatky miliónov ľudí na celom svete. U nás sú veľmi populárne aj ich routery, ktoré si s ruskými „realitami“ celkom dobre poradia (spolupracujú takmer so všetkými poskytovateľmi internetu).

? parametre pre vstup

IP adresa192.168.1.1 (v zriedkavých prípadoch 192.168.0.1 , v závislosti od verzie firmvéru);

Užívateľské meno : admin;

Heslo : admin (zadajte bez bodiek, čiarok atď.).

Najčastejšie sa musíte vysporiadať s takzvaným „zeleným“ firmvérom. Nájdené v smerovačoch: TP-LINK TL-WR740xx, TL-WR741xx, TL-WR841xx, TL-WR1043ND (45ND) atď. Približne 50/50 firmvéru je v angličtine / ruštine.

Screenshot nižšie zobrazuje anglickú verziu: pre zmenu hesla musíte otvoriť sekciu "Wireless / Wireless Security" , potom zvoliť WPA / WPA2 -Osobné a vložiť:

 • Verzia - automatická (odporúčaná);
 • Šifrovanie - automatické (odporúčané);
 • zadajte heslo do riadku Heslo PSK .

Zadané nastavenia uložíte kliknutím na tlačidlo „Uložiť“ v dolnej časti okna.

TP-Link („zelený“ firmvér)

Takmer identické kroky bude potrebné vykonať v ruskej verzii „zeleného“ firmvéru: otvorte sekciu „Bezdrôtové zabezpečenie“ a potom nastavte heslo PSK (pozri číslo 3 na snímke obrazovky nižšie).

„Zelený“ firmvér TP-Link (ruská verzia)

„Modrá“ verzia firmvéru tiež často nájdete v smerovačoch TP-Link (napríklad TP-LINK WR340G, TP-LINK WR340GВ a ďalších podobných modeloch).

Ich nastavenie je takmer identické:

 1. najskôr otvorte sekciu „Nastavenia bezdrôtového pripojenia“ ;
 2. v stĺpci Typ zabezpečenia  nastavte WPA-PSk / WPA2-PSK;
 3. Možnosť zabezpečenia - nastavená automaticky;
 4. Šifrovanie - nastavenie Automatické;
 5. PSK Passphrase je heslo (mierne odlišné hláskovanie ako v iných verziách firmvéru). Potom ho treba určiť pri bezdrôtovom pripojení k smerovaču.

Modrý firmvér TP-Link

Po vykonaní nastavení ich uložte (tlačidlo Uložiť na snímke obrazovky vyššie, pozri číslo 3).

TRENDnet

Prístupové parametre sú relevantné za predpokladu, že smerovač má výrobné nastavenia a jeho IP sa nezmenila.

? IP adresa pre zadanie nastavení : //192.168.10.1

Užívateľské meno (prihlásenie) : admin

Heslo (heslo pre prístup) : admin

Smerovače TRENDnet majú vo všeobecnosti najčastejšie dve verzie firmvéru: modrú a sivú (v ruštine aj v angličtine).

Ak chcete nakonfigurovať zabezpečenie a nastaviť heslo v modrom firmvéri, napríklad v smerovači TRENDnet TEW-432 BRP, musíte urobiť nasledovné:

 1. otvorte sekciu Bezdrôtové pripojenie / zabezpečenie ;
 2. v poli Typ autentifikácie vyberte WPA;
 3. vyberte PSK v poli PSK / EAP ;
 4. v poli Typ šifry vyberte Auto;
 5. do poľa Passphrase a Confirmed Passphrase zadajte heslo a kliknite na tlačidlo Použiť (obrazovka nižšie).

Nastavenie zabezpečenia TRENDnet TEW-432BRP / Zabezpečenie / Wi-Fi

V „šedej“ verzii firmvéru (napríklad ako v smerovači TRENDnet TEW-651BR) sa akcie vykonávajú rovnakým spôsobom, dokonca aj položky ponuky sa nachádzajú na rovnakých miestach.

TrendNet TEW-651BR

ASUS

? parametre pre vstup

IP adresa (webové rozhranie): 192.168.1.1

Prihlasovacie meno a heslo : „admin“ (zadajte bez úvodzoviek!)

Prehliadač: Preferuje sa IE (aj keď moderné verzie webového rozhrania fungujú dobre so všetkými obľúbenými verziami prehľadávačov Firefox, Chrome, Opera atď.).

Najčastejšie majú smerovače ASUS dva firmvérové ​​verzie: „modrý“ a „čierny“ (navyše sú zvyčajne lokalizované v ruštine).

Ak chcete zmeniť heslo v smerovačoch ASUS RT-N10E, RT-N10LX, RT-N12E, RT-N12LX atď. (Jedná sa o „modrý“ firmvér), musíte otvoriť  kartu „Ďalšie nastavenia / Bezdrôtová sieť / Všeobecné“ oddiel .

Do poľa „Predzdieľaný kľúč WPA“ zadajte svoje heslo a uložte nastavenia.

Firmvér ASUS / modrý

V smerovačoch ASUS RT-N10P, RT-N11P, RT-N12, RT-N15U, RT-N18U sa firmvér (z hľadiska nastavenia hesla) líši iba farbou. V ňom musíte tiež otvoriť časť „Bezdrôtová sieť“ , karta „Všeobecné“ . Potom zmeňte stĺpec „Predbežne zdieľaný kľúč WPA“ a uložte nastavenia.

Verzia firmvéru ASUS / „čierna“

Zyxel

? parametre pre vstup

IP adresa smerovača v sieti (webové rozhranie) 192.168.1.1

Prihlásenie:  admin

Heslo (predvolené): admin

? Pomoc!  ZyXEL Keenetic: ako vstúpiť do nastavení smerovača (my.keenetic.net)

Ak chcete zmeniť heslo pre ZyXEL Keenetic prvej série, musíte prejsť na webové rozhranie, otvoriť časť „Sieť Wi-Fi“ , karta „Zabezpečenie“ . Potom nastavte nasledujúce parametre:

 • Autentifikácia - WPA-PSK / WPA2-PSK;
 • Typ ochrany - TKIP / AES;
 • Formát sieťového kľúča - ASCII;
 • Sieťový kľúč (ASCII) - nastavte svoje heslo, ktoré bude potrebné zadať pri bezdrôtovom pripojení k smerovaču.

Po zadaní nastavení ich nezabudnite uložiť kliknutím na tlačidlo „Použiť“ .

ZyXEL

Novšie smerovače (napríklad Zyxel Keenetic II: Start, Giga, Omni, Viva, Extra) majú nainštalovaný mierne odlišný firmvér. Ak chcete zmeniť heslo v nich, musíte v ponuke zvoliť časť „Wi-Fi“ a potom zvoliť kartu (vyššie) -  „Prístupový bod“ .

ZyXEL Keenetic II

NetGear

? parametre pre vstup

IP adresa  (na vstup do nastavenia smerovača): 192.168.1.1

Prihlásenie : admin

Heslo (predvolené): heslo

Môžete použiť takmer akýkoľvek prehľadávač: napríklad Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera, Safari atď.

Ak chcete zmeniť heslo v smerovačoch NETGEAR (napríklad model WNR2200): otvorte sekciu „Nastavenia Wi-Fi“ a nainštalujte:

 • Možnosti zabezpečenia: vyberte WPA-PSK (TKIP) + WPA2-PSK (AES) ;
 • Prístupová fráza:  zadajte svoje heslo (neskôr ho budete musieť určiť pri bezdrôtovom pripojení k smerovaču).

NETGEAR / nastavenie Wi-Fi

Tenda 

V poslednej dobe sú tieto smerovače veľmi populárne. Aj rozpočtové modely poskytujú veľmi dobrú úroveň práce, bez pádov a reštartov (mimochodom, na blogu som mal recenziu jedného z Tendiných modelov).

? Možnosti

IP adresa: 192.168.0.1

Prehliadač: Chrome, Opera, IE, Firefox

Firmvér pre väčšinu smerovačov Tenda je typický a navzájom si podobný. Spravidla otvorte sekciu „Nastavenia bezdrôtovej siete“ a zmeňte hodnotu v riadku „Heslo Wi-Fi“ . Nižšie je uvedený príklad.

Bezdrôtové nastavenia - Tenda

PS

V zásade som sa v tomto krátkom článku pokúsil zvážiť všetky najobľúbenejšie modely smerovačov. Ak máte iný model ako tie, ktoré sú uvedené vyššie, prevádzková technika sa nezmení: najskôr musíte nájsť adresu IP, aby ste mohli vstúpiť do nastavení smerovača (nájdete ju v dokumentoch, na nálepke na puzdre zariadenia, príp. na webovej stránke výrobcu).

Potom, čo ste zadali nastavenia smerovača, musíte otvoriť sekciu zabezpečenia Wi-Fi (alebo nastavenia Wi-Fi) - potom nastaviť požadované heslo a uložiť nastavenia. Ťažkosti sú najčastejšie so zadaním nastavení smerovača: buď nesedí heslo, alebo je nesprávna adresa IP, alebo niečo iné ...

*

Ak máte čo dodať, stačí napísať pár slov do komentárov (vopred ďakujem).

Šťastné nastavenie!

?

Prvé zverejnenie: 14.03.2017

Oprava: 1.12.2019