Čím je upchatý môj pevný disk (alebo kde zmizlo voľné miesto na pevnom disku) [Analýza disku]

Otázka používateľa

Ahoj.

Povedzte mi, ako môžem zistiť, čo zaberá miesto na mojom disku.

Faktom je, že som sa pozrel na veľkosť všetkých priečinkov na ňom, zložil ich - a ukázalo sa, že je menší ako celkový obsadený priestor vo vlastnostiach disku (v mojom počítači). Čo robiť?

Dobrý čas!

Áno, je čas si spomenúť na jedno príslovie: „Bez ohľadu na to, aký veľký je váš pevný disk, bude skôr alebo neskôr plný ...“.

Všeobecne je vo vašom prípade možné, že miesto bolo odobraté rôznymi skrytými a systémovými súbormi (prehľadávač ich predvolene nezobrazuje). ?

Podľa môjho názoru je najjednoduchší spôsob, ako analyzovať obsadené miesto na disku (tj získať pohodlný a vizuálny „obraz“ o tom, kto „odsekol“ celý priestor), je použiť špeciály. inžinierske siete.

Spravidla môžu trvať 1 - 2 minúty. analyzujte celý svoj HDD a výsledky dajte vo forme pohodlného diagramu (a na jeho základe bude každý, dokonca aj začínajúci používateľ, schopný zistiť, ktorým smerom „kopať“ a čo odstrániť ... ? ).

A tak, teraz bližšie k téme ...

*

Ako zistiť, čím je pevný disk upchatý pomocou funkcie [Analýza!]

? WinDirStat

Oficiálna webová stránka: //windirstat.net/

Veľmi malá pomôcka (menej ako 1 MB), ktorá vám v priebehu niekoľkých minút ukáže, ktoré priečinky a súbory zaberajú najviac miesta. To všetko sa navyše deje veľmi zreteľne a hľadanie „vinníka“ je veľmi rýchle!

Ďalej ukážem na vlastnom príklade, ako som našiel súbor, ktorý mi „vzal“ 12 GB!

Po nainštalovaní a spustení nástroja teda stačí vybrať disky, ktoré chcete analyzovať, a kliknúť na tlačidlo OK. Pozri snímku obrazovky nižšie.

Výber disku (k dispozícii je aj systémový disk)

Potom počkajte, kým sa skenovanie neskončí (pre disk s veľkosťou 1–2 TB zvyčajne 2–5 minút, v závislosti od počtu a veľkosti súborov na ňom umiestnených).

Potom uvidíte farebný diagram: každý „obdĺžnik“ je súbor, veľkosť obdĺžnika je nakreslená v pomere k veľkosti súboru.

Tých. vďaka tejto práci okamžite nájdete najväčšie súbory na disku a môžete ich začať mazať ...

Analýza môjho disku / Clickable

Napríklad súbor pagefile.sys mi na disku zabral 12 GB miesta (pozri obrazovku vyššie ?).

Pre tých, ktorí majú problém s rovnakým súborom, poviem, že ide o odkladací súbor. Systém ho používa automaticky, ale je možné ho obmedziť alebo preniesť na iný disk (postup je popísaný v jednom z mojich článkov, odkaz je uvedený nižšie).

? Pomoc!

Nedostatočný priestor na disku? Odstránime všetok kôš a konfigurujeme systémové súbory (vrátane pagefile.sys) iba v 5 krokoch.

*

TreeSize

Stránka vývojára: //www.jam-software.com/

TreeSize - hlavné okno programu

Tento program, na rozdiel od predchádzajúceho, nevytvára diagramy, ale pohodlne triedi priečinky podľa ich veľkosti. Navyše oproti každému zo priečinkov „vypáli“ určitú hodnotu v percentách, vzhľadom na jeho veľkosť (celý disk je 100%).

Poznamenávam ešte jednu pohodlnú vec: z jeho okna môžete v Prieskumníkovi otvoriť ktorýkoľvek zo priečinkov (súborov). TreeSize "vidí" všetky súbory a priečinky na disku (vrátane skrytých a systémových), takže pri odstraňovaní buďte opatrní ...

Približne. : je možné importovať výsledky analýzy do súboru HTML.

*

Skener 

Stránka vývojára: //www.steffengerlach.de/

Analýza obsadeného priestoru na HDD pomocou skenera

Podobná utilita je však jej veľkosť ešte menšia ?. Po spustení pomôcka rýchlo naskenuje disk a ukáže vám koláčový graf: umiestnením kurzora myši nad jeho jednotlivé časti nájdete všetky priečinky a súbory, ktoré začali zaberať príliš veľa miesta ...

Upozorňujeme, že vľavo v ponuke programu môžete vybrať ľubovoľný pevný disk, ktorý sa zobrazuje v operačnom systéme Windows.

*

SpaceSniffer

Stránka vývojára: //www.uderzo.it/

Poznámka: program nie je potrebné inštalovať.

Hlavné okno programu SpaceSniffer

SpaceSniffer sa líši od ostatných podobných programov veľmi originálnym rozhraním a trochu odlišným prístupom k podnikaniu (možno kvôli tomu je dopyt).

Pri prvom spustení vám program zobrazí všetky disky a po výbere jedného z nich začne skenovanie. Potom sa pred vami objaví vizuálny diagram: pohybom sa po ňom rýchlo zistíte, čo „odsekalo“ miesto na disku navyše (pozri obrazovku vyššie ?).

Program tiež umožňuje mazať alebo presúvať súbory priamo z okna, vyhľadávať súbory podľa určitého filtra (napríklad podľa ich prípony).

Všeobecne si program zaslúži vysoké hodnotenie, odporúčam ho použiť!

*

DiskView

Web spoločnosti Microsoft: //technet.microsoft.com/

Hlavné okno programu DiskView

Tento program sa líši od ostatných tým, že funguje aj na relatívne starých operačných systémoch Windows NT 4, 2000, XP (nové Windows 7, 8, 10 - samozrejme sú podporované).

Zvyšok práce je rovnaký: je zostavený diskový diagram, pomocou ktorého môžete ľahko určiť, ktorý súbor zaberá jeden alebo druhý klaster.

Program je zadarmo, ruština nepodporuje.

*

JDiskReport

Stránka vývojára: //www.jgoodies.com/

Podporované: Windows, Linux, Mac OS X

JDiskReport - obrazovka hlavného okna programu

Vynikajúci program na analýzu HDD. Umožňuje vám nájsť stratené miesto za pár minút! Vďaka mimoriadne pohodlnému koláčovému grafu môžete okamžite zistiť, ktoré priečinky zabrali všetok priestor.

Podotýkam, že keď zadáte najväčší priečinok: diagram sa znova zostaví a znova uvidíte, ktoré súbory / priečinky v ňom už zaberajú miesto atď.

Mimochodom, program má najlepších 50 - zobrazí všetky najväčšie súbory na disku!

*

Ďalekohľad

Stránka vývojára: //clockworkengine.com/

Kde stiahnuť: //dottech.org/

SPYGLASS - hlavné okno programu

Jednoduchý bezplatný program, ktorý vám umožní rýchlo zostaviť diagramy na základe obsadeného priestoru na pevnom disku. Upozorňujeme, že program Spyglass obsahuje aj „lokátor“, ktorý detekuje úplné duplicitné súbory.

V okne programu môžete otvoriť ľubovoľný priečinok alebo súbor, alebo ich dokonca poslať do koša (nebude to takto fungovať iba so systémovými súbormi).

*

? Pomoc s vyčistením disku ?

No a na konci článku mi nedá odporučiť niekoľko materiálov, ktoré vám pomôžu vyčistiť váš pevný disk od všemožných „odpadkov“ a znížiť chuť k jedlu niektorých systémových súborov. ?

*

? Pomoc!

1) Ako čistiť Windows 10 od harabúrd, starých a nepotrebných súborov, vyrovnávacej pamäte atď. (aby sa nespomalilo PC)

2) Nedostatok miesta na disku - chyba, čo s tým robiť?

3) 3 spôsoby, ako zväčšiť veľkosť jednotky „C: \“ (bez straty údajov).

*

Dodatky k tejto téme budú veľmi užitočné!

To je zatiaľ všetko, veľa šťastia!

?

Prvýkrát zverejnené: 29.11.2018

Oprava: 27.10.2020