Pripojené k sieti Wi-Fi, ale bez internetu - nefunguje! [stránky v prehliadači sa neotvárajú]

Otázka používateľa

Ahoj.

Povedz mi o jednom probléme. Kúpil som si nový notebook, pripojil som ho k domácej sieti Wi-Fi - ikona na paneli ukazuje, že Wi-Fi je pripojené, ale internet nefunguje (stránky v prehľadávačoch sa neotvárajú, online hry sa nepripojujú, Skype sa nepripojí) naložiť). V čom môže byť problém?

PS

Telefón a ďalší starý prenosný počítač s touto sieťou Wi-Fi (existuje internet) fungujú dobre! 

Dobrý deň!

Vo vašom prípade je zrejmé, že problém takmer s istotou súvisí s nastaveniami systému Windows na novom notebooku (pokiaľ samozrejme napríklad v parametroch smerovača neexistujú nijaké obmedzenia týkajúce sa počtu pripojených zariadení).

Všeobecne však používatelia najčastejšie čelia trom možnostiam: keď problém súvisí s prenosným počítačom (v systéme Windows) [ako vo vašom prípade]; so smartfónom / tabletom (pre Android); a s nastaveniami routera. ?

Vlastne podľa tohto rozdelím tento článok na 3 časti (myslím, že to bude pre čítanie najpohodlnejšie). Myslím si, že tento článok pomôže pri riešení najpopulárnejších príčin tohto problému.

A teda, bližšie k téme ... ?

*

Wi-Fi je, ale internet nie: čo robiť

Možnosť 1: Problém s notebookom / počítačom (Windows)

Všeobecne by som podľa štatistík mal poznamenať, že väčšina problémov s nedostupnosťou internetu (pri pripojení k sieti Wi-Fi) súvisí s nastavením smerovača. Ak ale máte k rovnakej sieti Wi-Fi pripojené ďalšie zariadenia, ktoré majú prístup k internetu [ako autor otázky], mali by ste začať kontrolou nastavení systému Windows.

*

Približne. : s výnimkou prípadov, keď je možné v nastaveniach smerovača nastaviť obmedzenie počtu pripojených zariadení (alebo existuje konkrétny zoznam MAC pre konkrétne adresy MAC (čo je adresa MAC)).

V takom prípade, ak nastavenie systému Windows neprinieslo výsledky, skontrolujte nastavenia smerovača (o nich iba nižšie v článku).

? Neplatné nastavenia sieťového adaptéra

Možno je to prvá vec, ktorú začneme. Faktom je, že predchádzajúce nastavenia často zostávajú v nastaveniach sieťového pripojenia (ktoré mohli byť napríklad nastavené v obchode). Z tohto dôvodu, keď sa pripájate k sieti Wi-Fi, nefunguje internet ...

Najskôr otvorte kartu  Sieťové pripojenia (z tohto dôvodu: stlačte kombináciu Win + R a v zobrazenom okne Spustiť zadajte príkaz ncpa.cpl).

ncpa.cpl - Zobraziť všetky sieťové pripojenia

Ďalej otvorte vlastnosti bezdrôtovej siete (v angličtine sa dá nazvať „Bezdrôtové“).

Vlastnosti bezdrôtovej siete

Potom nájdite riadok „IP verzia 4 (TCP / IPv4)“ a otvorte jeho vlastnosti (číslo-1 na snímke obrazovky nižšie ?).

Ďalej nastavte možnosti automatického získavania adresy IP a servera DNS (tieto nastavenia budú fungovať pre väčšinu smerovačov!).

Automatické získanie IP, DNS / klikateľného

Uložte nastavenia a znova skontrolujte sieť.

? Antivírusový / firewallový blok

Druhá vec, na ktorú by som vás chcel upozorniť, sú antivírusy. Často sa snažia zabezpečiť vašu prácu na internete a tak blokujú prístup k mnohým stránkam (alebo dokonca bránia fungovaniu prehľadávača, kým túto akciu ručne nepovolíte.

Napríklad Norton Antivirus a Panda to robili pri nastavovaní max. úroveň ochrany).

Zakážte antivírus Avast na 1 hodinu

Preto by som pri nastavovaní siete odporúčal vypnúť antivírus a firewall.

? Skúste spustiť diagnostiku

Ak máte nainštalovaný Windows 10, potom má vo svojom arzenáli dobrý nástroj na diagnostiku siete. Často pomáha, ak nie odstrániť problém, potom aspoň naznačuje príčinu jeho výskytu.

Spustenie diagnostiky: stačí kliknúť na ikonu siete na systémovej lište pravým tlačidlom myši, v zobrazenej ponuke zvoliť možnosť „Riešiť problémy“.

Riešenie problémov

Potom postupujte podľa rady „pána“.

Diagnostika siete Windows

Mimochodom, môžete tiež otvoriť kartu Nastavenia systému Windows, Aktualizácia a zabezpečenie / Riešenie problémov , v zozname vyhľadať položku „Sieťový adaptér“ a spustiť nástroj na riešenie problémov (pozri snímku obrazovky nižšie).

Riešenie problémov so sieťovým adaptérom / Windows 10

? Skúste použiť iné servery DNS ako váš ISP

Môže sa stať, že na vašich ďalších zariadeniach (ktoré majú internet) sú v nastaveniach nastavené vynikajúce servery DNS od vášho poskytovateľa.

Vďaka tomu fungujú, ale konkrétne vaše nové zariadenie nie. Mimochodom, poznamenávam, že servery DNS poskytovateľa sú často horšie ako napríklad servery DNS Yandex alebo Google. Preto odporúčam pokúsiť sa ich tiež zmeniť.

Ak to chcete urobiť, otvorte sieťové pripojenia, potom vlastnosti adaptéra (v predchádzajúcom kroku je podrobne popísané, ako to urobiť) a skúste použiť DNS 8.8.8.8 a 8.8.4.4 (ako v príklade nižšie).

? Pomoc!

Viac informácií o serveroch DNS (a o tom, ako to môže mať vplyv na fungovanie rovnakého prehľadávača) sa dozviete tu

Vlastnosti protokolu IPv4 - získame adresu IP automaticky, používame server DNS od spoločnosti Google

*

? Navyše!

Tiež by som vám odporučil prečítať si ďalší článok, ktorý naznačuje množstvo dôvodov fungovania siete Wi-Fi bez prístupu na internet.

*

Možnosť 2: Problém na strane smerovača (ak na všetkých zariadeniach pripojených k sieti Wi-Fi nie je internet)

Ak na žiadnom zo zariadení pripojených k sieti Wi-Fi nie je internet, môžete takmer určite viniť smerovač (aspoň najskôr skontrolujte jeho prácu). Spravidla nie sú poruchy smerovača také neobvyklé.

Ak všetko predtým fungovalo v normálnom režime (normálne), potom najskôr skúste  reštartovať smerovač . Router pod veľkým zaťažením môže často „zamrznúť“ alebo reštartovať a „zabudne“ vytvoriť nové pripojenie ...

? Stratili ste parametre prístupu na internet (a je router vôbec nakonfigurovaný)

V niektorých prípadoch sa nastavenie prístupu na internet (zvyčajne smerovač WAN, časť WAN) môže pokaziť. Mimochodom, ak máte nový smerovač a práve ste ho pripojili prvýkrát, potom pre vás nie sú vôbec nastavené a absencia internetu v tomto prípade neprekvapuje ...

Ak chcete skontrolovať nastavenia, musíte prejsť na webové rozhranie smerovača, spravidla stačí zadať do panela s adresou prehliadača adresu IP 192.168.1.1 alebo 192.168.0.1 (odkaz na pokyny uvedené nižšie). Potom otvorte sekciu Nastavenia internetu (WAN).

? Pomoc!

1) Pokyny na vstup do nastavení [webového rozhrania] smerovača a na postup v prípade, že sa nastavenia neotvoria.

2) Ako si sami nastavíte nový smerovač Wi-Fi.

*

Kvôli množstvu rôznych značiek smerovačov a ich firmvéru je ťažko možné dať 100% pokyny. Napríklad v smerovačoch Tenda sa táto časť nazýva „Nastavenia internetu“ (pozri obrazovku nižšie ?).

Musíte zadať tie parametre prístupu na internet, ktoré vám poskytovateľ poskytol pri uzatváraní dohody o poskytovaní komunikačných služieb.

Zvyčajne, ak ide o pripojenie PPPoE (jedno z najpopulárnejších v Rusku), jedná sa o prihlasovacie meno a heslo pre prístup na internet. Niekedy musíte určiť konkrétne adresy IP, DNS atď.

Nastavenie pripojenia PPPoE / smerovač Tenda

Ako ďalší príklad - okno nastavení smerovača TP-Link (časť „Sieť / WAN“ ). V zásade sú všetky polia rovnaké. Na ich vyplnenie budete potrebovať aj údaje zo zmluvy s poskytovateľom.

Nastavenia Internetu (WAN) / TP-Link

*

? Navyše!

Tiež vám odporučím jeden predchádzajúci článok o tom, ako nastaviť router (základom bola Tenda FH456): vytvorenie internetového pripojenia a Wi-Fi

*

? Existuje počet pripojených zariadení (je blokovaný podľa adresy MAC)?

V niektorých smerovačoch môžete nastaviť špeciálne bezpečnostné nastavenia: napríklad povoliť pripojenie iba určitému počtu zariadení, obmedziť zariadenia podľa adresy MAC atď.

Alebo všeobecne, ako v nastaveniach šírky pásma (router Tenda) - môžete vypnúť prístup na internet pre ktorékoľvek zo zariadení!

Odporúčam skontrolovať tieto nastavenia a vykonať úpravy.

Ovládanie šírky pásma / smerovač Tenda / klikateľné

Mimochodom, predpokladám, že nie je vždy také ľahké „prejsť“ všetkými bezpečnostnými nastaveniami routera (najmä ak to robíte prvýkrát).

V niektorých prípadoch je oveľa rýchlejšie resetovať nastavenie smerovača na predvolené (predvolené) a potom znova ručne nastaviť parametre. Ak chcete resetovať nastavenia smerovača, majú (najčastejšie) na svojom puzdre malé sotva znateľné tlačidlo „reset“ (musíte ho stlačiť ceruzkou).

Tlačidlo Reset pre smerovač / smerovač

? Skontrolujte stav účtu vášho poskytovateľa. Vyskytli sa na jeho strane nejaké problémy

Pokiaľ je všetko v poriadku s nastaveniami, dávajte pozor aj na prácu poskytovateľa. Niektorí poskytovatelia ich majú. práca nie je taká neobvyklá (najmä ak máte v okolí staré zariadenie alebo sú vo vašom dome aktívne pripojení iní používatelia). Pokúste sa v nich objasniť. podpora - sú tam také. funguje a skontrolujte svoj osobný účet - existujú finančné prostriedky *.

* Rada sa môže javiť ako príliš banálna ... Raz som však mal prípad: za komunikačné služby som platil okamžite na šesť mesiacov vopred.

O mesiac neskôr poskytol poskytovateľ internetu sadzby za svoje služby a moja platba vopred stačila iba na 3 mesiace. (po odpojení internetu - tento dôvod ma trochu prekvapil ...).

? Skontrolujte, či je pomocou kábla všetko v poriadku

Ďalším, nie tak zriedkavým dôvodom, je prerušenie internetového kábla. Napríklad v byte ho často hryzú domáce zvieratá, vo vchode - „barbari“. Kábel sa tiež často prerušuje pri preusporiadávaní nábytku, ťažkých predmetov.

To sa tiež stáva: kábel pri vchode do domu bol barbarsky odrezaný ...

? Dodatok!

Ako sa sami pripojiť a nakonfigurovať nový smerovač Wi-Fi - pokyny s obrázkami

*

Možnosť 3: Internet nie je k dispozícii na smartfónoch / tabletoch (Android)

Odporúčam (ako je uvedené vyššie), aby ste najskôr skontrolovali, či je prístup k internetu na iných zariadeniach (t. J. Uistite sa, že dôvod je uvedený v smartfóne).

1) Ďalej by som rád odporučil reštartovať smartphone / tablet (podržte stlačené tlačidlo napájania na 3 - 5 sekúnd). Jednoduchý tento krok často problém vyrieši.

Reštartuje sa váš smartphone

2)   Ďalej odporúčam zakázať / povoliť Wi-Fi (skúste tiež povoliť / zakázať režim v lietadle).

Zakázať / povoliť Wi-Fi

3) Ak máte nainštalované antivírusy (a ďalšie ochranné nástroje) - na chvíľu ich deaktivujte. Často, keď blokujú normálnu prevádzku aplikácií na internete.

4) Skontrolujte dátum a čas (ak s nimi nie je niečo v poriadku, zvyčajne ikona Wi-Fi zošedne).

Venujte pozornosť správnemu nastaveniu časového pásma, formátu dátumu atď. Často Android kvôli bezpečnosti z dôvodu nesprávneho dátumu obmedzuje prevádzku siete.

Nastavenie dátumu a času v systéme Android

5) Ďalej odporúčam otvoriť sekciu nastavení Wi-Fi a otvoriť okno pre zmenu vašej Wi-Fi siete (ku ktorej ste pripojení).

Potom začiarknite políčko vedľa položky „Rozšírené nastavenia“ („Rozšírené“) a skontrolujte, či nebol nastavený žiadny server proxy! Pozri príklad nižšie. ?

Proxy server - nie (nie je nastavené)

6) Na tej istej karte skontrolujte, či je v nastaveniach siete Wi-Fi nastavený DHCP (automatické získanie IP). Pozri príklad nižšie. ?

Nastavenia IP - DHCP

Uložte nastavenia a otestujte internet.

7)  Ak všetky predchádzajúce kroky nepomohli, skúste zmeniť ? servery DSN (v predvolenom nastavení sa používa server DNS vášho ISP, ktorý nie vždy funguje rýchlo a stabilne).

Na ich zmenu stačí:

  1. otvorte nastavenia siete Wi-Fi;
  2. potom začiarknite políčko „Rozšírené“ („Ďalšie“);
  3. v bode „Nastavenia IP“ uveďte „Vlastné“ ;
  4. a v poliach „DNS 1“ a „DNS 2“ - uveďte 8.8.8.8, respektíve 8.8.4.4.

Nastavenie serverov DNS

Potom uložte zmeny a skontrolujte fungovanie siete.

8)  No, posledná vec, ktorú môžem poradiť, je pokúsiť sa vykonať úplný reset smartfónu (tabletu) so systémom Android. Majte však na pamäti, že potom budete musieť nastaviť veľa nastavení a parametrov, ktoré sa stratia ...

? Pomoc!

Ako resetovať nastavenia systému Android na pôvodné nastavenia [Hard Reset] (tj odstrániť všetky dáta z telefónu, tabletu)

*

Dodatky k téme - vitajte ...

To je zatiaľ všetko, veľa šťastia!

?

Prvé zverejnenie: 17.08.2018

Oprava: 10.04.2020