Otázka používateľa
Ahoj.
Mám doma 2 notebooky a PC. Niekedy je potrebné preniesť niektoré súbory z počítača do notebooku (alebo naopak). Je možné ich nejako navzájom prepojiť, aby sa to dalo urobiť aj bez použitia flash diskov, priamo?
Dobrý čas!
Samozrejme, že môžete! .. S najväčšou pravdepodobnosťou už máte doma router, vďaka ktorému sú notebooky (napríklad počítače) pripojené k internetu (plus všetky sú už pripojené k miestnej sieti). A v tomto prípade bude stačiť iba zdieľanie potrebných priečinkov ...
Nech je to však akokoľvek, v článku zvážim 2 možnosti možných udalostí ... ?
*
Pripojenie notebooku k počítaču
Metóda 1: použitie smerovača
A tak, ako som už uviedol vyššie, bude táto metóda relevantná, ak sú vaše notebooky pripojené k sieti Wi-Fi a počítač je k smerovaču pripojený káblom.
S prístupom nie sú žiadne problémy (t. J. Na ikone siete nie sú trojuholníky výkričníkov ani červené krížiky).

Pripojené k smerovaču
Poznámka: Budem predpokladať, že Windows 10 je nainštalovaný na PC aj na notebooku (v zásade platí, že pri Windows 7/8 sú takmer všetky akcie rovnaké).
KROK 1
Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je skontrolovať názvy počítačov a pracovných skupín (na všetkých prenosných počítačoch a počítačoch, medzi ktorými plánujete výmenu súborov, sieťové hry atď.).
Dôležité:
- Názov počítača - musí byť na všetkých počítačoch odlišný;
- pracovná skupina - rovnaká na všetkých počítačoch!
To je možné vykonať na ovládacom paneli: karta „Systém a zabezpečenie \ Systém“ (alebo otvoriť vlastnosti v „mojom počítači“).

Názov počítača a pracovnej skupiny
Poznámka: po zmene pracovnej skupiny - reštartujte zariadenie.
KROK 2
Potom musíte prejsť na ovládací panel systému Windows na karte: „Sieť a internet \ Centrum sietí a zdieľania“ a kliknutím na odkaz zmeniť ďalšie. možnosti zdieľania. Pozri snímku obrazovky nižšie.

Zmeňte možnosti zdieľania
Ďalej musíte povoliť zisťovanie v sieti, zdieľať tlačiarne a súbory a vypnúť ochranu heslom (systém Windows 10 predvolene zakazuje všetko!). Okrem toho je potrebné, aby to pre tri profily: súkromné, hosťa, vo všetkých sieťach.

Povoliť zdieľanie
Takéto parametre siete musia byť samozrejme nastavené na každom z prenosných počítačov a počítačov v sieti.
KROK 3
Teraz je všetko pripravené a môžete začať zdieľať (zdieľať) priečinky a disky. Povedzme, že ste sa rozhodli verejne sprístupniť disk „D: \“ všetkým počítačom v miestnej sieti. Pre to:
- najskôr choďte na „Tento počítač“ a otvorte vlastnosti disku;
- na karte „Prístup“ kliknite na tlačidlo rozšírených nastavení;
- potom začiarknite políčko „Zdieľať tento priečinok“ a uložte nastavenia;
- všimnite si, že na ikone disku sa objaví niekoľko ľudí (t.j. stal sa verejným).

Verejný disk
KROK 4
No, posledný dotyk ... Ako teraz nájsť všetky tie priečinky a disky, ktoré boli zdieľané? ✔
Je to veľmi jednoduché: stačí otvoriť prieskumník a kliknúť na kartu „Sieť“ - zobrazia sa všetky počítače a notebooky v lokálnej sieti (ktoré sú momentálne zapnuté).
Kliknutím na niektorý z nich uvidíte, ktoré priečinky a jednotky má verejne prístupné (v mojom príklade je zdieľaná iba jednotka „D: \“). Po vstupe do tohto priečinka môžete so súbormi pracovať obvyklým spôsobom ... ✌

Ako zistiť, ktoré priečinky sú zdieľané
Všeobecne je to všetko, problém je vyriešený!
Metóda 2: pripojenie pomocou sieťového kábla

sieťový kábel
KROK 1
Najprv by ste si teda mali uvedomiť jednu dôležitú poznámku - sieťové káble v predaji môžu byť dvoch typov: jeden na pripojenie počítača k počítaču (alebo notebooku k počítaču), druhý na pripojenie počítača (notebooku) k smerovaču.
V našom prípade potrebujeme krížený sieťový kábel (alebo krížený kábel). U týchto káblov sa zamení žltý a zelený pár na koncových konektoroch (poznámka: káble na pripojenie počítača k smerovaču majú rovnaké farby pinov).

Dva notebooky pripojené káblom
Samotný proces pripojenia nepredstavuje nič zložité: stačí pripojiť kábel k sieťovej karte počítača (notebooku). Zvyčajne začne LED vedľa sieťového portu blikať (potom je všetko v poriadku).
KROK 2
Ďalej musíte otvoriť sieťové pripojenia: stlačte kombináciu klávesov Win + R a použite príkaz ncpa.cpl (univerzálna metóda pre rôzne verzie operačného systému).

ncpa.cpl - Zobraziť všetky sieťové pripojenia
Medzi sieťovými pripojeniami musíte mať (aspoň jedno) pomenované Ethernet (jedná sa o adaptér, ku ktorému sme pripojili sieťový kábel). Je potrebné otvoriť jeho vlastnosti (mimochodom, nemali by na ňom svietiť žiadne kríže).

Vlastnosti (Ethernet)
Potom choďte na vlastnosti "IP verzia 4" a nastavte nasledujúce parametre:
- IP adresa: 190.168.0.1
- Maska podsiete: 255.255.255.0

Na prvom notebooku (PC)
Na druhom počítači (notebooku) tiež otvorte Sieťové pripojenia, Vlastnosti siete Ethernet. Iba teraz musíte určiť niekoľko rôznych parametrov:
- IP adresa: 192.168.0.2
- maska podsiete: 255.255.255.0
- predvolená brána a preferovaný DNS: 192.168.0.1

Na druhom notebooku (PC)
KROK 3
Ďalšie kroky nastavenia siete sa nebudú nijako líšiť od toho, čo som dostal pokyn na pripojenie pomocou smerovača. Preto môžete prejsť na prvý krok a pokračovať v konfigurácii ...
Pomôcť!
Prečo Windows 10 nevidí počítače v lokálnej sieti (v sieťovom prostredí sa nič nenachádza) - //ocomp.info/windows-10-ne-vidit-kompyuteryi-v-lokalnoy-seti.html
*
To je zatiaľ všetko, doplnky sú vítané ...
Všetko najlepšie!
?