Mikrofón nefunguje v systéme Windows 10 [riešenie]

Otázka používateľa

Ahoj.

Pred pár dňami sa môj Windows 10 aktualizoval sám (moje srdce cítilo, že je to zbytočné, ale nepýtali sa ma ...). Teraz môj mikrofón nefunguje - pri rozprávaní ma nikto nepočuje. Môžete niečo urobiť? Už teraz uvažujem o jeho demolácii a inštalácii Windows 7 (ale na mojom notebooku boli na mojom notebooku napísané iba ovládače pre Windows 10 - je to tiež prepadák ...)

Dobrý čas!

Áno, Windows 10 sa, bohužiaľ, niekedy aktualizuje bez súhlasu používateľa (ale podľa posledných správ chcú túto politiku „zmierniť“ ...). Čo sa týka mikrofónu: ten v drvivej väčšine prípadov prestáva fungovať kvôli nastaveniu ochrany súkromia (vtipné . Sú zavedené také „tvrdé“ nastavenia súkromia a zároveň samotný Windows 10 „sleduje“ používateľa ...).

A tak, teraz bližšie k téme ...

*

Čo robiť, ak mikrofón nefunguje

Skontrolujte svoje nastavenia súkromia

Toto je prvé miesto, kde začať. Je potrebné otvoriť nastavenia systému Windows (nezamieňajte s ovládacím panelom), časť „Ochrana osobných údajov“ (pozri obrazovku nižšie).

Poznámka: Ak chcete otvoriť Možnosti systému Windows, stlačte kombináciu klávesov Win + i alebo použite ponuku ŠTART.

Možnosti systému Windows / kliknuteľné

Ďalej na karte „Mikrofón“ postupujte takto:

  1. povoliť prístup k mikrofónu pre aplikácie (číslo-3 na snímke obrazovky nižšie);
  2. povoliť prístup k mikrofónu pre „Win32WebViewHost“ (číslo 4 na snímke obrazovky nižšie);
  3. Skontrolujte tiež, či zoznam povolených aplikácií obsahuje aplikáciu, v ktorej mikrofón nefunguje.

Nastavenia ochrany osobných údajov vo Windows 10 | Klikacie

Po vykonaní zmien v sekcii ochrany osobných údajov reštartujte systém Windows, skúste aplikáciu znova otvoriť a vyskúšajte mikrofón. Vo väčšine prípadov tieto „manipulácie“ vrátia mikrofón do činnosti.

Nastavenie záznamových zariadení

Možno je to druhá vec, ktorej treba venovať pozornosť. Jedná sa o to, že pri určitých nastaveniach môže byť zvuk z mikrofónu prakticky nepočuteľný (t. J. Zdá sa, že tam je, ale sotva počuteľný).

Ak chcete skontrolovať tieto nastavenia, odporúčam otvoriť Ovládací panel systému Windows, sekciu „Hardvér a zvuk / zvuk“ (pozri príklad na snímke obrazovky nižšie).

Pomôcť! Ako vstúpiť na ovládací panel [vr. vo Windows 10] - //ocomp.info/control-panel.html

Ovládací panel - zvuk

Ďalej prejdite na kartu „Nahrávanie“ a otvorte vlastnosti aktuálneho mikrofónu.

Mimochodom, venujte pozornosť, ak máte dva alebo viac mikrofónov - je tento mikrofón predvolene vybraný na nahrávanie? Je to tak, že váš mikrofón nemusí fungovať, pretože systém Windows predvolene „vyberie“ nesprávne zariadenie ...

Aktuálne vlastnosti mikrofónu

Na karte „Všeobecné“ skontrolujte, či vedľa zariadenia svieti stav „Používať toto zariadenie (povolené)“.

Je zariadenie zapnuté

Na karte „Počúvať“ skontrolujte, či je vedľa možnosti „Pokračovať v práci pri prepínaní na napájanie z batérie“ začiarknutie (inak môže byť v niektorých prípadoch vypnutý mikrofón, aby sa šetrila energia batérie) .

Pri prepínaní na batériu pokračujte v práci

Na karte „Úrovne“ skontrolujte:

  • pole mikrofónu: posúvač nastavte na 80-90;
  • zosilnenie mikrofónu: skúste posúvať posúvač smerom k zosilneniu (napríklad v mojom prípade sa mikrofón chová dobre pri +12 dB).

Zisk mikrofónu

Na karte „Efekt mikrofónu“ odporúčam začať úplným vypnutím všetkých efektov (za určitých podmienok môže potlačenie šumu potlačiť aj váš hlas ...) .

Zakázať efekty mikrofónu

Na poslednej karte „Pokročilé“ skúste zmeniť bitovú hĺbku a vzorkovaciu frekvenciu: nastavte ju napríklad na 24 bitov, 48 000 Hz (štúdiové nahrávanie).

Predvolený formát

Uložte zmenené nastavenia a znova otestujte mikrofón.

Sú nainštalované natívne ovládače? Nastavenia ovládača

Pri inštalácii (aktualizácii *) systém Windows 10 inštaluje do systému „univerzálny“ ovládač mikrofónu, ktorý nie vždy funguje správne. Preto po nainštalovaní systému vždy odporúčam aktualizovať ovládač stiahnutím z oficiálnej webovej stránky vášho hardvéru.

Ak chcete skontrolovať vodiča, jednoducho vstúpte do správcu zariadení a skontrolujte, či existujú zariadenia v žltom vosku. znakov, či je definovaný model zariadenia. Pozri snímku obrazovky nižšie - ovládač je nainštalovaný. Mimochodom, na rovnakom mieste môžete spustiť automatickú aktualizáciu ovládača (stačí kliknúť pravým tlačidlom myši na zariadenie).

Poznámka! Ak chcete vstúpiť do správcu zariadení - stlačte kombináciu klávesov Win + R, v zobrazenom okne Spustiť zadajte príkaz devmgmt.msc.

Mikrofón - Aktualizácia ovládača (Správca zariadení)

Mimochodom, pre porovnanie uvediem ďalšiu snímku obrazovky nižšie: všimnite si, že na karte zvukové zariadenia nie je mikrofón, ale na karte „Ostatné zariadenia“ je jeden neznámy. To znamená, že v systéme jednoducho nie je žiadny ovládač pre mikrofón ...

Správca zariadení - žiadny ovládač pre mikrofón

Ako môžem aktualizovať ovládač mikrofónu:

  1. ak máte disk dodávaný s mikrofónom, použite ho (ak ste si však mikrofón kúpili pred pár rokmi, nemusí obsahovať ovládač pre moderný Windows 10);
  2. pozri presny model mikrofonu pomocou spec. nástroje a stiahnite požadovaný ovládač z oficiálnych webových stránok výrobcu;
  3. použite špeciály. nástroje na automatickú aktualizáciu ovládačov. Urobia všetko za vás: určia model zariadenia, skontrolujú, či preň neexistuje novší ovládač, a načítajú ho (ak je to potrebné).

    Driver Booster - nájdených 18 zastaraných vodičov, vč. a pre zvukové zariadenia // príklad programu

Odporúčanie! Pred inštaláciou nového ovládača odinštalujte starý ovládač (ak je aktualizovaný ručne). Ako na to - pozri tu:  //ocomp.info/kak-udalit-drayvera.html

PS : Ak je váš mikrofón dostatočne starý, je možné, že pre neho jednoducho neexistuje žiadny ovládač pre Windows 10. V takom prípade môžete do počítača nainštalovať starší operačný systém alebo kúpiť modernejší mikrofón.

Poznámka!

Mikrofón si môžete kúpiť za výhodné ceny v čínskych online obchodoch (ak stihnete akciu + využite službu cashback). Dozviete sa tu - //ocomp.info/kitayskie-internet-magazinyi.html

Mimochodom, po aktualizácii a inštalácii ovládačov nezabudnite prejsť na ich nastavenia a skontrolovať parametre úrovní hlasitosti, efektov atď. Spravidla majú prednosť pred nastaveniami zvuku v systéme Windows.

Nastavenie zvuku, mikrofónu

O aplikáciách Skype, Steam a ďalších chatovacích aplikáciách

Všetky tieto aplikácie majú svoje vlastné nastavenia zvuku. Po aktualizácii operačného systému Windows sa môže stať, že je v týchto nastaveniach vybrané nesprávne zariadenie (to znamená, že namiesto skutočného mikrofónu je indikované prijímanie zvuku z iného zariadenia, ktoré momentálne nemusí byť vôbec pripojené! ).

Ak sa dotknete toho istého Skype, venujte pozornosť aj začiarkavaciemu políčku „Povoliť automatické nastavenie mikrofónu“. Nie vždy tento „trik“ funguje správne. Odporúčam skúsiť odstrániť a upraviť zvuk ručne.

Skype - nastavenie mikrofónu a reproduktora

Na Steame je podľa mňa ešte viac nastavení pre mikrofón (časť „Hlas“). Môžete upraviť hlasitosť (vrátane výstupu), skontrolovať jeho činnosť, môžete nastaviť konkrétny kláves pre prenos zvuku, ručne určiť mikrofón (relevantné, ak ich máte viac).

Steam - nastavenie mikrofónu (karta „Hlas“)

Na čo si ešte dať pozor

1) 1 vstup pre slúchadlá

Ak máte na svojom notebooku konektor pre náhlavnú súpravu (to znamená, že máte 1 konektor pre súčasné pripojenie mikrofónu a slúchadiel), potom k tomuto portu pripojíte „normálny“ klasický mikrofón - nie je veľa šancí, že to bude fungovať.

Konektor náhlavnej súpravy

Poznámka!

Tomuto problému sa na mojom blogu všeobecne venuje celý článok. Odporúčam prečítať. „Jeden vstup pre slúchadlá a mikrofón v notebooku - ako ich pripojiť“: //ocomp.info/odin-vhod-dlya-mikrofona-i-naushnikov.html

2) Skúste spustiť nástroj na ladenie a riešenie problémov

Jedna vec, za ktorú sa vývojárom Windows 10 treba poďakovať, je rozširovanie sprievodcov pri riešení problémov. Podstatou tohto sprievodcu je, že systém Windows sa automaticky pokúsi nájsť a opraviť príčinu problému. V mnohých prípadoch pomáha vyriešiť problém.

Ak chcete spustiť nástroj na ladenie: otvorte nastavenia systému Windows (kombinácia klávesov Win + i), potom otvorte sekciu „Aktualizácia a zabezpečenie / riešenie problémov“, nástroj „Záznam zvuku“ (pozri snímku obrazovky nižšie).

Aktualizácia a zabezpečenie - riešenie problémov

Do minúty alebo dvoch Windows „premyslí“ a potom navrhne riešenia (príklad nájdete na snímke obrazovky nižšie).

Mikrofónové pole (alebo stereofónny mixér)

3) Skontrolujte stav konektorov, kábla

Ak mikrofón vôbec nevykazuje známky „života“ - dávajte pozor na zástrčku, konektory a samotný kábel. Často, vzhľadom, môže byť s káblom všetko v poriadku, ale kvôli častým ohybom môžu byť medené žily vo vnútri zlomené. Bolo by pekné vyskúšať mikrofón na inom zariadení.

Kábel ohnutý (skrútený)

4) Venujte pozornosť telefónu (môže spôsobiť hluk / rušenie)

Ak je váš mobilný telefón v blízkosti mikrofónu, môže to mať vplyv na kvalitu zvuku (telefonovanie). To spôsobí praskanie, hluk, syčanie atď. (môže sa stať, že kvôli týmto interferenciám sa nebudete počuť ...).

Toto sa môže stať aj kvôli rádiotelefónom, vysielačkám, rôznym pomôckam a set-top boxom. Môžete sa samozrejme pokúsiť tieniť zariadenia, ale je lepšie ich umiestniť len na rôzne strany stola ...

*

Doplnky k riešeniu otázky - vítame vás ...

Veľa štastia!