Disk je vo Windows 10 načítaný na 100%

Otázka používateľa

Dobrý deň!

Pomôžte mi, prosím, niekedy je môj notebook taký nudný, že je to hrozné. Pozrel som sa do správcu úloh - v tejto chvíli je disk 100% načítaný!

Mám nainštalovaný Windows 10, notebook má iba pol roka (hranie s procesorom Intel i7). Nainštalované sú všetky ovládače a aplikácie, ktoré sú s nimi dodávané. Nič ste neodstránili ani nezmenili. Čo možno urobiť na zníženie zaťaženia disku?

Dobrý deň všetkým!

V niektorých prípadoch, aj keď je všetko v poriadku so samotným diskom, Windows 10 ho jednoducho „zavesí“ so záťažou. Stáva sa to najčastejšie kvôli niektorým službám, ktoré chcú robiť to najlepšie, ale ukazuje sa, ako vždy ...

V tomto článku uvediem niekoľko odporúčaní, čo je možné obrátiť a čo robiť, aby sa znížilo zaťaženie disku.

Poznámka: V skutočnosti môžu existovať desiatky dôvodov na načítanie disku, a to tak softvérového, ako aj hardvérového problému s diskom.

Venujte pozornosť nasledovnému: či je toto zaťaženie stále, či existujú podozrivé zvuky (silné kliknutia, klepanie atď.), Či počítač pevne zamrzne, či nie sú poškodené súbory, ktoré sa nedajú otvoriť, atď., Kladné odpovede na ne otázky môžu naznačovať hardvérový problém.

Odporúčam v tomto prípade sa  čítať tento článok.

*

Znížime zaťaženie disku (zo 100% na 5-10%)

Začnem článok asi tým, ako zistiť aktuálne zaťaženie disku. V systéme Windows 10 je to najjednoduchšie spustiť Správcu úloh (otvoríte ho stlačením kombinácie klávesov Ctrl + Alt + Del ).

Všeobecne platí, že v prvom okne uvidíte aktuálne načítanie disku, venujte pozornosť tomu, ktoré aplikácie ho načítajú.

Windows 10 - 2% zaťaženie disku

Samozrejme sa odporúča uzavrieť všetko neznáme a zbytočné. Ďalej zvážime postupné pridávanie. kroky na zníženie zaťaženia.

*

Krok 1: zastavenie indexovania súborov

Vo Windows 8 / 8.1 / 10 je služba indexovania diskov veľmi aktívna (je nevyhnutná pre rýchle vyhľadávanie súborov). Mimochodom, veľa používateľov túto možnosť takmer vôbec nevyužíva.

Medzitým v niektorých prípadoch vytvára na disku veľmi veľké zaťaženie, ktoré niekedy dosahuje 100%! Preto odporúčam pokúsiť sa to okamžite zastaviť.

Potrebujete na to:

  1. spustiť ? príkazový riadok ako správca;
  2. v príkazovom riadku napíšte príkaz  NET STOP „Windows Search“ (a stlačte kláves Enter);

    V mojom prípade je služba už zastavená. Venujte pozornosť citátom!

  3. služba Windows Search by mala prestať fungovať (bude zastavená) a malo by sa znížiť zaťaženie. Pozrieť sa za to v správcovi úloh!

*

KROK 2: Zakážte službu indexovania súborov, zakážte jej automatické spustenie

Ak bol dôvod brzdenia v službe „Windows Search“ (ktorú sme zastavili o krok skôr), potom ju odporúčam úplne vypnúť (poznámka: hľadanie súborov na disku bude trvať dlhšie).

Ak to chcete urobiť, stlačte kombináciu klávesov WIN + R a zadajte príkaz services.msc , stlačte kláves Enter.

Otvárame služby

Ďalej v zozname služieb nájdeme  „Windows Search“ a otvoríme ho (pozri obrazovku nižšie ?).

Otvorí sa Windows Search

Potom prepnite „Typ spustenia“ do režimu „Zastavené“ a kliknite na tlačidlo „Zastaviť“ . Uložte parametre.

Zakázaním tejto služby teda dôjde k menšiemu zaťaženiu disku (v dôsledku toho k menšiemu brzdeniu), čo je obzvlášť viditeľné na „starých“ počítačoch.

Zakážte spustenie a zastavenie jeho činnosti

*

KROK 3: Zakážte službu SuperFetch

SuperFetch je navrhnutý na zlepšenie výkonu systému. Ale v praxi nie vždy jeho práca zrýchli systém, stane sa tiež, že SuperFetch vytvorí nadmerné zaťaženie disku.

Preto ho aspoň na chvíľu (kým sa nenájde dôvod) odporúčam vypnúť.

Poznámka: aby ste zastavili svoju prácu - postupujte rovnako ako v predchádzajúcom kroku, viď vyššie v článku.

SuperFetch sa zastavil!

*

KROK 4: Zatvorte programy ukladajúce do pamäte cache súbory (uTorrent atď.)

V prípade problémov so zaťažením disku venujte zvýšenú pozornosť aj programom, ktoré sťahujú súbory: uTorrent, MediaGet, StrongDC + atď.

Napríklad v uTorrente, keď sa nahromadí dostatočne veľký počet súborov, potom pri ich hašovaní môže vzniknúť značné zaťaženie disku (až 100%!).

Napríklad po reštartovaní počítača (ak nebol uTorrent správne zatvorený) sa môžu začať kontrolovať niektoré torrenty (príklad nižšie). V takom prípade bude zaťaženie disku vysoké: buď počkajte, kým sa kontrola nedokončí, alebo aplikáciu zavrite.

Prebieha kontrola torrentu

Mimochodom, v správcovi úloh môžete zistiť, ktoré aplikácie načítajú disk. Ak ju chcete otvoriť, stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Shift + Esc .

Aktuálne zaťaženie disku 1%

*

KROK 5: Zaobchádzanie s adwarom a antivírusovým softvérom

Ak je disk veľmi zaťažený, je dosť možné, že ste zachytili nejaký druh vírusu alebo adware (najmä ak sa jedná o reklamné okná, bannery sa začali objavovať na tých stránkach, na ktorých nikdy predtým neboli).

Navyše, napodiv, rovnaké zaťaženie môžu antivírusy vytvoriť aj pri skenovaní systému (preto odporúčam deaktivovať automatickú kontrolu systému podľa plánu a podľa potreby ju vykonať ručne).

Odporúčam urobiť dve veci: úplne skontrolovať systém moderným antivírusom s aktualizovanými databázami a potom skontrolovať špeciálny systém. nástroje určené na vyhľadanie a odstránenie škodlivého softvéru a adware. Nižšie uvádzam pomocné odkazy.

? Pomoc!

1) Zoznam najlepších antivírusov - môj výber ->

2) Ako odstrániť vírusy z počítača, ak ich antivírus nevidí.

3) Ako odstrániť reklamy v prehliadači.

*

KROK 6: Skontrolujte, či disk neobsahuje chyby, posúdte jeho stav

Ak sa disk začne spomaľovať, súbory sa dlho kopírujú, zaťaženie sa zvýšilo, objavujú sa klepotavé zvuky a iné zvuky - to všetko môže naznačovať problémy so samotným diskom (a nie so systémom) vrátane problémov s hardvérom.

V takom prípade je prvým odporúčaním vytvorenie zálohy všetkých dôležitých údajov. Potom pokračujte v diagnostike disku a posúdení jeho stavu.

? Pomoc! 

1) Ako sa dá posúdiť stav jeho pevného disku, sa dozviete z tohto článku.

2) Ako skontrolovať chyby na pevnom disku a chybné sektory (chybné bloky), pozrite si tento článok.

Stav disku // Obslužný program HDDLife // Ako príklad

*

PS

? Pomoc! 

Mimochodom, ak sa po vykonaní vyššie uvedených krokov váš pevný disk neprestane spomaľovať, odporúčam vám tiež oboznámiť sa s materiálmi tohto článku.

*

To je pre mňa všetko, veľa šťastia!

Dúfam, že môžete znížiť zaťaženie ...

?

Prvýkrát zverejnené: 11.11.2017 

Oprava: 10.02.2020