Ako vytvoriť bootovateľný externý USB-HDD (bez úplného formátovania a straty údajov)

Otázka používateľa

Ahoj.

Mám 1 500 GB externý pevný disk USB, ktorý je asi z polovice plný. Môžem ho spustiť pri inštalácii systému Windows 10 bez formátovania alebo mazania údajov z neho?

Ahoj.

Ak je všetko vykonané opatrne, potom áno, údaje o ňom sa nestratia a môžete z neho nainštalovať OS.

Ďalej v článku ukážem, ako to možno urobiť pomocou príkladu jedného z vašich vlastných diskov (používaných na ukladanie rôznych softvérov). Upozorňujeme vás na skutočnosť, že ak urobíte niektoré kroky inak, ako je uvedené v mojom príklade, môžete stratiť údaje na pevnom disku ...

*

Vytvorte bootovateľnú externú jednotku

KROK 1: pripojenie ...

A tak zapnite prenosný počítač (PC) a pripojte externý pevný disk k portu USB (najlepšie k USB 3.0 - potom budú všetky operácie oveľa rýchlejšie). Tiež mi nemôže odporučiť odpojiť všetky ostatné disky a flash disky z USB portov počítača (pomôže to vyhnúť sa rôznym chybám pri nahrávaní ...).

Externý pevný disk pripojený k USB

KROK 2: Vytvorte nový oddiel systému Windows 

Ďalej musíme spustiť správu disku   (stlačte Win + R a do otvoreného riadku zadajte príkaz diskmgmt.msc, viď obrazovka nižšie). Tento softvér je zabudovaný do všetkých najnovších Windows XP, 7, 8, 10.

Ako otvoriť správu disku - diskmgmt.msc

V správe diskov by ste mali vidieť všetky pripojené jednotky k vášmu počítaču. Musíme nájsť externú jednotku, ktorú sme pripojili k portu USB.

Ďalej vyberte jednu z oblastí na tomto externom pevnom disku (poznámka: vo väčšine prípadov je jedna oblasť na externom disku - a nie je z čoho vyberať ...), kliknite na ňu pravým tlačidlom myši a vyberte funkciu na kompresiu. zväzok  (podstata: sme z tejto časti „Vezmime“ si trochu miesta a vytvorme nový oddiel pre Windows, kde zapíšeme bootovacie údaje).

Zmenšiť objem (na externej jednotke)

Potom v nastaveniach zadajte veľkosť nového oddielu (odporúčam zvoliť číslo 20 - 30 GB).

30 000 MB pre nový disk

Potom uvidíte, že sa na disku (na ktorom ešte nie je nič) objavila nová nevyrovnaná čierna oblasť. Kliknite na ňu pravým tlačidlom myši a vytvorte jednoduchý zväzok .

vytvorte jednoduchý zväzok

Ďalej zadajte systém súborov FAT 32, nastavte štítok zväzku (môže byť ľubovoľný) a naformátujte oddiel (dôležité! Naformátovaný je iba tento novovytvorený oddiel, nie celý disk. Preto budú všetky údaje na ostatných oddieloch tohto disku vymazané. neporušené).

TUK 32

KROK 3: aktivácia tejto sekcie

Teraz si musíme uvedomiť jednu veľmi dôležitú vec - aby bola naša nová sekcia aktívna . Aktívne oddiely sa používajú na hostenie bootloaderu OS (ak tak neurobíte, potom sa takmer s istotou nebudete môcť z neho zaviesť).

Mimochodom, iba jeden oddiel na jednom fyzickom pevnom disku môže byť aktívny. Ak máte niekoľko pevných diskov, potom každý z nich môže obsahovať iba jeden aktívny oddiel.

Najjednoduchší spôsob, ako to urobiť, je jednoducho kliknúť pravým tlačidlom myši na požadovaný oddiel v správe diskov a zvoliť funkciu „Nastaviť oddiel ako aktívny“ . Táto funkcia je bohužiaľ často sivá a nie je k dispozícii ...

Aktivácia sekcie

Alternatívna možnosť

Najprv musíte spustiť príkazový riadok ako správca. Ak to chcete urobiť, otvorte správcu úloh (Ctrl + Shift + Esc), vytvorte novú úlohu v ponuke súborov a použite príkaz CMD (príklad nižšie).

Príkazový riadok s právami správcu

Ďalej musíte postupne zadávať nasledujúce príkazy (po každom stlačení klávesu Enter):

  1. diskpart;
  2. zoznam diskov (pozri zoznam pripojených fyzických diskov);
  3. vyberte disk 3 (namiesto 3 zadajte číslo disku, na ktorom ste vytvorili nový oddiel);
  4. vypísať zoznam oddielov (zobraziť všetky oddiely na vybranom disku);
  5. vyberte oddiel 3 (namiesto 3 zadajte svoje číslo oddielu (to, ktoré ste vytvorili v predchádzajúcom kroku)).

Výber sekcie

Teraz, keď sme vybrali disk a oddiel - stačí použiť aktívny príkaz (ak všetko prebehlo dobre - zobrazí sa správa, že tento oddiel bol označený ako aktívny).

Aktívny

Mimochodom, ak prejdete na „Tento počítač“ - uvidíte nový prázdny disk (príklad nižšie).

Nová disková oblasť

KROK 4: zápis do oddielu OS Windows 10

Na začiatok potrebujeme obraz ISO v systéme Windows 10. Ak ho nemáte, môžete ho vytvoriť pomocou nasledujúcich pokynov: //ocomp.info/kak-skachat-win10-legalno.html

Teraz o tom, ako správne zapísať bootovacie médium.

možnosť 1

Stačí skopírovať všetky súbory z obrazu ISO do nášho nového oddielu. To možno vykonať pomocou bežného archivátora, rovnakého 7Z (najlepšie archivátory: //ocomp.info/arhivatoryi-analog-winrar.html).

Metóda, aj keď pohodlná, ale osobne sa stále uchýlim k špeciálom. nástroje (o tom v možnosti 2).

Možnosť 2

Použite program  WinSetupFromUSB (ďalšie informácie o ňom: //ocomp.info/soft-sozdaniya-zagruz-fleshki.html#WinSetupFromUSB). Upozorňujeme, že potrebujete verziu nie nižšiu ako 1,9 (v nej ukážem svoj príklad).

Musíte spustiť tento obslužný program ako správca (ak to chcete urobiť, stačí kliknúť pravým tlačidlom myši na spustiteľný súbor a vybrať ho, pozri príklad nižšie).

WinSetupFromUSB - spustiť ako správca

Postupujte podľa týchto krokov:

  1. najskôr musíte kliknúť na otvorenie okna rozšírených možností (pozri šípku-1, Rozšírené možnosti);
  2. povoliť zobrazenie diskov pripojených k USB (pozri šípku-2);
  3. vyberte sekciu, ktorou sme špeciálni. pripravené v predchádzajúcich krokoch (riadiť sa veľkosťou);
  4. určiť ISO obraz súboru v systéme Windows 10;
  5. spustiť nahrávanie.

Nastavenie obslužného programu

Upozorňujeme, že program by vás mal varovať, že ste vybrali externú jednotku, ktorá je príliš veľká. Len súhlas.

(Dôležité! O formátovaní disku by nemali byť žiadne varovania! Stačí sa pozrieť do správy, že neobsahuje slová formate or mazať, mazať ...).

potvrdenie

Po ~ 10 minútach, ak všetko prebehlo dobre, uvidíte správu, že úloha je dokončená (Job done). Takže disk je pripravený!

Hotový!

KROK 5: Kontrola práce

Všeobecne platí, že ak ste robili všetko presne krok za krokom, ako je uvedené vyššie, potom pri bootovaní notebooku (PC) stačí otvoriť ponuku Boot Menu (ponuka bootovania), zvoliť externý pevný disk a začať inštalovať Windows 10 (pozri príklad nižšie).

Pomôcť!

Ako vstúpiť do BIOSu a bootovacej ponuky nájdete tu: //ocomp.info/bios/

Skontrolujte a nabootujte z externého pevného disku

Ak sa váš disk nezobrazuje v ponuke zavádzania, musíte najskôr prejsť do nastavení systému BIOS a skontrolovať, či je povolená možnosť zavádzania zo zariadení USB (parameter USB Boot by mal byť nastavený na hodnotu Enabled, pozri príklad nižšie). . Spravidla je toto nastavenie k dispozícii v sekciách BOOT alebo System Configuration.

Ak disk nie je viditeľný - skontrolujte, či je v BIOSe povolené bootovanie z USB

Poznámka: Pokyny sú relevantné pre relatívne nové počítače (notebooky), ktoré podporujú UEFI.

*

To je zatiaľ všetko, doplnky k tejto téme by boli užitočné ...

Zlomiť si nohu!