MAC adresa: čo to je a kde ju nájsť. Ako klonovať adresu MAC starej sieťovej karty

Dobrý deň!

Pomerne často si pri riešení rôznych problémov so sieťou musíte pamätať MAC adresu (napríklad pri nastavovaní prístupu na internet, pri inštalácii nového smerovača, sieťovej karty atď.). Myslím si, že v tomto článku poďme rovno na pálku?!

Čo je MAC adresa,  je jedinečný identifikátor (vo forme niekoľkých písmen a čísel), ktorý má každé sieťové zariadenie: smerovač, sieťová karta atď. Tento identifikátor slúži na automatickú identifikáciu odosielateľa a príjemcu v sieti. Často sa nazýva „fyzická adresa“ (aspoň tak to je v systéme Windows).

Príklad označenia (prvé 3 hodnoty sú výrobcom, druhé sériové číslo)

Dovoľte mi poznamenať dôležitý detail: veľa poskytovateľov internetu v našej krajine, keď sa pripájate k internetu, opraví vašu MAC adresu (z bezpečnostných dôvodov). A keď zmeníte sieťové zariadenie (napríklad po zakúpení nového smerovača), ak neklonujete adresu MAC svojej starej sieťovej karty, nebude vám fungovať internet (blokuje bezpečnostný systém poskytovateľa) ...

Vlastne v tomto krátkom článku chcem ukázať riešenie naznačených problémov. Myslím si, že tieto informácie budú užitočné pre mnohých začínajúcich používateľov.

Takže ...

*

Ako zistiť MAC adresu

? Metóda číslo 1

Asi najjednoduchšou a najzrejmejšou možnosťou je pozrieť sa vizuálne na samotné sieťové zariadenie.

Väčšina rovnakých smerovačov (smerovače, sieťové karty) má malé nálepky s potrebnými informáciami. Nižšie je uvedený príklad. ?

Nálepka na kryte smerovača

*

? Metóda číslo 2

Druhým je použitie príkazového riadku ?. Po otvorení stačí zadať iba jeden príkaz: ipconfig / all a stlačiť kláves Enter (číslo-1 na obrazovke pod ?).

Ďalej budú prezentované vlastnosti všetkých sieťových adaptérov, ktoré máte v systéme: vrátane fyzickej adresy (to je adresa MAC). Takto môžete zistiť adresy MAC všetkých sieťových adaptérov nainštalovaných vo vašom počítači.

Príkazový riadok - Zobraziť informácie o sieťových adaptéroch

*

? Metóda číslo 3

Všetky „sieťové“ vstupy a výstupy nájdete pomocou ? špeciálnych nástrojov na určovanie charakteristík počítača. Imponuje mi utilita Speccy (od nemenej slávneho výrobcu CCleaner).

V aplikácii Speccy stačí otvoriť kartu „Sieť“ a získate podrobné informácie o všetkých sieťových adaptéroch, stave siete, IP a DNS, MAC adrese atď.

Speccy - informácie o sieti (karta Sieť)

*

? Číslo metódy 4

Ak potrebujete zobraziť adresu MAC smerovača, môžete to urobiť buď pomocou nálepky na príslušnom puzdre (odporúčané v metóde 1), alebo v jej webovom rozhraní (nastavenia).

? Pomoc!

Ako otvoriť webové rozhranie (nastavenia) smerovača - pozrite si podrobné pokyny

Na ich otvorenie zvyčajne stačí prejsť v prehliadači na adresu 192.168.0.1 (192.168.1.1) (ako administrátor prihlásenia, ako heslo buď admin, alebo prázdne miesto) .

Spravidla je v nastaveniach smerovača potrebné otvoriť sekciu „Stav“ . Nižšie je uvedený príklad. ?

Nastavenia smerovača

*

Ako klonovať adresu MAC

Možnosť 1: na sieťovej karte

Napríklad sa vám bude hodiť pri výmene sieťovej karty, cez ktorú sa pripájate k internetu.

Najprv musíte otvoriť Manager Správca zariadení: najrýchlejším spôsobom je stlačiť kombináciu tlačidiel Win + Pause a v ponuke vľavo zvoliť požadované tlačidlo (pozri obrazovku nižšie ?).

Pomocník (otvoriť správcu zariadenia)

Ďalej v správcovi zariadení musíte otvoriť kartu „Sieťové adaptéry“ : zobrazia sa všetky adaptéry, na ktoré máte nainštalované ovládače. Vyberte požadovaný adaptér a otvorte jeho vlastnosti .

Otvorenie vlastností požadovaného adaptéra

Vo vlastnostiach otvorte kartu „Spresnenie“ (alebo „Spresnenie“).

V zozname vyhľadajte vlastnosti „Sieťová adresa“ (alebo „Sieťová adresa“) a v poli s hodnotou zadajte požadovanú adresu MAC . Uložte nastavenia a reštartujte počítač.

Vlastnosti

*

Možnosť 2: v smerovači

Relevantné v tých prípadoch, keď ste nainštalovali smerovač (smerovač) a predtým ste mali kábel od poskytovateľa internetu pripojený priamo k počítaču alebo notebooku. Alebo stačí zmeniť starý smerovač na nový.

Pre nastavenie MAC adresy routera je potrebné jeho webové rozhranie (to je v jeho okamžitom nastavení. Vo Windows je toto možné vykonať nastavenie).

? Pomoc!

Ako zadať nastavenia smerovača (a čo robiť, ak to nemožno urobiť).

Potom v nastaveniach musíte spravidla otvoriť sekciu "WAN" (alebo nastavenia siete / internetu. V niektorých smerovačoch stačí karta "Správa" ). Ďalej uvádzame niekoľko príkladov. ?

Klonovanie adresy MAC (smerovač TENDA)

Zmena adresy MAC (smerovač TP-Link)

Konfigurácia WAN (anglické rozhranie, smerovač D-Link DIR-615)

Väčšina smerovačov spravidla dokáže automaticky zistiť adresu MAC vašej starej sieťovej karty (ak ste k nej pripojili smerovač káblom) a klonovať ju.

V skutočnosti môžete adresu nastaviť manuálne, stačí do zadaného poľa napísať niekoľko hodnôt (vo väčšine prípadov to nie je nič zložité ?).

*

Ďakujeme za pozornosť (doplnky sú vítané).

Všetko dobré!

?

Prvé zverejnenie: 01.05.2018

Oprava: 06/05/2020