Aký je rozdiel medzi optickou myšou a laserovou? Ktorý je lepší?

Otázka používateľa

Ahoj!

Chcem si kúpiť bezdrôtovú myš, ale tvárou v tvár skutočnosti, že existuje niekoľko druhov z nich. Sú medzi nimi aj optické a laserové. Predajca radí zvoliť si drahšiu myš (laserovú), pretože kurzor sa údajne vznáša presnejšie. Čo poviete, ktorý je lepší ako jeden od druhého?

PS: Nikdy som nad touto otázkou nerozmýšľal pred prácou s káblovou myšou ? .

Dobrý deň.

Och, pamätám si na časy, keď som musel občas pracovať s mechanickou myšou a vyčistiť ju (keďže sa na lopte hromadil prach a nečistoty a začali prekážať normálnej prevádzke). Teraz existujú myši ľubovoľného tvaru a veľkosti, akejkoľvek farby a pre každého používateľa ✌.

Všeobecne, ak hovoríme o optických a laserových myšiach, potom je otázka, ktorá z nich lepšia a ktorá horšia, podľa môjho názoru nesprávna. Všetko závisí od úloh, ktoré chcete vyriešiť, a od pracovných podmienok. Ďalej sa budem podrobnejšie zaoberať výhodou v každom prípade ...

*

Rozdiel medzi laserovou myšou a optickou

? Dizajn a princíp činnosti

Hlavný rozdiel medzi laserovými myšami a optickými spočíva v ich odlišnej konštrukcii a princípe fungovania: ako už názov napovedá, polovodičový laser sa používa ako zdroj žiarenia v laserovej myši  a LED v optickej  .

Ďalej je uvedený obrázok vysvetľujúci princíp činnosti. V skutočnosti z neho budú „plynúť“ všetky ďalšie výhody a nevýhody týchto typov myší (viac o tom nižšie ?) ...

*

? Rozlíšenie

Možno jeden z najdôležitejších parametrov, ktorým milovníci hier, návrhári a umelci venujú pozornosť.

Ak niekto nevie (alebo má zlú predstavu o tom, čo to je), poviem, že presnosť a plynulosť vznášania sa kurzora priamo závisí od neho. Čím je rozlíšenie vyššie, tým je myš citlivejšia (v počítačových hrách je to obzvlášť dôležité - inak nikoho nezasiahnete ?).

Herná myš - 8200 dpi

Tento parameter sa meria v dpi  - pravdepodobne mnohí videli túto skratku pri nákupe myší v obchode. Napríklad pre bežnú prácu na počítači (surfovanie na webe po stránkach, čítanie kníh, sledovanie videí atď.) - postačí myš s hodnotou 800 dpi. Pre milovníkov hier, grafických editorov atď. - čím vyššie dpi, tým lepšie!

Optická myš

Väčšina myší v tejto kategórii má indikátor 800 - 1 200 dpi. Aj keď teraz existujú myši s 1600-2000 dpi.

Laserová myš

Priemerný údaj je 2 000 - 4 000 dpi - t.j. ~ 3 až 4 krát vyššia ako optická. Aj keď sú teraz v predaji myši s rozlíšením 16000 dpi. Navyše sú zvyčajne dodávané s ďalšími tlačidlami pre hráčov.

Tých. Záver je jednoduchý: laserová myš poskytuje väčšiu plynulosť a presnosť pohybu kurzora. Ak je pre vás tento indikátor veľmi dôležitý, nemáte na výber ?.

? Poznámka

Hodnoty DPI sa môžu časom výrazne meniť. vývoj komp. technológia nestojí na mieste - t.j. údaje, ktoré som uviedol v článku, sú relevantné v čase napísania článku a sú uvedené skôr na informatívne účely.

*

? Cena

Optická myš

Optická myš je spravidla lacnejšia ako laserová. Ceny najjednoduchších modelov začínajú od 200-300 rubľov. (a ak sa aj napriek tomu stretnete s akciou ..., potom ju nájdete ešte lacnejšiu).

Laserová myš

Cena týchto druhov myší v priemere začína od 1 000 rubľov. a vyššie. Ak hovoríme o špeciálnych herných myšiach, potom cena tam dosahuje 10 000 rubľov. a vyššie!

? Pomoc!

V čínskych online obchodoch môžete kúpiť lacné rôzne druhy myší.

*

? Rýchlosť a presnosť

Je nepravdepodobné, že rýchlosť a presnosť zamerania budú dôležité pre kohokoľvek iného ako hráčov a dizajnérov.

Vďaka prítomnosti polovodičového laseru v laserovej myši (ktorý vyžaruje svetlo v infračervenom rozsahu, ktoré je pre ľudské oko neviditeľné), snímač číta informácie oveľa lepšie ako optický. To významne ovplyvňuje rýchlosť a presnosť pohybu myši.

Laserová myš v tejto kvalite prekonáva optickú. Napríklad v predvolenom nastavení: pre optickú myš bude pohyb kurzora pozdĺž uhlopriečky monitora z jedného rohu do druhého trvať 4 - 5 cm, laserový - 2 - 3 cm. v druhom prípade bude kurzor nasledovať váš smer.

*

? Hmotnosť (hmotnosť)

Ak je pre vás váha myši rozhodujúca, potom vám odporúčam obrátiť oči k tomuto okamihu. Hmotnosť myši zvyčajne závisí od jej konštrukcie - avšak v priemere vážia laserové myši v nemocnici viac.

Tých. v tomto okamihu majstrovstvá v optike.

*

? Spotreba energie (alebo ako dlho vydrží zariadenie na batériu)

Myš vo všeobecnosti nespotrebováva veľa energie a na to by sa nemalo vôbec zamerať pozornosť, nebyť jedného „ALE“. Bezdrôtové myši sú teraz veľmi populárne , ale spotreba energie je u nich veľmi dôležitá ...

Optická myš priemerne spotrebuje niekoľkonásobne viac energie ako laserová. Preto, ak si vyberiete bezdrôtovú myš, je veľmi žiaduce zvoliť si laserovú (pretože batérie vydržia oveľa dlhšie).

Ak si vezmete káblové pripojenie, potom v tomto ohľade nemôžete venovať tomuto parametru žiadnu pozornosť.

*

? Povrch na prácu

Optická myš

V zásade platí, že ak máte najbežnejší písací (počítačový) stôl, určite vám bude dobre slúžiť akákoľvek myš (optická aj laserová).

Výnimkou môže byť, ak bude myš pracovať na sklenenom alebo lesklom povrchu - v takom prípade musí byť pod optickú myš umiestnená podložka.

Laserová myš

Laserové myši pracujú rovnako presne na akomkoľvek povrchu. Je pravda, že má ešte jeden dôležitý bod: je potrebné, aby rovina, v ktorej sa myš pohybuje, bola plochá. Ak dostanete malú drvinu pod pažu, potom vzhľad medzery najmenej 0,5 ÷ 1 mm môže výrazne ovplyvniť jej prácu.

Na druhej strane sa rovnaká podložka pod myš už nestala prostriedkom nevyhnutnosti, ale skôr predmetom výzdoby pracoviska, estetickým momentom. Mnoho používateľov dáva podložku pod akúkoľvek myš.

*

? Podsvietenie

Optická myš

Najčastejšie svieti jasne červeným (ružovým) svetlom (niekedy zeleným). Podotýkam, že niektorým používateľom sa páči, keď sa myš trbliece všetkými farbami dúhy, ale presne dovtedy, kým jej nebudú mať dostatok ...

Myš navyše svieti, aj keď je počítač vypnutý - tento okamih môže byť v niektorých situáciách veľmi nepríjemný. Napríklad v noci, keď idete spať, ak je jasné svetlo a miestnosť je malá, je to významná nevýhoda.

Myš žiari všetkými farbami dúhy

Laserová myš

Neexistuje žiadna žiara (presnejšie je to infračervené svetlo, ale ľudské oko to nevidí). Aj keď v niektorých modeloch existuje podsvietenie - má to výlučne estetický okamih (najčastejšie je možné žiaru vypnúť).

*

VÝSLEDKY

Zhrniem ich do malého taniera ...

Parameter Optická myš Laserová myš
Rozlíšenie (DPI) - (~ 800) + (až ~ 16 000)
Ukazovateľ presnosti - +
spotreba energie - (vyššie) + (dole)
Prítomnosť podsvietenia - (existuje)  + (nie)
Pracovná plocha - +
Váha + -
Rýchlosť - +
cena + -

*

Zhrnutie a záver: Môžem povedať, že laserová myš je vhodná pre milovníkov hier, návrhárov, umelcov atď. - pre všetkých, ktorým záleží na presnosti a rýchlosti pohybu kurzora. Toto si budete musieť rozdvojiť ...

Pre bežných používateľov je podľa mňa celkom možné pracovať s lacnejšími optickými myšami. No, toto je samozrejme môj subjektívny názor. Preto, ktorý z nich je lepší - každý sa rozhodne sám ...

*

Doplnky k tejto téme sú vítané!

Veľa štastia!

?

Prvé zverejnenie: 26.08.2017

Oprava: 29.01.2020