Počas hrania sa prenosný počítač vypne. Čo sa dá robiť?

Otázka používateľa

Ahoj.

Pomoc s notebookom. Pri hraní WOW - vypne sa. Mám notebook HP, má asi 3 roky, procesor AMD, grafickú kartu Radeon HD 5570, 4 GB RAM (táto informácia je na nálepke, dokumenty sa nezachovali).

V iných aplikáciách to funguje dobre, nedochádza k vypínaniu. Môžete niečo urobiť? Zatiaľ nie sú peniaze na kúpu nového notebooku ...

Dobrý deň!

Problém, ktorý ste opísali, s najväčšou pravdepodobnosťou súvisí s prehriatím prenosného počítača. Pri prehriatí sa spustí ochrana a aby sa nič nepripálilo, laptop sa automaticky vypne bez toho, aby sa vás pýtal.

Zvyčajne v takom prípade po 10 - 15 minútach, ak ho znovu zapnete, bude fungovať, akoby sa nič nestalo ...

Dôvod však môže byť iný. V tomto článku rozoberiem všetky najzákladnejšie veci, ktorým je potrebné pri tomto probléme venovať pozornosť a čo je možné urobiť s minimálnymi nákladmi.

Takže ...

? Užitočný doplnok!

Ako vyladiť svoj notebook na maximálny výkon (10 tipov, ktoré vám pomôžu).

*

Prečo sa laptop sám vypína

Možnosť 1: ak sa notebook vypne bez akéhokoľvek varovania

Najčastejšie sa to stane nejaký čas po spustení hry (video editor a ďalšie programy náročné na zdroje), a navyše okamžite a náhle, akoby vypadla elektrina.

*

Takéto prudké vypnutie notebooku je typické, ako som už uviedol vyššie, pri prehriatí .

Faktom je, že v moderných hrách sú zdroje pre laptop / PC načítané nadpriemerne (často až 80 - 90% záťaže, čo je takmer maximum) a pri veľkom zaťažení sa procesor a grafická karta začnú zahrievať hore. A chladiaci systém nie vždy zvládne svoju úlohu ...

Rôzne procesory a grafické karty majú vo všeobecnosti svoje vlastné prahové hodnoty kritickej teploty .

Napríklad moderné procesory Intel používané v notebookoch majú túto hranicu okolo 100 stupňov Celzia . Pri jeho priblížení (v závislosti od činnosti snímačov a „naplnenia“ prístroja), napríklad pri dosiahnutí 85 gr. Ts. - prenosný počítač sa jednoducho vypne (náhle a bez varovania).

Tiež podotýkam, že veľa notebookov má nepremyslený a „slabý“ chladiaci systém (týmto trpí napríklad HP, Acer).

? Pomoc!

Notebook sa zahrieva: čo robiť? Teplota je neustále vysoká: 85 ° C +

*

Ako zistiť prehriatie a ako zistiť teplotu komponentov notebooku

Najskôr venujte pozornosť hluku. Keď prenosný počítač vyrieši náročnú úlohu, chladič sa začne rýchlo točiť a bzučí (keď teplota stúpa a je potrebné silnejšie vyfúknuť priestor, aby sa teplý vzduch rozptýlil).

Po druhé, telo zariadenia môže byť teplé, niekedy horúce. Je to zvlášť viditeľné na mieste, kde vzduch vychádza, vedľa ventilačných otvorov. Často sú umiestnené na ľavej strane, takže ich ľahko cítite rukou ...

Po tretie, nainštalujte si nejaký nástroj na reguláciu teploty. Napríklad podľa mňa nie je zlý ? AIDA 64.

Umožňuje vám zistiť teploty CPU, grafickej karty, pevných diskov, mat. dosky a iné komponenty, kde výrobca dodal senzory. (?)

AIDA 64 - Senzory, sledujte teplotu procesora

? Pomoc!

Najlepšie pomôcky na prezeranie charakteristík vášho počítača vám pomôžu (zvládnu túto úlohu!).

*

Čo môžete poradiť v prípade prehriatia, ako znížiť teplotu

1) Notebook používajte iba na čistých, rovných a suchých povrchoch, ako je napríklad stôl. Je to tak, že veľa ľudí položí svoj laptop na pohovku, posteľ atď.

Faktom je, že takéto povrchy veľmi často zakrývajú ventilačné otvory, a preto horúci ohriaty vzduch z puzdra prístroja nemá kam ísť von. V dôsledku toho dôjde k prehriatiu .

*

2) Pod notebook je možné umiestniť knihu (alebo niečo iné), čo by zväčšilo priestor medzi stolom a prieduchmi.

Spravidla továrenské nohy prenosného počítača umožňujú iba medzeru 2 - 3 mm. medzi stolom a zadnou časťou jednotky, čo nestačí na únik horúceho vzduchu.

Pod prenosným počítačom je umiestnená kniha

*

3) Kúpte si chladiacu podložku notebooku. V predaji sú teraz desiatky a stovky podobných zariadení. Umožňujú vám znížiť teplotu na 10 - 15 stupňov (v závislosti od konštrukcie vášho prístroja, stupňa jeho ohrevu, kvality samotného stojana).

Chladiaca podložka na notebook

*

4) Všímajte si tiež ?  grafiku a nastavenie výkonu v samotnej hre. Ak ich znížite, môžete znížiť zaťaženie notebooku, čo sa pozitívne prejaví na miere jeho zahrievania.

*

5) Vyčistite notebook od prachu. Prach upcháva ventilačné otvory, usadzuje sa na lamelách chladiča a tým narušuje normálnu cirkuláciu vzduchu.

*

? článok pomocníka!

Ako čistiť notebook od prachu (podrobné pokyny) - sami doma.

*

O diagnostike

Diagnostikovať a skontrolovať prehriatie notebooku - odporúčam ? vykonať záťažový test. Umožní v reálnom čase sledovať vzťah medzi teplotou zariadenia a zaťažením.

? Pomoc!

Ako vykonať záťažový test procesora a systému ako celku, či udrží frekvencie alebo či sa neprehrieva (AIDA 64)

*

Upozorňujeme tiež, že príčinou náhleho vypnutia môže byť problém s batériou , zdrojom napájania (sieťový kábel) a podložkou. doska zariadenia. Tých. laptop je v podstate odpojený od zdroja napájania a v dôsledku toho sa vypne.

Tento dôvod nesúvisí s hrami a stane sa to bez ohľadu na to, aké aplikácie spúšťate. Diagnostika problému v tomto prípade nie je vždy ľahká, najskôr však skontrolujte:

  1. samotný napájací kábel a napájací zdroj - sú všetky v poriadku, vypne sa zariadenie, keď kábel zafixujete, je zlomený?
  2. sieťová zásuvka v notebooku: začalo sa hrať, je zástrčka pevne usadená?
  3. skontrolujte stupeň opotrebenia batérie. Hovoril som o tom tu;
  4. s mierou opotrebenia batérie viac ako 20 - 25% - podobný problém možno pozorovať aj pri vysokom zaťažení - batéria neplní svoju funkciu.

*

Možnosť 2: Ak sa pred vypnutím vyskytnú nejaké chyby

V niektorých prípadoch je dokonca možné vyfotografovať (alebo zaznamenať) chybu / varovanie a až potom dôjde k zlyhaniu systému Windows atď.

*

Vo väčšine prípadov je toto správanie spojené so softvérovými problémami. To sa často stáva, keď máte:

  • existuje konflikt vodičov (alebo nie sú aktualizované na optimálnu verziu);
  • keď je systém napadnutý vírusmi (často keď vírusy ukončili alebo zablokovali niektoré aplikácie);
  • ak je softvér nekompatibilný (napríklad hra nemusí byť kompatibilná s verziou vášho operačného systému).

*

Nie je neobvyklé, že vám Windows zobrazí samotnú chybu (okno) aspoň na sekundu alebo dve. Môžete sa to pokúsiť vyfotografovať a potom nájsť riešenie tejto chyby.

Všeobecne platí , že ak sa vám chybu nepodarí zachytiť, odporúčam najskôr vykonať niekoľko vecí:

  1. dávajte pozor, v jednej aplikácii (alebo hre) sa niečo také stane, alebo vo viacerých (keď presne, chaoticky alebo pri vykonávaní určitej akcie);
  2. skontrolujte a aktualizujte ovládače v systéme (ako aj herné komponenty). Na to odporúčam Driver Booster ?;
  3. vyhľadajte vírusy (úplne!) vo vašom počítači. Okrem klasického antivírusu odporúčam používať aj špeciálne utility. Ako skontrolovať, či vo vašom počítači nie sú vírusy, ktoré klasický antivírus nevidí - viď tu.

*

Ak vyššie uvedené nepomôže, môžete sa pokúsiť nájsť dôvod v protokoloch systému Windows (moderný systém koniec koncov ukladá všetky dôležité parametre svojej práce do protokolu!).

? Pomoc!

Denník udalostí systému Windows: ako ho otvoriť a nájsť informácie o chybe

*

Ak to chcete urobiť, stlačte buď Win + R a použite príkaz eventvwr , alebo otvorte Ovládací panel systému Windows, časť „Systém a zabezpečenie“ .

Táto časť by mala mať odkaz na „Správa “. My to odovzdávame ďalej!

Poznámka!

„Správu“ nájdete aj pomocou vyhľadávacieho panela na ovládacom paneli.

Správa - Windows 10

Ďalej otvorte odkaz „Zobraziť udalosti“ (pozri obrazovku nižšie ?).

Zobraziť udalosti

Potom v ponuke vľavo otvorte sekciu „Protokoly systému Windows“ : mal by sa v nej nachádzať protokol „Systém“  - a toto musíte otvoriť.

V systémovom denníku vyhľadajte posledné udalosti vypnutia počítača. V poznámke sa zvyčajne zobrazuje slovo „Napájanie“.

Poradenstvo!

Zamerajte sa na čas udalosti - ľahko nájdete to, čo potrebujete, ak to po vypnutí notebooku okamžite zapnete a uvidíte, čo sa deje!

Venujte zvláštnu pozornosť udalostiam označeným žltými a červenými výkričníkmi.

Systémové informácie z denníka systému Windows

Otvorením ktorejkoľvek z udalostí môžete vidieť, čo systém robil, dôvod tejto udalosti, kód udalosti atď.

Tých. podobným spôsobom sa môžete pokúsiť nájsť vinníka tohto správania sa notebooku (aspoň sa k tomu veľmi priblížite).

Notebook prešiel do režimu spánku. bolo stlačené tlačidlo napájania ...

S vedomím dôvodu sa môžete pokúsiť nájsť riešenie. Ak napríklad dôjde k problému s niektorou aplikáciou (napríklad antivírusový program vypne prenosný počítač), po jeho odstránení sa problém vyrieši. ?

To je zatiaľ všetko. V tomto článku nie je možné uviesť najrôznejšie dôvody, ktoré nájdete v denníku Windows, zo zrejmých dôvodov ...

*

Doplnky sú vítané.

Všetky úspešné nastavenia a menej zlyhaní.

Veľa štastia!

?

Prvé zverejnenie: 19.02.2018

Oprava: 9.10.2020