Ako spustiť hru na samostatnej grafickej karte. Ako skontrolovať, na ktorej grafickej karte je hra spustená (napríklad NVIDIA)

Otázka používateľa

Ahoj.

Mám v notebooku dve grafické karty: integrované Intel HD a samostatnú NVIDIA. Z nejakého dôvodu sa veľa hier spomaľuje (a niektoré z nich sú staré), mám podozrenie, že fungujú na integrovanej grafickej karte.

Ako zistím, na ktorej karte pracujú, a ak nie na samostatnej, ako ich mám použiť? Vopred ďakujem...

Dobrý deň!

Mnoho moderných notebookov je v skutočnosti vybavených dvoma grafickými kartami: jednou zabudovanou (zvyčajne Intel HD) - používa sa pri práci v systéme Windows, prezeraní obrázkov, videí, nie príliš náročných hrách; druhou je samostatná AMD alebo NVIDIA, ktorá sa vyžaduje na spustenie hier a programov, ktoré vyžadujú vysoký výkon grafického adaptéra.

Podľa vývojárov by sa samostatná grafická karta mala aktivovať automaticky pri spustení hry (zvyšok času by mala integrovaná grafická karta fungovať, aby sa šetrila energia batérie) . Ale to sa nestane vždy a niektoré hry fungujú na zabudovanom - vo výsledku uvidíte brzdy, oneskorenia, zdržania atď. V tomto článku vám ukážem niekoľko spôsobov, ako spustiť hry na samostatnej grafickej karte.

Poznámka: v mojej príručke nižšie vám ukážem, ako nakonfigurovať samostatnú grafickú kartu pomocou príkladu NVIDIA. Ak máte grafickú kartu od AMD, ponuka sa bude trochu líšiť, ale princíp nastavenia sa nezmení (pozri screenshoty v komentároch).

*

Spôsoby spustenia hry na samostatnej grafickej karte

Dôležité!

Predtým, ako pristúpite k metódam a vylepšeniu, musíte mať nainštalované aktuálne ovládače videa (aspoň nie tie, ktoré sú predvolene nainštalované v systéme Windows). Odporúčam použiť jedného z manažérov ovládačov na automatickú aktualizáciu a inštaláciu nového „palivového dreva“ (odkaz nižšie).

Aktualizácia ovládačov v systéme Windows 10 - prehľad 5 najlepších programov (v ruštine) - //ocomp.info/obnovlenie-drayverov-v-windows-10-obzor-5-luchshih-programm-na-russkom.html

Ako aktualizovať ovládač grafickej karty AMD, nVidia a Intel HD: od A po Z - //ocomp.info/kak-obnovit-drayver-na-videokartu.html

*

Metóda číslo 1: použitie ponuky nastavení grafického ovládača

Ak máte nainštalované ovládače, potom kliknutím pravým tlačidlom myši kdekoľvek na pracovnej ploche by sa v rozbaľovacej kontextovej ponuke mal zobraziť odkaz na ich nastavenie (v mojom prípade ide o odkaz na „Ovládací panel NVIDIA“ ) . Prejdite na nastavenia ovládača samostatnej grafickej karty.

Ovládací panel NVIDIA // ako otvoriť

Potom v ponuke vľavo musíte zvoliť „Spravovať 3D nastavenia“ , potom v stĺpci „Preferovaný grafický adaptér“ zvoliť „Vysokovýkonný procesor NVIDIA“ , potom nastavenia uložiť.

Preferovaný grafický adaptér

Potom sa môžete pokúsiť spustiť hru - mala by bežať na samostatnej grafickej karte.

Mimochodom, v nastaveniach NVIDIA môžete určiť aj konkrétnu grafickú kartu použitú pre konkrétnu hru. Ak to chcete urobiť, musíte urobiť nasledovné:

  1. otvorte nastavenia grafickej karty a potom kartu „Spravovať nastavenia 3D“ ;
  2. potom otvorte kartu „Softvérové ​​nastavenia“ ;
  3. pridať požadovaný program (v mojom prípade som pridal hru Civilization 4 );
  4. a nastavte preferovaný grafický procesor pre túto aplikáciu (pozri snímku obrazovky nižšie);
  5. uložiť nastavenia!

Nastavenie adaptéra pre konkrétnu hru

*

Metóda číslo 2: cez vodič

Ak v nastaveniach NVIDIA nastavíte určité nastavenia, potom môžete v manuálnom režime spustiť akékoľvek hry a programy na adaptéri, ktorý potrebujete.

Ak to chcete urobiť, otvorte nastavenia NVIDIA a potom v sekcii „Pracovná plocha“ (horná ponuka) vložte niekoľko začiarkavacích políčok:

  1. Pridať do kontextovej ponuky na pracovnej ploche;
  2. Pridajte do kontextovej ponuky položku „Spustiť s GPU“ .

Pridanie výberu grafickej karty do kontextovej ponuky

Ak ste povolili predchádzajúcich pár začiarkavacích políčok, potom je najzrejmejším a najjednoduchším spôsobom spustenia hry na požadovanom grafickom adaptéri otvorenie prieskumníka, to znamená požadovaný priečinok obsahujúci spustiteľný súbor s hrou, a kliknutie pravým tlačidlom myši v súbore hry (mimochodom, môžete to urobiť a pomocou ikony na ploche).

Potom vyberte v kontextovej ponuke: „Spustiť s GPU -> Vysokovýkonný procesor NVIDIA“ . Pozri snímku obrazovky nižšie.

Výber grafického adaptéra na spustenie hry

Hra by v skutočnosti mala bežať na adaptéri podľa vášho výberu. Teraz nižšie zvážim spôsob, ako skontrolovať, či je to tak ...

*

Ako skontrolovať, či hra beží na samostatnej grafickej karte

Najskôr prejdite do nastavení grafickej karty NVIDIA a otvorte ponuku „Desktop“ . V tejto ponuke musíte povoliť jednu možnosť „Zobraziť ikonu aktivity GPU v oblasti oznámení“ . Táto ikona vám umožní vidieť, keď je načítaný adaptér NVIDIA, v skutočnosti to, čo hľadáme ...

Zapnite ikonu aktivity NVIDIA GPU

Mimochodom, upozorňujeme, že po povolení tejto možnosti sa na vašom paneli vedľa hodín zobrazí zodpovedajúca ikona (pozri snímku obrazovky nižšie).

Ikona aktivity GPU - vedľa hodín

Teraz začíname hru. Ak je hra v režime celej obrazovky, minimalizujte ju pomocou tlačidiel WIN alebo Alt + TAB .

Upozorňujeme, že ikona NVIDIA GPU sa zafarbila (na snímke obrazovky nižšie). Tých. Adaptér NVIDIA začal pracovať po spustení hry - znamená to, že je zapojený!

Ikona začala po spustení hry sfarbiť (dole)

Kliknutím na túto ikonu tiež uvidíte, ktoré hry (aplikácie) momentálne používajú tento adaptér (pozri obrazovku nižšie).

Aké aplikácie používajú grafickú kartu NVIDIA

Toto je vo všeobecnosti najrelevantnejší a najspoľahlivejší spôsob, ako zistiť, či je použitá samostatná grafická karta.

Pomocou FPS analýzy

Podľa počtu FPS (počet snímok v hre) je tiež možné nepriamo určiť, či máte samostatnú grafickú kartu. Pre samostatnú grafickú kartu je zvyčajne vyššia.

Ak chcete zistiť počet FPS v hrách, nainštalujte si jednu z niekoľkých aplikácií: Fraps, PlayClaw, Overwolf. Potom zámerne spustite hru na integrovaných a samostatných grafických kartách a uvidíte rozdiel (pozri snímku obrazovky nižšie)!

Programy na prezeranie FPS a ako ich zvýšiť nájdete v tomto článku: //ocomp.info/kak-uznat-fps-v-igre-i-povyisit-fps.html

Ak je to potrebné, nastavte grafické parametre na maximum, aby ste zdroje využili naplno (pre zreteľnejší rozdiel).

Rozdiel v FPS medzi diskrétnou a integrovanou grafikou

Ešte jedna vec!

Venujte pozornosť hluku a teplote vášho notebooku. Ak sa jedná o samostatnú grafickú kartu, mnoho modelov prenosných počítačov začne vydávať poriadny šum. Teplota grafického adaptéra tiež začína stúpať (dá sa zistiť pomocou špeciálnych nástrojov, napríklad Speccy, obrazovka nižšie).

Teplota procesora a grafickej karty // Speccy

*

Prečo hra nemusí fungovať na samostatnej grafickej karte

Niektoré hry tvrdošijne odmietajú pracovať na samostatnej grafickej karte. Všetko nastavíte v nastaveniach ovládača, ručne určíte, ako sa má spustiť, ale to isté - hra beží na vstavanom, zaostáva a spomaľuje. V tomto prípade odporúčam niekoľko vecí (narazil som na to sám, opakovane)!

1. Vyskúšajte iný operačný systém ako Windows 7

Príbeh je jednoduchý. Na jednom notebooku som dlho nemohol pochopiť, prečo jedna stará hra tvrdohlavo nebežala na diskrétnej grafickej karte (mimochodom, mala v sebe nainštalovaný Windows 10). Potom som sa rozhodol vytvoriť ďalší oddiel na pevnom disku a nainštalovať druhý OS - Windows 7. Prekvapivo vo Windows 7 sa hra začala bez problémov na samostatnej grafickej karte.

Záver: Windows 10 nefunguje správne s dvoma grafickými kartami (integrovanými a diskrétnymi) a starými hrami. Je tiež možné, že je to tak kvôli ovládačom, ktoré ešte nie sú úplne optimalizované pre „nový“ Windows 10.

Aktualizácia 3.08.2018: Windows 10 zavádza možnosť ovládania fungovania grafických adaptérov: v režime úspory energie alebo vo vysokom výkone. Ako to nastaviť - pozri tu: //ocomp.info/win10-rejim-perekl-grafiki.html

Vysoký výkon!

2. Pokúste sa povoliť režim kompatibility a vypnúť zmenu mierky

Ak to chcete urobiť, jednoducho otvorte vlastnosti požadovaného súboru EXE. Ďalej v časti „Kompatibilita“ začiarknite políčko „Spustiť program v režime kompatibility s takým a takýmto systémom Windows“ (príklad nižšie).

Spustite hru v režime kompatibility s Windiows XP SP 2

3. Pokúste sa nainštalovať starší ovládač (na grafickú kartu)

A posledný. Najnovší ovládač nie je vždy najlepší. Je možné, že v novom ovládači nastala chyba a diskrétna karta sa neaktivuje pri spustení hry. Preto by ste mali vyskúšať staršiu verziu ovládača, ktorá je už mnoho mesiacov (rokov) vypracovaná.

Pomôcť!

Obnova starého fungujúceho ovládača: návrat k predchádzajúcej verzii - //ocomp.info/otkat-k-predyidushhey-drayveru.html

*

To je pre mňa všetko, dúfam, že som na úvodnú otázku odpovedal podrobne.

Všetko najlepšie!

?

Článok je opravený: 19.01.2019