Normálna teplota procesora notebooku: čo to je?

Dobrý deň.

Jednou z nevýhod notebookov (najmä tých herných) je ich kompaktnosť a slabý chladiaci systém, v dôsledku čoho sa často pozoruje prehriatie. A objaví sa pomerne veľa otázok o tom, ako všeobecne určiť prehriatie a aká teplota procesora by sa mala považovať za normálnu a ktorá teplota je vysoká a začať znepokojovať.

Na túto otázku vo všeobecnosti neexistuje jednoznačná odpoveď. Faktom je, že iba za posledných 10 - 15 rokov vyšlo tisíce rôznych modelov notebookov, používajú sa rôzne generácie procesorov atď. Bez znalosti konkrétneho modelu procesora nemožno povedať, čo sa považuje za normu a čo nie .

V tomto článku sa pokúsim odpovedať na tieto otázky a ukážem vám, ako môžete nezávisle nájsť kritickú teplotu pre váš konkrétny procesor.

Takže ...

***

Ako určiť teplotu procesora a čo sa považuje za normálne

Najskôr si určme aktuálnu hodnotu teploty.

To je možné urobiť napríklad tak, že prejdete do systému BIOS alebo použijete špeciálne nástroje (odporúčam druhú možnosť, pretože kým sa nedostanete do systému BIOS a neukončíte hry a ďalšie aplikácie náročné na zdroje, teplota sa zmení a jej relevantnosť nebude klesať. byť významné).

Najlepšie nástroje na určovanie charakteristík počítača / notebooku - //ocomp.info/harakteristiki-kompyutera.html

Napríklad na mňa urobila dojem AIDA 64.

Otvorením AIDA 64 a prechodom na kartu „Počítač / senzory“ môžete zistiť teplotu procesora, pevného disku, grafickej karty a ďalších komponentov. Pozri snímku obrazovky nižšie.

Približne. : v mojom prípade je teplota procesora 38 ° C.

AIDA 64 - aktuálna teplota procesora

Ak chcete získať presnejšie meranie teploty - bez ukončenia AIDA 64, spustite hru a hrajte 10 - 15 minút, potom hru zatvorte pomocou tlačidla „Win“ (alebo kombináciou klávesov Alt + Tab ) a pozrite si nameranú teplotu.

V zásade sme teraz dostali pár suchých čísel (jedno - bez zaťaženia, druhé - pri zaťažení), ktoré nám zatiaľ nič nehovoria.

Ďalším krokom je zistiť konkrétny model procesora nainštalovaného v notebooku. Môžete to urobiť pomocou rovnakého AIDA 64 - otvorte kartu „Súhrnné informácie“ a pozrite sa na riadok „Typ procesora“.

Súhrnné informácie o počítači - pozrite sa na TYP CPU. Model procesora - Intel i5-7200U

Ďalej musíte nájsť špecifikáciu a ďalšie. charakteristiky vášho konkrétneho procesora na oficiálnych stránkach spoločnosti Intel alebo AMD (odkazy uvádzam nižšie). Pre rýchle hľadanie - stačí zadať model vášho procesora do vyhľadávacieho poľa na webe.

  1. Intel - //www.intel.ru/content/www/ru/ru/products/processors/core.html
  2. AMD - //www.amd.com/en/products/specifications/processors/

Vlastne je to v tých. vlastnosti, spravidla výrobca vždy uvádza kritické teploty pre ich riadky procesora. Ďalej som uviedol niekoľko príkladov. Pre rovnaký procesor Intel i5, i7 siedmej až ôsmej generácie - kritická hodnota teploty je - 100 ° C; pre AMD A10, A12 - 90 ° C.

Kritická teplota pre Intel i5-7200U

7. generácia A12-9730P APU - kritická teplota

Okrem toho poznamenávam, že limit 100 ° C od spoločnosti Intel neznamená, že teplota 90 ° C bude pre Intel normálna. Keď sa notebook priblíži k tejto kritickej značke, s najväčšou pravdepodobnosťou začne buď prudko spomaľovať, alebo jednoducho zamrzne a vypne sa. Táto hodnota je potrebnejšia na poznanie hranice a na jej priblíženie, aby bolo možné prijať včasné opatrenia.

***

CELKOM

„V nemocnici“ sa v priemere považuje za bežné (pre moderné notebooky), ak sa procesor zahreje na teplotu:

  • 30 - 45 ° C - nečinnosť, s menej ako 20% zaťažením procesora (tj. Nízke zaťaženie, napríklad čítanie webových stránok, sociálnych sietí, sledovanie filmov a televíznych seriálov);
  • 50-65 ° C - pri vážnom zaťažení (t.j. v hrách, pri vykresľovaní videa, práci v rôznych ťažkých editoroch atď.);
  • Hneď podotýkam, že niektoré herné notebooky sú určené pre teploty do 80-85 ° C a v tomto režime fungujú celkom dobre roky.

Všeobecne všetko nad 80 ° C - odporúčam na vyšetrenie a diagnostiku. Faktom je, že zahriatie na takúto teplotu nemá priaznivý vplyv na komponenty a diely na rohoži. doska (napríklad: ruka už nemôže tolerovať teploty nad 60 ° C!) .

Stojí za zmienku, že na webových stránkach výrobcov notebookov sú niekedy tiež uvedené prípustné teploty. Podobné informácie nájdete na nich.

Dodám, že procesory AMD sa najčastejšie prehrievajú (nič osobné, jednoduchá štatistika).

***

Tipy na zníženie teploty procesora v notebooku

1) Ak sa objavia príznaky prehriatia (silný hluk ventilátorov, horúci kryt, horiaci vzduch unikajúci z krytu prístroja) - vypnite prístroj a nechajte ho vychladnúť.

2) Ďalej by som vám odporučil vyčistiť ho od prachu (upchatie ventilačných otvorov - prach výrazne narušuje normálnu cirkuláciu vzduchu v prístroji).

Informácie o tom, ako si môžete sami vyčistiť notebook od prachu, nájdete v tomto článku: //ocomp.info/kak-pochistit-noutbuk-ot-pyili.html

3) Vymeňte tepelný tuk / tepelnú vložku. Ak sami neviete, ako sa to robí a čo to je, využite počítačové služby. V priemere sa to odporúča robiť raz za 2-4 roky.

4) V predaji sú špeciály pre notebooky. chladiace podložky. Takýto stojan môže znížiť teplotu o 10 - 15 ° C alebo viac (veľkosť zníženia závisí od konštrukcie notebooku a jeho stupňa zahrievania)

5) Ak si nechcete kúpiť stojan, môžete si niečo položiť pod notebook (napríklad knihu): zväčšiť priestor medzi stolom a vetracími otvormi.

Pod prenosným počítačom je umiestnená kniha

6) Mimochodom, odporúča sa pracovať pri notebooku na čistých, tvrdých a rovných povrchoch (napríklad práca na pohovke často narúša normálnu cirkuláciu vzduchu vo vnútri zariadenia (vetracie otvory blokuje mäkká tkanina)).

7) Znížte grafické a systémové požiadavky v hre, optimalizujte a vyčistite systém, odstráňte staré nepoužívané programy a „odpadky“. Z tohto dôvodu možno zaťaženie CPU znížiť, pretože bude pre neho zbytočné vykonávať „extra“ a zbytočnú prácu. Ďalej uvádzam niekoľko odkazov na moje články.

Ako vyčistiť počítač od odpadu a urýchliť prácu - //ocomp.info/kak-pochistit-kompyuter-ot-musora.html

Úplná optimalizácia systému Windows 10 - //ocomp.info/super-optimizatsiya-windows-10.html

***

To je všetko, veľa šťastia!