Prečo koliesko myši nefunguje: ako ho opraviť a čo robiť?

Otázka používateľa

Ahoj.

Prosím, povedzte mi, čo mám robiť s deaktivovaným kolieskom myši. Preinštalovali sme Windows a teraz myš čiastočne nefunguje: šípka beží po obrazovke, ľavé a pravé tlačidlo funguje, ale posúvanie kolieskom nefunguje (musíte ho ťahať ukazovateľom, čo je nepohodlné). Pokúsili sme sa k počítaču pripojiť ďalšiu myš - rovnaký príbeh (naša myš funguje na inom počítači) ...

Čo robiť v tomto prípade, prečo myš nefunguje úplne?

PS: prešli sme do nastavení myši v ovládacom paneli systému Windows - ale vôbec neexistuje žiadna sekcia „Koliesko“, v ktorej by ste mohli nastaviť, o koľko riadkov sa má stránka posúvať (aj keď to bývalo!).

Ahoj!

Vyššie popísaný problém je celkom typický a s najväčšou pravdepodobnosťou je spojený s nedostatkom ovládačov (pravdepodobne pre nejaký radič univerzálnej sériovej zbernice USB portov alebo pre samotnú myš (čo je podľa popisu menej pravdepodobné)) .

V článku zvážim otázku používateľa aj ďalšie dôvody tohto správania myší ...

*

Mimochodom , ak vaša myš nefunguje vôbec, odporúčam vám prečítať si tento návod: //ocomp.info/ne-rabotaet-myish-chto-delat.html

*

Dôvody, prečo koleso nefunguje

(myš trhne a spomalí)

1) Ovládače neboli nainštalované (alebo „lietali“)

Možno je najskôr potrebné skontrolovať ovládače (najmä ak sa váš problém zhoduje s popisom otázky, pozri vyššie). Ak to chcete urobiť, otvorte správcu zariadení .

Referencia! Ak chcete otvoriť správcu zariadení: stlačte kombináciu klávesov Win + R a zadajte príkaz devmgmt.msc, kliknite na tlačidlo OK. Príklad je uvedený na snímke obrazovky nižšie.

Spustite Správcu zariadení - devmgmt.msc

Screenshot nižšie zobrazuje „obrázok“, ktorý sa zvyčajne stane po preinštalovaní systému Windows (mimochodom, v novších operačných systémoch Windows sú ovládače nainštalované automaticky na mnohých zariadeniach). Upozorňujeme, že všetky zariadenia, pre ktoré sa nenašli žiadne ovládače, sa nachádzajú na karte „Ďalšie zariadenia“ , oproti každému z nich bude svietiť žltý výkričník.

Pre tucet zariadení neexistujú žiadne ovládače ... Správca zariadení v systéme Windows 7

Ďalej odporúčam otvoriť kartu „Myši a ďalšie ukazovacie zariadenia“ . V ňom by ste mali označiť svoju myš, spravidla ide o myš kompatibilnú s HID. Ak je vaša karta prázdna alebo obsahuje iba zariadenie „ELAN ...“ (touchpad, relevantné pre notebooky), nemáte ovládač: buď pre myš (často sa to stáva u herných myší), alebo pre myš radič USB portu ...

Myši a ďalšie zariadenia

Ako aktualizovať ovládače:

  1. Môžete nainštalovať ovládače dodané s počítačom (zvyčajne si ich predajca stiahol na pevný disk alebo zapísal na samostatné CD / DVD);
  2. Na automatické vyhľadávanie a aktualizáciu ovládačov používajte špeciálne nástroje. Jeden veľký článok je venovaný tomuto na mojom blogu: //ocomp.info/update-drivers.html
  3. Vyhľadajte ovládače podľa VID a PID (špeciálne identifikátory, pomocou ktorých nájdete výrobcu vášho vybavenia, jeho značku, model atď.) Vo vyhľadávacom nástroji, napríklad Google. Toto je univerzálna metóda, zvážim ju nižšie. Jedinou nevýhodou je, že musí existovať prístup na internet (a bez ovládačov pre sieťovú kartu nemusí existovať ...).

A tak v správcovi zariadení vidíte nejaké zariadenie, pre ktoré neexistuje žiadny ovládač. Kliknite na ňu pravým tlačidlom myši a otvorte jej vlastnosti.

Vo vlastnostiach otvorte kartu „Podrobnosti“ , vyberte možnosť „Hardvérové ​​ID“ a skopírujte prvý riadok, ktorý bude obsahovať hodnoty VID, PID, REX, SID (atď.).

Skopírujte riadok pomocou VID a PID

Ďalej vložte reťazec do vyhľadávacieho nástroja (napr. Google) a začnite hľadať. V mojom prípade sa napríklad okamžite našli desiatky webov (a na prvom mieste bol web výrobcu notebooku), kde sa sťahovali ovládače.

Intel USB 3.0 - ovládač

Po ich nainštalovaní a reštartovaní notebooku bola myš odhodlaná a začala pracovať podľa očakávania (a koliesko vrátane ☺) ...

*

2) Je port USB funkčný alebo deaktivovaný

Druhá vec, ktorú si treba uvedomiť, je, či USB port vôbec funguje. V takom prípade vám však myš nebude fungovať vôbec! To znamená, že ani ukazovateľ myši nebude fungovať.

Najskôr otočte myš a skontrolujte, či LED svieti? Ak je zapnutý, už to nie je zlé, potom je napájanie a s drôtom je všetko v poriadku. Ak sa nerozsvieti, skúste k tomuto USB hrncu pripojiť inú myš alebo flash disk. Mimochodom, USB porty často nemôžu fungovať kvôli nedostatku ovládačov a nie kvôli fyzickému poškodeniu (o ktorom som písal práve vyššie).

Mimochodom, nebude nadbytočné pripájať myš k inému počítaču (notebooku) - funguje to?

Takéto jednoduché permutácie veľmi rýchlo pomôžu určiť vinníka ...

*

3) Poškodenie myši (rozbitie). Fyzické poškodenie

Pri aktívnom používaní myši (najmä v hrách, rôznych strieľačkách, kde v záchvate vášne - často používatelia tvrdo a prudko tlačia do tlačidiel) sa nakoniec stane nepoužiteľnou (nič nie je večné). Spravidla sa všetko začína tým, že: dvakrát kliknete na ľavé / pravé tlačidlo (hoci robíte jediné), zlé rolovanie, kurzor začne „nervózne“ šklbať atď.

Najlepšou diagnózou v tomto prípade je vyskúšať pripojenie inej myši k počítaču (alebo tejto myši k inému počítaču) a zistiť, ako sa správa.

Všeobecne platí, že pri fyzickom opotrebovaní - najlepšia rada: kúpte si novú myš (aby to veľa nestálo). Všetky tieto opravy, spájkovanie atď. Pre nepripraveného používateľa - skončia v 99% strateného času ...

*

4) Nesprávne nastavenia v nastaveniach myši v systéme Windows

A posledná vec, ktorej som sa chcel venovať: v parametroch myši, ktoré sú nastavené v ovládacom paneli Windows. Skontrolujte nastavenia: na ovládacom paneli otvorte sekciu „Hardvér a zvuk“ a potom v podsekcii „Zariadenia a tlačiarne“ kliknite na odkaz „Myš“ (pozri snímku obrazovky nižšie).

Hardvér a zvuk: myš

Ďalej otvorte sekciu „Koleso“ a upravte počet rolovaných čiar, keď sa koleso pohybuje (toto je zvlášť nastavené pre vertikálne a horizontálne posunutie). Pre každú myš - parameter je individuálny (a záleží to aj na užívateľovi - je vhodné, aby jedna otočila hneď polovicu stránky, druhá potrebuje 1 riadok ...) .

Vertikálne a horizontálne posúvanie

Tiež nebude nadbytočné prejsť na kartu „Možnosti ukazovateľa“ a upraviť rýchlosť ukazovateľa. Odporúčam začiarknuť políčko vedľa možnosti „Povoliť zvýšenú presnosť umiestnenia ukazovateľa“ . Vďaka tomu nebude vaša myš pri mierení jemným pohybom ukazovateľa trhať, akoby bola v nemom úžase, keď umiestnite kurzor myši na niektoré drobné detaily.

Parametre ukazovateľa

*

PS 

Ako to urobiť bez kolieska myši:

  1. Klávesnica má špeciálne klávesy: PgUp a PgDn . Pomocou nich môžete rýchlo posúvať stránku, je to pohodlné, aj keď máte myš;
  2. Space kľúč - Ak stlačíte tlačítko, bude strana posúvať nadol. Ak sa chcete posunúť nahor - stlačte Shift + medzerník ;
  3. Posúvač môžete tiež posúvať nahor alebo nadol pomocou ukazovateľa myši (nie je to veľmi pohodlné, ale funguje to tiež).

*

Týmto dokončujem článok. Všetko najlepšie!

Pre doplnky - samostatný merci ...