Pevný disk sa spomaľuje: 100% načítaný, všetko zamrzne a pracuje pomaly

Otázka používateľa

Ahoj. 

Zrazu sa môj laptop začal spomaľovať - ​​kontrolka pevného disku na ňom neprestávala horieť. Spomaľuje sa, môže dlho mrznúť, potom niekoľko sekúnd oživuje a potom znova. Ak v takom okamihu otvoríte akýkoľvek program alebo hru, potom všetko funguje veľmi pomaly, nemôžete sa dočkať otvorenia ...

Naformátoval HDD úplne a preinštaloval Windows - nepomohlo to (mimochodom, inštalácia trvala veľmi dlho). Skontroloval som počítač pomocou programu Dr.Web Cureit (+ Kaspersky) - tiež to nepomohlo. Teplota pevného disku 30-35 stupňov.

Dobrý deň!

A čoraz častejšie si všímam, že mi niekto zmenil pevný disk ...

Pomalý pevný disk v skutočnosti nie je až taký neobvyklý jav a nie je vždy ľahké určiť „diagnózu“. Dôvody môžu byť buď hardvérové ​​(napríklad ak je pevný disk poškodený), alebo softvérové ​​(povedzme, ten istý uTorrent môže načítať disk s hašovaním). V článku sa pokúsim naznačiť, ako nájsť a odstrániť príčinu (rozoberiem najobľúbenejšie z nich). Takže ...

*

Hľadanie príčin bŕzd a ich odstránenie

❶ Analýza HDD bŕzd

V niektorých prípadoch môžete takmer presne určiť, kde hľadať príčinu pomalého disku. Úplne prvou vecou, ​​ktorou chcem začať, je teda pozorovanie a analýza. Ďalej uvediem niekoľko otázok, z ktorých bude zrejmé, kam smerujem:

1) keď pevný disk zabrzdí, vydá zvuk brúsenia, praskne, sú nejaké klepania? Existujú nejaké podozrivé zvuky, ktoré tam predtým neboli (tu vás musím upozorniť, že veľa pracujúcich pevných diskov vydáva „mierne“ hrkanie. Hovorím tu o tých zvukoch, ktoré sa predtým nevyskytli počas prevádzky) ?

Tieto zvuky môžu naznačovať problém s mechanikou disku. V takom prípade je najlacnejšou možnosťou výmena disku za nový (spôsob výberu disku);

2) Stáva sa vám, že sa súbory „rozbijú“, objavujú sa pri otváraní chyby týkajúce sa integrity súborov? Ako dlho trvá proces kopírovania a čítania súborov? Ako dlho trvá zavedenie systému Windows? Pozitívne odpovede na tieto otázky môžu naznačovať vzhľad chybných blokov (môžete sa ich pokúsiť vyliečiť, viac informácií nižšie) , vypadnutia disku (zásahu) alebo chyby systému súborov;

3) Skúšali ste spustiť správcu úloh a zistiť, či existujú programy, ktoré „znásilnia“ váš pevný disk a načítajú ho o 100% (napríklad to môže byť uTorrent)? Ak chcete zavolať správcovi úloh - stlačte tlačidlá Ctrl + Shift + Esc .

Správca úloh - zaťaženie disku 4%

Stáva sa, že správca úloh zobrazuje zaťaženie na 50 - 100%, ale programy, ktoré to robia, sa nezobrazia. V takom prípade skúste použiť monitor iného výrobcu, napríklad monitor od Advanced SystemCare .

Monitor výkonu - čo načítava disk // Advanced SystemCare 10

4)  aké silné sú vaše brzdy: je to len mierne oneskorenie 0,5 ÷ 1 s. v hre akoby krátke zamrznutie (raz za 15 ÷ 20 minút), alebo sú také silné, že ani tú samotnú hru nemôžete spustiť - počkáte si 3 ÷ 4 minúty. kým sa nenačíta a objaví sa prvé menu? Jednoducho, v prvom prípade - často ide o nastavenie napájania, v druhom - rozsah problémov je oveľa širší;

5) došlo k núdzovému vypnutiu elektriny? Faktom je, že po takomto „ostrom“ vypnutí počítača (notebooky zvyčajne šetrí batéria) musíte spustiť nástroj chkdsk  (viac o tomto nižšie) a skontrolovať, či na disku nie sú chyby súborového systému (ktoré spôsobom, ktorý sa často vykonáva samotným systémom Windows).

*

❷ Skontrolujte, či disk neobsahuje chyby, či nie je blokovaný. SMART čítanie

Možno jednou z hlavných akcií, ktoré majú začať v boji proti zamrznutiu a pomalej prevádzke disku, je skontrolovať, či na disku nie sú chyby systému súborov (a ak áno, opraviť ich), a či sa začal rozpadať - ak sú zlé bloky

Tieto témy sú dosť rozsiahle a nebudem ich v tomto článku podrobne rozoberať (našťastie existuje samostatná inštrukcia, tu na ňu uvediem odkaz).

Ako skontrolovať chyby na pevnom disku - //ocomp.info/proverit-hdd-na-oshibki-bed-bloki.html#i-2

Ako skontrolovať pevné disky na pevnom disku - //ocomp.info/proverit-hdd-na-oshibki-bed-bloki.html#i-3

Mnoho používateľov často zanedbáva overovanie mechanizmov. komponent disku a zatiaľ márne. Ak sa disk veľmi spomalí, potom vám odporúčam skontrolovať, či je s ním všetko v poriadku. V mnohých prípadoch je možné problém zistiť takmer okamžite, akonáhle sa zobrazia údaje zo SMART (systém vlastnej diagnostiky pevného disku).

Mimochodom, údaje SMART sa dajú nájsť aj vo viac „jednoduchých“ pomôckach ako Victoria (o čom pojednáva článok v odkazoch vyššie). Napríklad v rovnakom nástroji CrystalDiskInfo (hovoril som o tom v tomto článku - //ocomp.info/programmyi-dlya-rabotyi-s-hdd.html#i).

Ak chcete zistiť SMART a posúdiť stav disku, stačí spustiť utilitu CrystalDiskInfo. Potom behom niekoľkých sekúnd nástroj samostatne vyhodnotí váš disk a vydá verdikt - príklad na snímke obrazovky nižšie (dobrý aj zlý).

CrystalDiskInfo - analýza disku

*

❸ Režim napájania pohonu. Zdroj

V tomto bode sú dva body. Najprv - sú káble dobre a pevne zasunuté do štrbín na pevnom disku? Stáva sa, že káble pevne nezapadajú, a preto môže byť napájanie pevného disku nestabilné (to nie je dobré).

A druhý bod, v nastaveniach napájania vášho počítača (najčastejšie za to môžu notebooky) - je možné nastaviť ekonomický režim. Z tohto dôvodu, ak sa k disku nejaký čas nedostane prístup, zastaví sa. Ale potom, keď sa na neho obrátite, potrebuje čas a v dôsledku toho vás na 0,5 ÷ 1,5 sekundy trochu zamrazí. Je to zvlášť viditeľné v hrách, editoroch a iných aplikáciách.

1) Najprv teda otvorte: Ovládací panel \ Hardvér a zvuk \ Napájanie

2) Ďalej posuňte posúvač do polohy  „Vysoký výkon“ a kliknite na odkaz „nastavenie schémy napájania“ (príklad na snímke obrazovky nižšie).

Vysoký výkon

Ďalej otvorte odkaz „Zmeniť pokročilé nastavenia napájania“ (nachádza sa v dolnej časti okna) .

Zmeňte rozšírené nastavenia napájania

Potom v zozname pridajte. možnosti otvorte kartu „Pevný disk / Odpojiť pevný disk po“ a nastavte čas. Aby ste zabránili úplnému vypnutiu pevného disku, nastavte čas na 0 . Potom uložte nastavenia a reštartujte počítač.

Ako dlho trvá vypnutie pevného disku

Venujte pozornosť ešte jednému bodu. Výrobcovia notebookov často vkladajú doplnky do svojich zariadení. softvér navrhnutý napríklad na úsporu energie batérie. A akými prostriedkami? Kvôli jasu monitora, časovaču vypínania obrazovky atď. Okrem iného existujú možnosti, ktoré okrem systému Windows pomáhajú zastaviť pevný disk ...

Správa je vo všeobecnosti jednoduchá - skontrolujte, či máte takéto manažérske programy, a aspoň dočasne sa pokúste nastaviť ich výkon na maximum .

Napájanie - notebook LENOVO

*

❹ Prevádzkový režim disku - PIO / DMA. Režim AHCI

Ak máte dosť starý počítač, môžete sa stretnúť s tým, že Windows (kvôli niektorým chybám) preniesli pevný disk z režimu DMA (čo vám umožní pracovať priamo z RAM) do starého PIO - kvôli čomu sú všetky akcie vykonáva cez CPU. V dôsledku toho rýchlosť práce klesá a klesá veľmi výrazne!

Ako zistíte, v akom režime je disk:

 • otvorte správcu zariadení (stlačte kombináciu klávesov Win + R a do riadku „otvorený“ zadajte devmgmt.msc);

  Ako otvoriť správcu zariadení

 • vyberte položku "IDE Controllers ...";

  Radiče IDE

 • vyberte primárny alebo sekundárny kanál;
 • prejdite na kartu „Rozšírené možnosti“.
 • Ak sa v okne zobrazuje prevádzkový režim zariadenia PIO - preneste ho do DMA.
 • V niektorých prípadoch musíte tento problém vyriešiť odstránením obidvoch kanálov IDE a reštartovaním systému. Po reštartovaní systém Windows vyberie optimálne parametre a prepne disk na DMA.

Nezabudnite tiež venovať pozornosť ďalšej veci -  Advanced Host Controller Interface - AHCI . Ak ste tento režim v systéme BIOS deaktivovali (a mohli ste ho napríklad vypnúť, napríklad pri kontrole disku, pretože niektoré zo starých nástrojov v tomto režime odmietajú pracovať), disk sa veľmi spomalí .

Ak chcete skontrolovať, či je všetko v poriadku - prejdite do systému BIOS, potom je zvyčajne potrebné otvoriť kartu  Konfigurácia . Odkazy nižšie sú tu, aby vám pomohli.

Nastavenie systému BIOS (na obrázkoch) - //ocomp.info/nastroyka-bios-noutbuka-v-kartinkah.html#Configuration

Ako vstúpiť do systému BIOS - //ocomp.info/kak-voyti-v-bios.html

Režim ACHI povolený || BIOS notebooku

A jeden moment.

Pri inštalácii systému Windows sa zvyčajne automaticky inštaluje ovládač SATA AHCI (minimálne moderný operačný systém). V mnohých prípadoch je to samozrejme dobré, ale v niektorých prípadoch sa disk chová nestabilne. Táto správa je jednoduchá - zistite výrobcu základnej dosky a stiahnite si ovládače SATA AHCI od oficiálneho výrobcu. stránky a znova ich nainštalujte!

Pomôcť! Ako zistiť vlastnosti počítača (vrátane výrobcu základnej dosky) - //ocomp.info/harakteristiki-kompyutera.html

Ak nenájdete ovládače : môžete použiť programy na automatickú aktualizáciu ovládačov. Napísal som o nich tu - //ocomp.info/update-drivers.html ( odporúčam Driver Booster - prvý v zozname ).

Driver Booster - inštalácia ovládačov SATA AHCI

V niektorých prípadoch sa môžete pokúsiť aktualizovať ovládače pomocou správcu zariadení : stačí otvoriť kartu „IDE ATA / ATAPI controllers“ , potom kliknúť pravým tlačidlom myši na „... SATA AHCI ...“ , vybrať „Aktualizovať ovládače. . " a postupujte podľa pokynov sprievodcu.

Správca zariadení - aktualizácia ovládača SATA ACHI

Dôležité!

Pre mat. Dosky na báze Intel - nezabudnite nainštalovať ovládač „The Intel (R) Rapid Storage Technology“ . Zvyčajne sa dodáva v sade na disku pre váš laptop / PC (k dispozícii aj na webových stránkach výrobcu). Nájde ho aj Driver Booster (obrazovka vyššie).

*

❺ Analýza teploty pevného disku

Tiež odporúčam venovať pozornosť teplote pevného disku (najmä ak ich máte niekoľko alebo je horúca miestnosť, v ktorej sa nachádza počítač).

Všeobecne je optimálna prevádzková teplota pevného disku približne 30 ÷ 40 ° C. Keď teploty prekročia tieto hranice, venujte osobitnú pozornosť chladiacemu systému (všeobecne môže veľa pevných diskov pracovať relatívne pokojne pri teplote 50 ° C (stupňov Celzia), ale ich životnosť sa výrazne skracuje!).

Pomôcť! Teplota pevného disku: povedzte mi, čo mám robiť, HDD sa zahreje na 49 - 54 ° C. Ako znížiť teplotu pevného disku -   //ocomp.info/temperatura-zhestkogo-diska.html

Na zistenie teploty HDD použite niektorý nástroj na určenie charakteristík vášho počítača. Napríklad zvyčajne používam CrystalDiskInfo, Aida64, Speccy (odkaz na článok s obslužnými programami nižšie).

Pomôcť! Obslužné programy na prezeranie charakteristík počítača - //ocomp.info/harakteristiki-kompyutera.html

Speccy - teplota HDD

Ako znížiť teplotu:

 • Prvá vec, ktorú odporúčam urobiť, je poprášiť počítač. Faktom je, že prach časom upcháva ventilačné otvory, vetranie sa zhoršuje (horúci vzduch začne horšie vytekať z puzdra prístroja) - v dôsledku toho teplota stúpa ...

  Pomôcť! Čistenie počítača od prachu: monitor, systémová jednotka, klávesnica - //ocomp.info/kak-pochistit-kompyuter-ot-pyili.html

 • ak máte bežnú systémovú jednotku  , môžete vložiť ďalšiu. chladič, alebo len otvorte kryt systémovej jednotky a nasmerujte bežný stolný ventilátor na disk. Najčastejšie sa to musí robiť v horúcich letných dňoch.

  Mimochodom, tiež venujte pozornosť: ak sú vaše disky príliš blízko pri sebe - ak je to možné, umiestnite ich ďalej (je to tip pre tých, ktorí majú 2, 3 alebo viac diskov).

 • ak máte notebook  , potom si môžete kúpiť špeciály. stojan, ktorý dokáže znížiť teplotu o 5-10 ° C. Je pravda, že niektoré z nich majú jednu nevýhodu - robia hluk ...

  Stojan na notebook

*

❻ Čistenie pevného disku od nečistôt. Defragmentácia

Bez ohľadu na to, aký opatrný je používateľ, časom sa na pevnom disku nahromadí veľké množstvo „odpadkov“: rôzne dočasné súbory, chybné skratky, vyrovnávacia pamäť prehliadača, „chvosty“ zo starých vzdialených programov a hier atď. To všetko ovplyvňuje výkon systému Windows. Z času na čas musí byť tento „dobrý“ vyčistený.

Najlepšie nástroje na čistenie počítača nájdete v tomto článku - //ocomp.info/programmyi-dlya-ochistki-musora.html

Sprievodca čistením počítačov / notebookov, vďaka ktorému bude pracovať rýchlejšie - //ocomp.info/kak-pochistit-kompyuter-ot-musora.html

Pár slov o defragmentácii (vysvetľujem to neobratne ...)

Ak sa váš Windows pri otváraní súborov z disku správa nejako pomaly ( poznámka: pomalšie ako obvykle ), potom sa zobrazí fragmentácia (rozptýlenie „častí“ vášho súboru na disku, ktoré je potrebné zhromaždiť a prečítať skôr, ako sa súbor zobrazí vy. Čím silnejšia je fragmentácia, tým vyššie je šírenie a tým viac času trvá nájdenie všetkých „častí“)

Defragmentácia  je proces optimalizácie ukladania informácií na disk, aby sa zabezpečila nepretržitá postupnosť klastrov (aby boli všetky „časti“ súboru na jednom mieste) . Všeobecne platí, že ak sa odchýlite od nepochopiteľných pojmov, potom po defragmentácii začne váš disk pracovať rýchlejšie: rýchlejšie bude čítať a zapisovať súbory. Vďaka tomu vaše programy reagujú rýchlejšie a práca na takomto počítači sa stáva príjemnejšou!

Viac podrobností o defragmentácii a programoch na jej implementáciu nájdete tu: //ocomp.info/programmyi-dlya-rabotyi-s-hdd.html#i-3

*

❼ Zakázanie indexovania disku

Indexovanie môže disk dosť zaťažiť (špeciálna funkcia v novom systéme Windows, ktorá uľahčuje hľadanie súborov). V skutočnosti veľmi malá časť používateľov neustále používa vyhľadávanie súborov, a preto je pre nich indexovanie v zásade zbytočné!

Ak ju chcete zakázať: jednoducho prejdite na „Tento počítač“ („Tento počítač“)  a prejdite na vlastnosti požadovanej jednotky.

Tento počítač - jednotka "D" Vlastnosti

Ďalej na karte „Všeobecné“ zrušte začiarknutie políčka „Povoliť indexovanie obsahu súborov na tomto disku okrem vlastností súboru v dolnej časti okna. Uložte nastavenia.

Zakázať indexovanie disku

Poznámka:  Windows má niekoľko systémových služieb, ktoré môžu spustiť aj indexovanie. Reč je o Windows Search a Superfetch. Zmyslom ich práce je zrýchlenie OS, ale často je to naopak ... Ak sa vyskytne problém s HDD, odporúčam skúsiť ich deaktivovať. Ako sa to deje, sa dozviete v tomto článku: //ocomp.info/super-optimizatsiya-windows-10.html#i.

*

PS 

Na záver: ak vyššie uvedené nepomohlo, skúste nainštalovať inú verziu systému Windows (iba rôzne kolekcie - nainštalujte licenciu), zmeňte alebo aktualizujte ovládače, skontrolujte vírusy v operačnom systéme. Možno je to príliš bežná rada (ktorou sa už mnoho ľudí riadi pred hľadaním rád na blogoch a fórach, ako je tá moja), a napriek tomu v niektorých prípadoch spočíva práve v nich ...

Veľa štastia!

?