Fn a funkčné klávesy F1 ÷ F12 na notebooku nefungujú

Dobrý deň!

Tieto moderné klávesnice, s ktorými výrobcovia teraz robia všetko. A problém s výkonom kláves ani na novom zariadení nie je nič neobvyklé ... ?

Dnešný článok sa v skutočnosti bude týkať fungovania a konfigurácie funkčných klávesov F1 ÷ F12 a Fn na prenosných počítačoch. Faktom je, že často buď nepracujú vôbec, alebo nepracujú tak, ako by mali.

Mnoho výrobcov navyše „ohradzuje“ tvar klávesov, ich funkcie, zapína / vypína, nastavuje podľa ľubovôle (žiadna štandardizácia).

Medzitým sú veľmi dôležité klávesy Fn, F1, F2, F3 atď., Ktoré vám umožňujú rýchlo zvýšiť / znížiť jas a zvuk, zapnúť / vypnúť sieť Wi-Fi, touchpad a oveľa viac.

Ich opustenie vo všeobecnosti znamená zbavenie sa potrebnej funkčnosti, čo nie je dobré.

Takže ...

*

Príčiny nefunkčnosti Fn a F1 ÷ F12

Pripomínam, že vo väčšine prípadov, aby funkčné klávesy mohli vykonávať alternatívnu funkciu (znižovať rovnaký jas), musíte ich stlačiť súčasne s klávesom Fn .

Napríklad na zapnutie / vypnutie Wi-Fi musíte stlačiť kombináciu Fn + F2 (toto je príklad! Každý prenosný počítač má svoje vlastné kombinácie, pozorne si pozrite obrázky na klávesoch).

Súčasné stlačenie kombinácie klávesov Fn + F2 - zapína, vypína / zobrazuje Wi-Fi ako príklad!

*

1) Je povolená funkcia Fn? Existuje na klávesnici alternatívne tlačidlo?

Niektoré typy klávesníc majú ďalšie tlačidlá F Lock alebo F Mode . Umožňujú vám blokovať (deaktivovať) funkčné klávesy. Pozri sa pozorne - máš ich?

Kláves F Lock (najčastejšie sa vyskytuje na klasických klávesniciach, nie na notebookoch)

Upozorňujeme tiež, že ak chcete používať tlačidlo Fn, musíte na niektorých prenosných počítačoch stlačiť kombináciu tlačidiel Fn + Esc (pozrite si obrazovku nižšie - na klávesnici by mal byť nakreslený malý zámok). Mimochodom, namiesto Fn + Esc  - možno použiť kombináciu Fn + NumLock .

Fn + Esc - zmena režimu Fn

*

2) Nastavenia systému BIOS (režim klávesových skratiek a analógy)

? Poznámka! 

Ak neviete, čo je BIOS a ako doň vstúpiť, odporúčam vám prečítať si túto poznámku.

V niektorých prenosných počítačoch (napríklad Dell Inspiron, Lenovo ThinkPad atď.) V systéme BIOS môžete nastaviť režim činnosti funkčných klávesov (tj. Môžu fungovať v klasickej role, alebo môžu okamžite vykonávať svoju druhú funkciu bez stlačenie klávesu Fn: stíšenie zvuku, povolenie / zakázanie touchpadu atď.).

Najčastejšie pre vstup do systému BIOS musíte notebook reštartovať a po zapnutí (pred načítaním systému Windows) okamžite stlačte klávesy F2 alebo Delete (tlačidlá sa môžu líšiť v závislosti od modelu zariadenia).

Tieto režimy sa nazývajú: Režim klávesových skratiek, Režim klávesových skratiek (a ďalšie deriváty). Ak chcete zmeniť ich prevádzkový režim, musíte prejsť do časti Konfigurácia systému BIOS a zmeniť režim z hodnoty Povolené na Zakázané (alebo naopak).

Režim klávesových skratiek - zmenený režim klávesov F1-F12

*

3) Nedostatok ovládačov a špeciálneho softvéru od výrobcu

Ak sa ovládače inštalujú automaticky so systémom Windows alebo sa používajú rôzne sady / balíčky (napríklad Driver Pack Solution), systém často nemá špeciálny softvér od výrobcu notebooku. Niektoré klávesy preto nemusia fungovať (vrátane funkčných).

Ďalej zvážim príklad aktualizácie týchto ovládačov na príklade spoločnosti ASUS (ak je značka vášho notebooku vynikajúca, povedzme HP, Acer, Dell, Lenovo - všetky akcie budú rovnaké, odlišná bude iba oficiálna adresa webovej stránky).

ASUS

 1. Prejdite na oficiálnu webovú stránku: //www.asus.com/ru/support/
 2. Zadajte model prenosného počítača a kliknite na tlačidlo vyhľadávania (ako pomoc: ako nájsť model prenosného počítača) ;

  Hľadajte podľa produktovej základne

 3. Ďalej zadajte verziu systému Windows (pomoc: ako zistiť, aký mám operačný systém Windows) a stiahnite si ovládače pre čipovú sadu, ATKPackage. Prejdite tiež do sekcie Pomôcky a kliknite na odkaz Zobraziť všetko .

  Stiahnite si požadované ovládače

 4. Potom nainštalujte Asus Smart Gesture z časti Pointed Device. Po reštartovaní notebooku by klávesy mali fungovať.

  Špicaté zariadenie

Všeobecne možno zhrnúť: iba je potrebné aktualizovať ovládače tak, že si ich stiahnete z webovej stránky výrobcu vášho notebooku. Musíte to urobiť navyše pre konkrétnu verziu systému Windows, ktorú momentálne používate.

Ak na webovej stránke výrobcu prenosného počítača nie sú pre vašu verziu systému Windows k dispozícii žiadne ovládače, je to vážny dôvod premýšľať o prechode na inú verziu operačného systému (je dosť možné, že z tohto dôvodu môžu byť niektoré funkcie vrátane funkčných klávesov, nefunguje).

? Dodatok!

Možno niekto nájde užitočný článok o tom, ako nainštalovať ovládače na prenosný počítač alebo počítač (zvažujú sa rôzne možnosti).

*

4) Problém so samotnou klávesnicou

Ak spadnete alebo ? zaplavíte notebook tekutinou, je možné, že klávesnica nefunguje z dôvodu fyzickej poruchy klávesnice.

Venujte pozornosť tomu, či klávesnica reaguje aspoň niekedy (možno ju skúste stlačiť trochu silnejšie). Ak je problém s koľajami pod kľúčom, potom sa často spustí silnejší tlak (napríklad koľaje môžu po zaplavení oxidovať alebo sa takto správať kvôli opotrebovaniu).

Čo je možné urobiť:

 1. vymeňte klávesnicu na notebooku za novú (odporúčam ju vziať do služby na diagnostiku, pretože nebude zbytočné kontrolovať, či nie sú problémy s niečím iným);
 2. pripojte k USB portu externú klávesnicu a používajte ju (nie je to dočasná možnosť?);
 3. preradiť jeden kľúč k druhému;
 4. použite klávesnicu na obrazovke. Môžete to nazvať: Ovládací panel \ Prístupnosť \ Centrum zjednodušenia prístupu

  Povoliť klávesnicu na obrazovke

*

Dodatky k tejto téme sú vítané.

Veľa šťastia všetkým!

?

Prvýkrát zverejnené: 27.02.2018 

Oprava: 1. 5. 2020