Ako sa sami pripojiť a nakonfigurovať nový smerovač Wi-Fi - pokyny s obrázkami

Dobrý deň!

Mnoho používateľov sa zľakne vlastnej konfigurácie smerovača Wi-Fi a pri jeho kúpe si objednajú aj službu na jeho pripojenie a konfiguráciu.

Čisto podľa môjho názoru je cena za túto službu v mnohých obchodoch príliš vysoká (niekedy dosahuje polovicu nákladov na smerovač) - najmä preto, že mnohí si s touto operáciou poradia sami (stačí na to trochu prísť ? ).

Hneď tiež chcem dodať, že ak v budúcnosti budete potrebovať zmeniť heslo, parametre prístupu na internet (alebo niečo iné), budete musieť ísť do nastavení routera a prísť na to sami .. .

Preto som „načrtol“ tento malý inštruktážny článok s obrázkami a vysvetleniami jednotlivých krokov. Dúfam, že podrobná prezentácia materiálu vám pomôže zistiť, ako a čo robiť.

Poďme teda k veci ... ?

? Dodatok!

Môžete si tiež prečítať ďalší môj článok o tom, ako pripojiť a nakonfigurovať router Tenda FH456 (N301, F3) od nuly

*

Pokyny krok za krokom: pripojenie a konfigurácia smerovača Wi-Fi

Výber miesta a umiestnenie smerovača

Mnoho používateľov robí jednu chybu - nevenujú pozornosť miestu, kde inštalujú smerovač. Nie, pre testovanie a počiatočnú konfiguráciu to nie je také dôležité, ale pre neustálu prevádzku zariadenia to nie je dobré vo všetkých prípadoch ...

Faktom je, že v závislosti od toho, kde budete mať smerovač Wi-Fi, bude úroveň príjmu siete v rôznych častiach vášho domu veľmi závisieť . Výrazne znížte signál Wi-Fi: nosné hrubé steny, zrkadlá, kovové dvere atď.

Preto musíte router umiestniť tak, aby bol približne v rovnakej vzdialenosti od všetkých zariadení, ktoré sa pripájajú k jeho sieti (a tiež tak, aby sieťovému signálu bránili minimálne prekážky).

Príklad neúspešného a úspešného umiestnenia smerovača v 2-izbovom byte je uvedený v usporiadaní nižšie.

Na voľbe a umiestnení routera v byte

? Pomoc!

Článok o tom, ako môžete posilniť svoj signál Wi-Fi

Všeobecne si myslím, že správa je jasná: v závislosti od umiestnenia smerovača bude závisieť kvalita sieťového signálu, rýchlosť, chyby atď.

*

Pripojenie smerovača k počítaču

Typická dodávka smerovača sa skladá z (príklad na obrázku nižšie):

 • samotný smerovač;
 • napájací zdroj;
 • sieťový kábel (zvyčajne dlhý 1 - 2 m). Používa sa na pripojenie smerovača k počítaču (notebooku) a konfiguráciu;
 • návod na používanie;
 • antény (nemusí tu byť anténa - v niektorých smerovačoch je zabudovaná do zariadenia).

Tých. je tu všetko, čo potrebujete na začatie pripájania a konfigurácie zariadenia.

Typické dodanie smerovača

Priame pripojenie sa zredukuje na toto:

 1. pripojte smerovač pomocou sieťového kábla (dodávaného so smerovačom) k počítaču alebo notebooku. Mimochodom , upozorňujeme, že smerovač má na to spravidla 4 porty LAN (najčastejšie označené žltou farbou). Na niektorých smerovačoch môže byť namiesto LAN označenie Ethernet;
 2. odpojte internetový kábel (pochádzajúci od poskytovateľa) od systémovej jednotky počítača a pripojte ho k smerovaču: k portu WAN alebo Internet (zvyčajne modrou farbou);
 3. pripojte napájanie k smerovaču a zapnite zariadenie;
 4. ak je všetko vykonané správne, na prístroji budú blikať rôzne LED diódy ...

Typický pohľad zozadu na smerovač

Ak to zobrazíte schematicky, stane sa smerovač Wi-Fi akoby sprostredkovateľom medzi počítačom a internetovým káblom od poskytovateľa (pozri obrázok nižšie).

Dôležité! Pre počiatočné nastavenie zariadenia je potrebné pripojiť router k počítaču (notebooku) pomocou sieťového kábla. Následne je možné kábel odpojiť a smerovač umiestniť na pohodlnejšie miesto.

Schéma zapojenia

Schéma zapojenia 2 - s notebookom

*

Konfigurácia parametrov sieťovej karty

Pred zadaním nastavení smerovača Wi-Fi musíte správne nakonfigurovať sieťovú kartu (najmä ak ste predtým mali odlišné nastavenia ako predvolené).

Najprv musíte otvoriť kartu na ovládacom paneli:

Ovládací panel \ Sieť a internet \ Sieťové pripojenia

Najjednoduchší spôsob, ako to urobiť, je stlačiť kombináciu klávesov Win + R , zadať  príkaz ncpa.cpl a kliknúť na OK.

ncpa.cpl - Zobraziť všetky sieťové pripojenia

Ďalej musíte otvoriť vlastnosti pripojenia, cez ktoré sa uskutočňuje pripojenie k smerovaču (najčastejšie ide o pripojenie k miestnej sieti, možno budete mať niečo ako ethernetové pripojenie).

Vlastnosti pripojenia k miestnej sieti

Potom musíte otvoriť výber „Internetový protokol verzie 4 (TCP / IPv4)“ a otvoriť jeho vlastnosti.

Vlastnosti - internetový protokol, verzia 4

Na karte „Všeobecné“ nastavte automatické prijímanie adries IP a DNS. Uložiť nastavenia.

Získajte adresu IP a server DNS automaticky

Takéto nastavenie je vhodné v 99,9% prípadov, pretože aktívny server DHCP sleduje váš smerovač Wi-Fi v miestnej sieti - čo poskytne bezplatnú adresu IP vášmu počítaču / notebooku.

*

Zadanie nastavení smerovača (IP adresa zariadenia)

Ak chcete zadať nastavenia smerovača Wi-Fi, musíte poznať jeho IP adresu (ktorú stačí zadať do panela s adresou prehliadača a prejsť na ňu).

Každý smerovač má svoje vlastné nastavenie adresy IP. Vo väčšine prípadov je to  192.168.1.1 , existujú však výnimky:

 1. adresa smerovačov D-Link a NetGear: 192.168.0.1 ;
 2. adresa pre smerovače TrendNet: 192.168.10.1

? Pomoc!

Ako otvoriť nastavenia smerovača Wi-Fi (prihlásenie do webového rozhrania). Čo robiť, ak sa stránka s nastaveniami neotvorí

Dôležité!

Venujte tiež pozornosť štítkom na tele vášho smerovača Wi-Fi - tieto štítky majú takmer vždy adresu IP. Mimochodom, na rovnakých nálepkách nájdete prihlasovacie heslo pre prístup do webového rozhrania.

IP adresa na štítku smerovača

Po zadaní správnej adresy IP na vstup do nastavení smerovača a stlačení klávesu Enter sa zobrazí okno s výzvou na zadanie používateľského mena a hesla (príklad na obrázku nižšie).

Poznámka! Odporúčam používať prehliadač Internet Explorer. Vývojári smerovačov často testujú a vylepšujú kompatibilitu firmvéru s týmto konkrétnym prehliadačom.

Pokus o zadanie nastavení smerovača

Spravidla je vo väčšine prípadov administrátorské meno aj heslo . Ak sa nemôžete prihlásiť, skúste nechať pole pre heslo nevyplnené.

*

Konfigurácia smerovača (smerovača)

Pokiaľ boli heslo a užívateľské meno zadané správne, mali by ste sa dostať do webového rozhrania (s rôznymi nastaveniami, odkazmi atď.). Každý výrobca a rôzne modely smerovačov majú odlišné rozhranie.

Existuje však jedna spoločná vec: ponuka sa zvyčajne nachádza na bočnej alebo hornej strane. Základné nastavenia v ponuke sú tiež identické a nastavujú sa podobným spôsobom. Po preskúmaní toho, ako je nakonfigurovaný jeden smerovač, môžete analogicky nakonfigurovať ďalší ...

Ako príklad si vezmem takú populárnu značku smerovačov ako TP-LINK (so „zeleným“ firmvérom v ruštine) .

Klonovanie adresy MAC starej sieťovej karty

Prvá vec, ktorú odporúčam urobiť, je naklonovať MAC adresu vašej predchádzajúcej sieťovej karty (smerovač, ak ste ho vymenili), cez ktorú sa k sieti pristupovalo.

Faktom je, že mnohí poskytovatelia majú ďalšie. zabezpečenie, ktoré kontroluje MAC adresu. A ak sa MAC adresa nezhoduje (alebo bola nahradená), prístup do siete je blokovaný.

Ak chcete klonovať adresu MAC, v smerovačoch TP-LINK otvorte odkaz „Klonovanie adresy MAC“ (v časti „Sieť“). Ak máte anglickú verziu firmvéru, vyhľadajte odkaz ako „MAC Clone“ .

Klonovanie adresy MAC

Nastavenie prístupu na internet

Nastavenie prístupu na internet závisí hlavne od toho, ako váš ISP buduje sieť. Potrebné parametre pre prístup do siete musíte uviesť v zmluve o poskytovaní služieb pripojenia na internet.

Najčastejšie sa v Rusku používa typ pripojenia  PPPoE (poznámka: pri pripájaní sa zadáva dynamická adresa IP. Pre prístup musíte zadať používateľské meno a heslo) .

V smerovači otvorte kartu WAN (Internet) a najskôr zadajte typ pripojenia (napríklad PPPoE, pozri „2“ na obrázku nižšie). Musíte tiež zadať používateľské meno a heslo (pozri „3“ na obrázku nižšie ?, údaje je možné prevziať zo zmluvy s poskytovateľom internetu).

Tiež odporúčam nastaviť posuvník na režim automatického pripojenia (číslo 4 na snímke obrazovky nižšie), aby smerovač nečakal na váš príkaz.

Nastavenia internetu (WAN)

Zostáva iba na uloženie nastavení. Vo väčšine prípadov nemusíte zadávať nič iné. Teraz má smerovač prístup k internetu - a internet by sa mal teraz zobrazovať v počítači, ktorý je k nemu pripojený pomocou sieťového kábla.

Zostáva iba nakonfigurovať bezdrôtovú sieť ...

Nastavenie siete Wi-Fi

Ak chcete nastaviť sieť Wi-Fi, musíte najskôr otvoriť kartu „Konfigurovať bezdrôtový režim“ (alebo v angličtine „The Wireless the Settings“) .

Na tejto karte musíte určiť názov siete - t.j. názov siete, ktorú budete hľadať na pripojení k svojim modulom gadget: tablety, telefóny atď. (v niektorých prípadoch má zmysel zvoliť kanál, ktorý je potrebné zvoliť. Ak si chcete zvoliť kanál, pozrite si tu ).

Konfigurácia bezdrôtového režimu

Potom musíte otvoriť kartu „Zabezpečenie bezdrôtovej siete“ (alebo v angličtine „Zabezpečenie bezdrôtovej siete“) a zvoliť typ ochrany.

Dnes je jedným z najlepších typov šifrovania WPA2-PSK , ktorý je prvý v zozname (a my si ho vyberieme).

Heslo PSK je heslo, ktoré budete musieť zadať pri pripojení k sieti Wi-Fi.

Bezdrôtové zabezpečenie

Po uložení nastavení sa smerovač skutočne reštartuje a vy sa potom môžete pripojiť k sieti Wi-Fi a používať internet.

To je celé nastavenie ... ?

*

PS

Rozumiem, že v tomto článku som neuvažoval o mnohých jemnostiach, ktoré v konkrétnych prípadoch môžu mať veľký vplyv na fungovanie siete. Pravdepodobne ich ale nemožno predvídať v rámci jedného článku ...

Keď pracujem na tomto webe, dotknem sa tejto otázky viackrát alebo dvakrát ...

*

Doplnky sú vítané ...

Veľa štastia!

?

Prvé zverejnenie: 8. 8. 2017

Oprava: 15.01.2020