Wi-Fi nefunguje na notebooku: prečo sa nepripojí k sieti Wi-Fi. Čo sa dá robiť?

Dobrý deň!

Možno väčšina otázok, ktoré dostávam na prenosných počítačoch, súvisí s nastavením siete Wi-Fi (presnejšie povedané, prečo nefunguje Wi-Fi ☝).

Môže sa to stať z rôznych dôvodov, ktoré sú najčastejšie spojené s inštaláciou nového zariadenia, preinštalovaním systému Windows, zmenou niektorých nastavení atď.

V tomto článku sa chcem dotknúť všetkých najzákladnejších dôvodov, prečo sa notebook nemusí pripojiť a nevidí sieť Wi-Fi.

Predtým, ako pozvete čarodejníka, aby problém vyriešil (a utratil peniaze), myslím si, že by ste sa mali aspoň pokúsiť o to prísť sami - pozrite si problémy uvedené nižšie, diagnostikujte príčinu a odstráňte ich ... ?

*

Dôvody, pre ktoré sa notebook nepripojí k sieti Wi-Fi

Prvá pomoc: kde začať

Diagnostika problémov z Windows

Najskôr v prípade problémov so sieťou vám chcem odporučiť vykonať diagnostiku zabudovanú do Windows (platí pre tých, ktorí pracujú v modernom OS Windows 8, 8.1, 10).

Sprievodca diagnostikou je dostatočne inteligentný a automaticky odstráni množstvo softvérových chýb a zlyhaní. Ďalej uvediem niekoľko spôsobov, ako môžete spustiť túto diagnostiku ... ?

možnosť 1

Stačí kliknúť pravým tlačidlom myši na ikonu siete -  a potom v kontextovej ponuke zvoliť možnosť Riešenie problémov . Potom postupujte podľa pokynov sprievodcu.

Riešenie problémov

Možnosť 2

Kliknite tiež pravým tlačidlom myši na ikonu - otvorte iba „Centrum sietí a zdieľania alebo zavolajte do ponuky „Otvoriť“ - tlačidlá WIN + R a zadajte  príkaz ncpa.cpl .

Zobraziť sieťové pripojenia

Poznámka: ak ste otvorili „Centrum sietí a zdieľania“, potom vľavo kliknite na odkaz „Zmeniť nastavenie adaptéra“ (šípka-1 na snímke obrazovky nižšie ?).

Ďalej musíte zvoliť bezdrôtovú sieť (pravdepodobne sa bude volať v angličtine - potom vyhľadajte slovo „Wireless“), kliknúť na ňu pravým tlačidlom myši a spustiť diagnostiku (pozri snímku obrazovky nižšie ?).

Bezdrôtová diagnostika

Potom sa spustí diagnostický sprievodca , ktorý nezávisle znova skontroluje nastavenia a parametre, opraví chyby a reštartuje bezdrôtový sieťový adaptér.

V mnohých prípadoch môže tento jednoduchý postup rýchlo obnoviť fungovanie siete a ušetriť veľa času!

Diagnostika bola úspešne dokončená: problém s bezdrôtovým adaptérom alebo prístupovým bodom - OPRAVENÉ!

Reštartujte počítač a smerovač

Druhá vec, ktorú odporúčam urobiť, je reštart routera a notebooku (počítača).

Faktom je, že v mnohých prípadoch sa vyskytujú najrôznejšie chyby a prerušuje sa pripojenie Wi-Fi, ale smerovač ho neobnoví (aj keď teoreticky by mal ...).

Môže to byť napríklad - ak kontrolka bliká, internet poskytovateľa zmizne, smerovač sa reštartuje z dôvodu vysokej záťaže (poznámka: veľa lacných čínskych modelov prerušuje pripojenie vysokou rýchlosťou sťahovania - ak to obmedzíte, funguje to ako pripojenie je stabilné a neustále) ...

Spravidla to pomáha vyriešiť jednoduchý postup, napríklad reštart.

*

Funguje adaptér Wi-Fi na notebooku

Faktom je, že adaptér Wi-Fi (prijímač na notebooku) môže fungovať, ale je vypnutý .

Mnoho modelov notebookov má dokonca špeciálnu LED, ktorá signalizuje činnosť bezdrôtového adaptéra - ak je s ním všetko v poriadku, mala by LED svietiť!

LED na puzdre na notebook

Rôzne modely notebookov zapínajú adaptér Wi-Fi odlišne:

 1. najbežnejšou možnosťou je použiť funkčné klávesy ako Fn + F2 (ako na fotografii nižšie). Klávesová skratka závisí od modelu zariadenia - vyhľadajte ten, ktorý zobrazuje bezdrôtovú sieť (pozrite si tiež dokumentáciu k zariadeniu ☝);
 2. niektoré notebooky majú špeciálne tlačidlo na povolenie Wi-Fi (napríklad na mnohých zariadeniach Lenovo je umiestnené na bočnej strane alebo nad klávesnicou, vedľa vypínača / vypínača na notebooku);
 3. niekedy nemusia byť na klávesnici ani na zariadení žiadne klávesy. Potom musíte povoliť adaptér prostredníctvom funkcií systému Windows (viac o tom nižšie ?).

Fn + F2 - tlačidlá na zapnutie Wi-Fi

Sieťové pripojenia: Testovanie bezdrôtového sieťového adaptéra

Bezdrôtový adaptér je možné vypnúť / povoliť pomocou sekcie sieťových pripojení v systéme Windows. Ak chcete otvoriť túto kartu nastavení, potrebujete:

 1. stlačte Win + R ;
 2. zadajte do riadku príkaz ncpa.cpl a stlačte kláves Enter.

ncpa.cpl - zobraziť všetky sieťové pripojenia / skutočné pre Windows 7, 8, 10

Ďalej dávajte pozor na ikonu s názvom „Bezdrôtová sieť“ (alebo Wireless Network Adapter, ak sa nazýva v angličtine).

Ak je ikona bezfarebná (čierno-biela), vaša sieť je vypnutá .

Ak ju chcete povoliť, stačí kliknúť na ikonu pravým tlačidlom myši a v zobrazenej kontextovej ponuke zvoliť položku „Povoliť“ (ako na snímke obrazovky nižšie ?).

Povolenie bezdrôtovej siete

Niekedy táto metóda nepomôže povoliť adaptér, potom ešte jeden tip nižšie ...

Skontrolujte: je zariadenie zapojené do správcu zariadení

Môžete tiež povoliť bezdrôtový sieťový adaptér v správcovi zariadení (niekedy je nemožné ho vôbec použiť).

Na otvorenie správcu zariadenia potrebujete:

 1. stlačte Win + R ;
 2. v riadku otvorte zadajte devmgmt.msc a stlačte Enter.

Ako otvoriť Správcu zariadení / relevantné pre Windows 7, 8, 10

V Správcovi zariadení otvorte kartu Sieťové adaptéry a vyhľadajte svoje zariadenie (v mojom prípade je to Dell Wireless ...). Potom ho kliknutím pravým tlačidlom myši na zariadenie aktivujte (t. J. Zapnite).

Povoliť bezdrôtový adaptér

Poznámka: ak nemáte na karte „Sieťové adaptéry“ bezdrôtový adaptér, potom máte s najväčšou pravdepodobnosťou problém s ovládačom (pozrite sa na kartu „Ostatné zariadenia“ - možno obsahuje neznáme zariadenia s výkričníkom vedľa nich. To znamená, že pre tieto zariadenia - ? žiadny ovládač).

*

Existujú vodiči? Skontrolujte a aktualizujte

Pri inštalácii systému Windows sa nie vždy inštalujú ovládače pre Wi-Fi (Windows 10 samozrejme podporuje veľa hardvéru, nie však všetok, najmä od Windows 7 ...).

Ak chcete skontrolovať, či máte ovládač pre adaptér Wi-Fi, prejdite do správcu zariadení a otvorte kartu „Sieťové adaptéry“ a „Ďalšie zariadenia“ .

Screenshot nižšie ukazuje, že v sieťových adaptéroch nie je „Wireless Network Adapter“ alebo „Wireless Adapter ...“ a na karte „Other devices“ je zariadenie s výkričníkom. Vyskytol sa problém - nedostatok ovládača pre adaptér Wi-Fi.

Žiadny ovládač pre adaptér Wi-Fi

? Pomoc!

1) Automatická aktualizácia ovládača pre začiatočníkov

2) Pokyny na „manuálnu“ aktualizáciu ovládača adaptéra Wi-Fi

*

Skontrolujte nastavenia siete a obnovte automatické pripojenie

Problémy s bezdrôtovým pripojením sú často pozorované kvôli skutočnosti, že vo vlastnostiach sieťového adaptéra boli zmenené nastavenia pripojenia.

Ak to chcete skontrolovať a opraviť, najskôr otvorte kartu Sieťové pripojenia :

 • stlačte tlačidlá Win + R ;
 • zadajte ncpa.cpl a stlačte kláves Enter (ako na snímke obrazovky nižšie);
 • túto kartu môžete otvoriť aj prostredníctvom ovládacieho panela systému Windows.

ncpa.cpl - Zobraziť všetky sieťové pripojenia

V sieťových pripojeniach otvorte vlastnosti bezdrôtového adaptéra (pozri snímku obrazovky nižšie).

Vlastnosti bezdrôtového adaptéra

Ďalej vyhľadajte riadok „IP verzia 4 (TCP / IPv4)“ , vyberte ho a prejdite na jeho vlastnosti (šípky 1 a 2 vľavo na snímke obrazovky nižšie).

Začiarknite políčka na:

 • automaticky získať IP adresu;
 • automaticky získať server DNS.

Získajte adresu IP automaticky

Potom uložte nastavenia a skúste sa znova pripojiť k sieti Wi-Fi.

*

Zakázaná služba autokonfigurácie WLAN

V niektorých prípadoch, keď prenosný počítač neustále píše chybu „Žiadne dostupné pripojenia“, je  služba automatickej konfigurácie WLAN zakázaná.

Všeobecne je v systéme Windows predvolene povolená. Ale v niektorých prípadoch, napríklad ak ste nainštalovali nelicencovanú kópiu operačného systému (nejaká zbierka od remeselníkov) alebo ste sa pokúsili optimalizovať Windows, je celkom možné, že bola služba deaktivovaná. ?

Ako skontrolovať, či je povolená automatická konfigurácia siete WLAN:

Najskôr musíte otvoriť okno „služby“. Pre to:

 • podržte stlačené tlačidlá Win + R a otvorte okno "Spustiť" ;
 • potom do riadku „Otvoriť“ zadajte príkaz  services.msc , stlačte kláves Enter.

Otváracie služby - services.msc (univerzálna metóda)

V zozname služieb vyhľadajte „Služba automatickej konfigurácie WLAN“ , kliknite na ňu pravým tlačidlom myši a vyberte možnosť „Štart“ .

Služba autokonfigurácie WLAN

Potom sa skúste znova pripojiť k sieti Wi-Fi.

*

Pár ďalších „banálnych“ dôvodov ☝

Mimochodom, bolo by pekné vykonať jednoduchý test: funguje router Wi-Fi vôbec a je k čomu pripojiť?

Vezmite si telefón, tablet alebo iný prenosný počítač a skúste sa pripojiť k sieti Wi-Fi. Ak tiež iné zariadenia nefungujú, je problém so smerovačom a jeho nastaveniami?

? Pomoc!

Ako sa sami pripojiť a nakonfigurovať nový smerovač Wi-Fi - pokyny s obrázkami

 

Ak všetko vyššie uvedené nepomáha, venujte pozornosť vzdialenosti od notebooku k adaptéru Wi-Fi, ako aj prítomnosti prekážok medzi nimi: steny, priečky, skrinky atď.

? Pomoc! 

Spôsoby posilnenia signálu Wi-Fi - pozri pokyny

Umiestnenie smerovača v byte: vpravo - možnosť je oveľa úspešnejšia

Všeobecne samozrejme platí, že v ideálnom prípade by ste mali mať internet kdekoľvek v byte, ale v skutočnosti sa to nestane vždy.

Ak je smerovač v jednej miestnosti, vy sa nachádzate v druhej a sú medzi nimi dve betónové steny, potom bude signál mimoriadne slabý alebo nemusí byť vôbec.

Pokúste sa presunúť prenosný počítač bližšie k smerovaču - možno je to dôvod ...

*

To je zatiaľ všetko.

Doplnky k tejto téme sú vítané!

?

Prvé zverejnenie: 25.01.2017

Oprava: 1. 5. 2020