Ako porovnať procesory, ktorý je rýchlejší a efektívnejší. Tabuľky a hodnotenia výkonu (Intel Core i3 vs i5 vs i7)

Otázka používateľa

Ahoj.

Chcem si kúpiť notebook namiesto môjho starého, ale som zmätený ... Existujú zariadenia s rôznymi procesormi Intel Pentium, Intel Core i3, Intel Core i5, AMD-6 (8) v približne rovnakom cenovom rozpätí.

Povedzte mi, ako zvoliť najproduktívnejší a najrýchlejší procesor (aby bol určite rýchlejší ako môj)? Ako môžete navzájom porovnať rôzne procesory (nielen z hľadiska výkonu, ale nielen z hľadiska frekvencie)?

Vyacheslav.

Poznámka: otázka je čiastočne upravená (konkrétne značky uvedených procesorov boli vystrihnuté).

Dobrý deň!

Všeobecne je otázka pomerne populárna (čo si pri kúpe nového zariadenia kladie úplne každý človek). V tomto článku sa pokúsim na ňu odpovedať tak, aby si výkon mohli porovnať aj veľmi začínajúci používatelia.

Takže ...

*

Porovnanie výkonu procesora

Najobjektívnejšie výsledky pre hodnotenie výkonu konkrétneho procesora sú prevzaté z rôznych testov. Väčšina procesorov, ktoré vidíte na pulte v obchode, je už dlho testovaná a navzájom porovnávané. Túto informáciu musíme zobrať ...

Porovnanie konkrétnych procesorov (Pentium N3710 a i3 6006U)

A tak je podľa môjho názoru najlepšie ukázať na konkrétnych príkladoch. Vzal som si jeden z populárnych obchodov - DNS a porovnám niekoľko modelov lacných notebookov (nie reklamy, najmä preto, že nie všetky ich zariadenia sú také lacné).

Povedzme, že si vezmeme notebooky s cenou asi 25-26 tisíc rubľov. (Neberiem do úvahy výrobcov):

  1. na jednej konfigurácii notebooku: [1366x768, TN + film, Intel Pentium N3710, 4x1,6 GHz, RAM 4 GB, HDD 500 GB, GeForce GT 810M, Wi-Fi, BT, Windows 10];
  2. na druhom: [1366x768, TN + film, Intel Core i3 6006U, 2x2 GHz, RAM 4 GB, HDD 500 GB, Intel HD 520, DVD-SMulti, Wi-Fi, BT, Windows 10].

Prvou možnosťou je notebook na procesore Intel Pentium

Možnosť dva - notebook na procesore Intel i3-6006U (navyše tento má pamäť DDR4, prvý - DDR3 (ďalší plus vo výkone pre tento notebook))

Notebook s rovnakým výkonom (ako možnosť 2), ale ešte lacnejší (bez systému Windows)

Teraz si porovnajme ich výkon.

Som veľmi ohromený webom: //technical.city

(tiež veľmi pekná stránka: //cpu.userbenchmark.com/)

Skvelá stránka! Na ňom môžete porovnať skutočný výkon procesorov a grafických kariet. Navyše, aby bolo možné porovnávať jeden model s druhým, nie je potrebné mať žiadne špeciály. vedomosti.

Stačí len označiť 2 procesory a uvidíte rozdiel: od technicky zložitých a nejasných výrazov po najjednoduchšie výsledky pri testovaní výkonu. Služba vám automaticky oznámi, ktorý procesor zvoliť.

Tiež si všimnem , že na //technical.city sú takmer všetky modely procesorov a grafických kariet, ktoré sa dnes bežne predávajú (a existujú aj výbery podľa pomeru výkon / cena).

Takže tu je porovnávacia stránka: //technical.city/ru/cpu/Pentium-N3710-protiv-Core-i3-6006U

(mimochodom, aby ste mohli tieto modely procesorov zmeniť na iné - venujte pozornosť bočnej ponuke vľavo - je tu pohodlné rozbaľovacie vyhľadávanie a tlačidlo „Porovnať“)

Porovnanie procesorov Pentium N3710 a Core i3-6006U - technické mesto

Technické mesto - poradenstvo pri výbere procesora na základe výsledkov testov

Ukázalo sa, že cenovky pre notebooky sú približne rovnaké a procesor v jednom je o 60-70% produktívnejší ako druhý! Po porovnaní grafických kariet sme o tom konečne presvedčení ...

Porovnanie GeForce 810M vs HD Graphics 520 - Technical City

Tých. druhý notebook (mnou uvedený ako príklad) bude fungovať podstatne rýchlejšie ako prvý (aspoň by mal ☺). A cenovka je jedna ...

Vysvetlenie predajcu, prečo sa to deje ...

Faktom je, že v skladoch je veľa starého vybavenia (všetko nie je na predaj), plus popri tom dodávajú nové vybavenie (oveľa produktívnejšie), ktoré je niekedy ešte lacnejšie (vývoj technológií, navyše výmenný kurz rubľa voči doláru v poslednej dobe).

A to, a táto technika je na pulte. Z týchto dôvodov sa výkon notebooku za rovnakú cenu môže líšiť ...

Za zmienku stojí, že niektoré modely Pentium sú v porovnaní s i-3 oveľa energeticky efektívnejšie, čo znamená, že vaše zariadenie (s rovnakou kapacitou batérie) môže pracovať dlhšie. Nie každému záleží na výkone - niektorí hľadajú lacný notebook, ktorý vydrží na batériu dlho ...

Pokiaľ ide o spotrebu energie, je to možné, ale tu záleží viac na tom, ako sa bude notebook používať a aký druh batérie je v ňom nainštalovaný. Rovnaká samostatná grafická karta v prvom notebooku (Pentium) - môže úplne vyčerpať celé nabitie batérie ...

Zachrániť ...

Mimochodom, niektoré notebooky sú dodávané s predinštalovaným systémom Windows a niektoré bez neho. Takže ak viete, ako nainštalovať OS a chcete ušetriť peniaze, odporúčam zvoliť notebook bez Windows - týmto spôsobom ušetríte asi 3000+ rubľov.

? Poznámka!

Mimochodom, pokiaľ ide o výber notebooku, odporúčam vám prečítať si tento článok.

*

Porovnávacie stránky, tabuľky a hodnotenia

//technical.city/ru

Ako som už uviedol vyššie, jeden z najlepších webov v ruskom jazyku na porovnávanie rôznych procesorov a grafických kariet. Poznamenávam, že veľkou výhodou tejto stránky je, že poskytuje veľa výsledkov testov - takmer všetky procesory a grafické karty, ktoré sú v policiach v obchode široko ponúkané.

Stránka obsahuje aj rôzne tabuľky s hodnotením:

  • podľa výkonu procesora;
  • podľa procesorov: podľa najlepšieho pomeru rýchlosť / cena (od 300 dolárov);
  • podľa procesorov: podľa najlepšieho pomeru rýchlosť / cena (do 300 dolárov);
  • hodnotenie procesorov v ťažbe bitcoinov.

Takmer rovnaké tabuľky pre hodnotenie grafických kariet. Spravidla niekedy môžete navštíviť takúto stránku, keď poznáte všetky nové hardvérové ​​komponenty a viete, ktorý hardvér je v súčasnosti najproduktívnejší.

*

UserBenchmark

Webová stránka: //cpu.userbenchmark.com/Compare/

Táto stránka umožňuje porovnávať nielen procesory, ale aj grafické karty, RAM, disky (SSD / HDD), USB médiá. Pamätajte, že môžete porovnávať, rovnako ako všetky procesory navzájom, alebo stiahnuť malú utilitu a ovládať aktuálny hardvér (vyhodnotiť ho pomocou špičkových modelov).

UserBenchmark - Porovnanie Intel Core i5-7200U vs i7-8550U

Napriek tomu, že stránka je v angličtine - je veľmi „priateľská“, je príjemná a ľahko použiteľná. Z mínusov: niektoré modely procesorov tu absentujú (najmä tie menej produktívne a staré - Pentium, Atom, AMD A-6 (8)).

*

CPU Boss

//cpuboss.com/compare-cpus

Stránka je veľmi jednoduchá a navrhnutá v minimalistickom štýle. Môžete porovnať populárne modely procesorov (nie sú všetky). Na webe sa tiež nachádza veľmi pohodlné vyhľadávanie (s filtrami), ktoré vám umožní nastaviť cenu, počet jadier, pätice atď. A pomôže vám nájsť a porovnať modely, ktoré vás zaujímajú.

Desktopové procesory s najlepším celkovým výkonom

*

Benchmarky CPU

Hlavná stránka: //www.cpubenchmark.net/

Porovnanie 2 procesorov: //www.cpubenchmark.net/compare.php?cmp [] = 2484 & cmp [[]] = 2865

Stránka so stovkami rôznych CPU (veľká tabuľka, prehľadávať v prehliadači pomocou kombinácie klávesov Ctrl + F): //www.cpubenchmark.net/CPU_mega_page.html

Veľmi poučná stránka! Sú tu zastúpené takmer všetky procesory, ktoré existujú v prírode! Okrem toho sa aktualizácie vydávajú takmer každý deň a databáza sa doplňuje (čo je dôležité, keď jednoducho nenájdete výsledky testov na iných stránkach ☺).

Upozorňujeme, že existuje veľa rôznych tabuliek: je ich iba niekoľko desiatok (pozri hlavnú stránku)! K dispozícii je tiež veľmi pohodlná stránka na porovnanie 2 procesorov navzájom - výsledok je uvedený v malej tabuľke (pozri obrazovku nižšie).

PassMark - Porovnanie výkonu procesora // Porovnanie 2 procesorov i3-5005U a i5-7200U

Okrem toho môžete porovnávať rôzne modely grafických kariet, pamätí, diskov, testovať hardvér a oveľa viac. Jedinou nevýhodou je, že ľudia, ktorí neovládajú dobre angličtinu, sa tu nebudú cítiť veľmi príjemne (viď aspoň dve stránky, ktoré som uviedol vyššie - všetko je logické a zrozumiteľné, aj napriek cudzím jazykom ...) .

*

Prehliadač Geekbench

//browser.geekbench.com/processor-benchmarks

Stránka je oveľa jednoduchšia ako predchádzajúca. Tu môžete vidieť výsledky hodnotenia procesora na základe referenčných hodnôt ich výkonu. Doska je veľmi veľká; zastúpená je väčšina populárnych procesorov (všimnite si, že nie všetky!).

Benchmarky procesora - prehliadač Geekbench

*

Pri prechádzaní vyššie uvedenými webmi teda môžete rýchlo vybrať najproduktívnejšie notebooky zo svojej cenovej kategórie.

Schválne som chcel článok postaviť tak, aby za mesiac alebo dva nebol zastaraný a každý sa mohol nezávisle a rýchlo pýtať na cenu notebookov, ktoré ho zaujali. Dúfam, že sa mi to podarilo ☺ ...

*

Veľa štastia!

?

Prvé zverejnenie: 25.01.2018

Oprava: 10.02.2020