Záťažový test grafickej karty: kontrola spoľahlivosti a stability

Dobrý deň všetkým!

Zvyčajne sa záťažová skúška grafickej karty vykonáva s cieľom posúdiť jej spoľahlivosť a stabilitu počas prevádzky (to, ako udržuje frekvencie, teplotu, či je s ňou všetko v poriadku). Test identifikuje všetky slabé miesta, napríklad rovnaké problémy s prehriatím ...

Testovanie sa vykonáva aj pri kúpe novej karty, ak máte podozrenie na problém (napríklad keď je počítač / laptop nestabilný v hrách).

V skutočnosti v tomto článku uvediem niekoľko príkladov, ako môžete vykonať podobný test grafickej karty.

Dôležité!

1) Pred testom ukončite všetky aplikácie náročné na zdroje: hry, grafické a video editory, torrenty atď.

2) Uložte tiež všetky otvorené dokumenty (počas testu môže počítač alebo prenosný počítač zamrznúť alebo sa reštartovať).

? Pomoc!

Ak chcete vyskúšať výkon grafickej karty , odporúčam vám prečítať si túto poznámku.

*

Ako záťažový test grafická karta

Test - pomocou  OCCT

Jedným z najlepších programov na kontrolu stability grafickej karty je OCCT. Všeobecne existuje pomerne veľa podobných programov, ale tento je najflexibilnejší a multifunkčnejší. Mimochodom, je možné, že názov programu zabezpečil aj jeho obľúbenosť - každému tak nejak pripomína známe „Gost“ ...

OCCT

Oficiálna webová stránka: //www.ocbase.com/

Program je určený na záťažové testovanie grafickej karty. Môže pracovať v rôznych režimoch: s rôznymi DirectX (9, 10, 11), s podporou rôznych shaderov pixelov, kontrolovať konkrétne rozlíšenie, monitorovať teplotu a čas atď.

Mimochodom, napriek skutočnosti, že názov programu je veľmi podobný GOST alebo OST, nemá nič spoločné, nemá s nimi nič spoločné.

Ak však vaša grafická karta v nej úplne vydrží test, môžete si byť istí, že s hardvérom je všetko v poriadku!

Ako testovať v OCCT

Neuvažujem nad stiahnutím a spustením OCCT (tento postup je štandardný). Ak chcete začať testovať grafickú kartu, musíte urobiť nasledovné:

 1. otvorte kartu  GPU: 3D ;
 2. nastavený čas skúšky. Všeobecne platí, že program štandardne testuje grafickú kartu v rozmedzí 1 hodiny. Podľa môjho názoru je tento čas príliš vysoký: na posúdenie stability vašej žľazy stačí aj 20 ÷ 25 minút;
 3. zadajte rozlíšenie: vo väčšine prípadov sa vyberá automaticky, v závislosti od toho, aké máte rozlíšenie;
 4. stlačte tlačidlo "ON" (štart).

  OCCT - spustiť testovanie // nastavenie parametrov

Ďalej uvidíte okno s „karmínovým“ kruhom (šiškou), ktoré sa mierne zakrúži a posunie. Mimochodom, mali by ste si okamžite všimnúť, že chladiče začnú naberať na obrátkach a budú vydávať zvuky (obzvlášť zreteľné to je na notebookoch, keď začne z ventilačných otvorov fúkať teplý vzduch, niekedy dokonca horúci).

Dôležité parametre sa zobrazia vľavo v okne programu (aktualizované v reálnom čase):

 • teplota zo senzorov: tu pozorne sledujte, aby teplota neprekročila prípustnú teplotu pre váš model grafickej karty. Všeobecne by teploty nad 75 ÷ 80 ° C mali vzbudzovať podozrenie (niektoré modely grafických kariet môžu byť pri teplotách nad 80 ° C všeobecne nepoužiteľné);
 • počet FPS - čím vyššie, tým lepšie;
 • čas testovania;
 • počet chýb (ak existujú);
 • Napätie.

Výsledky testov v reálnom čase

Po otestovaní vám program mimochodom ukáže zaťaženie parametrov CPU, grafickej karty, FPS, teploty atď. (Maximum, minimum).

Výsledky po testovaní

Všeobecne je oveľa dôležitejšie ani veľkosť čísel, ktoré program zobrazuje (najmä ak neprekračujú hranice vášho modelu) - ale to, ako sa choval počítač / laptop počas procesu testovania.

Všimnite si, či počas testu boli:

 1. chyby. Môžu naznačovať problém so softvérom (napríklad ovládače), ako aj problém s chladením;
 2. modré obrazovky;
 3. blikanie a blikanie obrazovky (artefakty);
 4. zmrazenie počítača;
 5. výrazné zvýšenie teploty (je ešte horšie, ak nepríde bod, v ktorom sa stabilizuje - to znamená, že je zlé, ak sa teplota neustále zvyšuje).

*

Vyskúšajte ❷ - pomocou FurMark

Oficiálna stránka: //geeks3d.com/furmark/

Tento nástroj je podobný prvému a je tiež určený na záťažové testovanie grafických kariet. Test je možné spustiť s rôznymi rozlíšeniami (program má predvoľby, t. J. Už vopred vybrané varianty testu), upraviť vyhladzovanie, určiť čas atď.

Výsledky testu môžu byť uvedené na webových stránkach vývojára (môžete tiež hodnotiť výkon karty v porovnaní s ostatnými).

Spustenie záťažového testu - stačí kliknúť na tlačidlo „ Záťažový test GPU “ (pozri obrazovku nižšie below).

FurMark - záťažový test GPU

Ďalej vás program upozorní, že počas testu môže počítač zamrznúť alebo reštartovať počítač (a preto je lepšie uložiť všetky otvorené dokumenty). Keď sa rozhodnete pre spustenie - stlačte tlačidlo „GO“ !

varovanie pred skúškou

Počas testu odporúčam sledovať počítač (a neopúšťať ho: ak náhle začne teplota prekračovať optimálne hodnoty, jednoducho test zastavte).

Všeobecne by v ideálnom prípade mala teplota najskôr plynulo stúpať do určitého bodu a potom sa stabilizovať - ​​t.j. graf by sa mal stať priamkou (približne ako na snímke obrazovky nižšie, vzrástol na 59 ° С a potom bude v rozmedzí 58-59 ° С).

FurMark - záťažový test v akcii (točenie šišky) / klikateľné

Samozrejme, počas testu by nemali byť žiadne chyby, artefakty na obrazovke, počítač by nemal mrznúť atď. (všeobecne, viac o tom na konci článku).

*

Test ❸ - s AIDA 64

Oficiálna webová stránka: //www.aida64.com/downloads

V tomto článku som si nemohol nevšimnúť, že najpopulárnejší program na prezeranie charakteristík počítača AIDA 64 má špeciálny záťažový test systému (umožňuje vám zistiť skutočnú frekvenciu CPU, grafickej karty, viď. ak udržujú tieto hodnoty pri zaťažení, ako funguje chladiaci systém).

Všeobecne je viac určený na kontrolu systému ako celku (a nie priamo na grafickú kartu). Metóda napriek tomu celkom funguje!

Takže na spustenie testu - nainštalujte obslužný program, spustite ho a otvorte ponuku „Test stability systému / systému“ (pozri obrazovku nižšie).

Test stability systému / Aida 64

Potom v ponuke vľavo označte, čo budete testovať (poznámka: CPU - procesor, GPU - grafická karta, systémová pamäť - pamäť, lokálny disk - pevný disk) a kliknite na tlačidlo „Štart“ (pozri obrazovku nižšie ? ).

Spustenie testu / kliknutie

Potom postupujte podľa grafov teplotných zmien, frekvencie prevádzky atď. Všeobecne je tejto pomôcke venovaný celý článok na mojom blogu, citujem odkaz nižšie (podrobnejšie vysvetľuje celý proces).

? Pomoc!

Ako vykonať záťažový test procesora a systému ako celku, či udrží frekvencie, či nedochádza k prehriatiu (AIDA 64).

*

ZÁVERY

1) Všeobecne platí, že ak sa počítač choval stabilne počas testu a po dobu 20 ÷ 25 minút nebolo nič podozrivé, môžeme konštatovať, že s hardvérom je všetko viac-menej v poriadku.

2) Ak sa vyskytli chyby , modré obrazovky - pravdepodobne to je spôsobené chybami v ovládačoch a OS Windows (môžete odporučiť ich opätovnú inštaláciu a opätovné testovanie).

Tiež nebude nadbytočné pokúšať sa testovať grafickú kartu pomocou iného pomocného programu (poznámka: v zriedkavých prípadoch niektoré pomocné programy nemusia s veľkým počtom hardvéru fungovať správne. Napríklad test v AIDA 64 nie vždy správne rozpozná grafická karta ...).

? Pomoc!  Ako aktualizovať ovládač pre grafické karty AMD, nVidia a Intel HD.

3) Prekročenie teplotných limitov zvyčajne naznačuje: buď veľké množstvo prachu (a potreba ho vyčistiť), alebo rozbitý chladič (slabý chladiaci systém).

? Pomoc!  Ako čistiť počítač od prachu.

4) Horšie je, ak sa počítač / notebook po minúte alebo dvoch testoch jednoducho vypne (často sa to stane kvôli prehriatiu).

V takom prípade venujte zvýšenú pozornosť grafu zmeny teploty: s najväčšou pravdepodobnosťou iba rastie, kým sa nespustí automatická ochrana (a zariadenie sa nevypne).

? Pomoc!

Ako zistiť teplotu procesora, grafickej karty a pevného disku, čo sa považuje za normálne? Spôsoby zníženia teploty komponentov počítača / notebooku.

5) Jedna z najhorších možností: počítač v priebehu prvých 20 - 30 sekúnd. po začiatku testu sa na obrazovke začnú zobrazovať zmrazenia / reštarty / artefakty. Toto správanie je navyše typické bez ohľadu na nástroj, v ktorom ste počítač netestovali.

Screenshot z hry Doom 3: dávajte pozor na biele bodky - nemali by byť, jedná sa o artefakty

Fotografia monitora so zvislými (vodorovnými) pruhmi a vlnami (ako príklad, aby ste pochopili, o čo ide)

V niektorých prípadoch sa artefakty objavia, keď sa grafická karta zahreje na určité teploty (napríklad v hrách) atď. Dôvodom však môže byť aj delaminácia grafického čipu (tj. Technická porucha).

? Pomoc!

Vlnky a pruhy na obrazovke počítača / notebooku (artefakty) - čo robiť ->

*

To je zatiaľ všetko.  Dobré výsledky testov pre všetkých!

Veľa štastia!

Prvé zverejnenie: 27.01.2017

Oprava: 1. 5. 2020