Porty USB nefungujú, čo mám robiť?

Ahoj.

Jedným z dosť populárnych problémov na PC a notebookoch je náhle odpojenie USB portov (t. J. Pred pár dňami bolo všetko v poriadku - teraz však počítač pripojené zariadenie jednoducho nevidí).

Mimochodom, okrem jednoduchej neviditeľnosti sa môžu začať objavovať chyby v tvare: „USB zariadenie nebolo rozpoznané“, „Neznáme zariadenie je pripojené k USB“ atď.

No bez USB (nie aby som vám to hovoril) - ani tam, ani tu, pretože toto rozhranie je dnes jedným z najpopulárnejších, je k nemu pripojené takmer všetky periférne zariadenia (klávesnica, skener, tlačiareň atď.) ...

V skutočnosti som v tomto článku zdieľal niekoľko odporúčaní, ktoré vo väčšine prípadov pomôžu tento problém eliminovať (samozrejme v prípadoch, keď je hardvér zariadenia v poriadku). Ak je ovládač mimo prevádzky alebo je tam kožušina. poškodenie - tu, s výnimkou dielne (s spájkovačkou) a výmeny poškodeného dielu, vám nikto nepomôže.

A tak poďme na vec ...

*

Ak USB porty prestanú fungovať: Prvé kroky

Ujasnite si, či je kábel neporušený a či samotné pripojené zariadenie funguje

Mnoho svojich článkov začínam najjednoduchšou a najzrejmejšou radou a tento nebude výnimkou.

1) Ak narazíte na problém prvýkrát, skúste reštartovať počítač (platí to najmä vtedy, ak bol predtým v režime „spánku“ alebo „hibernácie“). Chyby súvisiace s ovládačmi, detekciou zariadení atď. Sa často odstraňujú týmto jednoduchým spôsobom ...

2) Skontrolujte, či je kábel (ak je používaný), ku ktorému pripájate zariadenie, neporušený. Často, kvôli nesprávnemu použitiu, môže dôjsť k poškodeniu medených žíl vo vnútri kábla (odporúča sa skontrolovať ho na inom zariadení).

Kábel ohnutý (skrútený)

3) Skontrolujte, či je pripojené zariadenie v poriadku (či nie je v poriadku).

4) Ak pripájate zariadenie k USB na prednom paneli systémovej jednotky, skúste použiť porty na zadnom paneli (často nie je pripojený predný panel alebo nefunguje správne). Spravidla vylučujte akékoľvek „adaptéry“ medzi portom USB a zariadením (niektoré porty na klávesnici, rozdeľovače, dokovacie stanice atď.).

Predné USB porty často nie sú pripojené vôbec ...

5) Mimochodom, ak nemôžete používať klávesnicu kvôli portom USB, skúste ju pripojiť k portom PS2 (ak sú k dispozícii ...). K nim je možné pripojiť aj klávesnicu USB pomocou malého adaptéra (k dispozícii v mnohých obchodoch s počítačmi).

Adaptér USB na PS / 2

Obnovte nastavenia systému BIOS

Druhým bodom, ktorému odporúčam venovať pozornosť, je nastavenie systému BIOS. Faktom je, že v mnohých verziách systému BIOS môžete zakázať prevádzku USB (úplne!).

Zvyčajne sa parameter zodpovedný za prevádzku USB nazýva „USB Controller“ a aby porty fungovali, musí byť v režime „Enabled“ (tj. Povolený ). Pozrite si príklad na snímke obrazovky nižšie.

Pomôcť!

Ako vstúpiť do systému BIOS a zmeniť v ňom nastavenie: //ocomp.info/kak-voyti-v-bios.html

Sú v systéme BIOS povolené porty USB

Mimochodom, ak ste tento parameter nenašli, môžete jednoducho resetovať nastavenia systému BIOS / UEFI na predvolené (výrobné) nastavenia - musia v nich fungovať porty USB. Ako to urobiť, bude vysvetlené v článku, ktorého odkaz je uvedený nižšie.

Pomôcť!

Ako vynulovať nastavenia systému BIOS - //ocomp.info/kak-sbrosit-nastroyki-bios.html

Skontrolujte, či je k dispozícii ovládač pre radič USB

Na to potrebujeme správcu zariadenia.

1) Ak ju chcete otvoriť - stlačte kombináciu klávesov Win + R a v zobrazenom okne zadajte príkaz  devmgmt.msc .

Spustite Správcu zariadení - devmgmt.msc

Ďalej venujte pozornosť tomu, či máte zariadenia so žltými výkričníkmi (čo signalizuje, že systém nemá niekoľko ovládačov). Takéto zariadenia sa zvyčajne nachádzajú na karte „Ostatné zariadenia“ .

Ako bude zariadenie vyzerať v správcovi úloh, pre ktorý neexistuje žiadny ovládač

Potom kliknite na tlačidlo „Aktualizovať konfiguráciu hardvéru“ (druh analógu reštartu počítača).

Automatická aktualizácia ovládača: //ocomp.info/update-drivers.html#i

Aktualizujte konfiguráciu hardvéru

2) Ak v správcovi nie sú žiadne zariadenia so žltými výkričníkmi, odporúčam ďalej skontrolovať, či nedošlo k nejakým aktualizáciám. Je to pohodlné urobiť pomocou Driver Booster (pomôcka automaticky nájde ovládače pre vaše ovládače, viď obrazovka nižšie).

Driver Booster - vyhľadajte ovládače

Ak sa ovládače nájdu, začiarknite políčka požadovaných zariadení a aktualizujte ich.

3)  V niektorých prípadoch je možné „uviesť“ do činnosti porty USB odstránením ich ovládača v správcovi zariadení.

Dôležité! Pri odstraňovaní ovládačov zo Správcu zariadení môžu prestať fungovať všetky USB (vrátane klávesnice a myši). Po reštarte - moderný operačný systém Windows 7/8/10 ich automaticky nainštaluje.

Samotný proces je dosť jednoduchý: musíte otvoriť kartu „USB radiče“ , kliknúť pravým tlačidlom myši na každú z nich a v ponuke zvoliť „Odstrániť zariadenie“ . (nezamieňajte s výrazom „Zakázať“!)

Odstrániť zariadenie

Zakážte vypnutie radiča, aby ste šetrili energiu

Niekedy kvôli zahrnutej úspore energie (to sa týka viac notebookov) zariadenie vypne radič USB a znova ho „nezapne“. Samozrejme, po reštartovaní počítača všetko funguje, ale po chvíli sa to môže stať znova ...

Ak to chcete opraviť, musíte použiť nastavenie napájania: stlačte kombináciu klávesov Win + R a príkaz  powercfg.cpl (univerzálny spôsob otvorenia napájacieho oddielu).

powercfg.cpl - otvorí nastavenia napájania

Ďalej otvorte aktuálny plán napájania a postupujte podľa odkazu na zmenu ďalších. nastavenie.

Zmeniť pridať. výkonové parametre

Potom v možnostiach USB zakážte dočasné zakázanie portov. Áno, môže to mierne znížiť výdrž batérie notebooku, ale len mierne - 2 - 3% ...

Zakázané dočasné deaktivovanie USB portu

Okrem toho musíte v správcovi zariadení otvoriť sekciu s ovládačmi USB, postupne otvoriť vlastnosti každého z nich a na karte „Správa napájania“ odobrať povolenie na deaktiváciu (príklad nižšie).

Nechajte toto zariadenie vypnúť, aby sa šetrila energia

Správne nastavenie v systémovom registri

Poznámka: pri práci v systémovom registri buďte opatrní. Niektoré zmeny v ňom môžu spôsobiť zlyhanie zavedenia operačného systému Windows.

1) Najprv musíte otvoriť editor registra: urobíte to stlačením klávesov Win + R a zadaním  príkazu regedit .

regedit - otvorte editor registra

2) Ďalej musíte nájsť pobočku:

Počítač \ HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ Class \ {36fc9e60-c465-11cf-8056-444553540000}

a odstráňte z neho parametre „LowerFilters“ a „UpperFilters“ (samozrejme, ak sú tam prítomné).

3) Reštartujte počítač a skontrolujte funkčnosť portov.

Ak USB port neustále „odpadáva“ (každých 30 - 40 sekúnd)

Ďalší častý problém ... Najbežnejší problém nastáva pri pripájaní viacerých zariadení k USB pomocou rozdeľovača alebo externého pevného disku.

Problém zvyčajne spočíva v tomto prípade v nedostatočnom napájaní - preto sa zariadenie po určitom krátkom čase stane neviditeľným (buď úplne, alebo po niekoľkých sekundách začne znova fungovať).

Na vyriešenie tohto problému možno odporučiť nasledujúce:

  1. ak zariadenie pripájate k USB 2.0, vyskúšajte port USB 3.0 (fakt je ten, že aktuálna sila je pre ne iná: 500 mA pre USB 2.0 a 900 mA pre verziu 3.0);
  2. ak používate rôzne adaptéry (na pripojenie viacerých zariadení k jednému USB) - odporúčam ich vymeniť za USB rozbočovač s prídavným zdrojom napájania;

    Napájaný rozbočovač USB

  3. ak hovoríme o externej jednotke, skúste použiť buď vyššie navrhnutý rozbočovač, alebo Y-kábel (umožňuje vám pripojiť disk k 2 portom naraz!).

    USB Y-kábel na pripojenie externého HDD

*

To je zatiaľ všetko. Doplnky sú vždy vítané ...

Šťastnú prácu!