Virtuálne disky CD / DVD a disketové jednotky. Čítačky obrazov diskov

Dobrý deň všetkým!

Bežné disky CD / DVD, aj keď je to smutné, z roka na rok strácajú na popularite (predtým sa všeobecne predávali na každom rohu ?). Napriek tomu si vývoj sieťových technológií robí svoju prácu ...

Medzitým je tu ďalšia strana mince - takzvané virtuálne disky  - samostatný súbor (y) vyrobený (a) na základe presnej kópie fyzického disku CD / DVD - si získali nesmiernu popularitu . Hovorí sa im aj obrázky .

Najobľúbenejšie obrazové formáty sú ISO, BIN, MDS / MDF, NRG, CCD. Mimochodom, teraz sa veľa súborov prenáša po sieti v obrázkoch (napríklad aj na vytvorenie bootovacej jednotky USB flash v systéme Windows si najskôr musíte stiahnuť inštalačný obraz so systémom z webovej stránky spoločnosti Microsoft).

Takýto obrázok nemôžete len tak otvoriť, potrebujete (uhádli ste) špeciálnu jednotku virtuálneho disku (alebo jednotku. Hovorí sa im aj emulátory CD / DVD).

Všeobecne som sa rozhodol tento článok postaviť vo forme otázok a odpovedí o práci s obrázkami (ktorých je vždy veľa). Počas toho predstavím programy, ktoré najlepšie zvládnu danú úlohu. Myslím si, že to uľahčí predstavenie základov neskúsenému čitateľovi.

A tak poďme na to ...

*

Najobľúbenejšie otázky týkajúce sa práce s virtuálnymi diskami

❶. Ako vytvoriť obraz virtuálneho disku / ISO atď.

Najskôr na začiatok odporúčam nainštalovať si jeden program - Daemon Tools (verzia Lite, je zadarmo a jeho možností na vytváranie a emuláciu obrázkov je viac ako dosť).

A vo všeobecnosti je to podľa mňa jeden z najlepších (mimochodom najpopulárnejších) programov na prácu s obrazmi diskov. Jednoznačne odporúčam na inštaláciu a zoznámenie.

*

Daemon Tools (Lite)

Oficiálna stránka: //www.daemon-tools.cc/rus/products/dtLite

Tento program umožňuje pripojiť takmer všetky typy obrázkov a tiež emuluje súčasnú prevádzku až 4 diskov. Program vám navyše umožňuje napaľovať pripravené obrázky na fyzické disky, prevádzať z jedného formátu do druhého, vytvárať chránené obrázky a oveľa viac (mimochodom, niektoré funkcie sú, bohužiaľ, platené).

Program má celkom dobre organizované ukladanie obrázkov: požadovaný disk zo svojej zbierky nájdete vždy.

Aké obrázky podporuje Daemon Tools?

*

A tak , povedzme, že máme niekoľko CD s hudbou, hry, ktoré sú často používané, a vy jednoducho unavený z ich vloženie do mechaniky (a časom disky zhoršovať, poškriabaniu, a robiť hluk pri vložení do mechaniky). Preto je logické, že ak ste raz vytvorili obrázky týchto diskov, môžete ich ľahko a ticho použiť.

1) Najprv musíte vložiť CD do skutočnej fyzickej jednotky.

2) Ďalej musíte spustiť Daemon Tools, prejsť do sekcie „Nový obrázok“ a zvoliť „Vytvoriť obrázok z disku“ (pozri snímku obrazovky nižšie).

Vytvorte obraz disku

3) Potom musíte určiť jednotku s diskom, určiť priečinok, kam sa obrázok uloží, a formát obrázka (v mojom príklade som vybral ISO). Kopírovanie spustíte stlačením tlačidla „Štart“.

Nastavenia sú dokončené - spustite kopírovanie

4) Potom disk začne hučať a začne meniť stav priebehu (1 ... 2 ... 3% ...). V súčasnosti je lepšie nezaťažovať počítač cudzími úlohami.

Proces kopírovania

5) Keď je obrázok pripravený, uvidíte správu, že operácia bola úspešne dokončená, ako na obrázku nižšie.

Obrázok je pripravený!

Vo všeobecnosti je to všetko. Teraz môžete použiť tento obrázok (iba vy musíte najskôr vytvoriť virtuálnu jednotku, viac informácií nižšie).

? Dodatok!

Obrázky je možné vytvárať nielen z diskov CD / DVD, ale aj z bežných súborov a priečinkov na pevnom disku. Viac podrobností tu ->

*

❷. Ako vytvoriť virtuálnu jednotku / emulátor CD / DVD-Rom

Použime rovnaké nástroje Daemon ...

Najskôr musíte spustiť program a kliknúť na „Pridať disk“ (v ľavej ponuke programu).

DAEMON Tools Lite - pridajte disk

Ďalej musíte nastaviť parametre: oblasť, písmená jednotiek atď. - vo väčšine prípadov môžete ponechať všetky predvolené nastavenia.

DAEMON Tools Lite - nastavenia pri vytváraní disku (nič sa nesmie nechať zmeniť)

V spodnej časti okna by sa mala objaviť nová jednotka: v mojom prípade pod písmenom „F: (prázdne)“.

DAEMON Tools Lite - nový disk (F :)!

*

❸. Ako otvoriť obrázky: ISO, MDF, NRG atď. A spustiť z nich aplikáciu

Po vytvorení virtuálnej diskovej jednotky v aplikácii Daemon Tools môžete začať otvárať a čítať obrázky v nej. Daemon Tools vo všeobecnosti otvára takmer akýkoľvek obrázok: ISO, BIN, MDF, NRG (dokonca aj archívy, formát 7z, rar, zip atď.).

V dolnej časti okna - kliknite ľavým tlačidlom myši na virtuálnu jednotku (ktorú sme vytvorili v predchádzajúcom kroku). Pozri snímku obrazovky nižšie.

DAEMON Tools Lite - najskôr kliknite ľavým tlačidlom myši na jednotku

Ďalej zadajte priečinok a samotný obrázok (v mojom prípade ide o súbor ISO). Pozri snímku obrazovky nižšie (názov obrázka je vymazaný, aby sa nevytvárala reklama ☺).

Otvára sa (vyberte obrázok)

Ak je pre vás automatické spúšťanie jednotiek CD / DVD deaktivované (a na obrazovke sa nič nezobrazí), prejdite na „Tento počítač / Tento počítač“: medzi jednotkami by mala byť aj virtuálna s diskom (tj. Obrazom). ), ktoré sme otvorili.

Môžete otvoriť obrázok a začať inštalovať hru

Potom otvorte disk a spustite súbor „autorun.exe“ (alebo „setup.exe“  - takéto súbory sa zvyčajne nachádzajú na všetkých diskoch).

Ak sa zobrazí otázka, či má táto aplikácia umožniť vykonávanie zmien, odpovedzte kladne (aspoň pre známe disky ...).

Spúšťa sa inštalácia hry

*

❹. Ako napáliť obraz na fyzickú jednotku CD / DVD

Daemon Tools samozrejme dokáže zapisovať obrázky na fyzické disky, ale táto funkcia je k dispozícii iba v platenej verzii programu. Preto je lepšie používať analógy, najmä preto, že v tomto segmente je dostatok bezplatných verzií.

Osobne odporúčam zostať pri CDBurnerXP - „malom“, ale skôr multifunkčnom programe na napaľovanie CD / DVD diskov.

Prečo nie Nero? Pretože balík Nero je platený, váži niekoľko gigabajtov, je veľmi „pomalý“ a nemotorný. Málokto využije čo i len desatinu jeho funkcií (nehovoriac o tom, že väčšine stačí napáliť disk a to je všetko ...).

CDBurnerXP

Oficiálna stránka: //cdburnerxp.se/ru/home

CDBurnerXP je freewarový program na napaľovanie diskov CD a DVD, vrátane diskov Blu-Ray a HD-DVD. Program tiež skvele funguje s obrázkami ISO, čo umožňuje ich nielen vytváranie, ale aj napaľovanie na fyzické disky. Program podporuje desiatky jazykov (vrátane ruštiny). Funguje vo Windows XP / 7/8/9/10.

Kľúčové vlastnosti:

 1. zaznamenávať údaje (súbory, dokumenty, obrázky atď.) na akýkoľvek typ disku;
 2. nahrávanie zvukových CD;
 3. vytváranie a vypaľovanie ISO obrázkov;
 4. vytváranie bootovacích (inštalačných) diskov;
 5. Prevodník obrázkov BIN / NRG → na ISO;
 6. možnosť tlače obálok.

Po spustení programu kliknite na tlačidlo „Vypáliť obraz ISO na disk“ (pozri snímku obrazovky nižšie).

CDBurnerXP - napaľovanie ISO obrazu

Potom zadajte ISO obraz, ktorý chcete napáliť, fyzickú jednotku, rýchlosť zápisu (na obrázku nižšie zvýraznená žltou farbou - mimochodom, nenastavujte najvyššiu rýchlosť, chyby sú možné) a kliknite na „Napáliť disk“ . Všeobecne je to všetko - za 10-15 minút. váš disk bude napálený!

Nastavenia napaľovania // CDBurnerXP

*

❺. Aké ďalšie programy možno použiť na prácu a čítanie obrázkov

Alkohol 120%

Oficiálna webová stránka: //trial.alcohol-soft.com/en/downloadtrial.php

Alkohol 120% - hlavné okno programu

Alkohol 120% je vynikajúci a veľmi výkonný zobrazovací program. Robí všetko: vytvára obrázky, pripája ich na virtuálne disky, píše, vytvára vo vašom počítači knižnicu (na rýchle vyhľadávanie a čítanie).

Aj keď je program platený, existuje bezplatné skúšobné obdobie 15 dní (a k dispozícii je aj bezplatná verzia so zníženými funkciami). Všeobecne odporúčam!

Kľúčové vlastnosti:

 1. vytvorenie až 31 virtuálnych diskov;
 2. vytváranie obrazov diskov (podpora formátov: MDF / MDS, CCD, BIN / CUE, ISO, CDI atď.);
 3. napaľovanie z obrazov diskov: CD, DVD a Blu-ray;
 4. mazanie diskov: CD-RW, DVD-RW a BD-RE;
 5. vyhľadávanie a vytváranie knižnice z obrazových súborov na pevnom disku počítača;
 6. prítomnosť audiokonvertora na prácu so zvukovými diskami.

Ultra ISO

Oficiálna webová stránka: //www.ezbsystems.com/ultraiso/

Ultra ISO je hlavné okno programu. Spustenie sprievodcu snímaním obrázka

Veľmi výkonný program na prácu s obrázkami ISO. Umožňuje ich vytvárať zo skutočných diskov, napaľovať ich, emulovať na virtuálnej jednotke a čo je najdôležitejšie, upravovať ich za behu.

Tých. môžete otvoriť obrázok ISO, odstrániť z neho nepotrebný súbor (alebo pridať) a obrázok uložiť. V skutočnosti sa to deje veľmi rýchlo!

Program vám navyše pomôže vytvoriť bootovací (inštalačný) disk, jednotku USB flash. Môžete tiež vyskúšať skomprimovať súčasné obrázky ISO atď. Všeobecne platí, že každý, kto pracuje s ISO - odporúčam, aby ste ho určite mali v počítači ...

Burn4Free

Oficiálna webová stránka: //www.burn4free.com/

Burn4Free - hlavné okno programu

Veľmi spoľahlivý a jednoduchý program na prácu s CD / DVD diskami. Umožňuje vykonávať takmer celú škálu úloh, ktoré môžu vyžadovať priemerní používatelia počítačov. To všetko zaberá veľmi málo miesta na pevnom disku (niekoľko megabajtov!).

Hlavné výhody:

 • napaľovanie diskov CD / DVD niekoľkými kliknutiami myšou;
 • program je veľmi ľahký a jednoduchý, dizajn je vyrobený v štýle minimalizmu;
 • môžete kopírovať zvukové disky rôznych formátov (WAV, FLAC, WavPack, WMA atď.);
 • Podpora SCSI - IDE / EIDE - SATA - USB;
 • Podpora ruského jazyka;
 • vytváranie a vypaľovanie ISO obrázkov;
 • schopnosť nahrávať disky MP3;
 • podpora pre všetky verzie Windows: 10, 8, 7, Vista, 2008, 2003, XP, 2000, 98;
 • podpora väčšiny modelov diskov (viac ako 4 000!).

Všeobecne sám pridám, že tento program fungoval aj v prípadoch, keď jeho kolegovia odmietli disk spustiť alebo vidieť. Odporúčam mať vo svojom arzenáli každého, kto často pracuje s ISO alebo optickými diskami.

Virtuálna klonovaná jednotka

Oficiálna webová stránka: //www.elby.ch/products/vcd.html

Virtual Clone Drive - okno nastavení jednotky

Tento program je zadarmo a je navrhnutý na vytvorenie virtuálnej disketovej jednotky. Program je veľmi jednoduchý a spoľahlivý. Podporuje až 15 virtuálnych diskov, ktoré sú plne integrované do programu Windows Explorer, pre ľahšiu a rýchlejšiu prevádzku.

Všeobecne v porovnaní s mnohými podobnými programami tohto spektra výrazne vyniká. Odporúčam preskúmať.

Kľúčové vlastnosti:

 1. podpora všetkých populárnych obrazových formátov: ISO, BIN, IMG, UDF, DVD, CCD;
 2. emulácia až 15 virtuálnych jednotiek (CD, DVD a Blu-ray);
 3. existuje história používania obrázkov (pre rýchlejšie vyhľadávanie a čítanie požadovaného súboru);
 4. pohodlné vloženie do prieskumníka (akýkoľvek obrázok je teraz možné otvoriť niekoľkými kliknutiami myšou!).

*

Inštrukcia je kompletná ...

Šťastnú prácu!

?

Prvýkrát zverejnené: 10.12.2017

Oprava: 10.02.2020