Systém Windows zistil problém s pevným diskom [čo robiť?]

Dobrý deň.

Sadnete si k sebe, pracujete a potom sa zrazu objaví varovanie (chyba) systému Windows o niektorých problémoch s pevným diskom (obrazovka je uvedená nižšie). Všeobecne platí, že ak budem napredovať, poviem, že ak ste videli toto okno - nejde o vetu disku, je možné, že je s ním všetko v poriadku, a ide iba o malú chybu programu.

Každopádne neodporúčam nechať chybu nereagovať. V tomto článku by som chcel uviesť niekoľko najbežnejších dôvodov jeho výskytu. Okrem toho vám poviem, ako to skryť (bude to veľmi užitočné, ak sa ukáže, že s diskom je všetko v poriadku a systém Windows je „zaistený“ zaslaním oznámenia ...).

Takže ...

Doplnenie!

Mimochodom, ak sa rozhodnete pre kúpu nového pevného disku, odporúčam vám prečítať si jeden z mojich minulých článkov.

„Ako si vybrať jednotku pevného disku (HDD): 6 dôležitých bodov“ - //ocomp.info/kak-vyibrat-zhestkiy-disk-hdd.html

*

Zistite, aké druhy problémov s pevným diskom ...

Venujte pozornosť samotnému chybovému oknu (príklad som uviedol nižšie). Ak otvoríte podrobnosti o chybe, môžete zistiť, s ktorým diskom je problém spojený (mimo výrobcu sa mimochodom zobrazia písmená oblastí). Ak máte nainštalovaných niekoľko diskov, je potrebné to urobiť (napríklad aby ste vedeli, ktorý disk treba skontrolovať a skenovať).

Príklad chyby, keď systém Windows zistil problémy

Prečo sa chyba mohla zobraziť:

 1. Infekcia vírusmi. Vírusy môžu meniť niektoré systémové súbory, mazať niektoré informácie atď. Aj keď bol vírus odstránený antivírusovým programom, súbory ním poškodené môžu zostať (na blogu // ocomp mám celú sekciu boja proti vírusom). info / virusyi /);
 2.   Logické chyby. Napríklad ste skopírovali súbory na disk a v tomto okamihu došlo k prerušeniu napájania a k vypnutiu počítača. Je dosť možné, že po zapnutí uvidíte také varovanie.
 3. Poškodenie systémových súborov. Mohli byť poškodené vírusmi (ako je uvedené vyššie), určitým druhom adware alebo iba náhodou používateľom.
 4. Mechanický problém s HDD. Nemožno poprieť, že sa mohla stať kožušina. poškodenie disku (v takom prípade je spravidla potrebné hľadať nový disk ...).

Odporúčanie 1: skopírujte všetky dôležité dokumenty

Ak sa chyba objavila neočakávane a predtým bolo všetko v poriadku s počítačom (notebookom) (a neboli tu zjavné problémy, nejako nedošlo k výpadku napájania), potom v prvom rade odporúčam skopírovať všetky dôležité dokumenty do samostatného stredná. A čím rýchlejšie to urobíte, tým lepšie!

Kopírovanie súborov na iný fyzický disk

Dôležitý bod!

Nereštartujte počítač. Pravda je, že ak boli poškodené niektoré systémové súbory, systém Windows sa už nemusí dať zaviesť.

Ak sa vám stalo presne toto, odporúčam vám vytvoriť disk LiveCD (alebo jednotku USB flash), nabootovať z neho a skopírovať všetky dôležité dokumenty z podozrivého disku.

Všeobecne je podľa môjho názoru oveľa lepšie nastaviť automatické kopírovanie celého priečinka „Dokumenty“ na cloudovú jednotku. Aby ste sa nenechali nijako zaskočiť (ani pri tých najneočakávanejších udalostiach). Odkaz na pokyny je uvedený nižšie.

OneDrive: čo to je? Automaticky zálohovať moje dokumenty do cloudu! - //ocomp.info/onedrive-chto-eto-kak-ispolzovat.html

Odporúčanie 2: Skontrolujte chyby na disku

Chyby v systéme Windows môžete skontrolovať pomocou zabudovaného nástroja -  chkdsk (nachádza sa vo všetkých verziách systému Windows). Mimochodom, po abnormálnom vypnutí systému sa zvyčajne spustí automaticky.

Na jeho spustenie potrebujete:

 • otvorte príkazový riadok (stlačte Ctrl + Shift + Esc -> Súbor / nová úloha -> zadajte príkaz CMD a stlačte OK);

  Súbor - nová úloha - CMD

 • potom musíte zadať príkaz  chkdsk d: / f (kde d: je písmeno jednotky (musíte skontrolovať, čo je uvedené v chybe));

  Prebieha kontrola

 • potom by ste mali vidieť, ako percentá začnú „bežať“, a potom správu o dokončení úlohy. V ideálnom prípade by malo byť napísané, že chyby boli odstránené (alebo neboli nájdené), nie sú potrebné žiadne ďalšie kroky.

  Nie sú potrebné žiadne ďalšie kroky

Alternatívny disk na kontrolu behu, či neobsahuje chyby

 1. otvorte "Tento počítač" / "Tento počítač";
 2. vyberte požadovaný disk a otvorte jeho vlastnosti;

  Vlastnosti disku

 3. potom na karte služby kliknite na tlačidlo „Skontrolovať“ (potrebujete práva správcu).

  Servis - skontrolujte disk

Osvedčený postup 3: Skontrolujte systémové súbory

Ďalšia veľmi užitočná funkcia je zabudovaná do operačného systému Windows, ktorá umožňuje opraviť viac chýb a niektoré zo systémových súborov pomocou štandardných nástrojov.

Na vykonanie takejto kontroly (obnovenia) musíte:

 1. otvorte príkazový riadok ako správca (ako na to);
 2. zadajte  príkaz sfc / scannow a stlačte kláves Enter;

  Spustite skenovanie

 3. počkajte až do konca skenovania (proces môže trvať pomerne dlho - až 30 - 40 minút (veľa závisí od stavu vášho systému / disku));

  V procese overovania 21%

 4. po ktorom uvidíte správu. V ideálnom prípade po kontrole systému Windows opraví všetky zistené problémy (horšie je, ak existujú súbory, ktoré sa nedajú obnoviť). V takom prípade odporúčam pozrieť sa na protokoly ...

  Niektoré súbory nie je možné obnoviť ...

Odporúčanie 4: Vyhodnoťte stav disku (hodnoty SMART, skontrolujte prítomnosť znakov).

Ak chcete rýchlo posúdiť stav disku, musíte sa pozrieť na údaje SMART (jedná sa o špeciálny systém vlastnej diagnostiky disku, ktorý by mal zabrániť jeho náhlemu zastaveniu a umožniť používateľovi čas na kopírovanie všetkých dôležitých údajov, a stačí zistiť stav zariadenia).

Podľa môjho názoru je najjednoduchší spôsob, ako posúdiť stav disku, otvorením utility CrystalDiskInfo (odkaz na oficiálnu stránku).

Jeho výhody sú zrejmé:

 1. je v ruštine (všetky parametre sú preložené);
 2. okrem údajov SMART ukazuje veľa navyše. dôležité a potrebné vlastnosti: teplota, model disku, režim prenosu atď .;
 3. na základe všetkých analyzovaných údajov urobí záver o stave disku (všimnite si dva disky na snímke obrazovky nižšie: jeden disk je v poriadku, druhý zlý). Pomôcka navyše zobrazí dokonca aj parameter, s ktorým je všetko zlé - na obrazovke je to „Priradené sektory“ (pozri žlté a červené kruhy, ideálne by nemali byť).

CrystalDiskInfo - analýza diskov (vpravo - je čas na výmenu disku ...)

Okrem toho odporúčam spustiť disk do chybných sektorov (chybných). O tom, ako na to, mám na svojom blogu samostatný článok, dole naň dávam odkaz (pretože materiál je dosť objemný).

Diagnostika a „liečba“ HDD 

Ako skontrolovať, či na pevnom disku nie sú chyby a chybné sektory (chybné bloky). Ako pracovať s programom Victoria v systéme DOS a Windows - //ocomp.info/proverit-hdd-na-oshibki-bed-bloki.html

Dodatok: ako vypnúť toto upozornenie

Najjednoduchší spôsob, ako vypnúť toto upozornenie, je použiť Editor skupinových politík. Otvorenie:

 1. stlačte kombináciu klávesov Win + R (otvorí sa okno „Spustiť“);
 2. zadajte príkaz  gpedit.msc a kliknite na OK.

gpedit.msc - spustiť editor skupinovej politiky

Poznámka! Ak máte počiatočnú (alebo domácu) verziu systému Windows, nemôžete otvoriť Editor skupinových politík (tu môžete buď aktualizovať systém Windows, alebo ho znova nainštalovať).

Ďalej musíte postupne otvoriť nasledujúce karty:

 1. Konfigurácia počítača;
 2. Administratívne šablóny;
 3. Systém;
 4. Diagnostika;
 5. Diagnostika disku.

Na karte Diagnostika disku otvorte možnosť Diagnostika disku Konfigurovať vlastný výstražný text . Pozri príklad nižšie.

Diagnostika disku - nastavte upozornenie (klikateľné!)

Ďalej prepnite posúvač do režimu „Zakázané“ a uložte nastavenia.

Zakázané upozornenie

Potom sa už chyba nebude zobrazovať. To však neznamená, že problém bol vyriešený (iba vás tým nerozptyľuje ...). Toto upozornenie odporúčam deaktivovať, iba ak ste skontrolovali disk a je s ním všetko v poriadku ...

*

Za doplnky k téme - vopred ďakujem ...

Šťastnú prácu!