Ľavé alebo pravé tlačidlo myši (LMB / RMB) nefunguje: čo robiť? Ako vymeniť tlačidlo myši za klávesnicu

Dobrý deň!

Všeobecne by sa podľa štatistík malo povedať, že ľavé tlačidlo myši je jedným z najviac načítaných.

Mohlo by sa zdať, čo je to jednoduchá kancelárska práca? Ale s ním je LMB * stlačený až 200 alebo viackrát za hodinu (v priemere)! V niektorých hrách môže byť ukazovateľ niekoľkonásobne vyšší (všeobecne, zaťaženie, nedajbože ...). Pre tých pravých je však dosť práce ... ?

Všeobecne platí, že ak ktorékoľvek z tlačidiel myši zlyhá, práca na PC sa stáva veľmi nepohodlnou (a v niektorých prípadoch dokonca nemožnou).

Stálo by za to začať „analyzovať“ situáciu rozdelením problému do dvoch smerov: hardvér  a softvér (napríklad ak je samotné tlačidlo rozbité, jedná sa o hardvérový problém, ak je problém napríklad v ovládači) , je to softvér). Na základe toho sa vlastne pokúsim zdieľať tento článok ...

A tak poďme na vec ... ?

*

* Populárna skratka:

 • "LMB" - ľavé tlačidlo myši;
 • "RMB" - pravé tlačidlo myši;

*

Odporúčania pre tých, ktorí nemajú jedno z tlačidiel myši

Je problém s myšou? (Diagnostikujeme!)

Úplne prvá vec, ktorú v tomto prípade odporúčam, je  skontrolovať si, či je všetko v poriadku pomocou samotnej myši . Samotné tlačidlo myši často pri nadmernom používaní prestane fungovať (a je potrebné ho stlačiť príliš silno, aby reagovalo).

Mimochodom, charakteristický príznak v tomto prípade: periodicky LMB (RMB) myši buď nereaguje, potom začne pracovať a často sa okamžite získa dvojité kliknutie.

Pre diagnostiku: stačí pripojiť myš k inému počítaču / notebooku (ktorý podobný problém nemá). Pokiaľ sa na ňom správa podobne (t.j. LMB nefunguje), tak je problém pravdepodobne v myši (tlačidlo môže byť nefunkčné, doska je poškodená atď.).

V tomto prípade existujú dva spôsoby: buď si kúpite novú myš, alebo sa ju pokúsite opraviť (ak máte voľný čas na experimentovanie ?).

? Mimochodom!

Lacné myši (a ďalší počítačový hardvér) môžete kúpiť v čínskych online obchodoch. 

*

Niekoľko slov o jeho oprave

Ak máte skúsenosti s spájkovaním, môžete skúsiť myš rozobrať, vyčistiť ju od prachu a zistiť, či niekam nešli nejaké kontakty, či je s doskou všetko v poriadku.

Ak je všetko v poriadku, môžete skúsiť namiesto starého tlačidla spájkovať nové. V zásade tu nie je nič zložité (pokiaľ nepotrebujete staré myši, z ktorých si môžete vziať funkčné tlačidlo).

Mimochodom, môžete tiež skúsiť nastaviť pravé tlačidlo namiesto ľavého a ľavé tlačidlo na pravé. Táto možnosť je obzvlášť dôležitá v prípadoch, keď váš LMB nefunguje dobre (alebo dvakrát kliknite).

Spájkovanie tlačidiel myši

Služby, pokiaľ viem, neopravujú myši (pretože čas čarodejníka je drahší ako nová myš). Pokiaľ nemáte drahú hernú myš (s ktorou ste si už boli podobní a ste pripravení za ňu zaplatiť primeranú sumu).

*

Čo robiť, ak je samotná myš funkčná, ale LMB (RMB) nefunguje

Toto je zaujímavejšia možnosť (tj. Na inom PC myš funguje a je s ňou všetko v poriadku, ale na tom súčasnom sa z nejakého dôvodu správa „čudne“).

Všeobecne platí, že jedným z prvých tipov by bolo vyskúšať reštartovanie počítača (niekedy sa vyskytne podobný problém v dôsledku rôznych zlyhaní systému, vysokého zaťaženia procesora atď.). Ak reštart nefungoval, odporúčam nasledujúce ...

*

1) Skúste myš pripojiť k inému portu USB

Dôrazne sa neodporúča pripájať ho k USB portom na klávesnici, prechádzať cez nejaké rozdeľovače atď. Adaptéry ...

Pripojte k USB na zadnej strane systémovej jednotky (ak máte notebook, potom priamo k nemu). V každom prípade skontrolujte postupne niekoľko svojich USB portov.

Ak máte problém s myšou PS / 2, pripojte ju cez adaptér k USB portu.

Adaptér PS / 2 na USB

*

2) Skontrolujte režim úspory energie

Faktom je, že keď je počítač v chode, môže v záujme úspory energie vypnúť myš. Ak chcete skontrolovať, či je to tak, musíte otvoriť správcu zariadení (uvediem spôsob, ako to urobiť bez myši):

 1. stlačte klávesy Win + R, aby ste vyvolali okno Spustiť ;
 2. zadajte príkaz devmgmt.msc;
 3. stlačte Enter.

V správcovi zariadení vyhľadajte kartu „Myši a ďalšie ukazovacie zariadenia“ (pozri obrazovku nižšie ?). Ak vám myš nefunguje: najskôr stlačte kláves „TAB“ (aby sa ukazovateľ zobrazil) a potom sa pomocou tlačidiel „ ↑“, „↓“ pohybujte hore a dole (poznámka: obvyklé „šípky“ na klávesnici) , kartu otvoríte stlačením  „→“ .

Po výbere požadovaného zariadenia (napríklad „myš kompatibilná s HID". Mimochodom, môžete mať trochu iný názov) stačí stlačiť „Enter“.

Správca zariadení - myši

Ďalej (pomocou "TAB" a "šípok") otvorte kartu "Správa napájania" a zrušte začiarknutie políčka "Povoliť vypnutie tohto zariadenia z dôvodu úspory energie" .

Uložte nastavenia a reštartujte počítač.

Nechajte toto zariadenie vypnúť, aby sa šetrila energia

*

3) Skontrolujte parametre napájacieho zdroja

Ak to chcete urobiť, otvorte Ovládací panel systému Windows a prejdite na nasledujúcu cestu:  Ovládací panel \ Hardvér a zvuk \ Možnosti napájania .

Potom otvorte nastavenia aktuálnej schémy napájania.

Nastavenia plánu napájania

Potom kliknite na odkaz „Zmeniť pokročilé nastavenia napájania“ (pozri obrazovku nižšie ?).

Pridať. výkonové parametre

Na karte „Nastavenia USB“ zakážte odpojenie USB portu (pozri príklad nižšie ?).

Napájanie (odpojenie USB - zakázané)

Ďalej uložte nastavenia, reštartujte počítač a skontrolujte funkčnosť myši.

*

4) Zakážte touchpad (platí pre notebooky)

V niektorých prípadoch je paralelná prevádzka touchpadu a myši zložitá (faktom je, že moderná prevádzka touchpadu „nezohľadňuje“ náhodné kliknutia na ňu (napríklad keď niečo napíšete a omylom sa dotknete touchpadu), tj. jednoducho blokuje také kliknutia, akoby tam neboli.

Podotýkam, že môže blokovať nielen ich, ale aj vaše kliknutia LMB / RMB).

Ak chcete vypnúť touchpad v systéme Windows 10, jednoducho otvorte nastavenia systému, kartu „Zariadenia / touchpad“ a prepnite ho do režimu „Vypnuté“. (príklad nižšie ?).

Nastavenia Windows 10 - Touchpad

Poznamenám, že veľa notebookov má špeciály. tlačidlá pre zapnutie / vypnutie. touchpad: napríklad v prípade notebookov ASUS ide o kombináciu klávesov Fn + F9 (zvyčajne).

Klávesnica notebooku ASUS: Vypnuté / Zapnuté touchpad

? Pomoc!

Ako deaktivovať touchpad na notebooku (niekoľkými spôsobmi) - pozri pokyny

*

5) Skontrolujte ovládače myši (to platí najmä pre herné myši, ktoré majú ďalšie tlačidlá)

Podľa štatistík spravidla nastávajú ďalšie problémy s efektnými myšami: ktoré majú ďalšie kľúče (často sa používajú v hrách na rýchly prístup k hernej postave).

Takže pre takéto myši je často potrebné inštalovať ovládače ručne (pretože ovládač, ktorý sníma Windows, s nimi nemusí pracovať správne).

Typická herná myš

Všeobecne je téma vodičov „dosť“ rozsiahla. Ak neviete, ako ich aktualizovať, odporúčam použiť materiály, na ktoré nájdete odkazy nižšie:

 1. 10 najlepších programov na aktualizáciu ovládačov (automaticky!) - pozri výber;
 2. Ako nájsť a nainštalovať ovládač pre neznáme zariadenie - pozrite si pokyny.

? Dodatok!

Čo robiť, ak myš úplne prestala pracovať (ani kurzor sa nepohybuje!).

*

6) Pre používateľov systému Windows 10 - skontrolujte, či nie je povolený režim tabletu

Faktom je, že Windows 10 je univerzálny systém a inštaluje sa nielen na najbežnejšie klasické počítače a notebooky, ale aj na tablety (a transformačné zariadenia). A samozrejme je pohodlnejšie používať systém na nich v špeciáloch. „režim tabletu“  (a myš v ňom nefunguje *).

A všimli sme si, že v niektorých prípadoch sa môže zapnúť, aj keď nemáte dotykovú obrazovku (a zariadenie na to nie je nijako určené).

Preto, ak máte tento OS, skúste stlačiť kláves Win + A (otvorí sa bočné menu), potom niekoľkokrát na TAB a skontrolujte, či je vypnutý. ?

Win + A - bočné menu / režim tabletu / Windows 10

*

? Pomoc!

Ako zakázať (povoliť) režim tabletu (Windows 10) - niekoľkými spôsobmi

*

? Ako nahradiť pravé alebo ľavé tlačidlo myši klávesnicou

Áno, myš môžete čiastočne nahradiť klávesnicou (ktorýmkoľvek z tlačidiel). Pretože Táto otázka nie je neobvyklá, zahrnul som ju aj do tohto článku.

? Správne

 1. možnosť 1: na klasickej klávesnici je tlačidlo na vyvolanie kontextového menu - jedná sa o RMB (zvyčajne je to medzi Ctrl a Win ?);
 2. možnosť 2: použite kombináciu Shift + F10 (na prenosných počítačoch je možná Shift + Fn + F10);
 3. Možnosť 3: Windows má špeciálny. režim, v ktorom klávesnica úplne nahrádza myš. Pre jeho aktiváciu - stlačte  ALT + SHIFT + NUMLOCK (po zápornom čísle sa stane analogom RMB);
 4. Možnosť 4: Ak máte notebook, použite touchpad (je to zrejmé).

Typická klávesnica - stlačte Shift + F10

*

? Doľava

 1. možnosť 1: kláves Enter nahradí LMB;
 2. Možnosť 2: Kombinácia  ALT + SHIFT + NUMLOCK prepne klávesnicu do špeciálneho režimu (výmena myši). Kláves „5“ (alebo „lomka“) sa stane analógom LMB;
 3. Možnosť 3: Notebooky majú touchpad (stlačte dlhé ľavé tlačidlo v dolnej časti).

? Všeobecné body:

 1. TAB a  šípky  (→, ↓ atď.) - pomáhajú pohybovať kurzorom po rôznych prvkoch na pracovnej ploche (alebo otvorenom programe);
 2. Alt + TAB  - pohyb medzi oknami;
 3. Ctrl + Esc alebo Win  - vyvolajte ponuku ŠTART;
 4. Win + E - zavolajte prieskumníka;
 5. Alt + F4  - ukončenie aplikácie (zatvorenie);
 6. Ctrl + S  - uložte súbor;
 7. Ctrl + A (Ctrl + C) - vyberte všetko na stránke / okne (a skopírujte do schránky);
 8. Ctrl + V  - prilepte všetko, čo bolo predtým skopírované do schránky, do otvoreného dokumentu.

*

Dodatky k tejto téme sú vítané ...

Veľa štastia!

?

Prvýkrát zverejnené: 21.09.2018

Oprava: 18.11.2020