Dobrý čas!
Na zistenie skutočných schopností CPU, jeho teploty pri zaťažení, frekvencií, na vyhodnotenie chladiaceho systému (a na celkovú spoľahlivosť PC / notebooku) - je potrebný takzvaný záťažový test .
Spočíva v tom, že CPU bude zaťažené až na 100% rôznymi výpočtami - a špeciálnymi. monitorovacie nástroje budú sledovať rôzne metriky systému a zobrazovať ich na obrazovke. Všeobecne sa odporúča vykonať podobný postup pre všetky nové a problémové pracovné zariadenia, aby sa diagnostikovala ...
V skutočnosti v tejto malej poznámke odporučím niekoľko mimoriadne užitočných nástrojov, ktoré sám často používam (tento softvér je veľmi jednoduchý a veľká väčšina používateľov ho zvládne ...). ?
A tak, teraz k téme ...
*
Záťažový test CPU: výber programu
AIDA 64
Oficiálna webová stránka: //www.aida64.com/downloads
? Pokyny (ako vykonať test v AIDA): odkaz ->
Toto je jeden z najlepších nástrojov na sledovanie charakteristík počítača: sú tu uvedené takmer všetky parametre hardvéru a nainštalovaného softvéru. Ale okrem toho (o čom, mimochodom, nie všetci používatelia, vedia) - moderná verzia AIDA 64 umožňuje testovať CPU, grafickú kartu, disk, pamäť atď. (Pozrite sa na kartu „Služba“) ?).

Test stability systému / AIDA 64
Chcem osobitne poznamenať, že v AIDA 64 je všetko úplne jasné: počas testu sa zobrazujú vizuálne grafy teploty, frekvencií, úrovne zaťaženia CPU, napätia atď.

Grafy teploty a frekvencie počas testu (AIDA 64)
Výhody:
- niekoľko testov na výber;
- pohodlné grafy na sledovanie všetkých indikátorov;
- kompatibilný so všetkými modernými procesormi;
- podpora pre Windows XP, 7, 8, 10 (32/64 bitov).
Nevýhody:
- plná verzia nástroja je platená.
*
OCCT
Oficiálna webová stránka: //www.ocbase.com/
Tento program je univerzálny: je vhodný na záťažové testovanie procesorov aj grafických kariet. Diagnostika v OCCT je (takpovediac) dosť „tvrdá“, a ak ju váš systém absolvuje, môžete s tým byť pokojní ? ...
Základné testovanie: po spustení obslužného programu vyberte testovací režim „OCCT“ a stlačte tlačidlo Štart (pozri príklad nižšie ?).

Spustiť test CPU (OCCT)
Ďalej sa váš procesor načíta na 100% a obslužný program začne monitorovať hlavné indikátory (sú zobrazené na rôznych kartách):
- počet chýb;
- teplota a frekvencia prevádzky;
- napätie;
- moc atď. ?

Online výsledky! (OCCT)
Obslužný program je jedným z najpohodlnejších a najintuitívnejších (spolu s AIDA 64).
Výhody:
- niekoľko možností testovania;
- jednoduchý intuitívny dizajn;
- automatické riadenie chýb;
- uloženie výsledkov grafov a testov do samostatného priečinka (aby ste si ich neskôr mohli znova pozorne prečítať).
Nevýhody:
- niektoré novšie modely procesorov (napríklad AMD Ryzen najnovšej generácie) sa môžu správať nesprávne.
*
IntelBurnTest
Dôležité : napriek názvu obslužný program podporuje aj procesory AMD.
Vývojár: AgentGOD
Odkaz na SoftPedia: //www.softpedia.com/
Podľa vývojára tohto nástroja testuje CPU pomocou rovnakých algoritmov a metód ako špecialisti z Intelu (neviem, či je to pravda alebo nie - ale program to rozhodne nie je zlý!).
Jeho použitie je veľmi jednoduché: po spustení - zvoľte dĺžku testovania (napríklad 10 minút, ako mám na snímke obrazovky nižšie) a úroveň zaťaženia (odporúčam „veľmi vysoké“) - potom kliknite na „Štart“ . ?

IntelBurnTest - okno programu
Potom IntelBurnTest vážne načíta CPU a začne „monitorovať“ jeho prácu - ak sa zistia chyby, test sa ukončí a zobrazí sa správa.
Všetko je jednoduché, rýchle a prehľadné. Čo ešte potrebujete?! ?
Výhody:
- veľmi jednoduchá utilita (doslova - nie je v nej nič nadbytočné);
- dobré testovacie algoritmy (vysoká spoľahlivosť a presnosť výsledkov);
- automatické ukončenie testu, ak sa zistia chyby alebo sa procesor chová akosi „čudne“.
Nevýhody:
- neexistujú žiadne vizuálne mapy a indikátory (preto sa odporúča používať ich súbežne s programom ? HWMONITOR alebo RealTemp).
*
PRIMÁR 95
Stránka vývojára: //www.mersenne.org/download/#stresstest
Klasická utilita na testovanie výkonu procesora, ktorá sa objavila už v roku 1995. Od tej doby bol neustále aktualizovaný a stále ponúka šance na veľa analógov!
Testovací algoritmus je nasledovný: PRIME 95 „núti“ procesor vykonávať zložité aritmetické operácie (hľadanie „prvočísel“ Mersennových čísel), čo umožňuje hodnotiť nielen jeho spoľahlivosť a stabilitu, ale aj presnosť výpočtov ( výsledky, ktoré váš procesor poskytne, sa porovnajú s referenciou) ...

Screenshot spustenia PRIME 95
Všeobecne sa tento obslužný program (podobne ako predchádzajúci IntelBurnTest) odporúča spúšťať paralelne s niektorým M HWMONITOR, ktorý zobrazuje všetky potrebné ukazovatele (teplota, frekvencie atď.).
Pokiaľ ide o zvyšok, na PRIME 95 nie sú žiadne sťažnosti. Takýto softvér som dlho ukladal na samostatný núdzový flash disk (ktorý vám radím tiež, inak nikdy neviete ...).
Výhody:
- vysoká kompatibilita: Windows, Linux, Mac a FreeBSD (takmer všetky procesory Intel, AMD);
- úplne zadarmo (bez reklám);
- časť výsledkov testu sa uloží do súboru s protokolom (v priečinku s obslužným programom).
Nevýhody:
- zastarané rozhranie;
- žiadne tabuľky ani tipy.
*
To je zatiaľ všetko. Doplnky by boli užitočné!
Veľa štastia!
?