Čo robiť o chybe ZLYHANIE DISKOVEJ ČASTI, VLOŽTE DISK SYSTÉMU A STLAČTE VLOŽTE

Otázka používateľa

Dobrý deň.

Pomôž mi prosím! Pri spustení počítača sa napíše chyba:

msgstr "zlyhanie zavedenia disku vložiť systémový disk a stlačiť enter". Rozumiem, že to znamená nejaký problém s pevným diskom (je poškodený?). Ako opravím túto chybu?

PS: Nechcem nosiť počítač na opravu - nemá to zmysel, má už 7-8 rokov (rád by som to urobil sám).

Ahoj!

Táto chyba nemusí vždy znamenať, že sa niečo stalo s vašim diskom. Ak je preložená do ruštiny, táto chyba znamená: „Zavádzací disk sa nenašiel, vložte systémový disk a stlačte kláves Enter.“

Tých. mohlo by sa to stať napríklad vtedy, ak ste odpojili pevný disk (povedzme sa uvoľnila slučka), alebo preto, že počítač hľadá bootovacie záznamy na nesprávnom médiu (napríklad z dôvodu nesprávneho nastavenia systému BIOS).

Príklad chyby je uvedený na tejto fotografii.

Dôvodov je v skutočnosti veľa, v tomto článku sa dotknem tých najzákladnejších, aby sa každý, kto sa viac alebo menej vyzná v PC, mohol pokúsiť problém vyriešiť ...

*

Riešenie (príčiny výskytu)

Dôvod 1: Zabudnutá disketa, disketová jednotka (jednotka a)

Rozhodnutie

Samozrejme, chápem, že diskety a disketové mechaniky (v žargóne „flopy“) už zapadli do zabudnutia ... Napriek tomu ich mnohé stále majú na starých počítačoch! Okrem toho sú v mnohých vzdelávacích inštitúciách diskety nútené vykonávať rôzne práce (aby boli diskety na niektorých miestach stále živé ?)!

Záverom je toto: skontrolujte, či je do jednotky vložená disketa. Ak máte disketu, vyberte ju a reštartujte počítač!

Mimochodom, tiež skontrolujte, či máte nainštalovanú disketovú jednotku. Ak existuje, je vhodné otvoriť systémovú jednotku a odpojiť káble, ktoré sú k nej pripojené, od disketovej jednotky (operáciu vykonajte s úplne vypnutým počítačom!). Potom zapnite počítač a skontrolujte, či chyba nezmizla ...

Vybratie diskety z jednotky a

*

Dôvod 2: disk je vložený do jednotky CD / DVD, jednotka flash je v USB porte

Rozhodnutie

To isté možno povedať o jednotkách flash a diskoch CD / DVD - skontrolujte, či v zásobníku alebo v porte USB nie je nejaké zvyšné médium. Ak existuje, odstráňte ju a reštartujte počítač.

Vytiahneme USB kľúč

*

Dôvod 3: zmenená priorita bootovania v BIOSe

Rozhodnutie

Systém BIOS má špeciálnu časť, ktorá je zodpovedná za to, z akého média sa počítač pokúsi zaviesť systém (napríklad z pevného disku alebo z jednotky flash).

Ak sú nastavenia v tejto časti nesprávne, počítač vyhľadá bootovacie záznamy na nesprávnom médiu a, prirodzene, nenájde nič, zobrazí vám túto chybu.

Najčastejšie pri inštalácii / preinštalovaní systému Windows mnoho začínajúcich používateľov zmení tieto parametre a potom ich zabudne vrátiť späť (aj keď niekedy nie sú vylúčené rôzne „náhodné nehody“). Výsledkom je, že inštalácia prebieha normálne a systém Windows sa nespustí neskôr ...

Nasledujúca fotografia zobrazuje prioritu sťahovania:

  1. najskôr sa počítač pokúsi zaviesť systém z disku CD / DVD (pozri 1. zavádzacie zariadenie);
  2. ak nenájdete CD / DVD, pokúsi sa zaviesť systém z pevného disku (pozri 2. zavádzacie zariadenie). Ak sa pevný disk nenájde, zobrazí sa chyba „DISK BOOT FAILURE ...“.

BOOTOVÁ sekcia - priorita bootovania

? Referencia

Na svojom blogu už mám články o nastavení systému BIOS (vstup do systému BIOS, zmena priority zavádzania, obnovenie nastavení atď.). Pretože témy sú dosť objemné, nie je možné v tomto článku povedať všetky tieto „jemnosti“.

Preto vám na kontrolu nastavení systému BIOS navrhujem použiť materiály, na ktoré sú odkazy uvedené nižšie.

1) Ako vstúpiť do systému BIOS (BIOS) v počítači / notebooku.

2) Ako nakonfigurovať systém BIOS na zavedenie z jednotky flash alebo disku (CD / DVD / USB).

3) Ako obnoviť nastavenia systému BIOS.

*

Dôvod 4: batéria na základnej doske je vybitá

Rozhodnutie

Nastavenia systému BIOS môžu byť zmätené z dôvodu vybitia batérie na základnej doske. Vyzerá to ako malá okrúhla „tabletka“.

Vďaka nej počítač uchováva vaše nastavenia v systéme BIOS v „pamäti“. Okrem toho si pravdepodobne všimli, že kvôli niečomu sa správne počíta aj čas a dátum, aj keď je počítač vypnutý celé týždne!

V priemere takáto batéria vydrží 8-10 rokov. Ak s ním niečo nie je v poriadku, môžete si to všimnúť podľa rovnakého strateného dátumu a času (bude potrebné ich opraviť po každom zapnutí počítača). Vo všeobecnosti nie je nič zložité - môžete si ho vymeniť sami ...

Batéria na základnej doske počítača

*

Dôvod 5: je zistený váš pevný disk, je s ním všetko v poriadku. Skontrolujte slučky

Rozhodnutie

Pri bootovaní počítača je na mnohých modeloch čierna obrazovka s rôznymi nápismi „blikajúcimi“ skôr, ako sa zobrazí logo Windows.

Medzi nimi, mimochodom, vidíte názov a model procesora, disku, počet pamäte RAM a ďalšie parametre. Túto informáciu tiež môžete vidieť, ak prejdete do systému BIOS (ako na to, odkazy boli uvedené vyššie v článku).

Skontrolujte teda, či je detekovaný váš pevný disk, či ho vidí počítačový model. Na fotografii nižšie je zobrazený pevný disk Samsung (je s ním všetko v poriadku). Ak sa disk nezobrazí - s najväčšou pravdepodobnosťou nastal nejaký problém s hardvérom ...

Kontrola, či je pevný disk viditeľný

V najneškodnejšom prípade sa slučky odtrhli (napríklad po zostavení systémovej jednotky ich nebolo možné pevne zasunúť). Často sú tiež odpojené / pripojené, keď je pripojený ďalší disk, keď čistia počítač od prachu.

Preto prvá vec, ktorú odporúčam urobiť, ak počítač nevidí disk, je odpojiť káble, vyfúknuť prach v zásuvkách a znova ich zapojiť (vykonajte s úplne vypnutým počítačom!).

Kontrola slučiek

Ak počítač jednotku stále nevidí, skúste jednotku pripojiť k inému počítaču / notebooku. Je možné, že sa disk stal nepoužiteľným (stáva sa to tiež niekedy, najmä ak došlo k prudkému nárastu elektriny: blesk, zváranie atď.).

? Mimochodom!

Možno vám bude užitočný článok o tom, ako pripojiť pevný disk z notebooku k počítaču.

*

Dôvod 6: Windows zlyhal

Rozhodnutie

Ďalším populárnym dôvodom tejto chyby je tiež poškodenie bootovacích záznamov systému Windows (veľa v slangu hovorí, že došlo k zlyhaniu systému). V takom prípade sa môžete pokúsiť obnoviť starý Windows alebo jednoducho nainštalovať nový. Je to na vás.

1) Ako obnoviť Windows 10: pokyny krok za krokom.

2) Inštalácia systému Windows 10 z jednotky USB flash - pozrite si pokyny.

Okrem toho sa môžete pokúsiť zaviesť systém z núdzového živého disku CD a pokúsiť sa skontrolovať systém na prítomnosť vírusov, preniesť dôležité údaje zo systémového disku na iné médiá, t.j. urobte zálohu potrebných informácií. Odkaz na článok o vytvorení liveCD je uvedený nižšie.

? Ako vytvoriť bootovateľný disk LiveCD / DVD / USB alebo disk s operačným systémom Windows a obslužnými programami, ktoré nevyžadujú inštaláciu na pevný disk.

*

To je všetko, doplnky sú vítané.

Veľa štastia!

?

Prvé zverejnenie: 20.11.2017 

Oprava: 30.01.2020