Systém nevidí celú pamäť s náhodným prístupom (RAM)! Prečo je v systéme Windows k dispozícii menej pamäte ako je nainštalované?

Otázka používateľa

Ahoj.

Mám v notebooku nainštalovaných 8 GB RAM, ale z nejakého dôvodu systém využíva iba 3,25 GB (zvyšok správcu úloh jednoducho povie „Rezervované hardvérom“). Povedzte mi, prečo systém nevidí celú moju pamäť RAM a ako všetko správne nastaviť?

Anastasia, Minsk.

Dobrý deň!

Je logické, že pred zvýšením pamäte RAM musíte začať používať 100% dostupnej pamäte имеется. Existuje veľa dôvodov, prečo systém nemusí využívať celú pamäť (nižšie zvýrazním tie, ktoré pokrývajú ~ 90% prípadov). Podotýkam, že väčšinu z nich ľahko vyriešia aj začínajúci používatelia počítačov PC.

Takže ...

*

Prečo systém nemusí mať k dispozícii všetku pamäť

Integrovaná grafická karta odoberá časť pamäte RAM

Táto podsekcia je relevantná pre tie notebooky a počítače, ktoré majú integrovanú grafickú kartu (nazýva sa tiež integrovaná, napríklad Intel HD, AMD Vega). Teraz sú to vo všeobecnosti väčšina ...

Musíte sa začať zaoberať otázkou od správcu úloh (aby ste ju zavolali, stlačte Ctrl + Shift + Esc).

Na karte „Výkon“ vidíte dve hodnoty: koľko pamäte je celkovo nainštalovaných a koľko sa ich využíva (v mojom prípade je to celkovo 12 GB a z nich 10,9 GB Windows - to znamená , Ukazuje sa, že mám kde - potom chýba ~ 1 GB?!).

Pamäť - využitie pamäte (vyhradený hardvér 1,1 GB) / Windows 10

Mimochodom, ak prejdete na ovládací panel a otvoríte kartu „Systém a zabezpečenie / systém“ , môžete tiež zistiť, koľko pamäte je nainštalovaných a koľko je k dispozícii.

Nainštalovaná pamäť - 12 GB, k dispozícii 10,9 GB

Upozorňujeme, že v správcovi úloh (ak máte Windows 10) môžete tiež zobraziť, koľko pamäte zaberá integrovaná grafická karta (GPU). V mojom prípade používa práve tento istý 1 GB.

Pomocou pridelenej pamäte

Mimochodom, pomocou nástroja CPU-Z môžete zistiť, koľko pamäte je nainštalované v počítači a koľko jej využíva vstavaný grafický adaptér. Ak to chcete urobiť, po inštalácii a spustení použite sekcie Pamäť a Grafika . Pozri snímku obrazovky nižšie.

CPU-Z - RAM, grafická karta

Ak nie ste spokojní s tým, že integrovaná grafická karta zaberá také veľké množstvo pamäte, potom v niektorých prípadoch môžete pomocou nastavení systému BIOS (UEFI) túto hodnotu zmeniť. Samozrejme na každom počítači / notebooku (v závislosti od hardvéru) môžu byť hodnoty „úpravy“ odlišné (pozri obrazovku nižšie).

Mimochodom, treba poznamenať, že množstvo pamäte alokované pre integrovanú kartu môže ovplyvniť jej výkon.

Aký je názov požadovaného parametra: Zdieľaná veľkosť pamäte, Vybrať režim interného grafického režimu, Veľkosť zabudovanej video pamäte atď.

Zdieľať veľkosť pamäte - pridelenie pamäte videosystému

Pamäť v systéme BIOS nebola zistená

Ak sa v správcovi úloh zobrazuje celkové množstvo nainštalovanej pamäte (alebo vlastnosti systému, pozrite si obrazovku nižšie), ako fyzické množstvo dostupné v počítači (malo by mať napríklad 8 GB, pretože sú k dispozícii 2 4 GB lamely, ale zobrazuje sa v systéme Windows iba 4 GB) - je možné, že niektorá lišta v systéme BIOS jednoducho nie je definovaná.

Inštalovaná pamäť - 12 GB

Samozrejme, v takom prípade musíte reštartovať počítač, vstúpiť do systému BIOS a zistiť, či je tam určená pamäť, aká je jej celková veľkosť.

Celková pamäť - zdieľaná pamäť - UEFI

Mimochodom, tiež môžete zistiť, s ktorými pamäťovými kartami dokáže Windows pracovať - ​​môžete použiť obslužný program AIDA64 ( karta „Systémová doska / SPD“ ).

AIDA64 - základná doska

Prečo nemusí byť detekovaná pamäť v systéme BIOS:

 • lišta pamäte sa stala nepoužiteľnou (odporúča sa skontrolovať ju na inom PC / notebooku);
 • je nainštalovaná nesprávna lišta pamäte. Všeobecne je dosť ťažké zameniť lišty (pretože napríklad nemôžete nainštalovať DDR3 namiesto DDR4), ale pokiaľ ide o notebooky, môžete namiesto DDR3 (a naopak) ľahko nainštalovať DDR3L (so zníženou spotrebou energie). nie sú spätne kompatibilné so všetkými zariadeniami!). Viac podrobností: //ocomp.info/kakaya-ozu-podoydet-noutbuku.html
 • kontakty pamäťového prúžku sú oxidované, prach sa dostal do konektora atď. Skúste jemne vyčistiť pamäťové kontakty gumičkou a štetcom, konektor by mal byť dobre vyfúknutý;

  Čistenie kontaktov pamäte pomocou gumy a štetca

 • Sú nastavené nesprávne nastavenia systému BIOS. Skúste ich resetovať na predvolené výrobné nastavenia;
 • je možné, že vaša verzia systému BIOS obsahuje chyby a je potrebné ju vymeniť (vo firmvéri za novšiu verziu). Ako na to: //ocomp.info/kak-obnovit-bios-noutbuka.html

Neaktuálne možnosti zavedenia

Niektorí používatelia (niekedy prostredníctvom špeciálneho softvéru) v záujme zrýchlenia počítača menia parametre bootovania a bez toho, aby o tom vedeli, obmedzujú použitie pamäte RAM. Preto, ak váš systém vidí povedzme 8 GB, ale využíva iba 4 - 5 GB, nezabudnite skontrolovať tieto parametre ...

Ako ich otvoriť:

 • najskôr musíte stlačiť kombináciu Win + R , aby sa zobrazilo okno "Spustiť";
 • potom zadajte  príkaz msconfig a stlačte kláves Enter;

  msconfig

 • potom choďte do sekcie „Stiahnutie“ (vyberte OS, ak ich máte viac) a kliknite na tlačidlo „Ďalšie možnosti sťahovania“ ;

  Načítanie - ďalšie parametre

 • potom skontrolujte, či ste začiarkli políčka vedľa parametrov „Počet procesorov“ a „Maximálna pamäť“  (ideálne by nemali byť žiadne obmedzenia!).

  Všetky začiarkavacie políčka nie sú začiarknuté!

Obmedzenie OS Windows

Rôzne verzie systému Windows môžu „vidieť“ a používať rôzne množstvá pamäte RAM.

 1. ak mas 32-bitovy OS, tak max. množstvo pamäte, ktoré v ňom bude k dispozícii, je 3,25 GB (na využitie veľkého množstva pamäte je potrebné operačný systém preinštalovať na 64-bitový). To platí pre akýkoľvek operačný systém Windows XP / 7/8/10;
 2. ak sa použije štartér Windows 7 (64 bit), potom má limit 2 GB, pre Windows 7 Home (64 bit) - 8 GB. Windows 8/10 (64 bit) má limit 128 + GB (aj pre domáce verzie).

Ak chcete zistiť presnú verziu svojho operačného systému :

 • stlačte Win + R a zadajte  príkaz dxdiag ;

  Win + R - dxdiag

 • v okne, ktoré sa objaví, sa pozrite na riadok „Operačný systém“ - bude to označovať verziu Windows a jej bitovosť (v mojom prípade Windows 10, 64 bit).

  Aký je môj Windows, 32 - 64 bitový

Pomôcť!

Ako zistiť, aký mám OS Windows: bitness, version, assembly - //ocomp.info/kakaya-u-menya-windows.html

Základná doska alebo procesor nepodporuje požadovanú pamäť

Každá základná doska a procesor majú svoje „vlastné“ obmedzenie, čo sa týka veľkosti aj typu pamäte, s ktorou môžu pracovať. Toto obmedzenie samozrejme nemožno obísť *.

Môžete zistiť tieto obmedzenia:

 1. v dokumentácii dodanej s hardvérom;
 2. v týchto. vlastnosti, ktoré je možné zobraziť na webových stránkach výrobcu a v online obchodoch;
 3. v špec. obslužné programy, napríklad v AIDA64 - karta „Základná doska / čipová sada“ . V mojom príklade max. kapacita pamäte 16 GB, podporované typy: DDR3-1066, DDR3-1333, DDR3-1600 (SDRAM).

Základná doska - Čipová sada - AIDA64

*

Dodatky k tejto téme sú vítané ...

Veľa štastia!

?