Fotoaparát v telefóne s Androidom nefunguje: čierna obrazovka je zapnutá, aplikácia nereaguje (chyba je možná: „nedá sa pripojiť k fotoaparátu“)

Otázka používateľa

Ahoj.

Keď sa v telefóne pokúsim otvoriť aplikáciu Fotoaparát, nič sa nedeje (iba čierna obrazovka), žiadne chyby, žiadne správy. Tých. aplikácia sa spustí, ale samotný fotoaparát nefunguje (nič nefotí). Tiež som si všimol, že sa niekedy objaví chyba: „could not connect to the camera“ ...

Zvyšok telefónu sa správa ako obvykle (všetko fungovalo predtým). Čo sa môže mýliť? ..

Ahoj.

Bohužiaľ, problém nie je taký zriedkavý. Všeobecne by som to rozdelil (podmienečne) na dva možné scenáre:

 1. problém má softvérový charakter: porucha, chyby, vírusy, nesprávna prevádzka atď. (a potom existuje šanca na vlastnú obnovu fotoaparátu);
 2. v telefóne sa niečo zlomilo z „kúskov železa“ (tu sa nezaobídete bez servisu a nákladov ...). Najpriaznivejší scenár je, že vlak jednoducho odišiel.

V tomto článku uvediem niekoľko odporúčaní (krok za krokom), podľa ktorých je možné telefón často obnoviť (ak bol problém v prvom scenári).

Nech je to už akokoľvek, pri prechádzaní krokmi článku aspoň vylúčite niektoré z dôvodov (a môžu sa stať, že ušetríte), pred prípadnou cestou do služby ...

*

Obnovenie fotoaparátu do telefónu: čo robiť krok za krokom

KROK 1: reštartujte telefón

Možno je to prvá vec, ktorú začneme. Vzhľadom na rôzne poruchy, chyby, nesprávne vypnutie niektorých softvérov sa môže stať, že fotoaparát zobrazí čiernu obrazovku a nebude fungovať.

Jednoduché reštartovanie často pomáha „oživiť“ a vrátiť telefón do funkčného stavu ...

Poznámka: Ak chcete reštartovať (vypnúť) telefón - podržte stlačené tlačidlo napájania na 3 - 5 sekúnd, kým sa nezobrazí špeciálna položka. cez pracovnú plochu. Pozri príklad nižšie.

Reštartuje sa váš smartphone

*

KROK 2: Skontrolujte, či je fotoaparát zapečatený páskou (ak sú na ňom nejaké nečistoty, prach na nich vôbec)

Venujte zvýšenú pozornosť povrchu fotoaparátu: nie sú na ňom nečistoty, prach atď. Fotoaparát sa odporúča otrieť alkoholovým tampónom (aj keď samozrejme beriem na vedomie, že prach často spôsobuje zhoršenie kvality obrazu, a nie jeho úplná strata).

Ak je váš telefón nový a zapli ste ho prvýkrát, starostlivo ho skontrolujte, či na ňom nezostali nejaké ochranné fólie. Výrobcovia často utesňujú fotoaparát špeciálnou ochrannou páskou (to platí aj pre kontakty batérie, pozri fotografiu nižšie).

Nálepka na batérii fotoaparátu a telefónu (ako príklad)

Upozorňujeme, že v niektorých prípadoch je to sotva viditeľné a farba sa môže zhodovať s telom telefónu (preto si to mnohí nevšimnú).

*

KROK 3: Obnovte nastavenia fotoaparátu, vyčistite jeho vyrovnávaciu pamäť

Ďalej odporúčam otvoriť aplikáciu „Fotoaparát“ (pomocou ktorej fotografujete), otvoriť jej nastavenia a resetovať ich na predvolené (tj. Tie, ktoré boli predvolene). V niektorých prípadoch môže inteligentný telefón začať s fotoaparátom pracovať nesprávne, pretože obsahuje niektoré funkcie, ktoré vývojár „neprišiel na myseľ“.

Screenshoty nižšie ukazujú, ako resetovať nastavenia fotoaparátu na Android 8.0

Obnovuje sa nastavenie fotoaparátu

Predvolené nastavenia fotoaparátu (Android 8.0)

Odporúčam tiež vyčistiť medzipamäť aplikácie Fotoaparát . Ak to chcete urobiť, otvorte kartu nastavení systému Android „Aplikácie a oznámenia“ , potom v zozname vyhľadajte a otvorte jeho vlastnosti (pozri obrazovku nižšie).

Fotoaparát - vymazanie vyrovnávacej pamäte (Android 8.0) / kliknutie

Potom kliknite na tlačidlo „Vymazať vyrovnávaciu pamäť“ .

Vymazať vyrovnávaciu pamäť

*

KROK 4: pamätajte na nedávno nainštalované programy ...

Pravda je, že niektoré zvukové a obrazové programy môžu byť v rozpore s aplikáciou fotoaparát (najmä to platí pre softvér určený na nahradenie štandardnej aplikácie). Táto kategória obsahuje: editory, programy na snímanie snímok obrazovky a videa z obrazovky, hlasové záznamníky, prehrávače atď.

Preto, ak ste si deň predtým z takého softvéru niečo nainštalovali, odporúčam venovať tomu veľkú pozornosť. Skúste tento softvér odinštalovať, reštartujte telefón a skontrolujte, či fotoaparát funguje ...

Venujte pozornosť softvéru, ktorý ste nainštalovali deň predtým

*

KROK 5: Aktualizovali ste systém? Možno by stálo za to urobiť rollback ...

Mnoho používateľov si všimne, že problémy s fotoaparátom (a nielen s ním) často začínajú po aktualizácii systému (navyše v najnovších verziách systému Android sa to deje takmer automaticky (iba náhodným kliknutím na nesprávne miesto ...), rovnako ako v Windows. .. ).

Ak sa to stalo presne podľa tejto schémy, potom tu môžete poradiť, buď vrátiť systém späť na továrenské nastavenia, alebo počkať na ďalšiu aktualizáciu od vývojárov, v ktorej problém odstránia ...

Aktualizácia systému (Android 8.0)

Ak chcete vrátiť späť, musíte prejsť na nastavenia systému Android v sekcii „Systém / zálohovanie a obnovenie“ a kliknúť na položku  „Obnoviť továrenské nastavenia“ .

Výstraha! Po obnovení pôvodných nastavení budú všetky vaše dáta z telefónu vymazané (urobte si zálohu vopred!).

Zálohovanie a obnovenie (obnovenie výrobných nastavení)

*

KROK 6: Vyhľadajte v systéme Android vírusy a škodlivý softvér

Bohužiaľ, teraz je v Androide už dosť vírusov (môžete si to všimnúť napríklad pri inštalácii rôznych hier z málo známych stránok). Všeobecne platí, že keď dôjde k infikovaniu telefónu, zvyčajne si všimnete nasledujúce veci:

 1. rôzne plagáty začnú blikať na pracovnej ploche (vrátane množstva aplikácií, kde ešte nikdy predtým nebola reklama);
 2. telefón môže začať mrznúť, náhodne sa reštartovať;
 3. môžu sa vyskytnúť problémy s inštaláciou množstva softvéru: keď je telefón nainštalovaný, jednoducho sa reštartuje;
 4.  spontánne aktualizácie, inštalácia aplikácií a pod.

Ak sa okrem fotoaparátu vyskytujú problémy vyššie uvedeného charakteru, odporúčam vám starostlivo skontrolovať prítomnosť vírusov v telefóne. Táto téma je dosť rozsiahla a aby som tento článok „nenafúkla“, nižšie uvediem niekoľko odkazov, ktoré vám pomôžu.

? Pokyny!

1) Ako odstrániť vírus z telefónu Android

2) Antivírus pre Android: vyberte si spoľahlivé bezplatné produkty.

*

KROK 7: venujte pozornosť umiestneniu obrázkov / videí z fotoaparátu

Ak obrázky a videá z fotoaparátu neuložíte do vnútornej pamäte (ale napríklad na SD kartu) - potom v prípade problémov s ním môže aplikácia  „Fotoaparát“  počkať na odpoveď a potom nie je žiadny - nič neukáž. Fotoaparát sa v niektorých prípadoch zapne s oneskorením 5 - 10 - 15 sekúnd a po obrázku na určitý čas opäť „stmavne“.

Tento problém môžete vyriešiť rôznymi spôsobmi: skúste zmeniť kartu SD; zmeniť umiestnenie ukladania obrázkov (vykonáva sa v nastaveniach aplikácie, pozri obrazovku nižšie).

? Ak nemáte dostatok vnútornej pamäte, a preto používate kartu SD, skúste prejsť na cloudové disky

Kam sa ukladajú zábery z fotoaparátu

Mimochodom, venujte pozornosť aj plnosti vnútornej pamäte. Ak vám zostáva veľmi málo miesta, môže to spôsobiť aj také „závady“.

? Pomoc! 

Nedostatok miesta v telefóne (Android), málo pamäte. Čo sa dá robiť ...

Vnútorná pamäť

*

KROK 8: skúste použiť alternatívne aplikácie

Okrem štandardnej kamery v službe Google Play nájdete desiatky rôznych analógových aplikácií. Niektoré z nich navyše výrazne prevyšujú funkčnosť a možnosti štandardnej aplikácie. Napríklad na mňa osobne urobí dojem kamera MX (odporúčam vyskúšať).

Fotoaparát MX

Odkaz na Google Play: //play.google.com/store/apps/details?id=com.magix.camera_mx&hl=ru

Fotografovanie pomocou aplikácie Camera MX

Jednoduchá a spoľahlivá aplikácia. Umožňuje mierne rozšíriť možnosti štandardného fotoaparátu a ponúka bohatšiu funkčnosť. Tiež mi nedá nespomenúť automatické zaostrovanie, ktoré pomáha pri kvalitnejších snímkach (navyše sa dajú fotografovať rýchlejšie, pretože už sa netreba viac rozptyľovať).

Výhody aplikácie:

 1. veľké množstvo nastavení, efektov, filtrov;
 2. dobré automatické zaostrovanie (ktoré v štandardnej aplikácii chýba);
 3. ľahké škálovanie prstami;
 4. schopnosť upravovať zachytené fotografie;
 5. schopnosť nahrávať v akomkoľvek rozlíšení, ktoré váš fotoaparát fyzicky podporuje;
 6. nedostatok reklamy.

*

KROK 9: Tvrdý reset (obnovenie výrobných nastavení)

Ak dôvodom nefunkčnosti fotoaparátu bola nejaká aktualizácia systému, aplikácie, vírusy atď. „Veci“, ktoré by mohli poškodiť softvér (niektoré systémové súbory), potom jedným z riešení bude vrátenie systému späť na pôvodné výrobné nastavenia (Tvrdý reset, ak je v angličtine).

V takom prípade budú samozrejme z telefónu vymazané používateľské údaje (urobte si zálohu vopred!), Ale súčasne budú odstránené všetky odpadky, všetky chyby a nesprávne parametre / nastavenia. Pretože Táto téma je trochu rozsiahla, nižšie uvádzam pokyny na riešenie podobného problému.

? Pokyny! 

Ako resetovať nastavenia systému Android na pôvodné nastavenia [Hard Reset] (tj odstrániť všetky dáta z telefónu, tabletu)

PS

Ak všetky vyššie uvedené kroky nefungovali, obávam sa, že je čas, aby ste sa na službu pripravili. Telefón si sami rozoberajte (bez náležitých skúseností (alebo peňazí za nový )) - neodporúčam!

*

To je zatiaľ všetko. Boli by užitočné doplnky k tejto téme ...

Všetko najlepšie!

?

Prvé zverejnenie: 23.01.2019 

Oprava: 29.03.2020