Zvuk v notebooku chýba, prečo?

Otázka používateľa

Ahoj.

Nie je to tak dávno, čo som na svojom notebooku aktualizoval Windows 7 na 10 a teraz som stratil zvuk. Ovládač sa zdá byť nainštalovaný, ikona hlasitosti je bez krížikov, všetko je v poriadku, zvuk je úplne pridaný. Ale stále šiš ...

Mimochodom, všetko ostatné (okrem zvuku) funguje dobre. Povedz mi aspoň, ktorým spôsobom mám kopať?

Ahoj.

Ak pri preinštalovaní systému Windows zmizne zvuk - v drvivej väčšine prípadov tu nie je žiadny ovládač (môže byť „pokrivený“ a je potrebné ho odstrániť a nová inštalácia), alebo je v prehrávači nesprávne vybrané prehrávacie zariadenie. Nastavenia zvuku OS.

V tejto poznámke uvediem nielen riešenie týchto dôvodov, ale aj niekoľko ďalších (najpopulárnejších a najčastejšie sa vyskytujúcich).

Takže ...

*

Prečo nie je na notebooku počuť zvuk: hlavné dôvody a riešenie

Nastavenia zvuku

Mimochodom, ak ste nič nenainštalovali ani neaktualizovali a zvuk zrazu zmizol, skúste najskôr  reštartovať laptop .

To často pomáha (najmä v prípadoch, keď používatelia svoj notebook vôbec nevypnú, vždy ho pošlú spať ...).

Ďalej odporúčam kliknúť pravým tlačidlom myši na ikonu zvuku v zásobníku (vedľa hodín) a otvoriť mixér hlasitosti  (môžete to urobiť aj ? na ovládacom paneli systému Windows).

Umožňuje vám nastavovať hlasitosť v rôznych aplikáciách oddelene od seba (napríklad ak nemáte v prehliadači zvuk, ale v hrách je dosť možné, že za to môže mixér hlasitosti).

? Poznámka!

Čo robiť, ak ikona hlasitosti nereaguje alebo úplne zmizne - pozrite si pokyny

Otvorte Mixer hlasitosti (Windows 10)

Venujte pozornosť posúvaču hlasitosti pred každou aplikáciou. Uistite sa, že hlasitosť reproduktorov nie je znížená na minimum ...

Skontrolujte hlasitosť reproduktorov (Windows 10)

Mimochodom , v systéme Windows sa často stáva ďalší nepríjemný okamih - systém nie vždy správne vyberie zariadenie, cez ktoré by sa mal zvuk prehrávať.

Navyše, niekedy je možné zvuk prenášať aj do nepripojeného zariadenia! V takom prípade nebude počuť zvuk v bežných reproduktoroch notebookov alebo v slúchadlách s nimi spárovaných ...

Ak chcete skontrolovať tento bod, otvorte ? Ovládací panel a prejdite na kartu „Hardvér a zvuk / zvuk“ .

? Poznámka!  

Ako otvoriť ovládací panel v systéme Windows - pozrite si pokyny

Hardvér a zvuk - zvuk

Ďalej skontrolujte, či ste predvolene vybrali správne zariadenie na prehrávanie zvuku (má na sebe zelenú značku začiarknutia).

Ak sa zvuk nezobrazí, pokúste sa zvoliť iné zariadenie - skontrolujte ich postupne všetky.

Predvolené prehrávacie zariadenie

Vodiči

Ak ste nedávno preinštalovali systém, napríklad aktualizovali Windows 7 na Windows 10, zmenili niektoré komponenty, niečo pripojili - v tomto prípade je nedostatok zvuku pravdepodobne spôsobený ovládačmi .

Ovládače z rovnakého systému Windows 7 nemusia vždy vyhovovať systému Windows 10 (hoci sa nový systém pokúša nainštalovať ovládač pre každé pripojené zariadenie, nie vždy sa mu to podarí).

Preto pri kontrole a aktualizácii ovládačov odporúčam otvoriť ? Správca zariadení.

Ak chcete takto: Pomocou kombinácie Win + R , zadajte príkaz  devmgmt.msc do riadku "Open" a kliknite na tlačidlo OK.

Spustite Správcu zariadení - devmgmt.msc

V Správcovi zariadení otvorte kartu Zvukové, herné a videozariadenia  (a tiež Iné zariadenia, ak ich máte) a skontrolujte, či existujú zariadenia s výkričníkom.

Potom kliknite pravým tlačidlom myši na svoju zvukovú kartu (zvyčajne sa jej názov volá „Realtek High Definition Audio“) a v zobrazenej kontextovej ponuke vyberte možnosť „Aktualizovať ovládače“ .

Aktualizujte zvukový ovládač

Napríklad - pre toto zariadenie neexistuje žiadny ovládač

Poznamenávam však, že nie vždy je možné aktualizovať ovládače týmto spôsobom. V takom prípade by som odporučil dodatočne riadiť systém pomocou špeciálov. pomocné programy (môžu automaticky vyhľadať a načítať všetky potrebné ovládače a komponenty systému, ktoré vo vašom operačnom systéme Windows chýbajú).

Napríklad nástroj ako ? Driver Booster môže nielen aktualizovať ovládače, ale aj vykonávať plnohodnotnú diagnostiku príčin nedostatku zvuku (v niektorých prípadoch sa dá použiť na rýchle obnovenie prevádzky notebooku).

Centrum obnovy - Opravte žiadny zvuk / zosilňovač ovládačov

*

? Pomoc!  

10 najlepších aktualizátorov ovládačov (automaticky!) - Pozrite si môj výber

Možnosti zvukového ovládača

Aktualizovaný zvukový ovládač má vo väčšine prípadov v systéme vlastný ovládací panel . Tých. okrem nastavenia niektorých parametrov hlasitosti v systéme Windows má tento panel aj svoje vlastné nastavenia, ktoré môžu priamo ovplyvniť hlasitosť a kvalitu zvuku.

Ak chcete otvoriť nastavenia zvukového ovládača - zvyčajne stačí prejsť na ? Ovládací panel systému Windows v sekcii „Hardvér a zvuk“ .

? Pomoc!

Žiadny odznak od správcu Realtek HD! Ako vstúpiť do ovládacieho panela Realtek, inak nemôžem nijako nakonfigurovať zvuk.

Hardvér a zvuk

V mojom prípade sa jedná o panel „B&O - Play Audio Control“ (váš môže mať iný, napríklad nejaký ovládač „Realtek HD ...“, „Smart Audio“, „Dolby Digital Plus“ atď. .).

B&O - Prehrávanie zvuku

Realtek Manager - ďalší rečníci

Dolby Digital Plus - nastavenie hudby

Spravidla to môže byť - skontrolujte, či je v parametroch zvukového ovládača zvuk zapnutý a či je vykonaný výstup na požadované prehrávacie zariadenie.

V systéme BIOS / UEFI je zvuk zakázaný

Ak niekto nevie, potom BIOS (UEFI) je sada mikroprogramov, ktoré poskytujú prístup operačného systému Windows k hardvéru vášho notebooku. Nastavenia systému BIOS spravidla umožňujú zakázať niektoré zariadenia: adaptér Bluetooth, zvukové a grafické karty, disky CD-Rom atď.

Spravidla platí, že ak ste sami nezmenili nastavenia systému BIOS, nevypnú sa spontánne rôzne zariadenia (napríklad ak je batéria základnej dosky vybitá, mohli by sa resetovať ...).

Spravidla sú nastavenia zvukovej karty (ak sú vo vašej verzii systému BIOS) umiestnené v sekcii „Pokročilé“ . Napríklad v notebooku ASUS je za to zodpovedný parameter „HD Audio Controller“ . Uistite sa, že je povolený (povolený režim).

? Pokyny!

Ako vstúpiť do systému BIOS (UEFI) v počítači alebo notebooku - //ocomp.info/kak-voyti-v-bios.html

Zvukový radič - povolený

Všeobecne platí, že ak neviete, či máte inú možnosť (zodpovednú za zapnutie / vypnutie zvukovej karty), môžete jednoducho načítať optimálne nastavenia systému BIOS (s nimi sa zapnú všetky súčasti notebooku).

Ak chcete vykonať túto operáciu, jednoducho choďte do sekcie „Uložiť a skončiť“ a kliknite na položku „Optimalizované predvolené hodnoty“ (zvyčajne tlačidlo F9). Potom uložte nastavenia a reštartujte notebook (tlačidlo F10).

Obnovenie optimálnych nastavení UEFI (na príklade notebooku od spoločnosti ASUS)

*

? Pomoc!

Ako vynulovať nastavenia systému BIOS - //ocomp.info/kak-sbrosit-nastroyki-bios.html

Zakázaná služba Windows Audio Service

V systéme Windows je za zvuk zodpovedná služba  Windows Audio . V niektorých prípadoch (v prípade zlyhania systému, infekcie niektorými vírusmi atď.) Môže dôjsť k narušeniu jeho práce. Odporúča sa skontrolovať, či vôbec beží ...

Ak chcete otvoriť okno služieb, stlačte kombináciu klávesov Win + R ,  do zobrazeného riadka „Otvoriť“ zadajte príkaz services.msc a stlačte OK. Pozri príklad nižšie (?).

Otváracie služby - services.msc (univerzálna metóda)

Ďalej medzi zoznamom služieb musíte nájsť „Windows Audio“ , otvoriť ho a zobraziť stav (v ideálnom prípade by to malo byť „Spustené“ ).

Dávajte pozor aj na typ spustenia - štandardne by mal byť automatický .

Mimochodom , skúste ručne zastaviť službu Windows Audio a potom ju reštartovať.

Windows Audio Service Check / Clickable

Ak zo slúchadiel nevychádza žiadny zvuk ...

Ak z reproduktorov prenosného počítača vychádza zvuk, ale pri pripájaní slúchadiel nie je počuť zvuk, sú veľmi pravdepodobné nasledujúce dôvody:

  • Windows zvolí nesprávne prehrávacie zariadenie (skúste prejsť na nastavenia zvuku a ručne určiť slúchadlá ako predvolené zariadenie - ako to urobiť, je uvedené na začiatku článku ?);
  • slúchadlá s mikrofónom pripojíte k bežnému zvukovému výstupu (všimnite si fotografiu nižšie ?);
  • porucha zvukového výstupu notebooku (pri častom pripájaní / odpájaní slúchadiel by sa konektor mohol začať prehrávať a neposkytovať pevné pripojenie);
  • poškodené slúchadlá (skúste ich znova skontrolovať na inom zariadení).

? Pomoc!

Jeden vstup pre slúchadlá a mikrofón v notebooku - ako ich pripojiť (slúchadlá a bežné zvukové konektory)

Zvukové porty na notebookoch (náhlavná súprava a klasické)

Mimochodom, podľa toho , či máte slúchadlá s mikrofónom, môžete zistiť podľa ich zástrčky - pozrite sa bližšie na počet kontaktov, bežné slúchadlá majú zástrčku s 3 kontaktmi a slúchadlá s mikrofónom majú 4 kontakty.

Konektory z rôznych slúchadiel

Ak sa stretávate so skutočnosťou, že slúchadlá sú určené pre jeden konektor a pre prenosný počítač ďalší - zakúpte malý adaptér (rôzne možnosti sú k dispozícii ? v čínskych internetových obchodoch). Jeden príklad je uvedený na fotografii nižšie.

Adaptér (ako príklad)

*

? Pomoc!

Slúchadlá nepracujú na notebooku - čo s tým môžem urobiť?

Diagnostika zvuku systému Windows

Ak používate Windows 8/10, máte možnosť spustiť funkciu automatickej diagnostiky na nájdenie a odstránenie príčin problémového zvuku. Takáto diagnostika často pomáha rýchlo a ľahko vyriešiť problém.

Spustenie diagnostiky - kliknite pravým tlačidlom myši na ikonu reproduktora (hlasitosti) na paneli Windows, v zobrazenej ponuke zvoľte možnosť „Riešiť problémy so zvukom“ . Pozri príklad nižšie (?).

Zistiť problémy so zvukom

Diagnostiku je možné spustiť iným spôsobom (užitočné pre tých, ktorí napríklad nemajú v zásobníku ikonu hlasitosti ?).

Najskôr stlačte kombináciu tlačidiel Win + i (otvoria sa možnosti systému Windows), potom prejdite na kartu „Aktualizácia a zabezpečenie / riešenie problémov“ a spustite nástroj (príklad na snímke obrazovky nižšie ?).

Riešenie problémov (Windows 10)

Po spustení nástroj automaticky skontroluje všetky potrebné parametre, služby, zariadenia atď. - na otázky položené sprievodcom budete musieť odpovedať iba občas ...

Príklad fungovania nástroja na riešenie problémov so zvukom

Pomocou externej zvukovej karty

Ak všetko uvedené nepomohlo vyriešiť problém, existuje ešte jeden radikálnejší spôsob, ktorý pomôže aj v prípade niektorých z nich. poruchy vášho notebooku alebo absencia ovládačov pre Windows 10 (povedzme).

Hovoríme o externej zvukovej karte (teraz existujú modely, ktorých veľkosť nepresahuje flash disk).

Nainštalujú sa pre nich štandardné ovládače, Windows ich vyhľadá sám a nainštaluje ich do systému v automatickom režime. Tých. žiadny problém - všetko, čo musíte urobiť, je pripojiť ho k USB portu notebooku (na fotografii nižšie je príklad ?).

? Pomoc!

Top 10 najlepších tovarov pre počítač z Číny s dopravou zdarma (pozri položku 8 - zvuková karta, cena od 140 rubľov).

Prevádzka mini zvukovej karty

USB audio zariadenie - ovládač sám nainštaloval Windows v automatickom režime

Jediné, čo môže byť potrebné po pripojení takého „dieťaťa“, je otvorenie nastavení zvuku v systéme Windows a na karte „Prehrávanie“ zadajte nové zariadenie „Reproduktory / USB zvukové zariadenie“ . Pozri príklad nižšie (?).

Prehrávacie zariadenia

*

Dodatky k tejto téme sú vítané ...

Veľa štastia!

Prvýkrát zverejnené: 16.06.2019 

Oprava: 27.10.2020