Ako zapnúť Wi-Fi na prenosnom počítači a pripojiť sa k sieti

Ahoj!

Sieť Wi-Fi je dnes zapletená do všetkých veľkých miest; takmer v každom byte sú routery, kde je počítač alebo notebook. Pripojenie notebooku k internetu však nie je vždy ružové a ľahké (ako ste pochopili, dnes bude článok o tomto ☝).

Všeobecne platí, že prvá vec, ktorú musí používateľ prenosného počítača urobiť, je skontrolovať adaptér Wi-Fi, či je zapnutý alebo funkčný.

Vďaka tomu majú mnohí najrôznejšie otázky, najmä ak sa tlačidlo napájania náhle neobjaví na puzdre zariadenia (ešte horšie, ak navyše na klávesnici nie je funkčné tlačidlo).

V tomto krátkom článku vám ukážem, ako skontrolovať a povoliť adaptér Wi-Fi a ako pripojiť notebook k sieti. ?

Takže, začnime ...

Modlitba po pripojení ...

Jeden-dva-tri svetlo Wi-Fi - napaľujte!

*

Ako povoliť adaptér Wi-Fi

Metóda 1: prostredníctvom ikony siete v zásobníku

V mnohých prípadoch je notebook z obchodu už dodávaný s predinštalovaným softvérom a je pripravený na použitie (vrátane sietí Wi-Fi). Prvá vec, ktorú odporúčam urobiť, je preto pokúsiť sa pripojiť k sieti Wi-Fi.

Ak sa chcete pripojiť k sieti, postupujte takto (platí pre Windows 7/8/10):

 1. Kliknite na ikonu Wi-Fi na paneli (ikona s hviezdičkou (bez siete) -  );
 2. Ak máte s notebookom všetko v poriadku (adaptér funguje, ovládače sú nainštalované, nedochádza k žiadnym chybám) - zobrazí sa zoznam sietí Wi-Fi, ku ktorým sa môžete pripojiť. Jeden z nich by mal byť váš;

  Zobrazujú sa dostupné siete Wi-Fi

 3. Potom kliknite na myš v sieti a stlačte tlačidlo pripojenia. Mimochodom, je veľmi vhodné začiarknuť políčko vedľa možnosti „Pripojiť automaticky“;

  Pripojte sa k sieti

 4. Ďalej sa zobrazí výzva na zadanie hesla. Ak je heslo správne, vytvorí sa spojenie. Tray ikona zmení takto: .

Všeobecne platí, že takáto jednoduchá sekvencia vo väčšine prípadov pomáha rýchlo sa spojiť a zbaviť sa potreby dlhého kopania v nastaveniach. Ak sa vám nepodarilo pripojiť, potom sú tu ďalšie odporúčania.

*

Metóda 2: Použite „tlačidlá“ na puzdre zariadenia

možnosť 1

Najobľúbenejší spôsob, ako povoliť adaptér Wi-Fi na prenosných počítačoch, je špeciálny. funkčné tlačidlo (F2, F3, F12 atď.).

Spravidla chcete zapnúť Wi-Fi - stačí ju stlačiť (mimochodom, niekedy je potrebné ju stlačiť spolu s tlačidlom FN). Napríklad FN + F3 .

? Pomoc!

Fn a funkčné klávesy F1 ÷ F12 na notebooku nefungujú

Na fotografii nižšie je uvedený príklad takého „tlačidla“. Mimochodom, niektoré notebooky sú na týchto klávesoch vybavené LED diódou, ktorá pomáha zistiť, či váš adaptér funguje.

Tlačidlo na zapnutie Wi-Fi na klávesnici

Možnosť 2

Na niektorých prenosných počítačoch je adaptér Wi-Fi umiestnený nad hlavnou klávesnicou. Na jednej strane je to veľmi pohodlné - Wi-Fi môžete rýchlo zapnúť / vypnúť bez toho, aby ste si museli pohrávať s nastaveniami systému Windows. Príklad takého tlačidla je uvedený nižšie.

Notebook Acer Travelmate 8371 - tlačidlo Wi-Fi nad klávesnicou

Mimochodom, okrem Wi-Fi aj tlačidlá pre zvuk, aktualizáciu, vstup do BIOSu atď.

Tlačidlo zapnutia / vypnutia Wi-Fi na notebooku HP

Možnosť 3

Pomerne zriedka, stále však existujú notebooky, v ktorých nie je nainštalované tlačidlo, ale celý prepínač, ktorý je umiestnený na bočnej strane notebooku (napríklad vedľa nejakého konektoru pre slúchadlá ...).

Tlačidlo napájania Wi-Fi na bočnej strane zariadenia // Vybavené Lenovo, Acer atď.

Mimochodom, je to veľmi výhodné, ak sú na puzdre na notebook samostatné LED diódy, ktoré sú zodpovedné za činnosť pevného disku, Wi-Fi, napájanie atď. Pomôžu vám rýchlo zistiť, čo funguje a čo nie.

LED dióda na puzdre na laptop HP / Wi-Fi adaptér funguje (už dobre ☺)

Možnosť 4

Posledná možnosť - na puzdre zariadenia NEMUSÍ BYŤ ŽIADNE tlačidlá na zapnutie / vypnutie adaptéra Wi-Fi. V takom prípade ho musíte povoliť programovo (viac o tom nižšie v článku).

Mimochodom, ak používate USB adaptér, musíte ho tiež povoliť programovo, pretože väčšina z nich nemá žiadne tlačidlá na povolenie siete Wi-Fi (v predvolenom nastavení by mali byť vždy povolené, pokiaľ nie sú programovo deaktivované). ?

*

Metóda 3: prostredníctvom sieťových nastavení systému Windows

Ak je váš bezdrôtový adaptér programovo deaktivovaný, potom kliknutím na ikonu siete v zásobníku (príklad ikony s odpojeným adaptérom -  ) neuvidíte žiadne siete, ku ktorým sa môžete pripojiť (nenájde ich nikto ? ). Zvážim niekoľko možností, ako to môžete povoliť.

Možnosť č. 1: prostredníctvom sieťových pripojení

Najjednoduchší spôsob otvorenia sieťových pripojení  v systéme Windows (relevantný pre Windows XP, 7, 8, 10) je stlačenie kombinácie klávesov Win + R a zadanie  ncpa.cpl do riadku „Open“ . Potom stlačte kláves Enter.

ncpa.cpl - Zobraziť všetky sieťové pripojenia

Mala by sa otvoriť sekcia „Ovládací panel \ Sieť a internet \ Sieťové pripojenia“  - zobrazia sa všetky sieťové pripojenia dostupné v notebooku. Všeobecne platí, že na každom modernom notebooku sú spravidla minimálne dva sieťové adaptéry:

 • bezdrôtová sieť (niekedy v angličtine. „Wireless“) - to je adaptér Wi-Fi, čo hľadáme;
 • Ethernet (sieťový radič alebo „sieťový radič“).

Ak je ikona bezdrôtovej siete bezfarebná (na ikone nie sú žiadne krížiky ani výkričníky. Poznámka: ako vyzerá „farebná“ ikona - zobrazené nižšie), potom sa adaptér jednoducho vypne. Ak ju chcete povoliť - kliknite na ňu pravým tlačidlom myši a vyberte možnosť „Povoliť“ , ako na obr. nižšie.

Ak je ikona bezdrôtovej siete farebná, ale s výkričníkom (alebo krížikom) - kliknite na ňu pravým tlačidlom myši a vyberte možnosť „Pripojenie“ .

Povoliť bezdrôtové pripojenie

Ak adaptér funguje , okamžite si to všimnete podľa toho, že sa ikona zafarbila (príklad nižšie), stav bude asi ako „Pripojenie, identifikácia, overenie atď.“ ...

Mimochodom, po zapnutí adaptéra využite rady zo samého začiatku článku (poznámka: „Pokúšam sa“ pripojiť k Wi-Fi) .

Adaptér funguje

Možnosť číslo 2: prostredníctvom správcu zariadenia

Ďalším spôsobom, ako môžete zapnúť Wi-Fi adaptér je otvoriť ? Device manager , nájsť zariadenie, ktoré chcete  a kliknite na tlačidlo "Enable". Ukážem ti na príklade ...

Najskôr otvorte Správcu zariadení (vo Windows 10 - kliknite pravým tlačidlom myši na ŠTART). Univerzálna možnosť: stlačte kombináciu Win + R , zadajte  príkaz devmgmt.msc a stlačte kláves Enter (príklad nižšie).

Spustite Správcu zariadení - devmgmt.msc

Potom musíte otvoriť kartu „Sieťové adaptéry“, vybrať sieťový adaptér, ktorý chcete povoliť, kliknúť naň pravým tlačidlom myši a v ponuke zvoliť možnosť „Povoliť“ .

Poznámka: Adaptér Wi-Fi je najčastejšie označovaný ako „Wireless Adapter“, „Wireless Network Adapter“.

Aktivujte zakázané zariadenie

? Dôležité!

Ak váš adaptér Wi-Fi nie je na karte „Sieťové adaptéry“ (alebo pred ním svieti výkričník), vo vašom zariadení s najväčšou pravdepodobnosťou nie je žiadny ovládač v systéme Windows a musíte ho nájsť a nainštalovať. ?

*

Typické problémy s pripojením

Chýbajúci vodič (konflikt vodičov)

Vodiči sú často základným kameňom pri pokuse o pripojenie k sieťam Wi-Fi. Faktom je, že ak nie sú k dispozícii pre adaptér Wi-Fi v systéme, potom budú všetky vaše pokusy márne, jednoducho ich nemôžete zapnúť.

Mimochodom, ako som napísal vyššie, ak v systéme nie je žiadny ovládač, potom otvorením устройств  správcu zariadenia uvidíte, že pred týmto zariadením bude svietiť žltý výkričník (mimochodom, niekedy je to zariadenie (rovnaký bezdrôtový adaptér) sa nachádza na karte „Ďalšie zariadenia“) ...

Chýba bezdrôtový adaptér

Ak chcete aktualizovať ovládač na sieti Wi-Fi , odporúčam použiť tipy a programy z nasledujúcich článkov:

 • ? riešenie problémov s ovládačmi pre Wi-Fi (odstraňovanie, aktualizácia, inštalácia);
 • ? veľká zbierka programov na aktualizáciu ovládačov (aktualizácia ovládačov v automatickom režime je oveľa rýchlejšia a príjemnejšia ?).

*

Niekoľko slov o diagnostike

Ak po nainštalovaní ovládačov a zapnutí Wi-Fi adaptéra (+ reštart notebooku) stále nemáte zoznam nájdených sietí, ku ktorým sa môžete včas pripojiť, odporúčam diagnostiku (zabudovanú do Windows).

Mnoho ľudí to z nejakého dôvodu vo všeobecnosti podceňuje, v niektorých prípadoch to však pomôže rýchlo vyriešiť problém a ušetriť čas!

Najprv teda otvorte „Sieťové pripojenia“ (Win + R -> ncpa.cpl), potom kliknite pravým tlačidlom myši na ikonu bezdrôtovej siete a vyberte možnosť „Diagnostika“ .

Ďalej by sa mal spustiť sprievodca, ktorý začne testovať vašu sieť a hľadať možné príčiny a poruchy. V niektorých prípadoch bude problém odstránený aj bez vášho zásahu. ?

Prebieha diagnostika

Napríklad v mojom prípade stačila 1 minúta diagnostiky a sieť Wi-Fi začala okamžite pracovať podľa očakávaní (príklad nižšie ?).

Problémy so sieťou boli opravené

*

To je v skutočnosti dnes všetko ...

Dobrý signál, veľa šťastia!

?

Prvé zverejnenie: 25.04.2017

Oprava: 30.01.2020