Ako odinštalovať grafický ovládač AMD, nVidia, Intel - čistý a kompletný!

Otázka používateľa

Zdravím vás!

Povedzte mi, ako môžete odstrániť ovládače videa zo systému Windows, ak sa nezobrazujú pri inštalácii a odstraňovaní programov (na ovládacom paneli). Faktom je, že chcem nainštalovať novšie ovládače, ale počas inštalácie sa objaví chyba, že ovládač už existuje. Čo sa dá robiť?

Advance ATP.

Dmitrij, Kemerovo

Dobrý deň.

Celkom populárny problém ... V skutočnosti, ak nenájdete aplikáciu (vrátane ovládača) v priečinku Pridať alebo odstrániť programy v ovládacom paneli systému Windows, vôbec to neznamená, že sa v systéme nenachádza ?!

Okrem toho sa tiež stáva, že pri inštalácii nového ovládača sa neobjavia žiadne chyby a zdá sa, že všetko funguje dobre - budete však naďalej používať ten istý starý ovládač. Preto sa v mnohých prípadoch vždy odporúča úplne odstrániť starý ovládač zo systému a potom nainštalovať nový.

To je to, čo urobíme teraz ...

*

Spôsoby odstránenia ovládača grafickej karty zo systému

Ďalej navrhnuté metódy sú univerzálne: t.j. vhodné pre akékoľvek ovládače videa - AMD (Ati Radeon), nVidia (GeForce), Intel. Rovnaké metódy budú fungovať vo všetkých momentálne populárnych Windows: XP, 7, 8, 10 (32/64 bitov).

*

? Možnosť 1

Pomocou nástroja DDU (Display Driver Uninstaller)

DDU

Oficiálna webová stránka: //www.wagnardsoft.com/

Toto je špecializovaný nástroj, ktorý úplne a úplne odstráni zo systému akýkoľvek grafický ovládač, či už od AMD, nVidia alebo Intel.

Okrem toho chcem okamžite poznamenať, že je odstránený nielen samotný ovládač, ale aj informácie o ňom z registra (kľúče, parametre), priečinkov, súborov atď. Program funguje, aj keď systém Windows „nevidí“ "vodič, alebo len hodí chybu a nemôže ju vymazať.

DDU možno tiež použiť na kontrolu, či bolo všetko odstránené, ak ste postupovali podľa štandardného postupu odinštalovania.

?Poznámka!

Pred použitím nástroja DDU odporúčam vytvoriť v systéme Windows bod obnovenia (pre každý prípad) - //ocomp.info/vosstanovlenie-windows-10.html#i

Súbory obslužného programu sú distribuované v archíve. Po stiahnutí pomocného programu musíte rozbaliť archív a spustiť spustiteľný súbor - Display Driver Uninstaller (pozri obrazovku nižšie).

Chcem vás upozorniť na skutočnosť, že obslužný program môže bežať dlho - 20 - 30 sekúnd, zjavne pri štarte analyzuje systém a hľadá nainštalované ovládače.

Extrahované súbory z archívu

Ďalej vás DDU vyzve na výber režimu spustenia, napríklad „Normálny režim“ . V ideálnom prípade je samozrejme potrebné reštartovať systém v bezpečnom režime a odstrániť z neho ovládač. Napriek tomu hneď poznamenám, že vo väčšine prípadov všetko funguje ako normálne ...

? Poznámka!

Pre každý prípad zanechám odkaz na môj článok o tom, ako prejsť do núdzového režimu (pre každý prípad).

Režim spustenia obslužného programu

V skutočnosti je pri spustení pomôcky potrebné vykonať iba dva kroky:

  1. vyberte grafický ovládač: AMD alebo nVidia (vo väčšine prípadov ho DDU zistí automaticky, a predsa ...). Pozri „1“ na snímke obrazovky nižšie;
  2. vyberte režim odstránenia - odporúčané „Odstrániť a reštartovať“ . Spravidla sa od vás nevyžaduje nič viac - obslužný program automaticky odstráni a vyčistí všetko!

Možnosť odinštalovať a reštartovať / odinštalovať ovládač

Táto metóda je jednou z najjednoduchších a najefektívnejších. Chcem ešte raz poznamenať, že všetky stopy budú zo systému úplne odstránené a bude ľahké nainštalovať akýkoľvek nový ovládač (bez akýchkoľvek upozornení a upozornení, že už v systéme nejaký ovládač máte).

*

 ? Možnosť 2

Inštaláciou a odstránením programov

Rád by som poznamenal, že v mnohých prípadoch nie je potrebné na odinštalovanie ovládača sťahovať žiadne utility (rovnaké DDU) - stačí otvoriť управления ovládací panel a kliknúť na odkaz „Odinštalovať program“ .

Odstraňujú sa programy

Ďalej sa zobrazí zoznam s 99% programov nainštalovaných vo vašom systéme. Patrí sem ovládač grafickej karty, zvukovej karty atď. Úplný zoznam ovládačov samozrejme nebude, a napriek tomu ...

Pre odinštalovanie - v zozname nájdite požadovaný ovládač, vyberte ho a kliknite na tlačidlo „Zmeniť“ . Ak je všetko v poriadku s inštalátorom a samotným ovládačom, spravidla nie sú žiadne problémy a všetko sa odstráni normálne (nie je potrebné nič iné robiť!).

Programy a funkcie - Windows 7

Ak sa ovládač nenachádza v zozname nainštalovaných programov, pokúste sa ho nájsť a odstrániť pomocou správcu zariadení alebo pomocou príkazu special. nástroje (pozri nižšie ?).

*

? Možnosť 3

Cez správcu zariadenia

Správca zariadení zobrazuje všetky ovládače a všetky zariadenia dostupné vo vašom systéme (dokonca aj tie zariadenia, pre ktoré neexistuje žiadny ovládač, sú zobrazené ako neznáme).

Ak chcete otvoriť správcu zariadení: stlačte kombináciu klávesov Win + R, potom zadajte príkaz devmgmt.msc a stlačte kláves Enter.

Poznámka! Správcu zariadení je možné otvoriť aj prostredníctvom ovládacieho panela. Vyššie uvedená metóda je univerzálna a umožňuje vám otvoriť tohto správcu vo všetkých populárnych verziách systému Windows: XP, 7, 8, 10.

Spustite Správcu zariadení - devmgmt.msc

Ďalej musíte otvoriť kartu „Video adaptéry“ a dvakrát kliknúť ľavým tlačidlom myši na požadovaný adaptér (ak ich máte dva, napríklad ten môj).

Môžete jednoducho otvoriť vlastnosti požadovaného adaptéra - na tento účel kliknite pravým tlačidlom myši a vyberte požadovaný z ponuky.

Výber a prezeranie vlastností grafického adaptéra

V otvorených vlastnostiach prejdite na kartu „Ovládač“ : tu môžete získať informácie o ovládači - predajcovi, dátume vývoja, verzii ovládača, podpisu atď. Mimochodom, je užitočné porovnať požadovanú verziu ovládača. inštalovať s tým, čo už je v systéme.

Ak ju chcete odstrániť - kliknite na tlačidlo s rovnakým názvom v dolnej časti okna (pozri snímku obrazovky nižšie).

Zobraziť informácie o ovládači, odinštalovať

*

? Možnosť 4

Pomocou univerzálnych špec. nástroje na odstránenie všetkých ovládačov

V skutočnosti existuje veľa takýchto nástrojov:  Treexy Driver Fusion, Driver Sweeper, Driver Cleaner atď. Väčšina programov určených na automatické vyhľadávanie a aktualizáciu ovládačov môže tiež odstrániť a archivovať nežiaduci ovládač.

? Pomoc! 

Všeobecne na mojom blogu nájdete jeden veľký článok o programoch na prácu s ovládačmi

*

Zametač vodiča

Stránka vývojára: //phyxion.net/

Mäkký portál: //www.softportal.com/software-18719-driver-sweeper.html

Jednoduchý a spoľahlivý nástroj, ktorý sa špecializuje na jednu z jeho hlavných úloh - úplné a čo najčistejšie odstránenie všetkých ovládačov zo systému!

Driver Sweeper dokonca skontroluje, či v systémovom registri nie sú rôzne zostávajúce „chvosty“, a ak sa nájdu, odstránia sa tiež! Mimochodom, program vytvorí záložnú kópiu ovládačov skôr, ako s nimi začne pracovať - ​​neodporúčam vám opustiť tento okamih!

Všeobecne je použitie tohto nástroja celkom jednoduché, nevidím dôvod, aby som o ňom písal osobitne (pozri obrazovku nižšie: jedno okno, v ktorom môžete vidieť zoznam nájdených ovládačov, potom vyberte tie, ktoré už nie sú potrebné, a vyčistite systém od nich).

Nájdené ovládače vrátane NVIDIA

*

PS: na 100% odstránenie ľubovoľného grafického ovládača zo systému - môžete preinštalovať Windows  ? .

To je zatiaľ všetko ...

Všetko najlepšie!

?

Prvé zverejnenie: 15.08.2017

Oprava: 30.01.2020