Ako odstrániť hluk mikrofónu zo zvuku: 4 spôsoby

Dobrý deň!

Teraz dokáže takmer každý moderný smartphone, notebook alebo tablet zaznamenať zvukové a obrazové súbory. Ak však hovoríme o kvalite zvuku, často si môžete všimnúť jemné zasyčanie, bzučanie, praskanie (k tomu dochádza v dôsledku nízkej kvality zabudovaného mikrofónu).

Okrem toho môžu byť do záznamu zahrnuté aj niektoré výkriky, hluk pozadia (napríklad rozhovory s ľuďmi v diaľke) atď.

V ideálnom prípade by som samozrejme chcel odstrániť všetky nepotrebné veci ... (koniec koncov, kvôli tomu si nekupujte profesionálne vybavenie na nahrávanie amatérskych videí ?).

Takýto hluk sa v skutočnosti dá urobiť oveľa tichším, takmer nehlučným (alebo úplne odstrániť). V tomto príspevku vám ukážem niekoľko programov, ktoré umožnia každému začínajúcemu používateľovi dokončiť túto úlohu.

Poznámka: Hluk je samozrejme možné potlačiť oveľa profesionálnejšími spôsobmi. Je však nepravdepodobné, že by neškolený človek dokázal rýchlo zvládnuť potrebné nástroje a softvér (a je to potrebné pre väčšinu?). 

*

Odstráňte hluk zo zvukových a obrazových súborov

Ťažko je možné s istotou povedať, ktorý z programov si poradí so zvukom vo vašom prípade lepšie (záleží to na povahe odstraňovaného šumu). Takže by som odporučil vyskúšať každú z možností uvedených nižšie ...

Movavi Video Suite

Dôstojník. webová stránka: //www.movavi.ru/

Tento program je multifunkčný editor zvukových a obrazových súborov (zhromaždených v stovke funkcií na vytváranie a spracovanie profesionálnych videí).

Čo sa týka „šumu“ - editor Movavi má špeciálny. možnosť jeho potlačenia (+ ekvalizér a špeciálne efekty). Táto mini súprava umožňuje v niektorých prípadoch ukladať zvukové záznamy!

Preto odporúčam program na kontrolu!

*

Ako sa v ňom pracuje

1) Po inštalácii a spustení - musíte vytvoriť nový projekt a pridať k nemu video (zvuk). Potom preneste tento súbor do stopy v dolnej časti okna. ?

Presuňte súbor na skladbu

2) Ďalej otvorte kartu Odstránenie šumu : môžete to urobiť priamo z ponuky alebo jednoducho kliknutím pravým tlačidlom myši na zvukovú stopu (v dolnej časti okna editora).

Posuňte posúvač „redukcia šumu“  - dosiahnite najlepší zvuk pre svoj súbor.

Redukcia šumu / eliminácia hluku / editor od Movavi

3) Tiež by som odporúčal použiť kartu „Zvukové efekty“  - napríklad v niektorých prípadoch môže mať zvýšenie tónu pozitívny vplyv na kvalitu zvuku.

Aplikácia zvukových efektov - editor od Movavi

4) A okrem vyššie uvedeného by nebolo nadbytočné používať na doladenie zvuku aj ekvalizér .

Za to, že môžete uložiť výsledný súbor.

Ekvalizér

Problém je vyriešený ?! ?

AVS Audio Editor

Oficiálna webová stránka: //www.avs4you.com/

AVS Audio Editor  je dostatočne výkonný zvukový editor, ktorý vám umožňuje vykonávať celý rad najpopulárnejších zvukových úloh.

Arzenál redaktora obsahuje viac ako dve desiatky filtrov (napríklad odstraňovanie šumu z vuvuzelu, píšťalky a výkriky fanúšikov atď. Čo je obzvlášť podmanivé - program pracuje podľa vzoru „šumu“ a vzor si nastavujete vy! ).

Samozrejme, pomocou programu AVS Audio Editor môžete strihať zvukové stopy podľa vlastného želania, spájať ľubovoľné kúsky zvuku (a v ľubovoľnom poradí), prevádzať zvukové súbory z jedného formátu do druhého (MP3, WMA, WAV, M4A, AAC, OGG sú podporované, MP2, FLAC a mnoho ďalších).

*

1) Postupne zvážim našu úlohu. Najskôr musíte otvoriť požadovaný zvukový súbor (alebo ho nahrať z mikrofónu, importovať z videa, CD atď.).

Otvoriť súbor - AVS Audio Editor

2) Ďalej prejdite do sekcie „Efekty“ a vyberte filter „Odstránenie šumu“ (pozri snímku obrazovky nižšie).

AVS Audio Editor - efekt odstránenia šumu

3) Potom sa zobrazí okno s nastaveniami: program vás bude informovať „hlukový profil sa nenačíta ...“ . Tento profil sa nastavuje ručne - stačí kliknúť na tlačidlo Získať profil šumu .

Získajte hlukový profil

4) Teraz musíte označiť tú časť zvukovej stopy, na ktorej je šum (ktorý je potrebné odstrániť), ale nie sú tam žiadne ďalšie zvuky.

Ak napríklad odstránite syčanie z mikrofónu, nájdite oblasť, kde nemôžete počuť hlas, a vyberte ju (stačia 2 - 3 sekundy). Toto bude šablóna pre program, pomocou ktorej vyhľadá všetky podobné zvuky a odstráni ich.

Zadanie šumového profilu

5) Potom by ste mali v okne filtra „Odstránenie šumu“ začať zobrazovať zelený nápis, že je načítaný hlukový profil. Ak je to tak, môžete efekt použiť.

Odstráňte hluk

6) Počkajte na ukončenie operácie. Potom môžete počúvať, čo sa stalo, a uložiť zvukovú stopu.

Prebieha prevádzka ...

*

❸ 

Audio Master

Oficiálna webová stránka: //audiomaster.su/

Audio Master je dobrý a ľahko použiteľný zvukový editor určený pre začínajúcich používateľov. Umožňuje nahrávať zvuk z mikrofónu, extrahovať zvukové disky CD, importovať zvukové stopy z videosúborov, rozrezávať zvuk na kúsky, aplikovať rôzne efekty atď.

Pokiaľ ide o našu tému, Sprievodca zvukom má špeciálny filter na potlačenie šumu (stane sa takmer nepočuteľným). Ďalej ukážem na príklade, ako ju používať.

*

1) Najprv teda spustite program a stlačte tlačidlo otvorenia súboru (mimochodom, zvukovú stopu môžete pripraviť a vytvoriť priamo v rovnakom programe).

Otvorte File / Audio Master

2) Ďalej v ponuke vľavo kliknite na nástroj „Ekvalizér“ .

Ekvalizér

3) V šablónach (nazývaných tiež predvoľby) sa nachádza špeciálny filter „Redukcia šumu“  - aktivujte ho.

Redukcia hluku

4) Počkajte, kým sa efekt prejaví (pri zvukovej stope s dĺžkou 3 - 5 minút sa redukcia šumu vykoná za 10 - 20 sekúnd).

Vytvorte bod vrátenia, použite efekt

5) Mimochodom, ak máte vo zvukových stopách miesta, ktoré je potrebné orezať (napríklad ticho na začiatku / na konci stopy, neúspešní „bloopri“, niekde to ťažko počuť atď.) - všetko toto je celkom jednoduché rezať.

Za týmto účelom vyberte myšou požadovanú oblasť (šípky-1 na obrazovke nižšie) a potom kliknite na nástroj  „Nožnice“ (šípky-2 na obrazovke nižšie). Vybratá oblasť bude odstránená.

Vystrihnite ďalší kúsok zvuku

6) Potom už len zostáva výsledný zvuk uložiť: stačí kliknúť na „Súbor / Uložiť ako ...“ . Mimochodom, v tomto ohľade vám Audio-Master umožňuje „túlať sa“ - môžete ukladať vo všetkých najpopulárnejších formátoch: WAV, MP3, WMA, AAC, OGG, FLAC.

Súbor - uložiť ako

Drzosť

Oficiálna webová stránka:  //www.audacityteam.org/

Stiahnutie z Source Forge

Audacity  je bezplatný zvukový editor so širokou škálou funkcií (existujú dokonca aj profesionálne „triky“). Navzdory množstvu funkcií sa navyše vývojárom podarilo celkom jednoduché a jednoduché použitie.

Pokiaľ ide o redukciu šumu, tento editor funguje podobne ako ten predchádzajúci: najskôr musíte nastaviť šablónu šumu (napríklad ak chcete odstrániť šum a praskanie nekvalitného mikrofónu, vyberte zvukovú stopu na mieste, kde nie je konverzácia. alebo hudbu a potom použite túto šablónu na celý zvukový súbor) ... Zvážme kroky v poriadku.

*

1) Prvý krok: buď otvorte pripravený (už zaznamenaný skôr) súbor, alebo ho napríklad nahrajte online cez mikrofón. Ďalej musíte otvoriť kartu „Efekty“ .

Otvorenie projektu (Audacity)

2) V časti „Efekty“ vyberte nástroj „Odstránenie šumu“ (ak máte anglickú verziu -. Pozrite sa na možnosť „Odstránenie šumu“).

Audacity - efekty - odstránenie hluku

3) Potom musíte kliknúť na nástroj „Vytvoriť model šumu“ (fáza 1, pozri obrazovku nižšie) a určiť sekciu zvukovej stopy (bude stačiť 2 - 5 sekúnd), kde chcete vytvoriť požadovaný šum odstrániť sa nachádza.

Ďalej program vytvorí matematický model pre túto oblasť, na základe ktorého sa spracuje celý zvukový súbor.

Mimochodom, pokiaľ ide o fázu 2 (pozri tiež obrazovku nižšie): tu je niekoľko možností redukcie šumu. Najlepšie je experimentálne vybrať, posunutím posúvača do strany a stlačením tlačidla „Počúvať“. 

Audacity - odstránenie šumu (vytvorenie modelu)

*

To je zatiaľ všetko ...

Veľa štastia!

?

Prvé zverejnenie: 15.04.2019

Oprava: 28.11.2020