Ako pretaktovať grafickú kartu NVIDIA GeForce a zvýšiť FPS v hrách (najjednoduchší spôsob)

Dobrý čas.

Dnešný príspevok bude venovaný pretaktovaniu * grafických kariet od nVidia za účelom zvýšenia výkonu (FPS v hrách). Nižšie uvedený postup je mimoriadne jednoduchý a prístupný aj pre začínajúceho používateľa.

* Poznámka: Pretaktovanie znamená zvýšenie nominálnych frekvencií, pri ktorých grafická karta pracuje. V priemere je vďaka tomu možné zvýšiť produktivitu o 5-10%.

Ale  najprv chcem urobiť pár avíza:

 1. najskôr pred pretaktovaním odporúčam pokúsiť sa zvýšiť výkon doladením grafickej karty (čo ak to bude stačiť?);
 2. po druhé , pretaktovanie nie je bezpečná vec a v niektorých prípadoch môže viesť k zlyhaniu karty (aj keď sa to stáva zriedka a spravidla z dôvodu nepotlačiteľných experimentov používateľov). Napriek tomu: robte všetko na svoje vlastné nebezpečenstvo a riziko!
 3. po tretie,  ak očakávate zvýšenie výkonu o 2 až 3 krát, potom je to nemožné (aspoň neviem, čo je potrebné pre to urobiť ?). Ako som už povedal, ak sa vám podarí „vyžmýkať“ ďalších 10% - nie je to zlé!
 4. po štvrté , niektoré pretaktujú, aby zvýšili niektoré počty v testoch. Verím, že je to „nesprávne“, a stojí za to pretaktovať grafickú kartu iba na skutočnú úlohu: napríklad hra sa spomalí (nízke FPS) a musíte FPS zvýšiť na pohodlnú úroveň.

Teraz k veci zvážte problém na skutočnom príklade ... ?

? Dôležité!

Mimochodom, ak vaša grafická karta zvládne nejaký druh hry - možno by malo zmysel vyskúšať službu GFN a spustiť ju v cloude?! Výkon sa výrazne zvyšuje!

*

Pretaktovanie grafickej karty od nVidia (krok za krokom)

KROK 1: stiahnite si obslužný program

Všeobecne platí, že pri pretaktovaní grafickej karty musíme zvýšiť jej frekvencie:

 1. pamäť (pamäťové hodiny);
 2. shader bloky (Shader Clock);
 3. grafické jadro (video čip / hodiny GPU). Jeho frekvencia je zvyčajne uvedená v popise karty (napríklad 954 MHz pre GeForce GT 710).

Popis typickej grafickej karty

? Frekvencie môžete zvýšiť pomocou rôznych obslužných programov, ale najjednoduchšie to urobíte v nVidia Inspector. Je to len pre grafické karty nVidia! Inštaláciu nepotrebujete, stiahnutý archív stačí na jednoduché rozbalenie a spustenie súboru nvidiaInspector.exe .

Spustenie obslužného programu

KROK 2: nastavenie nVidia Inspector

Po spustení nástroja nVidia Inspector sa vám zobrazí okno s parametrami vašej grafickej karty. To je už dobré, takže obslužný program kartu „uvidí“ a rozpozná a môžete pokračovať.

? Pozrime sa podrobne na celý proces pretaktovania v nVidia Inspector:

 1. najskôr spustite hru, ktorú potrebujete, a obslužný program na prezeranie FPS (napríklad Fraps). To nám umožní „vidieť“ na vlastné oči, čo nám dá pretaktovanie (v mojom príklade som zobral hru Civilization 4). Po prezeraní FPS minimalizujte hru (Alt + Tab);
 2. potom v pravom dolnom rohu okna nVidia Inspector kliknite na tlačidlo „Zobraziť pretaktovanie“ (šípka-1 na snímke obrazovky nižšie);
 3. mali by sa objaviť ďalšie. okno vpravo. Má tri cenené posuvníky: hodiny GPU, hodiny pamäte, hodiny shaderu (frekvencia video čipu, pamäť, shadery);
 4. teraz posuňte posúvače  Memory ClockShader Clock doprava o 5-10% (pamäť: od 800 do 880 MHz; shader: od 1560 do 1700 MHz);
 5. kliknite na tlačidlo „Použiť hodiny“ (šípka 4 na snímke obrazovky nižšie).

NVIDIA Inspector - zvýšenie frekvencií

Poznámka: Hodiny GPU sa automaticky zvyšujú, keď sa menia hodiny shaderu. Zvýšenie frekvencií o viac ako 15% zvyčajne nemá zmysel.

? Pomoc! Ako správne vypočítať úrok.

Vlastne to je ono! Zvýšili sme frekvencie a grafická karta by teraz mala pracovať rýchlejšie. V mojom teste sa mi podarilo z GeForce GT 440 vytlačiť asi o 12% viac FPS (zo 107, teraz 120). Samozrejme, tieto hodnoty sú približné a v každej hre sa výkon môže veľmi líšiť (t.j. v jednej FPS porastie o 5%, v inej - o 25%)!

Pred pretaktovaním - 107 snímok (screenshot z hry Civilization IV)

Po pretaktovaní 120 snímok (snímka obrazovky z Civilizácie IV)

Mimochodom , po reštartovaní počítača sa obslužný program NVIDIA Inspector nespustí, čo znamená, že frekvencie sa resetujú na predvolené hodnoty. Takže pri každom spustení systému Windows - pomôcka sa spustí automaticky a pretaktuje grafickú kartu - je potrebné ju pridať do spustenia. Pozri odkaz nižšie.

? Pomoc!

Ako pridať / odstrániť program od spustenia ->

KROK 3: testy a prednastavenie

Frekvencie grafickej karty sa samozrejme nedajú zvýšiť donekonečna (v priemere 5 - 15%). Každá grafická karta má svoje vlastné ohraničenie (určené experimentálne ☝), po ktorom začne pracovať nestabilne: v hre sa môžu objaviť skreslenia grafiky (artefakty), chyby, zamrznutia. Všeobecne je to okamžite viditeľné!

Dôležité!  Pretaktovanie zvyčajne vyžaduje niekoľko iterácií, aby sa našli najvyššie a najbezpečnejšie frekvencie. Mimochodom, venujte pozornosť jednej veci: s rastúcimi frekvenciami budú stúpať aj teploty a grafická karta sa môže začať prehrievať!

Všeobecne na testovanie stability grafickej karty odporúčam použiť nástroj  FurMark . Trvá to 5 - 10 minút. karta sa dobre načíta a umožní vám súčasne monitorovať teplotu, FPS a frekvencie.

? Pomoc! Testovanie grafickej karty (teplota / FPS / frekvencie) - //ocomp.info/stress-test-videokartyi.html#__FurMark

FurMark - záťažový test v akcii (pradenie koblihy)

? Dodatok!

Teplota grafickej karty: ako zistiť, prípustné a kritické hodnoty t-ry - //ocomp.info/temperatura-videokartyi-normal.html

KROK 4: Ako inak môžete zvýšiť FPS v hrách

Mnoho používateľov sa vo všeobecnosti mylne domnieva, že iba pretaktovanie môže hru výrazne zrýchliť a zvýšiť FPS. V skutočnosti existuje ešte niekoľko dôležitých bodov (ktoré môžu priniesť oveľa lepšie výsledky)!

) 1) Nastavenia ovládača grafickej karty

Veľa závisí od vodiča a nastavení. Preto by som najskôr odporučil skontrolovať, či je u vás aktualizovaný a či sú vo Windows nainštalované všetky potrebné herné komponenty (najjednoduchší spôsob je použiť nástroj Driver Booster).

Aktualizujte všetko - herné komponenty, zvuk a herné zariadenia atď. / Driver Booster

Po druhé, nezabudnite, že na ovládacom paneli grafického ovládača (nielen pre nVidia) v parametroch 3D môžete nastaviť prioritu karty: výkon alebo kvalitu obrazu. Pokiaľ je jazdec úplne odskrutkovaný kvôli výkonu, je možné pridať ďalších 5 - 15% FPS (navyše rozdiel v kvalite obrazu nemusí byť na oku viditeľný!).

Ovládací panel NVIDIA

A do tretice je tu niekoľko parametrov, ktorých zmenou môžete v manuálnom režime „znížiť“ kvalitu obrazu (poskytovanú grafickou kartou), ale získať o pár percent viac. Pozri odkaz nižšie ...

Pomôcť! Ako zlepšiť výkon grafickej karty NVIDIA v hrách: nastavenie grafického ovládača - //ocomp.info/kak-povyisit-proizvoditelnost-videokart-nvidia.html

? 2) Nastavenia hry

Okrem nastavení grafickej karty venujte pozornosť aj herným parametrom. Zmenou množstva nastavení ho môžete výrazne urýchliť. Odporúčam hrať sa s:

 1. rozlíšenie hry (čím nižšie - tým viac FPS a plynulejší obraz);
 2. kvalita textúr;
 3. tiene, detaily vody, hmla, rozsah horizontu;
 4. podrobne popisujúci krajinu;
 5. vertikálna synchronizácia (v niektorých hrách je lepšie ju deaktivovať).

Nastavenia grafiky pre WOW Legion

Často sa stáva, že vypnutím tieňov a zmenou vzdialenosti od horizontu sa počet FPS zdvojnásobí (bez akéhokoľvek pretaktovania!). Každá hra má samozrejme svoje vlastné charakteristiky, ktoré je lepšie hľadať na špecializovaných fórach.

Toto sú koláče ... ?

*

Dodatky k tejto téme sú vítané ...

Veľa štastia!

?