Ako vyladiť svoj notebook na maximálny výkon (10 tipov, ktoré vám pomôžu)

Otázka používateľa

Ahoj.

Môj notebook je starý asi 4 až 5 rokov a niektoré hry sa na ňom začali spomaľovať (napríklad WOW, WOT). Je zaujímavé, že predtým vyzerali, že fungujú lepšie (alebo sa mi to aspoň zdalo ...). Neviete to nejako doladiť, aby ste z toho dostali maximálny výkon?

Zvyšok otázky je vystrihnutý ako neinformačný ...

Ahoj.

Závisí to od toho, ktorý notebook a ktoré hry (je možné, že v zásade bude nemožné zbaviť sa bŕzd bez výmeny hardvéru). Rovnaký Warcraft môže v závislosti od umiestnenia využívať iný počet FPS: jeden bude 30, druhý 55 (v závislosti od grafiky oblasti). ?

Nech už je to akokoľvek, v tomto článku uvediem 10-prúdové malé poznámky, vďaka ktorým bude váš notebook rýchlejší (okamžite si všimnem, že pretaktovanie a metódy, ktoré môžu deaktivovať váš hardvér - to nepovažujem ...).

Takže ...

Ukážka na nahrávanie - zrýchlenie prenosného počítača!

*

10 tipov na zlepšenie výkonu notebooku

Pripojte notebook k elektrickej sieti

Prvé odporúčanie je jednoduché a priame. Faktom je, že vo väčšine notebookov sa pri napájaní z batérie aktivuje úsporný režim (v niektorých prípadoch ho nemožno ani zmeniť / deaktivovať).

Typický napájací adaptér pre laptop

Zapnite svoj notebook

Ďalej kliknite na ikonu batérie (ktorá je vedľa hodín) - a posuňte posúvač doprava do režimu maximálneho výkonu (poznámka: v niektorých operačných systémoch Windows nemusí byť taký posúvač, v tomto prípade prejdite na nastavenie cez ovládací panel, viac o tom ďalej v článku ?).

Max. výkon

Potom musíte ? otvoriť ovládací panel, časť „Hardvér a zvuk / napájanie“ .

V tejto časti by malo byť predstavených niekoľko režimov napájania. Vyberte režim „Vysoký výkon“ .

Výber schémy napájania

Ak nie je k dispozícii výber režimu, otvorte ďalšie nastavenia aktuálneho plánu napájania a skontrolujte, či je max. výkon pre grafickú kartu a procesor (pozri snímku obrazovky nižšie ?).

Stav procesora, grafickej karty (namiesto 90%, ako mám na obrazovke - musíte uviesť 100%)

Okrem toho upozorňujeme, že na prenosné počítače je možné spolu s ovládačmi nainštalovať aj špeciálne prvky. riadiace centrá. Takéto majú napríklad Lenovo, Sony atď. Spravidla sa v ich nastaveniach nachádza sekcia „Napájanie“ , kde sú nastavené podobné parametre.

Výkon notebooku // laptop manager

Skontrolujte a aktualizujte ovládače

Pokiaľ hovoríme o výkone notebooku v hrách, potom majú ovládače videa (nainštalovaná verzia aj zadané parametre) obrovský význam . Navyše najnovšia verzia ovládača nemusí vždy vykazovať najlepšie výsledky ...

Odporúčam vám stiahnuť niekoľko verzií ovládačov videa, ktoré sú k dispozícii vo vašom notebooku, z webových stránok výrobcu notebooku.

Potom ich jeden po druhom „otestujte“ a vyberte tie najlepšie (poznámka: ako aktualizovať ovládač je popísaný v jednom z mojich predchádzajúcich pokynov, nižšie naň odkazujem).

? Pomoc! (inštrukcia)

Ako aktualizovať ovládač grafickej karty AMD, nVidia a Intel HD: z A do Z.

*

Mimochodom, nedá mi nespomenúť ešte jednu vec!

Okrem vodičov existujú aj špeciály. knižnice potrebné na správne fungovanie hier. Hovoríme o Visual C ++, .NET Framework, DirectX. Tiež sa odporúča ich aktualizácia.

Všetky tieto problémy môžete vyriešiť naraz pomocou nástroja ? Driver Booster. Jeden umožňuje automatickú kontrolu a aktualizáciu ovládačov pre všetky PC / notebooky, ako aj sťahovanie a inštaláciu všetkých potrebných komponentov pre hry do systému. Veľmi pohodlné!

Aktualizujte všetko - herné komponenty, zvuk a herné zariadenia atď. / Driver Booster

Optimalizujte nastavenia ovládača grafickej karty

Výkon grafickej karty pre laptop závisí nielen od verzie ovládača, ale aj od jeho nastavení.

Navyše, zmenou niektorých grafických parametrov sa počet FPS môže výrazne zmeniť (až o 20 - 30%!). Zvyčajne v mnohých riadiacich centrách grafiky (notebookoch) existujú špeciály. šablóny (predvoľby) nastavení, ktoré umožňujú 1-2 kliknutiami myši optimalizovať fungovanie grafickej karty z hľadiska výkonu alebo kvality.

Ak chcete zadať nastavenia grafického ovládača, zvyčajne stačí kliknúť pravým tlačidlom myši na ľubovoľné voľné miesto na pracovnej ploche - v zobrazenej ponuke kliknite na riadok nastavení AMD / nVidia / IntelHD (v závislosti od modelu adaptéra nájdete na obrazovke nižšie. ).

Odkaz na nastavenie grafického adaptéra by mal byť tiež v zásobníku vedľa hodín.

? Pomoc!

Ako otvoriť nastavenia grafickej karty: AMD, nVidia, Intel (nenájdem grafický ovládací panel)

Dva spôsoby otvorenia nastavení AMD Radeon

Potom môžete buď zvoliť hotovú predvoľbu, alebo nastaviť parametre manuálne. Táto téma je dosť rozsiahla, takže nižšie uvediem niekoľko odkazov pre každý adaptér (IntelHD, AMD, nVidia). Stačí prejsť jedným z nich a vykonať zadané nastavenia:

  1. IntelHD;
  2. AMD;
  3. nVidia.

Nastavenia Radeon - globálne možnosti / klikateľné

Prispôsobte si hru (zakážte efekty, tiene atď.)

Taktiež nastavenie hry má veľký vplyv na počet FPS (t.j. výkon notebooku) v hre. Týka sa to predovšetkým:

  1. Rozlíšenie: čím je vyššie, tým väčšie je zaťaženie grafickej karty (a tým nižšia je hodnota FPS). Znížením rozlíšenia môžete výrazne urýchliť prácu takmer každej hry (obraz sa však môže stať menej kvalitným - tu musíte nájsť rovnováhu ...);
  2. Vertikálna synchronizácia: zapnutie / vypnutie možnosti (na každom zariadení sa môže správať odlišne).

Nastavenia hry - Rozlíšenie a Vsync

Okrem toho venujte pozornosť kvalite obrazu (Video Quality) - prepnite do režimu Low (znížená kvalita grafiky). Vypnite tiež rôzne efekty (tiene, prach, kruhy na vode atď. Takéto podrobnosti závisia od konkrétnej hry).

Nastavenie efektov v hre WOW

Mimochodom, ak máte grafickú kartu od spoločnosti IntelHD, potom je táto úloha pre vás trochu zjednodušená. Faktom je, že pre tieto grafické karty vytvorili vývojári web (Gameplay), kde zverejňujú optimálne nastavenia pre moderné hry. Odporúčam prečítať!

Screenshot z webovej stránky Intel Gameplay

Odstráňte kôš zo systému a disk defragmentujte

Bez ohľadu na to, ako starostlivo notebook používate, časom sa v systéme nahromadí pomerne veľké množstvo „odpadkov“: dočasné súbory, vyrovnávacia pamäť programu, nefunkčné skratky, staré položky v registri z dávno vymazaného softvéru atď. To všetko samozrejme ovplyvňuje výkon zariadenia ...

Na vyčistenie systému od takýchto zvyškov by som odporučil použitie špeciálneho. pomocné programy: ? System Care, CCleaner atď. (zabudovaný čistič systému Windows neobstojí proti kritike). Dokonca aj bezplatná verzia takýchto programov stačí na úplné vyčistenie systému (pozri snímky obrazovky nižšie ?).

Vyčistite a optimalizujte starostlivosť o systém 12

6 GB nevyžiadaných súborov! / Starostlivosť o systém

*

Čo sa týka defragmentácie ...

Ak máte vo svojom notebooku nainštalovaný bežný pevný disk, je občas potrebné defragmentovať (nemusíte defragmentovať disk SSD!). Vďaka tomu bude váš disk citlivejší a trochu sa zrýchli celkový systém. Na túto úlohu v zásade stačí aj zabudovaný nástroj vo Windows.

? Pomoc! 

7 programov na defragmentáciu pevného disku v ruštine (optimalizácia pevného disku).

*

Spustíte ho - otvorte priečinok „Tento počítač“ a prejdite na vlastnosti disku, ktorý chcete defragmentovať (zvyčajne vyberte systémový disk).

Vlastnosti disku

Ďalej na karte „Služba“ kliknite na tlačidlo „Optimalizovať“ . Pozri príklad nižšie (?).

Služba - optimalizácia

V okne, ktoré sa otvorí, vyberte disk a kliknite na tlačidlo „Optimalizovať“ . Mimochodom, pred touto operáciou je vhodné vykonať analýzu (tlačidlo na spustenie vedľa optimalizácie) - možno váš disk ešte defragmentáciu nepotrebuje ...

Výber disku - optimalizácia

Pred spustením hry skontrolujte, čo máte spustené, vyčistite pamäť RAM

Pred spustením hry tiež odporúčam skontrolovať, či existujú aplikácie náročné na zdroje, ktoré načítajú procesor, pamäť RAM, pevný disk atď. Aplikácie, ako sú video editory, zvuk, torrenty, prehliadače atď. - je lepšie ukončiť tak že kvôli ich práci nie sú v hre brzdy.

Najjednoduchší spôsob, ako sa pozrieť na zoznam spustených aplikácií, je otvoriť „Správcu úloh“ ( skratka Ctrl + Shift + Esc ). Potom je možné zoznam zoradiť podľa ktoréhokoľvek zo stĺpcov a vyhľadať všetky aplikácie náročné na zdroje.

Aké aplikácie načítajú systém

Mimochodom, môžete vyčistiť RAM rýchlejšie (jedným kliknutím myši!). To možno vykonať pomocou pomocného programu ? Advanced SystemCare aktiváciou Monitorovania výkonu . Dá vám vždy vedieť, koľko pamäte je načítané, a dostatočne rýchlo ju vyčistí (pozri snímku obrazovky nižšie ?).

? Pomoc! 

Ako vyčistiť RAM (ak nie je dostatok pamäte) - pozri pokyny

Pamäť vyčistená v Advanced SystemCare - uvoľnená pamäť 1 261 MB

Zakážte (odinštalujte) antivírusový program

Antivírus je aplikácia náročná na zdroje, ktorá môže váš počítač vážne spomaliť (najmä ak nie je optimalizovaná). Preto je veľmi žiaduce po celú dobu hry ju deaktivovať (aj keď existuje herný režim).

Všeobecne platí, že ak notebook používate iba na hry, spoločenské. siete a hudba - podľa môjho názoru môžete antivírus úplne odstrániť a pracovať bez neho (čas od času skontrolovať notebook pomocou antiv online antivírusového softvéru).

Poznámka: Windows 10 má tiež zabudovaného obrancu, ktorý zvláda väčšinu hrozieb celkom dobre.

Zakážte antivírus Avast na 1 hodinu

Skontrolujte teplotu prístroja (možno budete potrebovať špeciálny stojan)

Dávajte pozor na to, či laptop pri hrách vydáva veľa hluku (bzučanie), či zo zariadenia vychádza horúci vzduch (to je okamžite pocítiť, ak priložíte ruku k vetracím otvorom). Ďalším častým znakom prehriatia sú náhle reštarty alebo vypnutia zariadenia.

Spravidla sa zariadenie môže prehriať z rôznych dôvodov:

  1. v prípade nesprávneho použitia (napríklad ak je laptop položený na posteli, potom budú niektoré ventilačné otvory zakryté mäkkou handričkou. V dôsledku toho nebude mať ohriaty vzduch v puzdre prístroja kam ísť. ..);
  2. kvôli prašnosti chladiča, chladiča, ventilačných otvorov prístroja. Odporúča sa vyčistiť notebook od prachu asi 1 - 2 krát ročne (? ako to urobiť doma);
  3. kvôli vysokej teplote v miestnosti (najčastejšie k tomu dochádza v lete, v južných oblastiach krajiny);
  4. s tými. poruchy prístroja (napríklad nefunguje chladič).

*

Nech je to už akokoľvek, prvá vec, ktorú odporúčam, je skontrolovať teplotu zariadenia (navyše ju musíte merať priamo, keď beží hra, keď sa objavili brzdy ...). Na to existujú špeciality. nástroje ako ? AIDA64.

AIDA 64 - Počítač, snímače - pozri teploty

Ak je teplota mimo normálnych limitov,, je potrebné vykonať niekoľko opatrení (zariadenie očistite od prachu; skontrolujte, čo je v systéme zaťažené; kúpte si chladiacu podložku atď.). Odporúčam prečítať si jeden z mojich minulých článkov na túto tému, odkaz na neho je uvedený nižšie. ?

Chladiaca podložka na notebook

*

? Pomoc! 

Notebook sa zahrieva: čo robiť? Ako znížiť teplotu

Niekoľko slov o aktualizácii ...

Aj keď máte pomerne starý notebook, odporučil by som nainštalovať ? SSD a ? pridať RAM (ak je to možné).

Mnoho ľudí si myslí, že to bude dosť drahé (zvlášť pre staré zariadenie to nie je opodstatnené). Tieto komponenty je však možné objednať v ? čínskych online obchodoch za rozumné ceny!

Pre tých, ktorí nepoužívali SSD, odporúčam, aby ste sa s touto poznámkou oboznámili (skrátka rýchlosť práce s diskom sa zvýši ~ 3 - 5 krát).

*

? Pomoc!

1) Ako nainštalovať jednotku SSD do notebooku - jednoduché stručné pokyny

2) Ako zvýšiť RAM na notebooku - je to jednoduchšie, ako to znie

*

PS

Aj vo Windows môžete deaktivovať niektoré služby ? a to bude mať pozitívny vplyv na výkon. Pokiaľ však váš notebook nie je až taký starý, ťažko si môžete všimnúť zvýšenie výkonu zariadenia „okom“ ...

*

To je zatiaľ všetko, doplnky by boli veľmi užitočné ...

Šťastnú prácu!

?

Prvé zverejnenie: 21.04.2019

Oprava: 10.10.2020