Nedostatok miesta na disku je chyba, čo s tým mám robiť?

Otázka používateľa

Ahoj.

Povedzte mi, čo môžete urobiť, ak sa na paneli úloh začne objavovať chyba o nedostatku miesta na jednotke „C: \“ (končí sa). Na radu priateľov som sa pokúsil vyčistiť systém odpadkov - bolo odstránených asi 100-200 MB, ale problém sa tým nevyriešil ...

PS: Mám Windows 7, notebook Acer Aspire 5500

Dobrý deň!

Voľného miesta nikdy nie je veľa - skôr či neskôr to končí ... ?

A všetko by bolo v poriadku, ale ak sa to stane na systémovom disku (na ktorom je nainštalovaný systém Windows), potom sa objaví chyba s oznámením, že na disku nie je dostatok voľného miesta (príklad na snímke obrazovky nižšie), bude to nemožné Ak chcete stiahnuť niektoré súbory z Internetu, systém bude často visieť a spomalí sa.

V tomto článku uvediem niekoľko možností riešenia problému. Takže ...

Nedostatok miesta na disku // príklad chyby

*

Ako uvoľniť miesto na disku ("C: \")

Riešenie číslo 1: analyzujte obsadené miesto a odstráňte (preneste) nepotrebné súbory

Prvá vec, ktorú odporúčam začať, je analýza obsadeného miesta na disku (a nezáleží na tom, o ktorom disku hovoríme: systém alebo nie). To je možné vykonať „manuálne“, jednoduchým prechádzaním priečinkov a prezeraním súborov, alebo môžete - pomocou špeciálnych nástrojov. Jeden z nich odporúčam je Scanner.

Poznámka : Len sa často stáva, že miesto skončí kvôli práci alebo nepozornosti samotného používateľa.

Napríklad som sa viackrát pri riešení podobného problému stretol s tým, že používatelia si nainštalovali program Fraps (a štandardne sa inštaluje na jednotku „C: \“), nahrali hodinové videohry a potom povedali že „miesto sa vyčerpalo ... Čo robiť?“.

Skener 

Stránka vývojára: //www.steffengerlach.de/freeware/

Vyhľadávanie veľkých súborov na disku - analýza obsadeného priestoru

Jednoduchá, ale mimoriadne praktická pomôcka. Navrhnuté na analýzu obsadeného miesta na disku.

Mimochodom, proces vyhodnocovania disku je dosť rýchly (niekoľkonásobne rýchlejší ako v prípade analógov!) Na výstupe získate diagram, ktorý sa vznáša nad jednotlivými jeho časťami, a získa názov súborov a priečinkov, ktoré toto miesto „sekali“. Pomôcku nie je potrebné inštalovať (ďalšie plus)!

Po spustení programu Scanner vyberte, ktorú jednotku chcete skenovať (v mojom príklade vyššie sa skenovala jednotka „C: \“). V skutočnosti potom budete musieť posúdiť mieru potreby určitých súborov, niečo preniesť, niečo vymazať.

? Pomoc! 

Mimochodom, ak niektoré súbory nebudú odstránené, odporúčam použiť tipy z tohto článku.

Poznámka: Neodporúčam dotýkať sa systémových priečinkov a súborov (Windows, Program Files (x86), Program Files, Users atď.).

*

Riešenie číslo 2: vyčistite disk od „smetí“

Možno, len lenivý o tom nehovorí ...

V priebehu času sa na systémovom disku systému Windows môže nahromadiť pomerne veľké množstvo „nevyžiadaných“ súborov: súbory a priečinky z dávno vymazaných programov, staré a chybné položky v registri, skratky, vyrovnávacia pamäť prehliadača atď. Nepotrebujete celú túto „dobrotu“, ale na disku to všetko zaberá veľa miesta.

? Ako vyčistím disk?

Možnosť číslo 1

Najlepšou možnosťou je podľa môjho názoru použiť na čistenie počítača špeciálny nástroj (a potom ho pravidelne používať). Jeden z najlepších pre začínajúcich používateľov (podľa môjho názoru) je ?  Advanced SystemCare .

Pomôže vám odstrániť odpadky, nastaviť optimálne nastavenie zabezpečenia systému Windows, vyčistiť prehľadávače od všetkých modulov adware a zrýchliť počítač.

6 GB nevyžiadaných súborov !!!

Karta Zrýchlenie - SystemCare

Možnosť číslo 2

Môžete použiť vstavaný program na čistenie systému Windows, jeho práca však zostáva veľmi žiadaná. Ten samozrejme niečo nájde, ale v porovnaní so špeciálnym. nástroje na čistenie - budú to omrvinky ...

Pre porovnanie, program Windows Cleaner našiel a odstránil asi 200 MB „odpadkov“ a po ňom nástroj Advanced SystemCare - nájdených asi 6 GB (pozri obrazovku vyššie).

Ak chcete spustiť čistič - otvorte "Tento počítač" a potom vlastnosti požadovaného disku (príklad na snímke obrazovky nižšie).

Otvoriť vlastnosti disku

Na karte „Všeobecné“ (predvolene otvorená) kliknite na tlačidlo „Vyčistenie disku“ .

Vyčistenie disku

Potom postupujte podľa pokynov sprievodcu. Vo všeobecnosti tu nie je nič zložité ...

*

Riešenie č. 3: Odstráňte nepoužívané programy

Dlho som si všimol, že mnoho používateľov si nikdy nepozrie zoznam nainštalovaných programov (a teda nikdy neodinštaluje).

Postupom času sa zoznam programov rozrastá, zväčšuje sa aj priestor, ktorý zaberajú na disku (nehovorím o tom, že niektoré z nich sa samé zapisujú do automatického načítania a ovplyvňujú čas zavádzania systému Windows a jeho výkon).

Zoznam nainštalovaných programov zobrazíte tak, že otvoríte ? ovládací panel na adrese:  

Ovládací panel \ Programy \ Programy a súčasti

Mimochodom, ovládací panel môžete otvoriť aj pomocou kombinácie klávesov WIN + R zadaním príkazu  appwiz.cpl a stlačením klávesu Enter.

Programy a funkcie - Windows 7

Všeobecne zostáva toho málo: triediť zoznam programov podľa názvu (alebo dátumu, ako sa vám páči) a vymazať všetko, čo ste dlho nepoužívali. Niektorým používateľom sa podarí uvoľniť desiatky gigabajtov!

? Dôležité!

Mimochodom, dávajte pozor v zozname programov pre hry - je to tak, že niektorí používatelia si ich inštalujú na systémový disk, aj keď majú pre tento prípad samostatný oddiel ... (a zaberajú veľa miesta)

? Pomoc!

Ak neodstránite žiadny softvér, použite na odstránenie ostatných programov špeciálny nástroj

*

Riešenie č. 4: Riešenie záloh, výmenného súboru, hibernácie

Faktom je, že tieto systémové funkcie vytvárajú pre svoju prácu na systémovom disku samostatné súbory, ktoré zaberajú niekoľko GB! Ak nie je dostatok miesta, niektoré funkcie je možné vypnúť, zatiaľ čo iné môžu mať obmedzený „apetít“ ...

Zálohy

Predvolene sú povolené (okrem niektorých verzií Windows 10) a môžu zaberať pomerne veľa miesta na disku. Preto odporúčam obmedziť ich maximálne využitie miesta na disku.

Ak to chcete urobiť, otvorte ovládací panel, časť „Systém a zabezpečenie / Systém“ .

Otvorte sekciu systém

Ďalej karta „Ochrana systému“ (príklad nižšie).

Ochrana systému

Potom musíte vybrať disk (pozrite sa, ktorý je označený ako „Systém“) a kliknite na tlačidlo „Konfigurovať“ .

Vyberte disk a nakonfigurujte

Potom určíte, koľko miesta na disku sa má použiť pod ochranou, alebo ho úplne deaktivovať (deaktivovať ho neodporúčam, je lepšie ho obmedziť).

Koľko použiť miesto na disku pod ochranou

Stránkovací súbor

Stránkovací súbor je na prvý pohľad obyčajný súbor na disku, ktorý sa nazýva  pagefile.sys . Je predvolene nastavený systémom automaticky v závislosti od veľkosti pamäte RAM. V niektorých prípadoch sa odporúča presunúť ho do iného oddielu alebo zmenšiť miesto, ktoré zaberá.

Konfigurácia: najskôr musíte, rovnako ako v predchádzajúcom kroku, otvoriť kartu „Systém“ (poznámka: túto kartu môžete otvoriť aj v priečinku „Tento počítač“: kliknite pravým tlačidlom myši kdekoľvek a v kontextovej ponuke vyberte možnosť „Vlastnosti“) .

Ďalej v ponuke vľavo otvorte odkaz „Rozšírené nastavenia systému“ .

Ďalšie parametre systému

Potom na karte Spresnenie otvorte možnosti výkonu. Potom kliknite na tlačidlo „Zmeniť“ a upravte parametre virtuálnej pamäte (pozrite si obrazovku nižšie so šípkami a číslami v uvedenom poradí).

Nastavenie virtuálnej pamäte

Ďalej vyberte disk a nastavte veľkosť virtuálnej pamäte. Všeobecne platí, že všetko o tejto otázke.

Optimálna veľkosť virtuálnej pamäte (stránkovací súbor):

2 GB RAM - 3548 MB;

4 GB RAM - 3024 MB;

8 GB RAM - 2016 MB;

16 GB RAM (alebo viac) - môžete pracovať bez stránkovacieho súboru.

Virtuálna pamäť

Súbor na prezimovanie do práce

Pre možnosť „hibernácie“ (vypnutie PC, aby ste sa mohli rýchlo „prebudiť“ a pokračovať v práci) je na disku vytvorený špeciálny súbor -  hiberfil.sys .

Jeho veľkosť sa rovná veľkosti RAM, v skutočnosti je v ňom uložený všetok jeho obsah. Pokiaľ teda nepoužívate tento režim, potom nepotrebujete ani súbor, čo znamená, že túto vec je možné zakázať.

? Pomoc!

Ako otvoriť príkazový riadok v rôznych Windows 

Ak chcete zakázať a odstrániť súbor hiberfil.sys  - otvorte príkazový riadok (poznámka: stlačte klávesy Win + R, zadajte CMD a stlačte kláves Enter)  a zadajte príkaz  powercfg -h vypnutý   (t. J. Vypnite režim dlhodobého spánku, pozri snímku obrazovky nižšie).

*

Riešenie č. 5: Rozšírte voľné miesto na jednom disku na úkor voľného miesta na druhom

Úplne typická situácia: pevný disk je rozdelený na dve oddiely - jednotku „C: \“ v systéme Windows a jednotku „D: \“ pre súbory a priečinky používateľa. A spravidla je systémový disk v tomto prípade čo najmenší.

V niektorých prípadoch prestane stačiť, akonáhle nainštalujete potrebný softvér. Ako riešenie môžete ponúknuť rozšírenie voľného miesta na ňom, ak máte voľné miesto na inom diskovom oddiele, napríklad na disku „D: \“.

Tento postup je dostatočne rýchly a bez straty dát! Odkaz na pokyny je uvedený nižšie.

? Pomoc!

Ako zvýšiť kapacitu disku C pomocou disku D bez straty údajov.

*

V tomto zaokrúhľujem. Veľa šťastia všetkým a viac priestoru!

Dodatky k tejto téme sú vítané ...

?

Prvé zverejnenie: 28.08.2017

Oprava: 30.01.2020