Konektory pre monitor (VGA, DVI, HDMI, Display Port, USB Type-C). Aký kábel a adaptér sú potrebné na pripojenie monitora k notebooku alebo PC

Dobrý deň.

Jednou z najbežnejších otázok pri pripájaní monitora k počítaču je riešenie rôznych konektorov, správny výber kábla, aby všetko fungovalo (zvlášť ťažké je, ak má monitor niekoľko rozhraní naraz).

Či už to bolo predtým, všade je jedno VGA: všetko je jednoduché a jasné ?. Ale postupom času (po nástupe monitorov s vysokým rozlíšením) začali byť jeho schopnosti nedostatočné a začali sa objavovať nové rozhrania ...

Všeobecne teraz na monitoroch najčastejšie nájdete rozhrania DVI, Display Port alebo HDMI. Všetky sú navyše rozdelené na niekoľko ďalších typov (ak to môžem povedať). Situácia je ešte komplikovanejšia, ak má monitor nejaké rozhrania a počítač má úplne iné. Niet divu a zmätok ...

V tomto článku sa pokúsim celú túto spleť „rozobrať“ a odpoviem na typické a najčastejšie otázky týkajúce sa tohto problému.

A teda, k veci ...

? Mimochodom!

Vedeli ste, že môžete displej pripojiť bezdrôtovo cez Wi-Fi (tzv. Bezdrôtová projekcia k počítaču so zvukom).

*

Konektory monitora na pripojenie k počítaču

HDMI

HDMI (zobrazené rôzne typy)

Jedno z najžiadanejších a najpopulárnejších rozhraní súčasnosti. Nachádza sa na veľkej väčšine notebookov a počítačov (často ho nájdete aj na tabletoch). Vhodné na pripojenie monitorov, TV (a TV set-top boxov), projektorov a iného videozariadenia.

Vlastnosti:

 1. prenáša zvukový aj obrazový signál (súčasne). V tomto ohľade je to pre rozhranie veľké plus: na prenos zvukového signálu nie sú potrebné žiadne ďalšie káble;
 2. plná podpora rozlíšenia FullHD (1 920) s 3D efektmi. Maximálne podporované rozlíšenie až 3 840 × 2 160 (4K);
 3. dĺžka kábla môže dosiahnuť 10 metrov, čo je vo väčšine prípadov dostatočné (pri použití zosilňovačov zosilňovača - dĺžku kábla je možné zväčšiť až na 30 metrov!);
 4. má šírku pásma od 4,9 (HDMI 1.0) do 48 (HDMI 2.1) Gbps;
 5. v predaji sú adaptéry od HDMI po DVI a naopak (veľmi dôležité pre vzájomnú kompatibilitu starých a nových zariadení);
 6. HDMI má niekoľko typov konektorov: HDMI (typ A), mini-HDMI (typ C), micro-HDMI (typ D) (pozri fotografiu vyššie). V prenosných počítačoch / počítačoch sa najčastejšie používa klasický typ veľkosti - HDMI (typ A). Micro a Mini sa nachádzajú v prenosných technológiách (napríklad v tabletoch).

Ak máte na monitore a systémovej jednotke (notebooku) HDMI, všetko pripojenie sa zníži na zakúpenie kábla HDMI-HDMI (ktorý je možné kúpiť v ktoromkoľvek obchode s počítačmi).

? Dôležité!

Upozorňujeme vás na skutočnosť, že pred pripojením cez HDMI vypnite obe zariadenia (počítač aj monitor). Ak tak neurobíte, port sa môže spáliť.

Klasický kábel HDMI

*

Port displeja

Display Port a Mini Display Port

Nové a rýchlo si získavajúce popularitové rozhranie (konkurenčné pre HDMI). Umožňuje pripojenie viacerých monitorov naraz, podporuje 4K rozlíšenie, 3D obraz.

Existujú dve štandardné veľkosti: klasický a Mini Display Port (prvá možnosť sa nachádza na bežných notebookoch a monitoroch, pozri fotografiu vyššie ?).

Vlastnosti:

 1. audio aj video signál sa prenáša súčasne;
 2. maximálna dĺžka kábla displeja Display Port môže byť až 15 metrov;
 3. rýchlosť prenosu dát až 21,6 Gbps;
 4. umožňuje získať rozlíšenie až 3 840 x 2 400 pri 60 Hz; alebo 2560 x 1600 pixelov pri 165 Hz; alebo môžete pripojiť dva monitory naraz s rozlíšením 2560 x 1600 pixelov a frekvenciou 60 Hz.
 5. všimnite si, že okrem klasického Display Portu je tu ešte jeden formový faktor: Mini Display Port.
 6. mimochodom, veľkosť Mini Display Port je asi 10-krát menšia ako u DVI konektora (o tom nižšie v článku)!
 7. rozhranie má malú „západku“, ktorá bezpečne zaisťuje kábel po pripojení k portu.

*

USB typu C (Thunderbolt)

Veľmi, veľmi zaujímavé rozhranie (aktívne sa začalo vyvíjať len pred rokom)!

Umožňuje súčasne prenášať zvukové a obrazové signály na monitor, nabíjať zariadenie a kopírovať údaje (t. J. Namiesto niekoľkých káblov - môžete použiť iba 1!). To je veľmi výhodné pri pripájaní monitora k notebookom.

Horný port USB-C pre prenos dát, spodný - Thunderbolt 3

Mimochodom! Len by som chcel urobiť malú poznámku - USB Type-C môže byť „iný“:

 • ak vedľa portu nie sú žiadne ikony, je pravdepodobné, že tento port môže prenášať iba dáta (pozri príklad nižšie ?);
 • ak je vedľa ikony skratka „DP“ (Display Port), je možné k tomuto USB-C pripojiť displej;
 • blesk vedľa USB-C označuje plný Thunderbolt 3.

Thunderbolt na prvý pohľad

*

DVI

Rozhranie DVI

Toto rozhranie je takmer 20 rokov staré a stále je veľmi populárne (vydané v roku 1999). Svojho času vážne zlepšil kvalitu obrazu na obrazovke.

Maximálne rozlíšenie je 1 920 x 1 080 pixelov (niektoré drahé grafické karty však môžu prenášať údaje v režime dvojitého odkazu a rozlíšenie môže byť až 2 560 x 1 600 pixelov).

Vlastnosti:

 1. iba obraz * sa prenáša cez konektor DVI (zvukový signál sa bude musieť prenášať cez iné kanály);
 2. rozlíšenie až 1920 × 1200 bodov s dĺžkou kábla až 10,5 m; rozlíšenie 1280 × 1024 bodov s dĺžkou kábla až 18 m; v dvojkanálovom režime prenosu dát - až 2560 x 1600 bodov.
 3. Existujú tri typy DVI: DVI-A Single Link - analógový prenos; DVI-I - analógový a digitálny prenos; DVI-D je digitálny prenos.
 4. rôzne konektory a ich konfigurácia (DVI-A, DVI-D, DVI-I) sú navzájom kompatibilné.
 5. Upozorňujeme, že táto norma pravdepodobne ruší napríklad iné zariadenia vysielajúce elektromagnetický signál (telefón, tlačiareň atď.) V blízkosti kábla. Môže sa to stať aj kvôli zlému tieneniu káblov;
 6. v predaji je veľa adaptérov VGA na DVI a reverzných;
 7. konektor DVI je dostatočne veľký, ~ 10-krát viac ako Mini Display Port (Apple dokonca vydal Mini DVI, ale nenašiel veľkú popularitu ...).

* Prenos zvuku je možný, ak máte grafickú kartu, kábel (adaptér) a samotný monitor podporuje štandard digitálneho DVI-D.

*

VGA (D-Sub)

VGA rozhranie

Tento štandard bol vyvinutý ešte v roku 1987. Napriek tomu je stále veľmi populárny, používa sa hlavne pre jednoduché projektory, video konzoly, malé kancelárske monitory (kde sa nevyžaduje vysoké rozlíšenie a veľmi kvalitný obraz).

Rozlíšenie je oficiálne podporované až do 1280 × 1024 pixelov (nie oficiálne - 1920 × 1080 nie je zvyčajne žiadny problém!), A preto mnohí „predpovedajú“ bezprostredné zatmenie tohto rozhrania ...

Môj osobný názor: veľa ľudí toto rozhranie „pochová“ skôr, pretože vďaka stovkám miliónov zariadení, ktoré boli vydané počas týchto 30 rokov, VGA „prežije“ niektoré moderné.

Vlastnosti:

 1. prenáša iba obrazový signál (pre zvuk sa musia použiť iné kanály);
 2. maximálne rozlíšenie až 1280 × 1024 pixelov, s obnovovacou frekvenciou snímania 75 Hz (v niektorých prípadoch je možné pracovať aj s vyšším rozlíšením, ale nie je to oficiálne zaručené a môže sa tiež zhoršiť kvalita obrazu);
 3. existuje veľa adaptérov VGA na HDMI, VGA na zobrazovací port, VGA na DVI a naopak;
 4. napriek „morálnemu“ zastaraniu - rozhranie je podporované rôznymi audio a video zariadeniami a je stále veľmi žiadané.

*

Populárne otázky o pripojení a výbere káblov

Možnosť 1: Monitor aj počítač majú rovnaké rozhranie (HDMI alebo Display Port)

Možno je to najpriaznivejšia možnosť. Všeobecne platí, že stačí dokúpiť štandardný kábel HDMI (napríklad), pripojiť k nemu zariadenia a zapnúť ich. Nie je potrebné žiadne ďalšie nastavenie: obraz sa okamžite zobrazí na monitore.

Klasický kábel HDMI

Dôležité!

Horúca zástrčka HDMI môže port spáliť! Ako sa tomu vyhnúť a čo robiť (ak monitor / televízor cez HDMI nefunguje) je popísaný v tejto príručke.

*

Možnosť 2: Zariadenia majú rôzne rozhrania. Napríklad na notebooku HDMI, na monitore VGA.

Táto možnosť je ťažšia ...

Tu si okrem kábla musíte dokúpiť špeciálny adaptér (niekedy náklady na takéto adaptéry dosahujú 30% nového monitora!). Kábel aj adaptér je lepšie kupovať ako sadu (od jedného výrobcu).

Upozorňujeme tiež, že staršie počítače / notebooky s konektormi VGA / DVI nemusia jednoducho „vytvárať“ obrázky vo vysokom rozlíšení, ak k nim chcete pripojiť veľký monitor / televízor.

Adaptér HDMI na VGA

Adaptér Display Port na HDMI

V súčasnosti je v predaji veľa adaptérov, ktoré zaisťujú vzájomnú interakciu rôznych rozhraní (VGA, Display Port, HDMI, DVI, USB Type-C).

? Tip!

V čínskom internetovom obchode je možné pre „pieseň“ objednať takmer akýkoľvek adaptér

*

Ako pripojiť k notebooku viac ako jeden monitor

Docela populárna otázka ...

Väčšina notebookov má zvyčajne iba jeden port HDMI (VGA) a samozrejme je možné pripojiť iba jeden displej. Na pripojenie druhého displeja potrebujete špeciálnu. adaptér (druh analógu externej grafickej karty).

Takýto adaptér je pripojený k bežnému portu USB: výstup má rozhranie VGA a HDMI (pozri fotografiu ?). Ďalej nechávam odkaz na inštrukciu s podrobnejšími nastaveniami.

? Pomoc!

Ako pripojiť dva monitory k počítaču (alebo notebooku) - pozri pokyny

Vzhľad adaptéra

K notebooku sú pripojené 2 monitory!

*

Čo ak vezmem rôzne verzie konektora HDMI

Ak máme na mysli tvarový faktor - t.j. Mikro a klasická veľkosť konektorov, potom na ich pripojenie potrebujete špeciálny. kábel (prípadne adaptér).

Pokiaľ hovoríme o pripojení grafickej karty, ktorá podporuje štandard HDMI 1.4 (s 3D), povedzme, k monitoru s HDMI 1.2, potom budú zariadenia fungovať podľa štandardu HDMI 1.2 (bez podpory 3D).

*

Je dĺžka kábla dôležitá? Ktorému rozhraniu by ste mali dať prednosť?

Áno, na dĺžke kábla záleží veľa. Čím dlhší je kábel, tým slabší je signál, tým vyššia je pravdepodobnosť rôznych interferencií atď. Napríklad vo všeobecnom prípade je nežiaduce, aby jeho dĺžka presahovala 1,5 ÷ 3 m.

Rozhranie, ktoré zvolíte, samozrejme ovplyvní aj dĺžku. Napríklad rozhranie HDMI umožňuje používať kábel dlhý až 10 metrov (a so zosilňovačom až 25 - 30!). Rovnaký kábel VGA dlhší ako 3 m môže výrazne „pokaziť“ obraz.

Pokiaľ ide o kvalitu, jeden z najlepších obrazov dnes poskytuje HDMI a Display Port (rozlíšenie až 4K, so súčasným prenosom zvukového signálu a takmer bez rušenia).

Klasické USB a USB typu C.

Mimochodom, o nových notebookoch a počítačoch nájdete typu C USB konektor . Samozrejme, že sa zatiaľ nedostal do veľkej miery, vyzerá to však sľubne.

Umožňuje „horúce“ pripojenie monitora k počítaču a súčasne prenáša audio-video signály. V niektorých prípadoch nie je pre monitor potrebné ani ďalšie napájanie - z USB portu je dostatok energie.

*

PS

Možno vám bude užitočný článok o tom, ako správne pripojiť monitor k notebooku (pokyny krok za krokom).

*

Doplnky k tejto téme sú vítané!

To je na dnes všetko, veľa šťastia všetkým!

?

Prvé zverejnenie: 16.07.2018

Oprava: 28.09.2020