Ako sťahovať a aktualizovať DirectX 9, 10, 11 atď. (Hry sa nespúšťajú, vyskytujú sa chyby ako d3dx9 43.dll atď.)

Otázka používateľa

Ahoj.

Preinštaloval som Windows a s ním aj ovládače a samotné hry. Teraz, keď spustíte svoju obľúbenú hru World of Tanks, objaví sa chyba, že spustenie je nemožné, pretože súbor d3dx9_43.dll chýba.

Mimochodom, podobná chyba sa objaví pri spustení mnohých ďalších hier. Povedzte mi, ako spustiť hru a zbaviť sa tejto chyby ...

Dobrý deň všetkým!

Celkom bežná situácia. Okrem toho  chyba namiesto  d3dx9 43.dll často obsahuje absenciu iných súborov, napríklad  d3dx9_42.dll alebo dxgi.dll atď.

Všetky takéto chyby (mimochodom, príklad je uvedený na snímke obrazovky) vznikajú z dôvodu nedostatku knižníc DirectX (jedná sa o súbor špeciálnych súborov, ktoré zjednodušujú vývoj a programovanie počítačových hier. Viac podrobností na ? Wikipédii) .

Samozrejme, aby ste takéto chyby vylúčili, musíte si stiahnuť a aktualizovať knižnicu DirectX - t.j. nainštalujte si ten, ktorý hra vyžaduje (je to logické ?).

Pozrime sa, ako to možno urobiť rýchlo a ľahko ...

*

Program sa nedá spustiť / príklad chyby

*

Aktualizácia DirectX: Bežné otázky

Ako zistiť aktuálnu verziu DirectX

Keď sa objaví chyba, najskôr sa pozrime na systémové požiadavky hry, zvyčajne vždy označujú požadovanú verziu DirectX (a mimochodom, veľmi často je súčasťou hry aj verzia DirectX požadovanej verzie na spustenie hra - možno ste ju práve zabudli nainštalovať).

Ak chcete zistiť, ktorá verzia rozhrania DirectX je nainštalovaná vo vašom systéme Windows, potrebujete:

 1. otvorte okno pomocou kombinácie klávesov Win + R ;
 2. potom zadajte  príkaz dxdiag a stlačte kláves Enter ;

  Win + R - dxdiag // ako zistiť verziu DirectX

 3. potom sa na karte systému v dolnej časti okna zobrazí aktuálna verzia DirectX (v mojom prípade je nainštalovaný DirectX 11, pozri snímku obrazovky nižšie below).

  Diagnostický nástroj DirectX

Je logické, že ak hra vyžaduje verziu DirectX 11 a máte nainštalovaný iba DirectX 9, spôsobí chybu, že potrebné knižnice nie sú k dispozícii a je potrebné ich nainštalovať ...

*

Spôsoby stiahnutia DirectX ?

Možnosť č. 1: použitie oficiálneho webového inštalátora

Odkaz na webový inštalátor DirectX: //www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=35

Najlepším a najspoľahlivejším spôsobom aktualizácie DirectX je použitie oficiálnych webových stránok spoločnosti Microsoft, z ktorých si môžete stiahnuť webový inštalátor (pozri odkaz vyššie ?).

Ďalej je potrebné tento súbor spustiť (poznámka: názov súboru je dxwebsetup.exe ).

Dôležité : na aktualizáciu budete potrebovať internetové pripojenie, z ktorého webový inštalátor automaticky stiahne a nainštaluje všetky najnovšie knižnice.

Spustenie webového inštalátora

Potom musíte prijať podmienky licenčnej zmluvy a spustiť inštaláciu.

Spustenie inštalácie DirectX 9.0

Vlastne, ak máte rýchly internet, za pár minút sa stiahnu a nainštalujú všetky knižnice (ak je pomalý, budete si musieť počkať ...).

Proces aktualizácie

*

Možnosť 2: použitie špeciálneho inžinierske siete

Existujú nástroje, ktoré môžu skontrolovať váš systém: sú nainštalované najnovšie ovládače, knižnice NET Framework, DirectX atď.

Toto všetko navyše robia v automatickom režime (stačí kliknúť dvakrát dvakrát ľavým tlačidlom myši ... ✔).

Na tieto účely často odporúčam ?Driver Booster. Aj bezplatná verzia stačí na odstránenie problémov s DirectX a ďalšími hernými komponentmi v systéme. Pozri snímku obrazovky nižšie. ?

Driver Booster - nájdené 4 zastarané ovládače a 1 herný komponent // príklad programu

*

Možnosť č. 3: Predinštalovanie inštalátora (ak nie je k dispozícii internet)

Celý odkaz na inštalačný program: //www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=8109

Ak chcete nainštalovať DirectX do počítača, ktorý nemá internet, môžete si najskôr stiahnuť úplnú verziu inštalátora (nie webového inštalátora) a zapísať ho na jednotku USB flash alebo na disk.

Potom pripojte toto médium k počítaču a nainštalujte DirectX. Odkaz je uvedený vyššie.

*

Možnosť č. 4: použitie inštalačného programu, ktorý sa dodáva s hrou

Táto možnosť je najoptimálnejšia, ak nemáte iba jednu konkrétnu hru (podľa môjho skromného názoru).

Faktom je, že vývojári hier presne vedia, ktorá verzia DirectX je vyžadovaná pre normálnu prevádzku ich produktu, a často sa „vkladá“ do inštalátora.

Mnoho používateľov ale z nejakého dôvodu odmietne pri inštalácii hry aktualizovať DirectX, ale márne!

? Mimochodom! 

Ak si nainštalujete hru zo služby Steam, potom v drvivej väčšine prípadov aktuálna verzia klienta skontroluje vašu verziu DirectX a v prípade potreby ju aktualizuje!

*

Mimochodom , táto metóda môže byť relevantná aj pre počítače, ktoré nemajú internet.

? Poznámka!

Ak chcete aktualizovať DirectX podobným spôsobom - stačí otvoriť DVD (alebo ISO obraz) s hrou (vo väčšine prípadov je tam DirectX „pripojený“ ?).

*

Možnosť č. 5: na weboch tretích strán

Inštalačné programy DirectX nájdete na všetkých populárnych (a nie veľmi populárnych) softvérových stránkach. Ďalšia vec je, že dôvera alebo nedôvera im je vecou každého ...

Otázkou tu nie je len to, že je možné „zachytiť“ nejaký druh vírusu, ale je tiež možné zakázať systém inštaláciou všetkých druhov zostáv DirectX od „remeselníkov“.

Aspoň, ak sa vám nepodarilo stiahnuť inštalačný program z webu spoločnosti Microsoft, stiahnite si ho aspoň z hlavných softvérových portálov, kde sú recenzie a odporúčania. Napríklad si môžete stiahnuť ? DirectX 9, 10 zo softvérového portálu.

*

O chybách týkajúcich sa chýbajúcich súborov DLL 

Populárna otázka : čo robiť, ak bol DirectX aktualizovaný, ale stále sa zobrazuje chyba, že neexistuje žiadny súbor dxgi.dll a hru nemožno spustiť.

Snažím sa aktualizovať DirectX, ale Windows hovorí, že všetky najnovšie knižnice sú už nainštalované, a odmieta ma aktualizovať. Ako potom byť?

*

S najväčšou pravdepodobnosťou došlo k nejakému systémovému boju. Toto je možné napríklad pozorovať po inštalácii DirectX z neoficiálnych zdrojov. Inštalátor webu „vidí“, že sú nainštalované a stiahnuté všetky súbory, ale v skutočnosti to nie sú ...

Existuje niekoľko spôsobov, ako problém vyriešiť:

 1. Použite iný počítač alebo prenosný počítač: skopírujte potrebné súbory (poznámka: ich absenciu vidíte na svojich chybách) na jednotku USB flash a preneste ich do počítača. Priečinky:   C: \ Windows \ System32 (pre 32-bitový systém);

  C: \ Windows \ SysWOW64 (pre x64);

 2. Môžete preinštalovať systém Windows a spolu s ním aj ovládače a DirectX (radikálna metóda, ale stopercentne fungujúca);
 3. Na vyhľadanie chýbajúcich DLL môžete použiť rôzne weby. Napríklad jedna z týchto lokalít je //ru.dll-files.com.
 4. Algoritmus práce s takýmito stránkami je jednoduchý: do vyhľadávacieho riadku zadajte názov súboru s chybou o chýbajúcej DLL, potom vyberte požadovanú verziu súboru z nájdených (môžete ich stiahnuť niekoľko naraz a vyskúšať všetko), rozbaľte stiahnutý archív do systémového priečinka Windows (C: \ Windows \ System32 - pre 32-bitový systém; C: \ Windows \ SysWOW64 - pre x64) , potom skúste hru spustiť znova.

  Načítavanie a vyhľadávanie DLL

  Poznámka : Mimochodom, po načítaní konkrétneho súboru DLL a pokuse o spustenie hry sa môže znova vyskytnúť chyba chýbajúceho súboru, iba názov súboru sa bude líšiť. A tak pozdĺž reťazca môžete stiahnuť všetky chýbajúce súbory (nezabudnite však, že reťazec môže byť dlhý ...).

*

? Mimochodom! 

Pre bežnú prevádzku hier odporúčam tiež aktualizovať ovládače a herné komponenty - špeciály s tým robia vynikajúcu prácu. nástroje z mojej starej zbierky

*

Po aktualizácii DirectX by hry vlastne mali prestať dávať chyby súvisiace s absenciou určitých súborov DLL.

To je zatiaľ všetko, dobré hry pre všetkých!

Veľa štastia!

?

Prvé zverejnenie: 25.06.2017

Oprava: 21.10.2020