Ako vytvoriť a nakonfigurovať lokálnu sieť medzi dvoma počítačmi

Dobrý deň!

No, ak bol v 90. rokoch minulého storočia počítač luxusom, teraz veľa ľudí nemá doma jeden, ale niekoľko počítačov / notebookov ...

Ak pripojíte počítače k ​​miestnej sieti (v ktorej budú dokonca iba 2 zariadenia), môžete získať nepopierateľné výhody:

 • možnosť otvárať súbory umiestnené na inom PC, pracovať s nimi atď. Teraz už nemusíte bežať tam a späť s flash diskom alebo diskom;
 • schopnosť vyrobiť sieťovú tlačiareň (skener, jednotka CD / DVD atď.) a používať ju zo všetkých počítačov v lokálnej sieti;
 • schopnosť hrať sieťové hry (ide o samostatnú a najzaujímavejšiu príležitosť, o ktorej sa dá dlho hovoriť).

V tomto článku som sa chcel zamyslieť nad otázkou budovania domácej lokálnej siete (a jej nastavenia), ktorá bude užitočná pre všetkých začínajúcich používateľov.

Pôjdem cestou podrobnej analýzy, začnem problémom spojenia jedného počítača s druhým, potom zvážim nastavenie systému Windows a ako vlastne zdieľam (sprístupňujem miestnej sieti) priečinky, tlačiarne, atď.

Takže ...

*

Možnosti budovania domácej miestnej siete

Pri vytváraní domácej miestnej siete sa najčastejšie používajú dve možnosti:

 1. prepojte dva počítače (počítač s notebookom, počítač s počítačom atď.) pomocou kábla (často sa to nazýva krútený pár);
 2. získať špeciality. „krabica“ nazývaná smerovač Wi-Fi (?). Počítač je k smerovaču pripojený pomocou sieťového kábla a notebooky, telefóny, tablety a ďalšie zariadenia získavajú prístup k internetu prostredníctvom siete Wi-Fi (najobľúbenejšia možnosť súčasnosti).

*

Možnosť číslo 1: pripojenie 2 počítačov pomocou krúteného páru

Plusy : jednoduchosť a nízka cena (potrebujete 2 veci: sieťovú kartu a sieťový kábel); zabezpečenie dostatočne vysokej rýchlosti, že nie každý smerovač je schopný dodávať menej rádiových vĺn v miestnosti.

Nevýhody : ďalšie vodiče vytvárajú zmätok, bránia vám; po preinštalovaní operačného systému Windows - je opäť potrebná konfigurácia siete; aby bol prístup k internetu na druhom počítači (2), musí byť prvý počítač (1) zapnutý.

Čo je potrebné : aby každý počítač mal sieťovú kartu, sieťový kábel. Ak plánujete pripojiť viac ako 2 počítače k ​​lokálnej sieti (alebo tak, že jeden počítač je pripojený k internetu a súčasne je v lokálnej sieti) - jeden z počítačov musí mať 2-3 alebo viac sieťových kariet .

Všeobecne platí, že ak majú oba počítače sieťové karty a máte sieťový kábel (nazývaný tiež ethernetový kábel), nie je ťažké ich pripojiť pomocou nich. Myslím si, že tu nie je veľmi čo brať do úvahy.

Poznámka: Upozorňujeme, že zelená (žltá) kontrolka LED na sieťových kartách sa zvyčajne rozsvieti, keď k nej pripojíte kábel.

Dva notebooky pripojené káblom

Ďalším dôležitým bodom!

Sieťové káble v predaji sa líšia: nielen farbou a dĺžkou ?. Faktom je, že existujú káble na pripojenie počítača k počítaču a existujú aj tie, ktoré sa používajú na pripojenie počítača k smerovaču.

Pre našu úlohu  potrebujeme zosieťovaný sieťový kábel (alebo zosieťovaný kábel - tu, kto ako volá).

V kríženom kábli je žltý a zelený pár zamenený na koncových konektoroch; v štandarde (pre pripojenie PC k routeru) - farby kontaktov sú rovnaké.

Krútený pár / sieťový kábel

Všeobecne platí, že ak sú dva počítače zapnuté, fungujú, pripojili ste ich káblom (LED na sieťových kartách blikali), ikona siete vedľa hodín prestala zobrazovať červený krížik - to znamená, že počítač našiel sieť a čaká na svoju konfiguráciu. Toto urobíme v druhej časti tohto článku.

*

Možnosť č. 2: pripojenie 2-3 alebo viacerých počítačov pomocou smerovača

Plusy : väčšina zariadení: telefóny, tablety, notebooky atď. Budú mať prístup k sieti Wi-Fi; menej drôtov „pod nohami“, po preinštalovaní systému Windows - internet bude fungovať.

Nevýhody : nákup smerovača (koniec koncov, niektoré modely nie sú ani zďaleka lacné); „zložitá“ konfigurácia zariadenia; rádiové vlny smerovača môžu mať vplyv na zdravie, vyššie pingy a mrazy (ak smerovač nedokáže zvládnuť záťaž).

Čo potrebujete : smerovač (obvykle sa dodáva so sieťovým káblom na pripojenie jedného počítača k nemu).

S pripojením smerovača spravidla nie sú ani veľké problémy: kábel prichádzajúci od poskytovateľa internetu je pripojený k špeciálnemu. konektor smerovača (často sa nazýva „internet“) a miestne počítače sú pripojené k iným konektorom („porty LAN“).

? Pomoc!

Ako sa sami pripojiť a nakonfigurovať nový smerovač Wi-Fi - pokyny s obrázkami

Tých. smerovač sa stane sprostredkovateľom (približný diagram je uvedený na snímke obrazovky nižšie. Mimochodom, v tomto diagrame nemusí byť vpravo modem, všetko závisí od vášho internetového pripojenia).

Schéma pripojenia na internet pomocou smerovača

Mimochodom, venujte pozornosť LED na kryte smerovača: keď pripojíte internetový kábel od poskytovateľa, z miestneho počítača, mali by sa rozsvietiť a blikať.

Spravidla je nastavenie smerovača Wi-Fi samostatnou veľkou témou, navyše pre každý smerovač sa pokyny budú mierne líšiť. Preto je ťažké poskytnúť univerzálne odporúčania v jednom článku ...

☝ Mimochodom , pri pripájaní pomocou smerovača sa lokálna sieť zvyčajne konfiguruje automaticky (t. J. Všetky počítače pripojené pomocou sieťového kábla by už mali byť v miestnej sieti, pár drobných dotykov zostane (o nich nižšie)).

Hlavnou úlohou potom je nastavenie Wi-Fi pripojenia a prístupu na internet. Ale odkedy tento článok je o lokálnej sieti, nesústredím sa na toto ...

*

Nastavenie lokálnej siete (Windows 7, 8, 10)

V tejto podkapitole článku uvediem univerzálne pokyny bez ohľadu na to, ako je vaša lokálna sieť organizovaná: pripojená pomocou sieťového kábla alebo pomocou smerovača. Tam, kde sa nastavenia budú týkať konkrétnej možnosti, budú poznámky.

Poznámka: všetky nastavenia sú relevantné pre Windows 7, 8, 8.1, 10.

*

Názov počítača a pracovnej skupiny

Relevantné pre pripojenie cez router a priamo ...

Alegória: každý človek má svoje meno, priezvisko, priezvisko, dátum narodenia, mesto atď. - žiadny dvaja ľudia nie sú úplne rovnakí. To isté je v sieti - nemali by existovať počítače s rovnakým názvom ...

Prvá vec, ktorú musíte urobiť pri nastavovaní lokálnej siete, je skontrolovať a nakonfigurovať názov pracovnej skupiny a názov počítača . Musíte to urobiť na každom počítači v lokálnej sieti!

Názov počítača nájdete tak, že otvoríte ? ovládací panel systému Windows na adrese:

Ovládací panel \ Systém a zabezpečenie \ Systém

Ďalej skontrolujte nasledovné:

 1. Meno PC a otrok. skupina musí byť v latinčine;
 2. každý počítač / laptop v lokálnej sieti musí mať svoj vlastný jedinečný názov (napríklad: PC1, PC2, PC3);
 3. každý počítač / laptop musí mať rovnakú pracovnú skupinu   (napr. WORKGROUP).

Ak chcete zmeniť názov a pracovnú skupinu, kliknite na tlačidlo „Zmeniť parametre“ .

Názov počítača, pracovná skupina

Ďalej kliknite na tlačidlo „Zmeniť“ , zadajte nový názov počítača a pracovnú skupinu. Uložte nastavenia a reštartujte počítač (tipy nájdete na obrazovke nižšie).

Zmeňte pracovnú skupinu a názov počítača

Všeobecne platí, že ak uvediete všetky mená v súlade s vyššie uvedenými požiadavkami, môžete prejsť do ďalšej fázy konfigurácie.

*

Povoliť zdieľanie tlačiarní a priečinkov

Relevantné pre pripojenie cez router a priamo ...

Táto novinka sa objavila vo Windows 7, údajne poskytuje väčšiu bezpečnosť OS (čisto podľa môjho názoru iba vytvára potrebu dodatočnej konfigurácie lokálnej siete).

Záverom je, že systém Windows predvolene blokuje a neumožňuje prístup k otvoreniu a zdieľaniu priečinkov, tlačiarne atď., Kým nie je bezpečnostná politika „uvoľnená“.

Ak chcete odstrániť tento blok a povoliť zdieľanie, musíte:

 1. Najskôr otvorte Ovládací panel systému Windows:  Ovládací panel \ Sieť a internet \ Centrum sietí a zdieľania . Ďalej v ponuke vľavo otvorte odkaz „Zmeniť rozšírené možnosti zdieľania“.

  Zmeniť pridať. možnosti zdieľania

 2. Potom postupne prejdite na tri karty: súkromná, hosťovská a všetky siete. V každom z nich musíte nastaviť určité parametre. Poďme si prejsť každý ...
 3. Na súkromnej karte musíte umiestniť posuvníky oproti položkám: povoliť zisťovanie v sieti, povoliť zdieľanie súborov a tlačiarní, umožniť systému Windows spravovať pripojenia domácej skupiny (ako na snímke obrazovky nižšie).

  Súkromná sieť

 4. Ďalej otvorte kartu hosťa , na ktorej musíte: povoliť zisťovanie v sieti, povoliť zdieľanie súborov a tlačiarní (príklad na snímke obrazovky nižšie ?).

  Sieť pre hostí

 5. Ďalej otvorte kartu Všetky siete , kde musíte: zakázať zdieľanie, používať 128-bitové šifrovanie, zakázať zdieľanie chránené heslom. Potom uložte nastavenia a reštartujte počítač.

  Všetky siete

*

Konfigurácia IP adries, DNS, masiek, brán

1) Pre sieť organizovanú pomocou smerovača

Všeobecne platí, že pre počítače pripojené k miestnej sieti pomocou smerovača zvyčajne nie je potrebné nič konfigurovať (všetko funguje predvolene). Ak niečo nie je v poriadku, pre každý prípad odporúčam ísť skontrolovať vlastnosti pripojenia.

Ak to chcete urobiť, musíte najskôr otvoriť „sieťové pripojenia“ . Toto sa deje jednoducho:

 1.  najskôr otvorte okno "Spustiť"  - kombinácia tlačidiel Win + R ;
 2. potom zadajte príkaz  ncpa.cpl a stlačte kláves Enter (funguje vo všetkých verziách Windows 7, 8, 10).

ncpa.cpl - Zobraziť všetky sieťové pripojenia

Ďalej otvorte vlastnosti pripojenia k miestnej sieti . (urobíte to tak, že kliknete na spojenie pravým tlačidlom myši - v rozbaľovacej ponuke vyberte požadované, pozri obrazovku nižšie).

Vlastnosti pripojenia k miestnej sieti

Ďalej otvorte vlastnosti pre IP verziu 4 (TCP / IPv4) a skontrolujte, či stojí za to získať adresy IP a DNS automaticky. Ak to tak nie je, nastavte ho na automatiku, uložte nastavenia.

Nastavenie IP, DNS, brány

*

2) Na pripojenie počítača k počítaču pomocou sieťového kábla

PC 1

Pod pojmom PC 1 mám na mysli počítač, ktorý má dve sieťové karty: jedna z nich je pripojená k internetovému káblu ISP a druhá má kábel miestnej siete, ktorý vedie k PC 2.

Poznámka: internetový kábel od poskytovateľa však nemusí byť. Ak tam nie je, vyberte PC 1 a PC 2 - ľubovoľne ...

A tak otvorte vlastnosti sieťového pripojenia cez lokálnu sieť (ako na to - pozri trochu vyššie v článku).

Ďalej otvorte vlastnosti protokolu IP verzie 4 (TCP / IPv4)  a zadajte:

 1. IP adresa: 192.168.0.1;
 2. maska ​​podsiete: 255.255.255.0 (pozri snímku obrazovky nižšie);
 3. uložte nastavenia.

PC 1

PC 2

Vo  vlastnostiach protokolu IP verzie 4 (TCP / IPv4)  druhého počítača musíte nastaviť nasledujúce parametre:

 1. IP adresa: 192.168.0.2,
 2. maska ​​podsiete: 255.255.255.0;
 3. hlavná brána: 192.168.0.1;
 4. preferovaný server DNS: 192.168.0.1 (pozri snímku obrazovky nižšie);
 5. uložte nastavenia.

PC 2

? skutočnosti, konfigurácia lokálnej siete je dokončená. Teraz môžete spustiť zábavnú časť - zdieľanie a používanie zdieľaných zdrojov miestnej siete. Vlastne, do čoho sme išli ...

*

Zdieľanie prístupu na internet na druhom počítači

Relevantné pre počítače priamo pripojené pomocou kábla LAN ...

Je potrebné nakonfigurovať PC 1 (t. J. Ten, ku ktorému máme pripojeného poskytovateľa internetového kábla).

Najskôr otvorte sieťové pripojenia : stlačte kombináciu Win + R , zadajte  ncpa.cpl a potom Enter .

ncpa.cpl - Zobraziť všetky sieťové pripojenia

Ďalej prejdite na vlastnosti internetového pripojenia  (kliknite na ne pravým tlačidlom myši).

Vlastnosti pripojenia, cez ktoré prechádza internet

Ďalej otvorte "Access" kartu , a zaškrtnite políčko "Umožniť ostatným užívateľom v sieti využívať pripojenie k Internetu tohto počítača . " Uložte nastavenia.

Umožnite ostatným používateľom prístup na internet

Ak je všetko vykonané správne, bude internet v oboch počítačoch.

Poznámka: Samozrejme, aby bol internet na PC 2 - musí byť zapnutý PC 1! To je mimochodom jedna z nepríjemností takejto lokálnej siete, keď je pripojená cez router - internet bude k dispozícii bez ohľadu na to, ktorý PC je zapnutý / vypnutý.

*

Zdieľanie priečinkov / súborov na zdieľanie

1) Hneď sa pustím do práce: otvorte prieskumník a kliknite pravým tlačidlom myši na priečinok, ktorý chcete zdieľať (t. J. Poskytnite k nemu prístup všetkým používateľom miestnej siete). Ďalej v ponuke zvoľte: zdieľať / jednotliví ľudia .

Zdieľať priečinok

2) Ďalej vyberte používateľov „Všetci“ a stlačte tlačidlo Pridať.

Pridajte používateľov

3) Nastaviť povolenie: čítať alebo čítať a písať .

☝ Poznámka:

 • čítanie je povolené: používatelia budú môcť kopírovať vaše súbory iba sami do seba (nebudú ich môcť vymazať ani zmeniť!);
 • povolené čítanie a zápis: používatelia lokálnej siete budú mať úplnú kontrolu nad súbormi v priečinkoch: môžu mazať všetky súbory, meniť ktorékoľvek z nich atď. ? Všeobecne by som neodporúčal poskytovať takýto prístup k dôležitým a veľkým priečinkom (na prenos súborov je lepšie mať samostatný priečinok, do ktorého poskytujete plný prístup).

Čítať alebo písať

4) Ďalej znova skontrolujte používateľské práva a stlačte tlačidlo „Zdieľať“ (potrebujete práva správcu).

Zdieľaj toto

5) Po niekoľkých sekundách vás systém Windows informuje, že priečinok bol zdieľaný. Takže všetko dobre dopadlo.

hotový

6) Prístup do priečinka:

 1. otvorte prieskumníka;
 2. potom otvorte kartu „Sieť“ (vľavo, v dolnej časti okna);
 3. otvorte názov počítača, na ktorom bol priečinok zdieľaný. Ako vidíte, na snímke obrazovky nižšie - je zdieľaná, môžete do nej ísť a začať kopírovať (čítať) akékoľvek súbory.

Začiarknite políčko / priečinok je zdieľaný / teraz z neho môže súbory kopírovať každý

*

Zdieľanie tlačiarne (zdieľaná sieťová tlačiareň)

1) Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je otvoriť ovládací panel:

ovládací panel / hardvér a zvuk / zariadenia a tlačiarne.

2) Ďalej kliknite pravým tlačidlom myši na tlačiareň, ku ktorej chcete poskytnúť prístup, a pripojte ju k sieti. V rozbaľovacej kontextovej ponuke - otvorené vlastnosti .

3) Potom otvorte kartu „Zdieľanie a začiarknite políčko „Zdieľať túto tlačiareň“ . Uložte nastavenia (pozri obrazovku nižšie).

Teraz je tlačiareň zdieľaná a je možné ju používať v iných počítačoch / laptopoch / tabletoch a iných zariadeniach v lokálnej sieti.

Ako zdieľať tlačiareň

4) Ak chcete pripojiť sieťovú tlačiareň, otvorte program Prieskumník a vyberte názov počítača, na ktorom je tlačiareň zdieľaná. Ďalej by ste to mali vidieť: kliknite na ňu pravým tlačidlom myši a z ponuky vyberte možnosť pripojenia .

Ako pripojiť sieťovú tlačiareň

5) Potom môžete otvoriť ľubovoľný dokument, stlačiť Ctrl + P (Súbor / Tlačiť) a skúsiť vytlačiť priateľskú stránku.

Poznámka: V predvolenom nastavení systém Windows zvyčajne určuje inú tlačiareň (nie tú, ktorú ste pripojili cez sieť). Nezabudnite to pri tlači zmeniť.

*

? Pomoc!

Pokiaľ ide o nastavenie lokálnej sieťovej tlačiarne - odporúčam vám prečítať si jeden z mojich posledných článkov

*

Týmto dokončujem článok.

Šťastné a rýchle nastavenie pre všetkých.

Všetko najlepšie!

?

Prvé zverejnenie: 12.02.2017

Oprava: 1. 5. 2020