Ako preniesť systém Windows z jednotky pevného disku (HDD) na jednotku SSD v notebooku (bez preinštalovania systému Windows) - iba v 3 krokoch!

Ahoj.

Nehovorte, ale SSD disky si čoraz viac získavajú obľubu - koniec koncov, zvýšenie skutočnej rýchlosti čítania / zápisu na disk je niekoľkokrát viditeľné voľným okom!

Samozrejme, spolu s tým vyvstáva niekoľko otázok: jednou z nich je prenos systémového oddielu disku Windows zo starého pevného disku na nový disk SSD. Navyše je žiaduce robiť všetko bez zbytočných výdavkov na softvér, t.j. zadarmo (a väčšina softvéru na prenos a klonovanie diskovej oblasti stojí peniaze), bez straty informácií a preinštalovania systému.

Vlastne sa v tomto článku pokúsim popísať, ako je to možné (so všetkými predchádzajúcimi želaniami).

Poznámka: Aj keď prenesieme všetky údaje bez straty, dôrazne vám odporúčame, aby ste si pre každý prípad vytvorili zálohu dôležitých dokumentov. Navyše, ak vykonávate takúto operáciu prvýkrát ...

*

? Mimochodom!

Môže sa vám hodiť článok o tom, ako k notebooku pripojiť dva disky naraz, napríklad HDD a SSD.

*

Inštalácia disku SSD do prenosného počítača. Preneste Windows z HDD na SSD

Krok 1: Príprava toho, čo potrebujeme

1) Priamo samotný disk SSD.

V tomto článku ukážem inštaláciu 120GB SSD disku od Transcendu, obal disku je zobrazený na fotografii nižšie (nie reklama).

? Pomoc! 

Dôležité body pri výbere diskov SSD / HDD pre notebook

Balenie s SSD

2) Skrutkovač (-y).

V závislosti od konštrukcie vášho notebooku (vo väčšine prípadov postačí malý krížový skrutkovač). Potrebné na odstránenie ochranného krytu notebooku a inštaláciu SSD.

skrutkovač Phillips

3) Špeciálny kábel (krabica) USB ---> SATA (na pripojenie disku SSD k portu USB počítača). Nákup vrelo odporúčam, nájdete ho v ktoromkoľvek obchode s počítačmi (nie je drahý).

? Mimochodom!

Podobné káble a adaptéry je možné objednať na AliExpress za veľmi lacné ceny (a dokonca aj vrátenie peňazí).

Zaobídete sa bez toho, ale ak pracujete s notebookom, vyskytnú sa určité ťažkosti a je lepšie sa im vyhnúť (budete potrebovať napríklad priestranný flash disk alebo externý pevný disk, na ktorom budete mať najskôr je potrebné „vyhodiť“ zálohu (obraz) systémového disku a potom z neho, keď je jednotka SSD nainštalovaná v notebooku, nasadiť tento obraz na jednotku SSD. Táto možnosť je mätúca a časovo náročnejšia, takže to nebudem brať do úvahy v tomto článku).

Kábel adaptéra USB 2.0 na SATA

4) Špecializovaný softvér.

Odporúčam MiniTool Partition Wizard (v skutočnosti magický program a zadarmo)!

1. Sprievodca oblasťami MiniTool

Webové stránky: //www.partitionwizard.com/free-partition-manager.html

Jednoduchý a pohodlný program na prácu s rôznymi typmi diskov: pevné disky, flash disky, disky SSD atď. Umožňuje vykonávať celý rad najdôležitejších operácií: formátovanie, rozdelenie, presun diskových oddielov, zmena veľkosti oddielov atď. Ako preniesť Windows z HDD na SSD - ukážem vám to!

2. Špecializovaný softvér od výrobcu

Rozsah SSD (pre tých, ktorí majú disk Transcend)

Webové stránky: //ru.transcend-info.com/Support/Software-10/

Väčšina výrobcov SSD má mimochodom svoje vlastné špecializované pomocné programy, ktoré vám pomôžu preniesť Windows rýchlo a zadarmo. Takže nebuďte príliš leniví ísť na stránku a stiahnuť si tento softvér (aj keď ja osobne vždy radšej používam softvér tretích strán, ktorý už bol testovaný viackrát, preto odporúčam napriek tomu použiť prvý program, ktorý som navrhol).

3. Ak sa platí ...

Ak súhlasíte s tým, že si za softvér zaplatíte trochu, potom je výber programov jednoducho skvelý: Acronis Disk Director, Migrate OS to SSD, AOMEI Partition Assistant atď. (Osobne si myslím, že platený softvér by sa mal kupovať, keď neexistujú bezplatné analógy ...).

5) Voľný čas (asi hodinu), aby nikto neškubal a nezasahoval (a nestláčal klávesy na notebooku ?). A vo všeobecnosti som zástancom vykonávania takýchto postupov, keď viem, že nasledujúci deň alebo dva dni urgentne nepotrebujem počítač (inak niektorí začnú s prevodom pred získaním diplomu).

Krok 2: Skopírujte oddiel pevného disku systému na disk SSD

1) Pripojenie pohonu

Najprv musíte pripojiť našu jednotku SSD k portu USB (mimochodom, neskúšajte sa na disk pozerať v Prieskumníkovi - s najväčšou pravdepodobnosťou ho neuvidíte, pretože nie je naformátovaný).

Mimochodom, ak máte na krabici (adaptéri) LED - dávajte pozor, či svieti (ideálne by malo byť ☺).

Jednotka SSD je k notebooku pripojená pomocou špeciálu. kábel

2) Spustite migráciu OS // je disk viditeľný

Spustíme program MiniTool Partition Wizard a sledujeme, či je viditeľný náš disk (program zvyčajne vidí všetky disky pripojené k notebooku / PC). Na snímke obrazovky nižšie je pripojený SSD disk zvýraznený žltou farbou (2).

Dôležité: pred procedúrou ukončite všetky ostatné programy (torrenty, editory atď.).

Ak je disk viditeľný, kliknite na tlačidlo „Migrovať operačný systém na disk SSD“ (pozri šípku 1 na snímke obrazovky nižšie).

Ak disk nie je viditeľný, skontrolujte tento článok: //ocomp.info/pc-ne-vidit-vneshniy-hdd.html

Program videl SSD - začneme migráciu MiniTool Partition Wizard

3) Nastavenie prenosu // nastavenie parametrov v Sprievodcovi rozdelením MiniTool

Prvá otázka, ktorú si program kladie: ako preniesť OS Windows - iba systémový oddiel s OS, alebo všetky oddiely, t.j. celý disk. Predpokladám, že váš disk SSD má menší objem ako pevný disk - preto je rozumné preniesť teraz iba samotný systém a všetky ďalšie dokumenty môžete preniesť neskôr, manuálne.

Odporúčam zvoliť druhú možnosť (B) - t.j. prenos iba jedného oddielu so systémom Windows (ak je to tak, urobte výber ako na obrázku nižšie).

Skopírujeme iba systémový disk so systémom Windows (a nie celý) // MiniTool Partition Wizard

V ďalšom kroku program požiada o určenie jednotky SSD, kam budete systém prenášať. Tu vo všeobecnosti neexistujú žiadne komentáre - stačí vybrať disk a kliknúť na Ďalej (t. J. Ďalej).

Vyberte disk, na ktorý sa bude klonovať systém // Sprievodca oblasťami MiniTool

V ďalšom kroku vyberte možnosť „1. Prispôsobiť oddiely na celý disk“ a kliknite na tlačidlo Ďalej (tj. Vyplniť celý disk jedným oddielom, ktorý bude našou možnosťou Windows / Best).

Naplnenie celého SSD: vytvorenie jedného oddielu s našim systémom

Ďalej nás MiniTool Partition Wizard upozorní, že bude potrebné následne meniť nastavenia BIOSu - stačí súhlasiť (pri pohľade do budúcnosti poviem, že vo väčšine prípadov, ak odpojíte HDD a pripojíte SSD, nemusíte konfigurovať čokoľvek v systéme BIOS).

Jedno posledné varovanie - stačí súhlasiť

4) Skopírujte (naklonujte) systémový oddiel disku

Po nastavení všetkých parametrov, aby mohol MiniTool Partition Wizard začať pracovať, zostáva kliknúť na tlačidlo „Použiť“.

Kliknite na tlačidlo Použiť (vykonať zmeny)

Potom program odporučí zatvorenie zvyšných programov naposledy, aby sa predišlo zbytočným chybám a konfliktom.

Začiatok práce

Všetci! Proces sa začal.

Po chvíli vás program MiniTool Partition Wizard požiada o reštartovanie počítača - vyberte možnosť A - Reštartovať teraz (po reštartovaní počítača sa nespustí operačný systém Windows, ale MiniTool Partition Wizard a pokračuje v vykonávaní zadaných operácií).

Vyžaduje sa reštart počítača

Po reštarte uvidíte „čierne okno“: štatistika kopírovania sa zobrazí v dolnej časti okna. Vytvorenie diskového oddielu s veľkosťou asi 50 GB mi trvalo asi 20 minút. Po skopírovaní údajov program automaticky reštartuje zariadenie.

Program pokračoval v kopírovaní súborov z HDD na SSD

  ❸

Krok 3: Inštalácia disku SSD do notebooku (PC)

Teraz je celý systémový oddiel pevného disku už na jednotke SSD a je čas ho nainštalovať do prenosného počítača ... Táto operácia, mimochodom, vyžaduje opatrnosť a pokoj - ak niečo náhodou rozlejete, stlačte silou, dotknite sa rukou, prenosný počítač sa nemusí zapnúť.

Vo väčšine prípadov nejde o nič zložité a zvládne to každý, kto držal skrutkovač - všetky kroky zvážim v poriadku (s fotografiou).

Snáď Výnimkou môže byť prípad - keď je ochranný kryt chýba, a aby prístup k vnútra notebooku, budete musieť rozobrať celý prípad. V takom prípade najskôr zhodnoťte svoju silu ...

1) Odpojte notebook od napájania, myši, slúchadiel atď.

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je vypnúť notebook a odpojiť od neho všetky káble: myš, napájanie, slúchadlá atď.

Potom otočte a odpojte batériu (zvyčajne je pripevnená dvoma západkami, ktoré stačí zasunúť. Fotografia typického notebooku je uvedená nižšie).

Západky na vybratie batérie

2) Odstráňte ochranný kryt

Po úplnom vypnutí napájania prejdite na ochranný kryt. Všeobecne existujú desiatky návrhov notebookov a ktorý z nich máte, je ťažké predvídať ...

Najčastejšie sa vždy nachádza ochranný kryt, pod ktorým je pevný disk a RAM (pre rýchly prístup k nim). V niektorých prípadoch umožňuje ochranný kryt prístup aj k chladiču a chladiču (ako je to v mojom príklade uvedenom nižšie).

Zvyčajne je taký kryt pripevnený niekoľkými skrutkami: v mojom príklade na fotografii nižšie sú dve z nich. Odskrutkujeme ich a odstránime kryt.

Odstráňte ochranný kryt

3) Vyberte pevný disk

Pevný disk je zvyčajne pripevnený k nosiču, ktorý je zase pripevnený k telu zariadenia. Najskôr musíte odskrutkovať skrutky, ktoré zaisťujú posuvný kryt k puzdru - a vybrať jednotku z portu SATA (iba jednotku vysuňte do strany. V nasledujúcom príklade sa jednotka pohybuje doľava).

Pevný disk v notebooku, ako ho odstrániť

Ďalej odskrutkujte skrutky, ktoré upevňujú jednotku k sane. Ďalej umiestnite posuvný kryt na kryt jednotky SSD a pripevnite ich rovnakým spôsobom pomocou skrutiek.

Vyberte sánky z HDD a vložte ich na SSD

Potom vložte disk do „vrecka“, kde bol predtým, a zaistite ho skrutkami. V podstate všetko o všetkom bude trvať 5-10 minút (aj keď nemáte veľa skúseností).

Je nainštalovaný disk SSD, vložte ochranný kryt, batériu a zapnite prenosný počítač

4) Inštalácia ochranného krytu, batérie

Ďalej stačí nasadiť ochranný kryt, batériu, pripojiť napájanie atď. - všeobecne sú všetky kroky v opačnom poradí, ako je zloženie prístroja.

5) Zapnite prenosný počítač

Po zapnutí zariadenia si ako prvé všimnete rýchlosť bootovania OS Windows. Ak sa váš notebook pred zapnutím o 1-2 minúty stane o 15-20 sekúnd. (čísla sú samozrejme približné, ale rozdiel je viditeľný voľným okom)!

Nižšie na snímke obrazovky uvádzam príklad jednotky SSD s preneseným systémom Windows 10. Celá operácia trvala asi 35 - 40 minút (z toho ~ 25 minút - kopírovanie 50 GB z HDD na SSD).

SSD nainštalovaný // Tento počítač

Mimochodom , výsledky testovania rýchlosti disku iba potvrdzujú, že jednotka SSD je v priemere 5-krát rýchlejšia (zvýšila sa rýchlosť zápisu a čítania dát z disku!).

? Pomoc!

Pokyny na testovanie rýchlosti disku.

WAS (obrazovka nižšie)

Výsledky testu na pevnom disku (ktorý stál predtým) // CrystalDiskMark

Sa stalo

Výsledky testu SSD // CrystalDiskMark

6) Prenos dokumentov

Ak potrebujete ďalšie dokumenty / súbory zo starého pevného disku (ktorý sme vybrali z notebooku) - jednoducho ho pripojíte ako disk SSD pomocou kábla (škatule), ktorý ste použili v predchádzajúcom kroku (preto som odporúčal kúpiť taký kábel - vďaka nemu môžete k notebooku pripojiť akékoľvek ďalšie pevné disky).

Všeobecne platí, že ďalej je obvyklá rutinná práca, ktorú zvládnete aj bez mojich pokynov ...

*

PS

O optimalizácii systému pre jednotku SSD

Ak máte moderný operačný systém Windows 8/10, nie je potrebná nijaká dodatočná optimalizácia (v zásade). Ak chcete systém trochu zrýchliť, môžete vyskúšať ? special. utilita pre automatickú optimalizáciu.

*

To je všetko, šťastný prevod!

?

Prvýkrát zverejnené: 08.12.2017

Oprava: 10.02.2020