WinSetupFromUSB: Vytvorte bootovateľný USB kľúč Windows 10 pre UEFI a BIOS. Inštrukcie

Dobrý deň!

Pri vytváraní bootovacích USB diskov vyvstáva dosť veľa otázok (teda všeobecne, okolo tejto témy ?).

Najmä teraz, keď je v predaji čoraz viac počítačov / notebookov, ktoré prichádzajú bez jednotky CD-ROM (a niekedy bez predinštalovaného operačného systému Windows). Tých. Vediem k tomu, že to nie je také ľahké robiť bez bootovacej flash disku / disku ...

Jedným z najpohodlnejších programov na prípravu a vytváranie inštalačných (bootovacích) médií je WinSetupFromUSB . Najdôležitejším kritériom, prečo padla na výber, je funkčnosť, bezplatnosť a jednoduché použitie.

Posúďte sami, táto utilita je schopná vytvoriť bootovacie USB disky, ktoré budú fungovať na širokej škále počítačov a notebookov: t.j. univerzálna možnosť vhodná pre UEFI aj BIOS.

Všeobecne platí, že aj keď nechápete najnovšie šifrovania, poviem to - bootovacia jednotka, ktorú sme vytvorili (v tomto článku), by jej mala umožniť bootovanie na väčšine počítačov / notebookov.

A tak poďme na vec ...

*

Ako vytvoriť bootovateľnú jednotku USB flash v systéme Windows 10

Čo potrebujete, aby ste mohli začať

1) Nástroj WinSetupFromUSB

Webové stránky: //www.winsetupfromusb.com/downloads/

Podľa môjho názoru je to jeden z najlepších nástrojov na vytváranie bootovacích USB diskov. Po prvé, je zadarmo a nie je potrebné ho inštalovať, po druhé, funguje dobre a podporuje väčšinu OS (Windows XP, 7, 8, 10), vidí všetky disky pripojené k systému a uľahčuje ich formátovanie.

Okrem toho môže vytvárať multi-bootovacie médiá (s niekoľkými OS), viesť denník udalostí atď.

Kam stiahnuť program WinSetupFromUSB: na oficiálnej webovej stránke (odkaz je uvedený vyššie) odporúčam zvoliť najnovšiu verziu (momentálne je to 1,8).

Veľmi dôležitým plusom je tiež (už som to spomenul trochu vyššie), že WinSetupFromUSB vám umožňuje vytvárať bootovacie USB kľúče, ktoré je možné načítať v systéme BIOS aj UEFI (t. J. Akýsi univerzálny doplnok, ktorý bude fungovať na drvivej väčšine počítačov. ).

2) Zavádzací obraz ISO zo systému Windows 10

Všeobecne sa dá takýto obrázok teraz stiahnuť dokonca aj z oficiálnych webových stránok spoločnosti Microsoft. Dôrazne sa odporúča použiť obraz ISO, na ktorom je jedna konkrétna verzia operačného systému (s jednou bitovosťou). Vysvetlím to na príklade:

  1. dobrá voľba: „ Windows 10 Home x64 “;
  2. zlá voľba: „Windows 10 - 20 v 1 (x86 + x64)“  - so všetkými týmito zostavami (od ľudových remeselníkov), s rôznymi bitovými verziami, s niekoľkými verziami OS, existuje veľa chýb a problémov (pri vytváraní inštalačných jednotiek, a s ich následným použitím).

? Poznámka!

Ako sťahovať obraz ISO z OS Windows 10 [oficiálne a legálne]

3) Jednotka USB flash s minimálne 4 GB (lepšou ako 8 GB alebo väčšou)

Najbežnejšia jednotka USB s veľkosťou 4 až 8 GB (najlepšie 8 GB, pretože veľa obrázkov ISO v systéme Windows 10 je väčších ako 4 GB).

? Poznámka!

Ako si vybrať flash disk s vysokou rýchlosťou (čo treba hľadať pri výbere flash disku).

*

Spustite program WinSetupFromUSB

Stiahnutý súbor s programom WinSetupFromUSB (z oficiálnej stránky) je bežný archív nabitý programom 7-Zip. Aby ste z neho mohli extrahovať všetky programové súbory, stačí ich spustiť.

Otvára sa stiahnutý súbor

Ďalej zadajte priečinok, kam sa majú extrahovať programové súbory. Kliknutím na tlačidlo Extrahovať extrahujete.

Rozbaliť

V priečinku programu sú dve verzie: pre systémy x64 a x32. Ak neviete, aký operačný systém máte, skúste spustiť jeden po druhom oba súbory (ak otvoríte nesprávny súbor, program sa jednoducho nespustí a zobrazí chybu).

Otvorte spustiteľný súbor

*

Nastavte nastavenie nahrávania zavádzacieho obrazu

1) Najskôr skopírujte všetko, čo potrebujete, z flash disku, s ktorým budeme pracovať (v procese nahrávania systému Windows - z neho bude všetko odstránené). Ďalej vo WinSetupFromUSB kliknite na tlačidlo Obnoviť , aby program „videl“ vašu jednotku (pozri šípku 1 na snímke obrazovky nižšie).

2) Potom začiarknite políčka (začiarkavacie políčka) pred nasledujúcimi položkami: Automatické formátovanie pomocou FBinst, FAT 32, zarovnanie, kopírovanie BPB (ako je znázornené v obdĺžniku-2 na snímke obrazovky nižšie). Týmto spôsobom naformátujeme a prevedieme USB flash disk na bootovateľný typ.

3) V riadku 3 (pozri obrazovku nižšie) zadajte „Vista / 7/8/10 / Server 2008/2012 ISO“ svoj bootovací obraz s Windows 10 (ak existuje varovanie, ako mám na snímke obrazovky nižšie, stačí súhlasím. v tomto okne je obraz systému Windows väčší ako 4 GB a takýto súbor nie je možné zapísať do súborového systému FAT 32 (poznámka: rozbije ho utilita WinSetupFromUSB, takže tu je všetko v poriadku ☺)).

4) Pre spustenie obslužného programu stlačte tlačidlo GO.

Nastavenie WinSetupFromUSB

Mimochodom, nižšie uvediem ďalšiu obrazovku toho, ako vyzerajú všetky nastavenia, iba bez mojich podčiarknutí.

Opäť podrobné nastavenia (bez šípok)

*

Potvrdzujeme a súhlasíme s formátovaním jednotky flash

Po stlačení tlačidla GO  vás obslužný program upozorní, že všetky údaje na jednotke flash budú odstránené. Preto vám znova odporúčam najskôr preniesť všetky údaje, urobiť zálohu.

Varovanie (o odstránení všetkých údajov z jednotky flash)

Mimochodom, existujú až 2 varovania (zvyčajne) ...

Varovanie # 2

Keď je program WinSetupFromUSB spustený, je lepšie nespúšťať aplikácie náročné na zdroje (hry, editory videa a fotografií atď.) A nezatvárať okno programu (niekedy sa niekomu zdá, že zamrzne, pretože nejaví známky) života ☺. Ale nie je to tak, v dolnej časti okna sa „vypĺňa“ malý zelený pruh, menia sa nápisy o stave procesu - to sú ukazovatele).

Ak bola jednotka úspešne vytvorená (a v procese sa nevyskytli žiadne chyby), malo by sa zobraziť malé okno s jednou krátkou frázou „Job Done“ (práca dokončená). Teraz môžete použiť flash disk ...

Vykonaná práca - jazda je pripravená

*

Kontrola fungovania jednotky flash

Na otestovanie disku som použil relatívne moderný notebook s UEFI. Volanie ponuky Boot Menu - prenosný počítač ukázal, že vidí jednotku USB flash (rovnako ako jednotku nainštalovanú na pevnom disku systému Windows). Skúšal som zaviesť systém z USB flash disku.

? Poznámka!

Pokyny, ako vstúpiť do ponuky Boot (ponuka Boot). Môže to byť potrebné, keď potrebujete bootovať napríklad z USB flash disku.

Notebook vidí USB flash disk, ktorý sme vytvorili

Ako môžete vidieť na fotografii nižšie, operačný systém je načítaný a nainštalovaný ako obvykle (podrobný sprievodca inštaláciou systému Windows 10 nájdete tu: ? //ocomp.info/ustanovka-windows-10.html).

Inštalácia systému Windows sa začala ...

*

Je to tak, zároveň ťažké aj jednoduché.

Doplnky sú vítané ...

Veľa štastia!

?

Prvé zverejnenie: 22.01.2018

Oprava: 20.10.2020