Slúchadlá (jedno slúchadlo) nefungujú: prečo nie je počuť zvuk? Zaoberanie sa dôvodmi

Otázka používateľa

Ahoj.

Pomoc s jedným problémom ... Všeobecne som si kúpil slúchadlá, pripojil som ich k notebooku - nefungujú. Myslel som, že so slúchadlami niečo nie je v poriadku, a pripojil som ich k telefónu (na testovanie) - je tam zvuk (teraz som si myslel, že je notebook pokazený).

Ale rozhodol som sa vziať ďalšie slúchadlá od sestry a pripojiť ich k môjmu notebooku - fungujú. Sranda ...

Všetko funguje individuálne, ale nefunguje spolu. Čo by mohlo byť dôvodom?

Dobrý deň!

Logický záver - zmeniť miesto so sesterskými slúchadlami (pokiaľ samozrejme nezarobí vaše ? ). Dobre, vtipy stranou ...

S najväčšou pravdepodobnosťou vo vašom prípade existuje určitý druh nekompatibility medzi prenosným počítačom a slúchadlami (aspoň to je najpravdepodobnejšie).

A s najväčšou pravdepodobnosťou tu ide o to, že veľa notebookov je teraz v predaji s konektorom pre slúchadlá (odlišuje sa od klasických zvukových konektorov). A ak ste si kúpili bežné klasické slúchadlá a pripojili ich k tomuto konektoru, nemusí byť počuť žiadny zvuk (alebo môžu byť iba v jednom slúchadle) ...

Ale o všetkom v poriadku trochu nižšie ...

*

? Poznámka!

Mimochodom, ak máte zvuk, ale je veľmi tichý, potom ide o trochu iný problém. V takom prípade vám odporúčam oboznámiť sa s týmto materiálom.

*

Prečo nie je v slúchadlách počuť žiadny zvuk

"Prvá pomoc

Prvá vec, ktorú by som rád poradil, je starostlivo preskúmať zvukový konektor a zástrčku zo slúchadiel. Sú na nich nejaké nečistoty: prach, omrvinky atď.

Dávajte pozor aj na stav kábla v blízkosti zástrčky: na tomto mieste sa často ohýba a stáva sa nepoužiteľným (vo vnútri medených žíl môže dôjsť k zlomeniu).

Konektor slúchadiel je v poriadku

Ďalej sa uistite, či je zástrčka úplne zasunutá do zásuvky - až na doraz! (v mojom príklade uvedenom nižšie - zástrčka je zasunutá iba „do polovice“, a preto v žiadnom zo slúchadiel nie je žiadny zvuk).

Zástrčka musí byť úplne zasunutá do konektora

Mimochodom, ak nemáte zvuk v obidvoch slúchadlách (alebo v jednom z nich pravidelne: funguje, potom nefunguje), starostlivo preskúmajte kábel: ak sú na ňom jemné „slučky / slzy“ (ako vyzerá to v praxi - viď foto nižšie ?).

Ak máte skúsenosti s spájkovaním, „také“ miesta si môžete ľahko opraviť aj sami. ?

Prerušený kábel slúchadiel

*

„Tricky“ konektory v nových notebookoch / PC

Ďalej by ste mali venovať pozornosť (ako je uvedené vyššie) - v tej chvíli si veľa používateľov zamieňa konektory náhlavnej súpravy s klasickými . Je celkom jednoduché ich rozlíšiť:

  • na konektore pre slúchadlá s mikrofónom sú slúchadlá s ikonou mikrofónu;
  • Existujú dva klasické zvukové konektory: oproti jednému sú nakreslené slúchadlá, oproti druhému mikrofón (pozri fotografiu nižšie ?).

Zvukové porty na notebookoch (náhlavná súprava a klasické)

Dávajte pozor aj na zástrčku zo slúchadiel: z náhlavnej súpravy bude zástrčka so 4 kontaktmi (na bežných sú spravidla 2 zástrčky a každý z nich má 3 kontakty). Rozdiel je uvedený na fotografii nižšie.

Konektory z rôznych slúchadiel

? Dôležité!

Ak máte konektor pre náhlavnú súpravu a klasické slúchadlá (alebo naopak), musíte použiť špeciálne adaptéry ! ?

? Pomoc!

Takéto adaptéry môžete kúpiť v čínskych online obchodoch (napríklad).

*

Bez adaptérov - prítomnosť zvuku v obidvoch slúchadlách nie je zaručená (hoci mnohí používatelia majú po pripojení bežných slúchadiel k konektoru pre náhlavnú súpravu zvuk. To sa však nestane vždy!).

Príklad takého adaptéra

? Pomoc!

Jeden vstup pre slúchadlá a mikrofón v notebooku - ako ich pripojiť

*

Zistil systém správne zvukové zariadenie?

Toto je relevantnejšie pre počítače / notebooky.

Tiež veľmi dôležitý bod, kvôli ktorému často nie je žiadny zvuk (nielen v slúchadlách, ale aj v reproduktoroch a iných zariadeniach).

Faktom je, že ak si systém „myslí“, že sú k nemu pripojené napríklad reproduktory (a vlastne slúchadlá), nemusí byť počuť zvuk ...

Ako skontrolovať?

možnosť 1

Najlepšie urobíte, ak skontrolujete a nakonfigurujete zvukový ovládač. Odkaz na ovládací panel je spravidla uvedený v zásobníku vedľa hodín (pozri príklad nižšie ?).

? Pomoc!

Žiadna ikona z aplikácie Sound Manager! Ako vstúpiť do ovládacieho panela Realtek, inak nemôžem nijako nakonfigurovať zvuk.

Smart Audio (nastavenie zvukových ovládačov)

Potom zvyčajne musíte otvoriť nastavenia konektorov a označiť, že sú k systému pripojené slúchadlá. Mimochodom, najčastejšie, keď k systému pripojíte zvukové zariadenie, automaticky sa zobrazí okno so žiadosťou o uvedenie toho, čo bolo pripojené.

Nastavenie konektora

Mimochodom, skontrolujte úroveň hlasitosti v nastaveniach ovládača: v niektorých prípadoch, aj keď sú nastavenia hlasitosti systému Windows nastavené na maximum, ale ovládače majú minimum, nie je počuť zvuk!

Možnosť č. 2

Kliknite pravým tlačidlom myši na ikonu „reproduktor“ (v pravom rohu obrazovky) a z rozbaľovacej ponuky vyberte kartu „Prehrávacie zariadenia“ . Pozri príklad nižšie. ?

? Dodatok!

Mimochodom, ak nemáte na systémovej lište ikonu zvuku, prečítajte si tento článok.

Otvorte kartu nastavení prehrávania

Ďalej postupne skontrolujte zvuk každého zariadenia, ktoré bude na vašom zozname. Systém Windows často „napája“ zvuk na nesprávne zariadenie (to je dôvod nedostatku zvuku ...).

Predvolené prehrávacie zariadenie

*

Nesprávne nastavenie v samotnom systéme Windows, zlyhanie služby zodpovednej za zvuk

Mimochodom, ak máte nainštalovaný moderný Windows 10 a ak máte problémy so zvukom, skúste spustiť nástroj „Poradca pri riešení problémov so zvukom (pre jeho spustenie kliknite pravým tlačidlom myši na ikonu reproduktora v zásobníku).

Tento nástroj dokáže automaticky skontrolovať nastavenia, služby atď., V dôsledku ktorých nemusí byť zvuk.

Riešenie problémov so zvukom

Pokiaľ ide o „zložité“ nastavenia v systéme Windows: Upozorňujeme, že hlasitosť zvuku môžete upraviť nielen v zásobníku v systéme Windows, ale aj v mixéri pre každý program zvlášť (a tu pridať úpravu vo svojom zvukovom ovládači)!

Môže sa napríklad ukázať, že pre váš audioprehrávač bude znížená hlasitosť o 100% ...

Okrem obvyklého ovládania zvuku v zásobníku je k dispozícii aj mixér hlasitosti

Preto odporúčam skontrolovať polohu jazdca v mixéri (príklady na screenshotoch ?).

V mixéri hlasitosti môžete upraviť zvuk pre každý program zvlášť

Pokiaľ ide o službu zodpovednú za zvuk, skontrolujte funkčnosť systému Windows Audio . Jeho stav by mal byť v režime „Beh“ , typ spustenia „Automatický“ .

Poznámka: Ak chcete otvoriť služby, stlačte kombináciu klávesov Win + R a zadajte príkaz services.msc.

Služby - pozrite si stav systému Windows Audio (klikateľné)

*

Nedostatok zvukových ovládačov

Veľmi obľúbený dôvod pre žiadny zvuk. Obzvlášť často sa vyskytuje po preinštalovaní systému Windows (a aj keď systém Windows 10 ovládač počas inštalácie vyzdvihol a nainštaloval „sám“, nie je to ani zďaleka to, že bude fungovať dobre).

V každom prípade, v prípade problémov so zvukom, odporúčam „manuálne“ preinštalovať zvukový ovládač: najskôr zistite presný model zvukovej karty, potom si stiahnite ovládač z oficiálneho webu a nainštalujte ho. Ako na to je popísané v jednom z mojich predchádzajúcich článkov, na ktorý uvádzam odkaz nižšie. ?

? Pomoc!

Ako nainštalovať zvukové ovládače. Vyhľadajte zvukové ovládače (napríklad Realtek)

Hardvér a zvuk - Ovládací panel zvuku B&O Play

*

V nastaveniach systému BIOS je zvuk zakázaný

Všeobecne je v systéme BIOS štandardne povolený zvuk (a ak ste zmenili nastavenia systému BIOS a vypli ste v nich zvuk, spravidla o tom viete sami).

Napriek tomu existujú rôzne prípady (niektoré iba niečo nevedomky zmenili a nevedia si spomenúť, iné sa pokúsili nainštalovať Windows a omylom príliš „zamávali“ atď.).

Zvyčajne musíte v systéme BIOS otvoriť sekciu „Pokročilé“ a venovať pozornosť karte „Integrovaný HD zvuk“ (aj keď samozrejme veľa závisí od verzie systému BIOS).

Najjednoduchším spôsobom je jednoducho resetovať nastavenia na optimálne . Ako na to - pozrite si článok, na ktorý je uvedený odkaz nižšie.

? Pomoc!

Ako resetovať nastavenie systému BIOS na optimálne - pozrite si pokyny

Palubný zvuk HD

*

Technické rozdelenie slúchadiel / zvukovej karty

A posledná vec, ktorú by som rád poznamenal ...

Slúchadlá sa môžu poškodiť (aj keď by mohli vyzerať dobre).

Napríklad často sú medené pramene vo vnútri drôtu ohnuté a roztrhané, najmä v blízkosti zástrčky. Preto sa dôrazne odporúča testovať slúchadlá na dvoch alebo troch zariadeniach (bez zámeny náhlavnej súpravy a klasických zvukových konektorov pozri prvú časť článku ?).

Skontrolujte slúchadlá na iných zariadeniach!

Pokiaľ ide o zvukovú kartu, moderné karty sa veľmi často „nespaľujú“. Je pravda, že ak máte problémy s prepätím, nedochádza k uzemneniu, prepäťová ochrana sa nepoužíva - potom by nejaký „impulz“ počas skoku mohol „spáliť“ váš „zvuk“.

Všeobecne by ste si teraz nemali robiť starosti (najmä ak nie ste zvukovým estétom a nepoužívali ste veľmi kvalitnú zvukovú kartu).

Napríklad v akomkoľvek čínskom internetovom obchode si môžete kúpiť zvukovú kartu za „obyčajné“ haliere. Takéto „dieťa“ (ako na fotografii nižšie ?) je schopné poskytnúť celkom kvalitný zvuk.

Mimochodom, môžete k nemu pripojiť aj takmer akékoľvek slúchadlá alebo reproduktory (má štandardný mini-Jack 3,5 jack).

? Dodatok!

Najlepšie čínske online obchody s najlacnejšími cenami - môj výber

Externá zvuková karta / ako príklad

*

Ostatné riešenia sú vítané! (vopred ďakujem)

Dobrý zvuk a veľa šťastia!

?

Prvé zverejnenie: 01.06.2018

Oprava: 1.10.2020