Pevný disk je hlučný a pri zaťažení praská. Čo sa dá robiť?

Typická otázka

Ahoj.

Nedávno som si kúpil notebook a až po chvíli som si všimol, že keď stiahnem súbor, zapnem laptop alebo kopírujem informácie z disku na disk, disk začne praskať. Zvuk nie je silný, ale mimoriadne nepríjemný.

Obchod uviedol, že s diskom je všetko v poriadku, malo by to tak byť, ale pochybnosti zostali v mojej duši ...

Keby som vedel, že tento model je taký hlučný, zastavil by som sa pri inom ... Povedzte mi, čo môžem urobiť na zníženie hluku pri načítaní disku?

Ahoj.

Praskajúci praskajúci spor. Jednotka pevného disku (HDD) je všeobecne mechanické zariadenie a akýkoľvek pevný disk vydáva počas prevádzky šum. Je pravda, že s jedným diskom je to sotva vnímateľné a prakticky nepočuteľné, zatiaľ čo s druhým diskom môže pôsobiť trochu nepríjemne. Okrem „pracovného“ hluku (ktorý by mal byť) sa môže navyše vyskytnúť aj vedľajší hluk (označujúci problém): klepanie, silné brúsenie, klikanie atď.

V tomto článku sa pokúsim dať odporúčania, ako a čo sa dá s týmito zvukmi urobiť ...

*

Tipy na elimináciu šumu disku

Osobitná pozornosť by sa mala venovať hluku disku, keď:

 1. ak starý disk začne vydávať šum, ktorý predtým fungoval bez šumu (to je alarmujúci príznak - v prvom rade si okamžite vytvorte záložnú kópiu všetkých dôležitých súborov z disku);
 2. hluk sa objavil vo forme: klepania, silných kliknutí, brúsenia atď. (to všetko tiež naznačuje problém s mechanikou);
 3. ak sa objaví prasklina - počítač začne mrznúť, Windows na vaše stlačenie nereaguje;
 4. vaše súbory sa z času na čas neotvoria ani nečítajú, disk vydáva šum.

Všetky vyššie uvedené príznaky naznačujú možné hardvérové ​​problémy s diskom (vo väčšine prípadov) a bez jeho výmeny za nový disk nemožno šum eliminovať. Preto odporúčam, aby ste si po zálohovaní pozreli SMART hodnoty, skontrolovali, či disk neobsahuje zlé bloky atď. O kontrole disku mám na svojom blogu jeden malý návod, odkaz dole.

Ako skontrolovať, či na pevnom disku nie sú chyby a chybné sektory (chybné bloky). Ako pracovať s programom Victoria v systéme DOS a Windows - //ocomp.info/proverit-hdd-na-oshibki-bed-bloki.html

*

Ak máte nový disk, ktorý vydáva šum  , je s ním pravdepodobne všetko v poriadku, a to je jeho prevádzkový šum (hoci nikto nevylučuje manželstvo alebo zlyhanie nového disku). Problém je najčastejšie v tom, že keď si užívateľ kúpil disk (notebook, počítač) v obchode (kde je veľký vedľajší hluk, hrá hudba atď.), Jednoducho nedával pozor na hluk disk (a v obchode sa disk, ako obvykle, nenačíta veľa). A v dome, v tichu noci, ocenil všetky vlastnosti svojho prístroja.

Ale pretože počítač je technicky zložitý produkt, je ľahké ho vymeniť v obchode za iný (ako to môžete urobiť s inými produktmi). V mnohých prípadoch môžete byť odmietnutí (musí existovať závažnejší dôvod, napríklad porucha). Ďalej v článku uvediem odporúčania, ako taký „pracovný“ hluk eliminovať.

Doplnenie!

Pri kúpe nového pevného disku: Upozorňujeme, že technické parametre zariadenia zvyčajne vždy označujú hladinu šumu disku. Tento parameter sa meria v dB.

Čím je samozrejme nižší, tým je disk tichší. Porovnávacia tabuľka (aby ste sa zorientovali, ako a čo) s hladinou hluku je uvedená nižšie.

Úroveň hluku počas prevádzky (obrazovka technických charakteristík jedného z HDD z webovej stránky DNS)

Tabuľka s približným odhadom hluku v dB

Pomôcť!

Ako si vybrať jednotku pevného disku (HDD): 6 bodov, ktorým musíte venovať pozornosť - //ocomp.info/kak-vyibrat-zhestkiy-disk-hdd.html

*

1) Vymeňte svoj starý pevný disk za disk SSD (alebo iný pevný disk)

Prvý tip prichádza s materiálovými nákladmi. V ideálnom prípade, aby ste úplne eliminovali šum, musíte disk vymeniť. V dnešnej dobe si SSD disky získavajú obľubu - nemajú mechaniku, ako napríklad na HDD, a preto sú počas prevádzky a priori nehlučné (úplne tiché!).

Okrem toho majú ešte niekoľko výhod:

 1. rýchlosť práce je niekoľkonásobne vyššia (to je hlavná výhoda!), vďaka tomu vaše aplikácie, hry, Windows - načítam rádovo rýchlejšie;
 2. spotrebujú menej energie (napríklad notebook vydrží pracovať o 10 - 15% dlhšie bez dobíjania);
 3. nie toľko strachu z otrasov a vibrácií (opäť plus pre notebooky);
 4. nezohrievajú sa ako HDD.

Tieto disky však majú jednu nevýhodu: vyššie náklady. Ale vyplatí sa to aj s úrokmi! Rozdiel v rýchlosti medzi SSD a HDD sa dozviete z jedného z mojich článkov, odkaz na neho je uvedený nižšie.

Ako skontrolovať rýchlosť disku: HDD, SSD. Test, ktorý určuje rozdiel v rýchlosti medzi SSD a HDD, stojí za to prejsť na disk SSD - //ocomp.info/kak-proverit-skorost-diska-ssd-hdd.html

*

2) Skontrolujte, či existuje aplikácia načítajúca disk až na 100%!

Ak vás disk otravuje hlukom nie vždy, ale iba v okamihoch silného zaťaženia (čo môže byť indikované napríklad LED indikátorom činnosti pevného disku), skúste zistiť, ktorá aplikácia ho načítava, a potom ho vypnite.

Na disk sa dá veľmi často načítať aplikácie, ktoré nepotrebujete. Napríklad pri spustení systému Windows je uTorrent nabitý niekoľkými stovkami torrentov: kým sú všetky skontrolované, môže to trvať 5-10 minút! A celú tú dobu bude disk veľmi zaťažený.

Najjednoduchší a najrýchlejší spôsob, ako zistiť informácie o aplikáciách, ktoré načítajú disk, je otvoriť Správcu úloh (pre Windows 8, 10) a otvoriť Monitor zdrojov (toto je pre Windows 7). Keď spoznáte aplikáciu, ktorá s diskom aktívne pracuje, skúste ju zavrieť.

Ak chcete zavolať správcovi úloh - stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Shift + Esc.

V systéme Windows 8, 10 - otvorte kartu „Výkon“ a skontrolujte, či je disk načítaný. Ak je načítaný, na karte „Procesy“ môžete nájsť program (ktorý ho načíta) a zavrieť ho.

Windows 8-10 - výkon (0% zaťaženie disku)

V systéme Windows 7 otvorte v správcovi úloh kartu „Výkon“ a potom kliknite na tlačidlo „Monitor zdrojov“ .

Windows 7 - Správca úloh - Výkon

Karta Monitor zdrojov „Jednotka“ : venujte pozornosť sekciám „procesy s aktivitou disku“ a „Pracovný disk“ .

Windows 7 Resource Monitor - Disk

*

3) Znížte rýchlosť umiestnenia hlavovej jednotky (automatická akustická správa)

Pevné disky majú určité možnosti, ktoré sa zvyčajne nikde neuvádzajú (hovoríme teraz o automatickej akustickej správe, často označovanej skratkou AAM ). Táto možnosť umožňuje znížiť rýchlosť pohybu hláv a to má zase pozitívny vplyv na hladinu hluku (aj keď je navyše rýchlosť disku trochu znížená, ale „na oko“ je nepostrehnuteľná ).

Toto nastavenie môžete zmeniť v špeciálnych utilitách, odporúčam nasledovné: quietHDD, HDDScan. Zvážim prácu v obidvoch inžinierskych sieťach.

tichý HDD

Môžete si stiahnuť z Google: //sites.google.com/site/quiethdd/

Veľmi malý nástroj určený na zníženie akustického šumu AAM a režimu spotreby energie APM na pevnom disku. Práca s ním je jednoduchá a rýchla, príklad je uvedený nižšie:

 1. Musíte ho spustiť ako správca (ak to chcete urobiť, stačí kliknúť na spustiteľný súbor programu pravým tlačidlom myši a z kontextovej ponuky zvoliť túto akciu).
 2. V sekcii Nastavenia AAM  musíte presunúť posúvače na 128. Potom nastavenia nadobudnú účinnosť kliknutím na tlačidlo Použiť . Obslužný program začne pracovať hneď po prijatí nastavení, takže by ste si mali okamžite všimnúť zníženie úrovne šumu (aj keď tu stále záleží na samotnom disku: v niektorých modeloch bude rozdiel malý, v iných naopak počuteľné rádovo).

  Nastavenia AAM

 3. Ak chcete, aby sa pomôcka spustila automaticky pri každom zapnutí počítača, pridajte ju k spusteniu . Vo Windows 7 stačí umiestniť skratku k programu do priečinka „Spustenie“ v ponuke ŠTART, vo Windows 8, 10 - použite môj článok o nastavení spustenia.

  START-autoload (Windows 7)

HDDScan

Podrobnejší popis + odkaz na stiahnutie: //ocomp.info/soft-dlya-proverki-na-bad-bloki.html

Multifunkčný program na prácu s SSD a HDD diskami. Umožní vám zobraziť SMART, skontrolovať disk, či neobsahuje chybné sektory, zistiť prevádzkovú teplotu média, ovládať akustický hluk, energiu atď.

V našom prípade musíte spustiť program, potom zvoliť pevný disk (ak ich máte v systéme niekoľko) a otvoriť možnosť „Funkcie / Funkcie IDE“.

HDDScan - funkcie IDE

Ďalej v časti  Automatická akustická správa - nastavte hodnotu medzi 128 a 254 (mimochodom, program odporúča 254, ale ani zďaleka nie je vždy optimálny). Všeobecne pre minimálnu hladinu šumu nastavte hodnotu na 128 a stlačte tlačidlo SET . Môžete teda upraviť a nájsť svoju najlepšiu voľbu.

Poznámka: Upozorňujeme, že nie všetky disky túto možnosť podporujú. V niektorých prípadoch HDDScan neumožňuje zmenu hodnôt v automatickej akustickej správe.

Automatická akustická správa

*

4) Bezpečne upevnite disk v bloku, eliminujte vibrácie, vložte mäkké podložky

Táto rada platí pre bežné PC, ale ak máte notebook, je pevný disk výrobcu hardvéru takmer určite bezpečne a pevne zafixovaný (a môžete túto radu vynechať).

Odporúčam skontrolovať a urobiť toto:

 1. Otvorte systémovú jednotku a skontrolujte, či je pevný disk pevne pripevnený. Veľmi často vidím obrázok: disk je na snímke, ale nie je naskrutkovaná ani jedna skrutka. Vo väčšine prípadov disk v tomto prípade nepôjde nikam (zjavne preto je veľa „zostavovateľov“ systémových jednotiek príliš lenivých na bezpečné upevnenie disku), ale keď je disk v prevádzke, môžu sa generovať jemné vibrácie, a vzhľadom na to, že nie je pevne zafixovaný, bude medzi sklíčkom a medzerou medzi diskom a miernym praskaním. Je to samozrejme nepríjemné, ale jeho oprava je dosť jednoduchá - stačí pripevniť disk ku všetkým skrutkám;

  Upevnenie HDD na sane

 2. Sánky, ku ktorým je disk pripevnený, nie sú vždy vykonávané vysoko kvalitne: niekedy je medzi nimi a diskom medzera, kvôli ktorej môže dochádzať k hluku. Preto sa v niektorých prípadoch odporúča vyrezať jednoduché tesnenia z malého kúska gumy, ktoré sú umiestnené medzi samotným diskom a posúvačom. Guma je vynikajúci tlmič vibrácií a hluku, a preto, ak ste tento postup vykonali raz, môžete na problémy s praskaním dlho zabudnúť (a metóda je zadarmo!).
 3. Venujte pozornosť ešte jednej veci: ak máte niekoľko pevných diskov, nedávajte ich príliš blízko pri sebe. Odporúčam ich umiestniť čo najďalej od seba: po prvé, vibrácie budú nižšie a po druhé, disky nebudú podliehať prehriatiu.

  Umiestnenie diskov v systémovej jednotke

*

5) Skontrolujte chyby a defragmentáciu

Posledná vec, ktorú by som rád poradil, je skontrolovať chyby a defragmentovať disk. Praskanie - to sa samozrejme priamo nezníži, ale váš disk bude lepšie reagovať, rýchlosť sa zvýši (čo pozitívne, aj keď nie veľmi, ovplyvní hladinu hluku).

Ak chcete skontrolovať, či disk neobsahuje chyby a defragmentovať ho, otvorte priečinok „Tento počítač“ („Tento počítač“, „Počítač“ - v  závislosti od verzie systému Windows ). Potom vyberte požadovaný disk a otvorte jeho vlastnosti (pozri obrazovku nižšie).

Vlastnosti disku - Windows 7 - Tento počítač

Ďalej v sekcii „Služba“ kliknite na tlačidlo „Spustiť kontrolu“ a potom na „Spustiť defragmentáciu“ (príklad nižšie).

Kontrola spustenia služby - spustenie defragmentácie

Mimochodom, defragmentáciu a čistenie disku od odpadu je možné vykonať v automatickom režime, na to existujú špeciálne nástroje. Odkaz na nástroje, ktoré odporúčam - pozri nižšie.

Pomôcť!

Najlepšie programy na optimalizáciu systému Windows - //ocomp.info/programmyi-optimizatsii-windows.html

*

To je všetko, veľa šťastia všetkým!

Doplnky sú vítané ...

?

Článok revidovaný: 29.01.2019