Ako opraviť rozmazaný obraz na monitore (text a obrázky sa zdajú byť rozmazané)

Otázka používateľa

Ahoj.

Prosím, povedzte mi, čo mám robiť s obrazom na monitore: po preinštalovaní Windows sa to nejako rozmazalo (rovnaký efekt, akoby na noviny vystrekla voda a niektoré písmená vyplávali ...).

Zvyšok otázky je vystrihnutý ako neinformačný ...

Dobrý čas!

Všeobecne sa takáto „vec“ stane najčastejšie pri nesprávnom nastavení rozlíšenia obrazovky (dôvod tiež často spočíva v ovládačoch videa (alebo skôr v ich neprítomnosti)).

Je ťažké povedať naisto bez toho, aby ste na počítači mali konkrétnejšie údaje. Napriek tomu sa v tomto článku pokúsim prejsť hlavnými dôvodmi vzniku rozmazania a ich odstránením (v každom prípade by ste si pred prevzatím PC do služby mali sami skontrolovať základné veci ✌).

*

Čo treba hľadať, ak je obraz rozmazaný a zakalený

Nastavenia rozlíšenia (škálovania), jasu, obnovovacej frekvencie

Ako som už uviedol vyššie, v drvivej väčšine prípadov je fuzzy obraz na obrazovke monitora spojený s nesprávne nastaveným rozlíšením alebo mierkou (hlavne moderný Windows 10 nastavuje tieto parametre automaticky a často sa mýli).

Ak chcete tieto parametre zobraziť (alebo zmeniť), musíte otvoriť nastavenia obrazovky / zobrazenia (grafický ovládač). Prejdete na ne - stačí kliknúť pravým tlačidlom myši kdekoľvek na pracovnej ploche: v zobrazenej ponuke zvoľte „Možnosti obrazovky“ (ako na snímke obrazovky nižšie).

Poznámka: Môžete tiež stlačiť kombináciu klávesov Win + R, zadať príkaz desk.cpl a kliknúť na OK. Toto je univerzálna metóda pre všetky OS *.

Kliknite pravým tlačidlom myši kdekoľvek na pracovnej ploche

Ďalej si všimnite dva riadky:

  • rozlíšenie (číslo 2 na snímke obrazovky nižšie) - pre najjasnejší obraz by malo byť nastavené odporúčané rozlíšenie * (za predpokladu, že máte nainštalované najnovšie ovládače, ale o tom nižšie ...);
  • možnosti zmeny mierky (vo Windows 10) - táto možnosť je relevantnejšia pre notebooky (pomocou nej môžete zväčšiť obrázok, ak kvôli vysokému rozlíšeniu nie sú niektoré malé prvky viditeľné).

Rozlíšenie a zmena mierky v systéme Windows 10

Všeobecne je nemožné uviesť konkrétne hodnoty pre tieto parametre (komu a čo inštalovať) (záleží na modeli a uhlopriečke obrazovky vášho monitora).

Pomôcť!

Ako zistiť a zmeniť rozlíšenie obrazovky (ak je obrázok príliš veľký / malý, nejasný atď.) - //ocomp.info/razreshenie-ekrana.html

Niekoľko slov o rozhraniach

Teraz sú najobľúbenejšie nasledujúce rozhrania pripojenia: VGA, HDMI, DVI, Display Port. Veľa môže závisieť od rozhrania, napríklad kvalita prenášaného obrazu, max. rozlíšenie, schopnosť súčasne prenášať zvukové a obrazové signály.

Napríklad „staré“ rozhranie VGA, aj keď je dnes stále dosť populárne, je výrazne nižšie ako DVI a HDMI. A mimochodom, práve s VGA je rozmazanie bežnejšie ...

Rozhrania na pripojenie monitora k počítaču

Konverzácia o rozhraní sa týka tohto: skontrolujte, či je váš monitor pripojený k systémovej jednotke. Ak máte rozhranie VGA, skontrolujte, či môžete použiť iné (spravidla má väčšina monitorov a grafických kariet 2–3 rozhrania).

Pomôcť!

Konektory pre monitor (VGA, DVI, HDMI, Display Port). Aký kábel a adaptér sú potrebné na pripojenie monitora k notebooku alebo PC - //ocomp.info/razemyi-monitorov-dvi-display-port.html

Poznámka!

Mimochodom, nemôžem si pomôcť a všimol som si ďalší častý dôvod rôznych „nepresností“ na obrazovke PC (najmä týkajúcich sa VGA) - prekladanie káblov s inými vodičmi, zariadeniami (ktoré napríklad spôsobujú „rušenie“, môže to byť mobilný telefón v blízkosti), poškodenie kábla (konektory) atď.

Skontrolujte, či je všetko v poriadku s káblom, či nie je privretý nábytkom, alebo skúste znova zapojiť zástrčku do video konektora. V niektorých prípadoch pomáha takýto „šamanizmus“ problém odstrániť.

Ovládače videa a ich nastavenia

V nastaveniach grafických ovládačov (pre PC / notebooky by to také nemalo robiť žiadny rozdiel) je špeciálne. možnosti mierky . Sú potrebné, aby sa na okrajoch vášho monitora nenachádzali čierne pruhy (táto „úprava“ môže súčasne mať vplyv na jasnosť „obrazu“ na obrazovke!).

Existujú tri spôsoby, ako otvoriť nastavenia grafického ovládača:

  1. stačí kliknúť pravým tlačidlom myši na ľubovoľné voľné miesto na pracovnej ploche - v zobrazenej ponuke kliknite na odkaz „AMD Radeon Settings“ (alebo „NVIDIA Settings“);
  2. v systémovej lište (vedľa hodín) sa nachádza aj ikona na rýchle zadanie nastavení ovládača videa (pozri snímku obrazovky nižšie);
  3. prejdite na ovládací panel systému Windows, v sekcii „Hardvér a zvuk“ by mal byť odkaz na ovládací panel ovládača videa.

2 spôsoby, ako otvoriť nastavenie / kliknutie grafickej karty AMD Radeon

Upozorňujeme, že ak vám žiadna z vyššie uvedených metód neumožnila zadať nastavenia (neexistuje odkaz na ovládací panel ovládača videa), s najväčšou pravdepodobnosťou ste jednoducho neaktualizovali ovládače. Ako na to je popísané v jednom z mojich predchádzajúcich článkov, na odkaz nižšie.

Poznámka!

Ako aktualizovať ovládač grafickej karty AMD, nVidia a Intel HD: od A po Z - //ocomp.info/kak-obnovit-drayver-na-videokartu.html

Medzi parametrami grafického ovládača venujte pozornosť sekcii „Nastavenia mierky“  (nižšie sú napríklad ukážky snímok z ovládacích panelov grafických kariet AMD a NVIDIA). Skúste posunúť posúvač zmeny mierky - je veľmi možné, že si okamžite všimnete, ako sa obraz na monitore stal jasnejším!

AMD Radeon - nastavenie mierky

AMD Vega - nastavenie mierky (zobrazenie) / kliknutie

Upozorňujeme, že v ovládacom paneli NVIDIA môžete upraviť úroveň zväčšenia na karte Zobraziť / Upraviť veľkosť a polohu pracovnej plochy .

Nastavenie vyhladzovania písma (a niekoľko ďalších slov o oprave mierky)

Windows má vyhradený nástroj ClearType. Je navrhnutý tak, aby text na vašom monitore vyzeral čo najjasnejšie. To sa dosahuje kalibráciou - t.j. podrobné skríning rôznych možností zobrazenia (a to je opodstatnené, pretože každý má iné monitory a rovnaký text môže byť pre každého zobrazený inak ...).

Všeobecne by som odporučil každému, aby skúsil používať ClearType (najmä tí, ktorí si všimli, že napríklad text na ich obrazovke je rozmazaný).

Spustenie ClearType:

  1. stlačte kombináciu klávesov Win + R (malo by sa zobraziť okno "Spustiť");
  2. potom zadajte príkaz  cttune a kliknite na OK.

cttune - spustite optimalizáciu textu ClearType

V systéme Windows 10 môžete použiť vyhľadávanie (tlačidlo „zväčšovacie sklo“ vedľa položky ŠTART) - stačí zadať slovo „vyčistiť“ a systém nájde odkaz na hľadaný nástroj (príklad na snímke obrazovky nižšie).

Nastavenia textu ClearType

Po spustení technológie ClearType sa na vašej obrazovke začnú objavovať malé textové bloky. Vašou úlohou je pozrieť sa na bloky s textom a zvoliť ten, ktorý sa zobrazuje jasnejšie.

Na konci kalibrácie systém Windows „doladí“ zobrazenie textu (a obraz na obrazovke sa môže stať oveľa lepším).

Mimochodom , je tu ešte jeden bod, ktorý stojí za to venovať pozornosť (pre používateľov Windows 10).

V nastaveniach systému Windows (na ich zadanie - použite kombináciu Win + i) sa v časti „Zobrazenie“ nachádza karta „Ďalšie možnosti zmeny mierky“ . Má špeciály. nastavenie, ktoré umožňuje systému Windows opraviť rozmazanie a rozmazanie v spúšťacích aplikáciách. Odporúčam pokúsiť sa povoliť (zakázať) túto možnosť (snímky obrazovky nižšie).

Displej (nastavenia systému Windows 10)

Umožnite systému Windows opraviť rozmazanie v aplikáciách

O režimoch monitora

Takmer všetky moderné monitory majú niekoľko režimov prevádzky, napríklad režim „kino“ je veľmi populárny - pre filmy, „text“ - pre čítanie atď. Samozrejme, obraz na monitore sa pri použití rôznych režimov môže veľmi líšiť (a to nielen z hľadiska jasu).

Všeobecne by som v prípade problému s rozmazaním odporúčal resetovať súčasné nastavenia na predvolené hodnoty (spravidla je potrebné nájsť v nastaveniach monitora sekciu „Obnoviť“).

Obnovenie nastavení monitora / Ako príklad

Okrem toho môžu nastavenia monitora obsahovať také užitočné veci, ako je vycentrovanie obrazu, úprava šírky a výšky atď. To všetko môže mať vplyv aj na jasnosť obrazu (pri použití rôznych režimov odporúčam tieto parametre upraviť manuálne a porovnať výkon monitora. ).

Úprava polohy obrazu

O rozmazaní v hrách a videách

Každá uvedená hra, rovnako ako Windows, má grafické nastavenia (rozlíšenie, rôzne efekty, veľkosť písma atď., V závislosti od konkrétnej hry). Samozrejme veľa závisí od nastavenia týchto parametrov: jasnosť obrazu, FPS (počet snímok za sekundu), kvalita zobrazenia a počet rôznych prvkov atď.

Rozlíšenie obrazovky (rozlíšenie v hre)

Teraz v tomto článku samozrejme nebudem môcť uviesť univerzálny zoznam parametrov ... Ak sa však váš obrázok „vznáša“ iba v jednej konkrétnej hre, venujte pozornosť predovšetkým jej grafu. požiadavky a nastavenia (v tejto oblasti môžu byť neoceniteľnou pomocou fóra na oficiálnych webových stránkach hry).

Pomôcť!

Problematike optimalizácie nastavení hier a ovládačov videa sa čiastočne venujeme v tejto poznámke: //ocomp.info/pochemu-tormozyat-igryi.html

Mimochodom!

Prioritu môžete nastaviť aj v nastaveniach grafického ovládača:

  1. o kvalite: obraz v hrách / videu bude prehľadnejší, jasnejší a „živší“. Počet FPS pri nastavení max. kvalita môže výrazne poklesnúť;
  2. na výkon: hra bude bežať plynulejšie (FPS bude rásť), dynamickejšia, počet bŕzd sa môže stať oveľa menší (obraz však môže byť rozmazaný, nejasný a niektoré prvky nie sú nakreslené).

Vo všeobecnosti tu musíte nájsť „rovnováhu“.

Nastavenia ovládača videa

Upozorňujeme, že prioritu môžete nastaviť na ovládacom paneli AMD, NVIDIA alebo dokonca na IntelHD (pozri obrazovku nižšie, šípka 5).

3D nastavenia - IntelHD (na tomto obrázku je výkon uprednostňovaný)

Čo sa týka videa, tu je všetko trochu komplikovanejšie ... Najčastejšie je rozmazanie a nepresnosť obrazu v domácom videu spôsobené nedostatkom stabilizácie počas nahrávania (vo väčšine prípadov sa to však dá napraviť pomocou editora videa) , nižšie je odkaz na jednu z metód).

Pomôcť!

Ako zlepšiť kvalitu videa: odstráňte šum, nepresnosť, urobte ho jasnejším a tmavším. Všetko podľa príkladov - //ocomp.info/kak-uluchshit-kachestvo-video-ubiraem-shum-netochnost-delaem-yarche-i-temnee-vsyo-na-primerah.html

Pred stabilizáciou (vľavo) a po (vpravo) / Príklad korekcie „kvality obrazu“ pomocou videoeditora

Prehrávače videa tiež môžu „spôsobiť“ určité rozmazanie, najmä tie, ktoré majú vlastné kodeky. V tejto súvislosti môžeme odporučiť pokúsiť sa otvoriť video v niekoľkých rôznych prehrávačoch a porovnať výsledok.

*

Doplnky sú vítané ako vždy!

Veľa štastia!

?