Ako pripojiť pevný disk z notebooku k počítaču

Otázka používateľa ...

Dobrý deň.

Môžete mi povedať, ako preniesť ~ 500 GB informácií z disku notebooku na pevný disk počítača? Skúšal som kopírovať na USB flash disk - ale trvá to dlho (hlavne keď mám fotku a pri prenose mnohých malých súborov rýchlosť klesá).

Ako pripojiť pevný disk z notebooku k počítaču s minimálnymi výdavkami a je to možné? Alebo možno existuje možnosť rýchlo preniesť také veľké množstvo súborov bez nutnosti pripojenia disku priamo k počítaču?

Ďakujem vopred, otázka je príliš veľká ...

Ahoj.

Existujú dva spôsoby pripojenia jednotky z prenosného počítača k počítaču:

 1. pripojte ho priamo k portu SATA / IDE počítača a preneste všetky svoje informácie;
 2. kúpte si špeciálny BOX (napríklad na AliExpress), do ktorého vložíte disk, a potom tento BOX pripojte k ľubovoľnému USB portu počítača / iného notebooku.

V článku nižšie zvážim podrobne každú z možností.

Mimochodom, aby pri prenose mnohých malých súborov nedošlo k strate rýchlosti, môžete ich pridať do archívu (napríklad do formátu ZIP bez kompresie (takýto archív sa vytvorí veľmi rýchlo)) a potom archívny súbor rýchlo skopírovať do iný disk. Vo výsledku prenesiete jeden veľký súbor a rýchlosť bude oveľa vyššia ☝.

*

HDD z notebooku -> do PC

Ako vybrať pevný disk z prenosného počítača

? Poznámka!

Ak už máte pevný disk „po ruke“ - môžete preskočiť prvú časť článku a prejsť sem ...

Možno je to prvá vec, s ktorou sa používateľ stretne. Povedzme, že sa laptop nezapol a je potrebné urgentne načítať údaje z disku ...

A je tu jedna komplikácia ?

Pokiaľ mali staršie notebooky vždy na zadnej strane špeciálny kryt pre pevný disk a RAM, teraz to zďaleka nie je všetky notebooky (nový módny trend ...).

Výsledkom je, že aby ste z notebooku dostali pevný disk, musíte ho úplne rozobrať (čo je pre začínajúcich používateľov veľmi ťažká práca. Mnoho ľudí koná nepresne a trhá tenké vodiče - potom choďte do dielne ... ).

Budem predpokladať, že máte typický notebook a na zadnej strane je tento kryt (pozri šípku 2 na fotografii nižšie ?). Kroky v poradí:

 1. vypnite notebook;
 2. odpojte od neho všetky vodiče: napájanie, myš, slúchadlá atď .;
 3. prevrátiť;
 4. vyberte batériu (zvyčajne sú to vždy dve západky, pozri šípku-1 na fotografii nižšie);
 5. odskrutkujte skrutku a odstráňte ochranný kryt (pozri šípku-2 na fotografii nižšie).

Typický notebook - pohľad zozadu

Ďalej by ste mali vidieť RAM a pevný disk.

Ako vyzerá pevný disk (Samsung)

Pevný disk, mimochodom, môže byť zakrytý špeciálnym montážnym krytom a typický pohľad na disk (ktorý je zobrazený na fotografii vyššie), možno za ním ani nevidíte.

Na fotografii nižšie: šípka-1 - pevný disk; šípka-2 - pamäť s ľubovoľným prístupom.

Pevný disk a RAM

V skutočnosti stačí odskrutkovať upevňovacie skrutky a získať samotný pevný disk.

Každý samozrejme vie, ale ešte raz sa budem opakovať: disk vyberajte opatrne a pomaly, často kontakty disku môžu „vrieť“ (najmä ak tam bol niekoľko rokov a nikto ho odtiaľ nikdy nevybral). Jeden náhodný úder alebo pád disku - a vaše dáta môžu byť navždy stratené!

Teraz, keď je disk odstránený, môžete ho začať pripájať ...

*

Pripojenie jednotky z prenosného počítača priamo k počítaču

Najjednoduchší, bezplatný a najrýchlejší spôsob pripojenia jednotky z prenosného počítača k počítaču je jednoduché pripojenie k portu SATA (aby boli spätne kompatibilné a nemali by sa vyskytnúť žiadne problémy).

? Malá výhrada ...

Existuje niekoľko portov na pripojenie pevných diskov: IDE a SATA (IDE je už zastarané). Preto, ak máte starý počítač (alebo starý notebook), môžete naraziť na port IDE. Potom sa vám to trochu skomplikuje.

Pokiaľ sa nehovoríte technicky, poviem, že IDE port je širší ako SATA port - príklad na fotografii nižšie.

Pevné disky SATA a IDE

V takom prípade potrebujete na pripojenie starej jednotky IDE k novému počítaču (alebo novej jednotky SATA k starému počítaču iba s portom IDE) špeciálny adaptér: SATA / IDE alebo IDE / SATA. Nie sú drahé a nájdete ich takmer v každom obchode s počítačmi (napríklad na AliExpress).

Adaptér IDE-SATA

Akpočítač aj prenosný počítač dostatočne nové , mal by tam byť port SATA, čo znamená, že by nemali nastať problémy s pripojením.

Najjednoduchší spôsob, podľa môjho názoru (najmä ak nemôžete nájsť voľné porty), jednoducho odpojiť jednotku CD-Rom a pripojiť k týmto portom pevný disk z notebooku (pozri šípky 1, 2 na fotografii nižšie ?).

Pripojenie pevného disku notebooku k počítaču

Ak potrebujete informácie z disku skopírovať naraz, nemusíte ich ani pripínať: zapnite počítač a preneste všetko, čo potrebujete. Ďalej odpojte disk a vráťte ho do notebooku.

Ak s ním chcete neustále pracovať, potom existujú špeciálne sane, ktoré pomôžu upevniť pevný disk z notebooku (a sú menšie ako počítačové: 2,5 palca oproti 3,5) v najbežnejšej typickej systémovej jednotke (fotografia sánok) nižšie ?).

Chenbro Sled 2x 2,5-HDD (SSD) -> 3,5-pozicový kov

*

Vložte disk do BOXU a pripojte ho k USB portu na PC / inom notebooku

Ďalším populárnym spôsobom pripojenia jednotky notebooku k počítaču je zakúpenie špeciálneho kontajnera (nazývaného BOX).

Výhodou je navyše všestrannosť: bez ohľadu na to, aký typ disku máte (starý IDE, nový SATA, 2,5-palcový disk z notebooku alebo 3,5-palcový z počítača) - pre veľké množstvo diskov existujú také kontajnery!

Záverom je, že do tohto kontajnera vložíte pevný disk, zostavíte ho a potom sa môžete pripojiť k ľubovoľnému zariadeniu, ktoré má port USB! Tých. v podstate získate externý pevný disk (ktorý je v poslednej dobe taký populárny).

? Poznámka!

Takýto BOX si môžete kúpiť v čínskych online obchodoch.

BOX na pripojenie disku k USB (približný diagram pre pochopenie)

Demontáž a montáž takéhoto kontajnera trvá 2 - 3 minúty: otvorte veko, vložte do neho disk a pripojte ho k USB portu.

Do BOXU je vložený pevný disk

Poradenstvo!

 1. Ak neviete, ktorý BOX potrebujete, vezmite si so sebou pevný disk do obchodu, vyzdvihnú vám nádobu, ktorá vám vyhovuje. Zároveň môžete okamžite skontrolovať.
 2. Externé disky často nemajú napájanie . Preto odporúčam zvoliť kontajner, ktorý má dodatočné napájanie, alebo USB kábel s dvoma zástrčkami na priame pripojenie k 2 USB portom (príklad nižšie).

  USB zástrčka

Mimochodom , zostavený BOX je takmer na nerozoznanie od externého HDD (príklad na fotografii nižšie ?).

Zostavený BOX sa nelíši od externého pevného disku

PS 

Mimochodom, ďalšou možnosťou prenosu informácií z pevného disku notebooku na počítač je ich pripojenie do jednej ? lokálnej siete, potom ? zdieľanie súborov v notebooku a ich stiahnutie do počítača.

Je pravda, že táto možnosť má niekoľko dôležitých nevýhod:

 • je nevyhnutné, aby bol počítač aj notebook v poriadku a funkčné;
 • musíte nastaviť lokálnu sieť (pre mnohých začiatočníkov je to zdĺhavé a problematické);
 • pomerne nízka rýchlosť prenosu dát (v porovnaní s „priamym“ kopírovaním z jedného disku na druhý). Aj keď, ak je potrebné súbory prenášať pravidelne, potom je miestna sieť jedným z najlepších spôsobov, ako sa dostať von (pevný disk nebudete trhať zakaždým and).

*

To je zatiaľ všetko ...

Šťastné spojenie všetkým!

?

Prvé zverejnenie: 1. 6. 2017

Oprava: 1. 5. 2020