Súbor (priečinok) sa neodstráni. Vyskytla sa chyba: „Nie je možné odstrániť, prístup bol odmietnutý. Súbor používa iný program. “

Otázka používateľa

Ahoj. 

Povedzte mi, ako môžete odstrániť prázdny priečinok z pevného disku. Skúšal som z nej najskôr vymazať všetky súbory a potom som ich sám vymazal - nefungovalo to.

V zásade to nijako nezasahuje: nezaberá miesto, nedochádza k chybám. Je to tak, že keď sa idete pozrieť, čo je na disku, niekedy sa zmätiem a idem do toho ...

Ahoj.

Systém Windows je úplne typická situácia, keď sa pri pokuse o odstránenie konkrétneho priečinka môže súbor hlásiť, že ho používa iný program, a že operáciu nie je možné momentálne vykonať, neexistuje prístup.

V tomto článku vám ukážem niekoľko spôsobov, ako sa môžete z tejto situácie dostať. ?

Takže ...

? Pomoc!

1) Mimochodom, ak vám na pevnom disku chýba miesto, odporúčam vám prečítať si tento článok.

2) Ak nemôžete vymazať súbory z jednotky flash, skontrolujte, či nemá ochranu proti zápisu.

*

Spôsoby odstránenia neodstránených súborov a priečinkov

Metóda číslo 1. Zaoberáme sa „tým“, ktorý neumožňuje mazanie

Prvá vec, ktorú odporúčam začať, je pozorne sa pozrieť na správu s chybou o nemožnosti vymazania: pravdepodobne označuje program, ktorý so súborom momentálne pracuje. Príklad je uvedený na snímke obrazovky nižšie (?).

Chyba: Súbor používa program Aimp3

Ak je to tak, potom je riešenie jednoduché: zatvorte program, ktorý so súborom momentálne pracuje, a skúste súbor znova odstrániť. Prípadne môžete jednoducho reštartovať počítač.

*

? Dôležité!

Mimochodom, ak váš program nie je otvorený a systém Windows stále hlási, že tento program daný súbor používa, je možné, že proces iba visí (nie vždy po ukončení programu sa úplne „uzavrie“ ... ).

Ak to chcete zistiť, spustite  správcu úloh (klávesové skratky Ctrl + Shift + Esc), otvorte kartu aplikácie a skontrolujte, či sa tam nachádza.

Aplikáciu zatvoríte - kliknite na ňu pravým tlačidlom myši: potom vyberte príkaz na odstránenie úlohy .

Správca úloh: Spúšťanie aplikácií

Odporúčam tiež otvoriť kartu  Procesy a zistiť, či existuje proces, o ktorom Windows v chybe „hovorí“. Poznámka: proces môžete zavrieť rovnakým spôsobom.

V niektorých prípadoch však nie je možné aplikáciu rozpoznať, Windows ju nie vždy nahlási (príklad nižšie ?). Poďme si nižšie rozobrať, čo sa dá v takom prípade urobiť ...

Chyba: disk môže byť plný alebo chránený proti zápisu alebo môže byť obsadený inou aplikáciou

? Dodatok!

Ak chyba systému Windows hovorí, že nemáte prístup a vyžaduje povolenie od „TrustedInstaller“ alebo „System“ , pozrite si tento pokyn.

*

Metóda číslo 2: Odinštalujte v bezpečnom režime

Windows by nebol taký populárny systém, keby vo svojom arzenáli nemal potrebné funkcie a režimy na ladenie a ladenie ...

Záverom je, že ak systém spustíte v bezpečnom režime  , systém Windows načíta iba najnutnejšie moduly, ovládače a programy, bez ktorých sa nedá spustiť. Takmer určite sa program, ktorý používa váš súbor a blokuje ho, nenačíta! To znamená, že ho môžete odstrániť!

Na svojom blogu som už mal rozsiahly inštruktážny článok, ktorý hovorí, ako vstúpiť do núdzového režimu v rôznych operačných systémoch Windows. Aby som sa neopakoval, uvádzam naň odkaz (?).

*

? Pomoc!

Ako vstúpiť do núdzového režimu v systéme Windows 7 ÷ 10 - pozrite si pokyny

*

V skutočnosti, keď vstúpite do tohto režimu, pokúste sa vymazať cenený priečinok alebo súbor obvyklým spôsobom (poznámka: správa a práca v systéme v bezpečnom režime budú rovnaké, ako keby ste bootovali v normálnom režime, takže nebudem uvažovať o práci. v ňom tu).

Zavádzanie v núdzovom režime / Windows 7

*

Metóda číslo 3: použitie obslužných programov Unlocker a Lockhunter

Teraz existujú desiatky ilities obslužných programov na automatické odomknutie súboru a potom ich odstránenie (tj. Pomôcka urobí všetko za vás: nájde príčinu, opraví ju a vymaže súbor). Niektoré z najlepších svojho druhu sú  Unlocker a Lockhunter (podľa môjho názoru ?) .

*

Odblokovač

Stránka vývojára: //www.emptyloop.com

Malý nástroj, po nainštalovaní ktorého sa v prehľadávači zobrazí odkaz, ktorý umožňuje odstrániť všetky priečinky a súbory (aj tie, ktoré sa neodstránia obvyklým spôsobom).

Aj keď je súbor zablokovaný, nástroj môže ponúknuť jeho odstránenie pri ďalšom spustení systému Windows, čo v drvivej väčšine prípadov pomáha. Mimochodom, tento nástroj je kompatibilný s takmer všetkými verziami systému Windows: 7, 8, 10, úplne v ruštine.

Používanie tohto nástroja je veľmi jednoduché: kliknite pravým tlačidlom myši na súbor, ktorý sa neodstráni. V kontextovej ponuke vyberte možnosť „Odomknúť“ (pomocou prútika).

Príklad odstránenia súboru v aplikácii Unlocker

Ďalej bude nástroj analyzovať súbor kvôli možnému blokovaniu a ponúkne možnosť jeho odstránenia. V mojom prípade tento nástroj ponúkol okamžité zadanie možnosti akcií so súborom (napríklad odstránenie, premenovanie, presunutie atď.).

V skutočnosti označíme a stlačíme tlačidlo „OK“. Misia dokončená!

Voľba akcie: premenovať, presunúť, vymazať

*

Lockhunter

Webové stránky: //lockhunter.com/

Ďalšia pomôcka na odomykanie a odstraňovanie dôvodov na mazanie súborov a priečinkov. Program je zadarmo, tento nástroj vám umožňuje automaticky vyhľadávať a opravovať dôvody blokovania súborov.

Tento nástroj mimochodom eliminuje dôvod blokovania, aj keď zachytíte akýkoľvek adware alebo vírus.

Kľúčové vlastnosti:

 • zobrazuje procesy, ktoré blokujú odstránený priečinok alebo súbor;
 • môže zobraziť podrobné informácie o procese;
 • môže vymazať, odomknúť, premenovať a presunúť súbor;
 • umožňuje odstrániť súbor pri ďalšom spustení systému Windows;
 • umožňuje „zabiť“ procesy, ktoré uzamknú súbor (buďte opatrní pri systémových procesoch!);
 • integruje sa do prieskumníka (dá sa vyvolať pravým tlačidlom myši);
 • podporované všetkými populárnymi verziami systému Windows: 7, 8, 10 (32/64 bitov).

Z mínusov by som označil chýbajúcu podporu ruského jazyka. Ale obslužnosť je taká jednoduchá, že to možno nie je vážna nevýhoda ...

Používanie je bláznivé: snímka obrazovky nižšie zobrazuje niekoľko možností akcií s neodstrániteľným súborom:

 • Odblokovať IT - odomknutie súboru;
 • Odstrániť IT - odstránenie súboru;
 • Iné - ďalšie akcie so súborom: napríklad premenovanie, presunutie atď .;
 • Skončiť - zatvorí obslužný program.

Screenshoty z práce LockHunter

*

Metóda číslo 4: Zbavte sa priečinka / súboru pomocou príkazového riadku

Stáva sa, že prieskumník nechce odstrániť konkrétny súbor alebo priečinok. Napríklad píše, že neexistuje žiadny prístup alebo že je súbor iba na čítanie, že neexistujú žiadne práva správcu atď. V takom prípade často pomáha príkazový riadok .

Mnoho používateľov sa toho z nejakého dôvodu bojí, tk. nič v tom nie je jasné. Medzitým, aby ste v ňom mohli pracovať, nemusíte byť programátorom, stačí skopírovať 1-2 príkazy a opraviť si ich sami. Teraz vám na niekoľkých príkladoch ukážem, ako sa v ňom dá pracovať (myslím, že na to prídete bez problémov).

Najskôr je potrebné spustiť príkazový riadok ako správca.

Ak to chcete urobiť, otvorte správcu úloh (tlačidlá Ctrl + Shift + Esc ), kliknite na súbor / novú úlohu a zadajte príkaz cmd a začiarknite políčko vedľa položky „Vytvoriť úlohu s právami správcu“ . ?

Spustite príkazový riadok ako správca

? Pomoc!

Ako otvoriť príkazový riadok v rôznych verziách systému Windows - pozrite si pokyny

*

Zvážme najskôr  odstránenie priečinka .

Prejdite do požadovaného priečinka, ktorý chcete odstrániť (nezabudnite, že sa odstránia aj všetky súbory z priečinka!).

Ďalej skopírujte cestu do tohto priečinka (kliknite pravým tlačidlom myši a vyberte príkaz kopírovať).

Kopírovať cestu do požadovaného priečinka (prieskumník)

Ďalej musíte do príkazového riadku napísať: RD / S "C: \ 111"

Kde:

 • RD / s - príkaz na odstránenie adresára (/ s - kľúč na odstránenie všetkých súborov z adresára);
 • „C: \ 111“ je naša cesta k priečinkom, ktorú sme predtým skopírovali.

(Poznámka: skopírovaný príkaz môžete vložiť do príkazového riadku stlačením pravého tlačidla myši (alebo stlačením kombinácie klávesov Ctrl + V))

Príklad odstránenia adresára

Mazanie súboru

Povedzme, že máte nejaký neodstrániteľný súbor. Otvorte prieskumníka a choďte do priečinka, kde leží. Ďalej musíme otvoriť vlastnosti tohto súboru (stačí naň kliknúť pravým tlačidlom myši a vybrať vlastnosti z ponuky). Od nich dostaneme:

 • názov súboru;
 • jeho prípona (poznámka: Prípony súborov sa v Prieskumníkovi predvolene nezobrazujú).

Zobraziť vlastnosti súboru

Teraz môžete napísať príkaz: DEL / F "C: \ 111 \ Nový text document.txt"

Kde:

 • DEL / F - príkaz na vynútené odstránenie súboru vrátane súborov iba na čítanie;
 • „C: \ 111 \ New Text Document.txt“ je úplná cesta k súboru.

Súbor bol odstránený

Všeobecne platí, že nič zložité. Podľa môjho názoru bude aj začínajúci používateľ schopný sám si „prispôsobiť“ príkaz: stačí zmeniť cestu k súboru. ?

*

Metóda číslo 5: Odstráňte súbory a naformátujte disk pomocou LiveCD

LiveCD je špeciálny bootovateľný disk CD / DVD alebo USB. Po zavedení z neho nemusíte inštalovať Windows ani žiadne programy - všetko funguje okamžite, automaticky.

Vďaka tomu môžete s diskom vykonávať akékoľvek manipulácie: mazať z neho všetky súbory, upravovať oddiely, formátovať atď.

Téma vytvárania takýchto zavádzacích médií je dosť rozsiahla. Preto je tu odkaz na moje predchádzajúce pokyny. Odporúčam vyskúšať.

? Pomoc!

Ako vytvoriť bootovateľný disk LiveCD / DVD / USB alebo disk s operačným systémom Windows a obslužnými programami, ktoré nevyžadujú inštaláciu na pevný disk - //ocomp.info/kak-sozdat-live-cd-fleshku.html

Operácia mazania súborov / sťahovanie z Dr.Web LiveDisk

*

? Dôležité!

Pri zavádzaní z takýchto médií buďte opatrní. V takom prípade vás nainštalovaný systém Windows nebude obťažovať a bude blokovať odstránenie všetkých systémových súborov, či už skrytých, alebo iba na čítanie.

Ak odstránite niečo zlé, možno budete musieť preinštalovať systém ...

*

Typické otázky

1) Nemôžem odstrániť priečinok, je napísané, že je vyžadované povolenie správcu. Nie som ním?

Pri inštalácii systému Windows je predvolene vytvorený jeden používateľ správcu. Pod ním sedí väčšina používateľov počítačov.

Ak pri počítači pracuje viac používateľov (alebo z dôvodu ochrany), vytvorí sa niekoľko ďalších účtov s rôznymi právami. Ak sa prihlásite pod takýmto účtom hosťa, je nepravdepodobné, že by ste mohli odstrániť všetky súbory, ktoré chcete.

V skutočnosti uvidíte chybu, že nemáte práva, potrebujete práva správcu atď.

Ako zistiť, ktoré používateľské účty sú v systéme Windows:

 1. Stlačte tlačidlá Win + R;
 2. V okne, ktoré sa otvorí, zadajte príkaz compmgmt.msc a kliknite na OK.

  compmgmt.msc - správa počítača

Ďalej by sa malo otvoriť okno správy počítača : v ponuke vľavo vyberte sekciu miestni používatelia / používatelia .

V skutočnosti sa vám zobrazí zoznam správcov a hostí na tomto počítači.

Používatelia

*

? Pomoc!

Ako získať práva správcu v systéme Windows („program žiada o práva správcu, ale nemám ich ... Ako previesť svoj účet z používateľa na správcu“)

*

Vo väčšine prípadov, ak systém Windows priečinok neodstráni okamžite, jednoducho sa vás opýta, či priečinok odstraňujete, a na jeho odstránenie musíte kliknúť na tlačidlo „Pokračovať“ (použijú sa práva správcu, obrázok nižšie ?) .

Pokračujte v mazaní súboru

Mimochodom, môžete sa tiež pokúsiť vymazať súbor pomocou príkazového riadku spustením ako správca. Ako to urobiť, je popísané vyššie.

2) Môj priečinok sa z jednotky flash neodstráni. Čo sa dá robiť?

 1. Vyskúšajte obslužné programy Unlocker a LockHunter . Hovoril som o nich vyššie v článku.
 2. Môžete všetko, čo potrebujete, skopírovať z jednotky flash na disk a potom naformátovať (formátovanie vymaže všetky údaje z média - buďte opatrní!). Niekedy možno budete potrebovať na formátovanie špeciály. verejné služby;
 3. Zistite, či je váš flash disk chránený proti zápisu (niektoré majú špeciálnu páčku ...);
 4. Skontrolujte, či na jednotke flash nie sú chyby.

3) Priečinok sa neodstráni - túto položku sa nepodarilo nájsť, povedal mi prieskumník. Čo robiť?

 1. Váš priečinok už mohol byť odstránený. Faktom je, že prieskumník z dôvodu rôznych druhov „závad“ nie vždy okamžite zobrazí aktuálny stav priečinka. Skúste reštartovať počítač a potom skontrolujte, či priečinok stále existuje.
 2. Pretože Prieskumník nie vždy správne zobrazí cestu k priečinku (a preto sa zobrazí chyba), skúste použiť program Total Commander (alebo podobný program). Umožňuje vám tiež rýchlo nájsť priečinok a odstrániť ho.

  Odstránenie v Total Commander

4) Priečinok sa z pracovnej plochy neodstráni, hoci v ňom už dlho nič nebolo. Prečo?

Áno, v skutočnosti môžete postupovať rovnako ako v prípade iných priečinkov (príklady vyššie). Mnoho používateľov si myslí, že pracovná plocha nie je priečinok, ale niečo iné ...

Ak chcete nájsť priečinok na pracovnej ploche, otvorte nasledujúcu cestu:  C: \ Users \ Alex \ Desktop \ (je lepšie to robiť prostredníctvom nejakého veliteľa, napríklad rovnakého veliteľa systému) .

Kde:

 1. Desktop je priečinok na pracovnej ploche. Obsahuje všetky odkazy na vaše programy, priečinky, súbory atď.
 2. Alex je názov vášho účtu (zvyčajne sa nastavuje pri inštalácii systému Windows).

Cesta na plochu / Total Commander

V skutočnosti, ak poznáte presnú cestu k priečinku, môžete sa uchýliť k odinštalovaniu pomocou príkazového riadku, bezpečného režimu, LiveCD atď.

*

To je pre mňa všetko, dúfam, že ste odstránili svoje súbory.

Keby len medzi nimi nebolo potrebné ...

Veľa štastia!

?

Prvýkrát zverejnené: 12.06.2017

Oprava: 24.10.2019