Ako pripojiť monitor k notebooku [pokyny krok za krokom]

Dobrý deň všetkým!

Mnoho notebookov teraz doháňa výkon počítača. Azda jediná vec, ktorá im niekedy chýba, je veľká obrazovka ... ?

To sa ale dá vyriešiť aj pripojením druhého externého monitora (všimnite si, že teraz túto funkciu podporujú aj tenké ultrabooky).

Mimochodom, druhý monitor je nepostrádateľný pre rôzne výpočty (napríklad pri práci účtovníka), pri prezeraní rôznych grafov, pri programovaní atď.

V tomto článku rozoberiem hlavné body a otázky, ktoré sa pri riešení tejto otázky často vyskytujú. Myslím si, že informácie budú veľmi užitočné pre všetkých, ktorých táto téma zaujíma.

Takže ...

? Dodatok!

Na svojom blogu mám článok o výbere monitora pre počítač (v článku sa hovorí aj o obrazovke notebooku).

*

Pripojenie externého monitora k notebooku

❶ Pripojovacie rozhrania

Myslím si, že článok by mal začínať rozhraniami, ktoré sa najčastejšie nachádzajú na monitoroch a notebookoch. A obvykle sa s nimi stretávajú pri rozhodovaní o pripojení ...

*

VGA (D-Sub)

Celkom staré už rozhranie, ale stále populárne. Boli vydané milióny technológií podporujúcich VGA, a preto budú relevantné ešte dlho (aj keď sú morálne zastarané ...). Vyskytuje sa dokonca aj na novších modeloch notebookov / netbookov.

Mínusy: max. rozlíšenie pri pripojení cez VGA je 1280 × 1024 (aj keď v mnohých prípadoch je možné preniesť obrázok s rozlíšením 1920 × 1080 pixelov (a ešte vyšším), ale táto možnosť závisí od vybavenia).

Nie je možné prenášať zvukový signál. Vhodný hlavne pre jednoduché projektory, video konzoly, malé kancelárske monitory.

VGA

*

DVI

Rozhranie je veľmi populárne, aj keď je na notebookoch ešte menej bežné ako VGA. Dostupné v jedno- a dvojkanálovom prevedení sa líšia max. prenosné rozlíšenie - 1920 × 1080, respektíve 2560 × 1600.

Existuje niekoľko odrôd:

 • DVI-A - pre analógový signál;
 • DVI-D - pre digitálne;
 • DVI-I je univerzálne. Mimochodom, existujú technológie na prenos obrázkov na monitory 4K pripojením dvoch káblov.

*

Upozorňujeme, že rôzne konektory a ich konfigurácia (DVI-A, DVI-D, DVI-I) sú navzájom kompatibilné (poznámka: v použitých kolíkoch je však rozdiel).

DVI

*

HDMI

Jedno z najmodernejších pripojovacích rozhraní. Ideálne na pripojenie televízie, monitorov, set-top boxov k počítaču alebo notebooku.

Umožňuje prenos obrazových aj zvukových signálov. Toto rozhranie má takmer každý notebook (nachádza sa aj v tabletoch a mobilných pomôckach).

Podporuje FullHD (1920x1080) obraz, 3D, max. rozlíšenie až 3840 × 2160 (4K). Všeobecne platí, že dnes bude vyhovovať takmer každému používateľovi ...

Upozorňujeme, že HDMI sa dodáva v niekoľkých veľkostiach: štandardná, mini a mikro. Na prenosných počítačoch (v drvivej väčšine) sa používa typ štandardnej veľkosti.

HDMI

*

Port displeja

Nové rozhranie, ktoré postupne naberá na obrátkach ... Má veľkú šírku pásma, prenáša zvukové a obrazové signály, podporuje rozlíšenia 4K a FullHD, obraz v 3D.

Umožňuje pripojiť niekoľko monitorov naraz v reťazci (obzvlášť dôležité pre notebook, kde je zvyčajne iba jeden port).

Upozorňujeme, že na niektorých malých pomôckach je mini Display Port (pozri obrazovku nižšie ?). Upozorňujeme, že porty štandardnej veľkosti sa najčastejšie používajú na bežných monitoroch a prenosných počítačoch.

Port displeja

*

USB typu C (Thunderbolt) 

Minulý rok si univerzálny port USB typu C aktívne získal obľubu. A to nie je prekvapujúce - posúďte sami, s ním môžete prenášať dáta, obrazové a zvukové signály na monitor a súčasne z neho nabíjať zariadenie (ak ide o notebook). Je to mega pohodlné, pretože iba jeden drôt!

Horný port USB-C pre prenos dát, spodný - Thunderbolt 3

Je pravda, že by sa tu mala urobiť jedna dôležitá „poznámka pod čiarou“ - faktom je, že nie každý USB Type-C je „schopný“ toho všetkého dosiahnuť.

Aby ste predišli nejasnostiam, pozorne si prečítajte popis zariadenia a pozrite si štítok ikony vedľa portu. Celkovo existujú tri hlavné typy USB Type-C:

 1. normal (?): jednoduchý prenos dát je možný (nachádza sa na monitoroch aj notebookoch);
 2. so schopnosťou prenášať obrazové a zvukové signály: tento port je označený ikonou „DP“ (Display Port). Niekedy môže byť namiesto skratky „DP“ ikona monitora;
 3. ak je vedľa USB Type-C blesk, port podporuje Thunderbolt (?).

*

Mimochodom, venujte pozornosť nielen portom grafickej karty (notebooku) - ale aj samotnému monitoru. Nie každý monitor s USB Type-C podporuje príjem video signálu (najlepšie je spoliehať sa na špecifikáciu zariadenia).

Opis týchto. charakteristiky monitora

*

❷ Rozhodnite sa pre rozhranie - vyberte kábel (a prípadne adaptér)

Ak ešte nemáte externý monitor a chystáte sa ho kúpiť, potom je pre vás všetko jednoduché: pozrite sa, aké rozhranie sa nachádza v notebooku, a kúpte si kompatibilný monitor. O tom, ako zvoliť monitor, som hovoril v tomto článku.

*

Ak už máte monitor a notebook (najbežnejšia možnosť), potom musíte najskôr zistiť, aké porty sú na nich prítomné. V mojom prípade mal monitor porty HDMI, DVI a VGA (pozri fotografiu nižšie ?).

Monitorujte pomocou rozhraní VGA a DVI

V ideálnom prípade, ak máte na svojom notebooku a na monitore port HDMI, bude všetko pripojenie pre vás vykonané pomocou jedného kábla. V skutočnosti ho stačí zapojiť iba do portu pre laptop a portu pre monitor.

? Dôležité!

Pri HDMI as buďte opatrní port sa môže počas pripájania za tepla spáliť!

Kábel HDMI

Na mojom notebooku bol iba port HDMI a na monitore VGA a DVI - čo v tomto prípade znamená, že bez adaptérov sa to nezaobišlo ...

HDMI na notebooku

Použil som najbežnejší adaptér HDMI na VGA (v každom obchode s počítačmi je jeden, môžete si ho napríklad kúpiť v AliExpress). Spravidla by sa dal použiť aj adaptér HDMI na DVI.

Adaptér HDMI na VGA

Mimochodom!

Dnes je v predaji veľa rôznych adaptérov: teraz môžete pripojiť takmer všetko, čo je vhodné k čomukoľvek ?. Samozrejme, trochu to preháňam - ale napriek tomu ...

Zoznámte sa s radom produktov predávaných v čínskych online obchodoch. Tam nájdete „akýkoľvek“ adaptér! ?

*

❸ Pripojíme notebook k monitoru - získame prvý obrázok

Celkovo nie je rozdiel, či k televízoru pripojíte televízor alebo monitor. Kroky sú všade rovnaké.

Takže ...

*

1) Vypnite monitor a prenosný počítač.

Ak hovoríme o televízore alebo stacionárnom počítači, všeobecne odporúčam odpojiť ho od zásuvky (a tiež odpojiť kábel od káblovej televízie).

Jedná sa o to, že port HDMI sa môže spáliť, ak ho zapojíte „horúco“ (ako to je možné v prípade portov USB). Mnohokrát bolo dosť zvyškovej elektriny na poškodenie portu HDMI.

*

2) Ďalej pripojte kábel k monitoru a notebooku (ak sa používajú adaptéry, pripojte ich tiež).

Kábel VGA od monitora: pripájame ho k adaptéru a adaptér k notebooku

3) Potom zapnite prenosný počítač aj monitor (alebo televízor).

Štandardne by sa mal pri prvom pripojení obraz okamžite priviesť na externý monitor aj na obrazovku prenosného počítača (príklad nižšie).

Ak máte modernú integrovanú grafickú kartu od IntelHD (AMD Ryzen) s aktualizovanými ovládačmi, nemusíte ani nič konfigurovať - ​​obraz sa okamžite zobrazí na obrazovke externého monitora!

? Dodatok!

Pre majiteľov samostatných grafických kariet od spoločností AMD a NVidia - niekedy je potrebné aktualizovať grafický ovládač (môže napríklad dôjsť k chybe, že prenos videosignálu je nemožný ...).

Na automatickú aktualizáciu ovládačov odporúčam používať pomocné programy.

Monitor je pripojený k prenosnému počítaču - obraz je sem tam rovnaký

*

❹ Vykonanie podrobných úprav externého monitora a premietanie obrazu

Na doladenie a doladenie činnosti externého monitora má klávesnica notebooku (zvyčajne) špeciálnu funkčnú klávesu.

Napríklad na mojom ASUS sa na to používa kombinácia klávesov FN + F8 (všimnite si obrázok na klávese F8 - na rôznych modeloch notebookov môžu byť rôzne klávesy ?).

? Dôležité!

Pokiaľ také klávesy nemáte, vyskúšajte kombináciu  Win + P a prečítajte si tiež nižšie, bude tam uvedená druhá možnosť, ako sa k týmto nastaveniam dostanete.

FN + F8 - Zobraziť režimy premietania

Po stlačení tejto kombinácie (FN + F8 / Win + P)  - systém Windows 10 zobrazí v ľavej časti obrazovky malé vyskakovacie okno, v ktorom môžete zvoliť niekoľko možností projekcie :

 1. iba obrazovka počítača - obrázok sa zobrazí iba na obrazovke vášho notebooku (pohodlné, keď chcete predviesť prezentáciu, ale stále pripravujete materiály. Alebo napríklad nepotrebujete na prácu veľkú obrazovku);
 2. opakovanie - rovnaký obrázok na externom monitore a obrazovke notebooku (pozri moju fotografiu vyššie ?);
 3. rozšírenie je zaujímavé riešenie: v skutočnosti budete mať veľkú pracovnú plochu pre 2 obrazovky naraz. Na jednom môžete začať pozerať film alebo zobraziť graf, na druhej obrazovke môžete robiť niečo iné, napríklad písať text alebo hrať hru;
 4. iba druhá obrazovka - na notebooku obrazovka zhasne, na externom monitore bude fungovať. Je pohodlné, keď doma (povedzme) pripojíte notebook k externému monitoru a pracujete (to znamená, že notebook budete mať po systémovej stránke).

Možnosti projekcie

Na fotografii nižšie je zobrazená možnosť, keď pracuje iba externý monitor (posledná možnosť).

Monitor 2 beží, monitor 1 nie

*

Ak špeciálne. Na klávesnici notebooku nemáte klávesy (alebo nefungujú) - v novom systéme Windows 10 sa potom môžete uchýliť k inej možnosti nastavenia.

Kliknite pravým tlačidlom myši na ľubovoľné voľné miesto na pracovnej ploche a v zobrazenej ponuke vyberte možnosť „Nastavenia displeja“ (pozri obrazovku nižšie ?).

Možnosti obrazovky

Ďalej by som mal otvoriť sekciu „Zobrazenie“ v ovládacom paneli systému Windows 10. V tejto časti môžete robiť dve dôležité veci:

 1. upraviť mierku: často na notebookoch s malou obrazovkou, ale s vysokým rozlíšením je zmena mierky povolená v rozmedzí 125-170%. Prirodzene, na bežnom externom monitore - obraz bude príliš veľký a na pohľad nie príliš pohodlný. Preto upravte mierku špeciálne pre váš monitor a váš zrak;
 2. viac displejov: tu si môžete zvoliť možnosť projekcie (to, o čom sa hovorilo vyššie: to znamená, zobraziť obraz ako na notebooku, tak na monitore, alebo iba niekde na jednom mieste).

Nastavenia displeja

Nastavenie je dokončené! ?

*

Ale tu by som vám tiež rád odporučil ďalšie dva moje články týkajúce sa podobných tém:

 • Ako zistiť a zmeniť rozlíšenie obrazovky alebo prečo sa všetko na obrazovke monitora zväčšilo;
 • Oči pri práci za počítačom unavia - ako správne nastaviť monitor.

*

❺ Bezdrôtové pripojenie displeja

Ak máte druhý notebook (alebo zariadenie all-in-one / PC), je možné ho pripojiť ako bezdrôtový displej k vášmu súčasnému počítaču. K tomu je potrebné, aby:

 1. obe zariadenia mali modernú verziu Windows 10 Pro 1809+ (? ako zistiť verziu pre Windows);
 2. obe zariadenia sú vybavené adaptérmi Wi-Fi.

*

Samotný proces pripojenia je dosť jednoduchý: na oboch zariadeniach musíte otvoriť nastavenia systému Windows 10 (kombinácia Win + i ), kartu „Systém / Projekt do tohto počítača“ .

Ďalej na jednom z notebookov povoľte projekciu a na druhom nájdite tento bezdrôtový displej a pripojte sa k nemu.

Spustenie aplikácie na premietanie na toto nastavenie PC / Windows 10

Pre prípad, nižšie, nechávam odkaz na článok s podrobným popisom procesu (v niektorých prípadoch sa môžu „objaviť“ nie celkom zrejmé nuansy ...).

? Pomoc!

Ako vytvoriť druhý monitor z notebooku (alebo niekoľko slov o WiDi - bezdrôtová projekcia do tohto počítača so zvukom).

*

Na tomto v skutočnosti nateraz ...

Dodatky v komentároch prídu vhod!

Šťastné spojenie!

?

Prvé zverejnenie: 06.02.2018

Oprava : 28.09.2020