Prečo v počítači nie je zvuk [riešenie]

Dobrá hodina!

Ľudová múdrosť: najčastejšie veci, keď ich stratíme, si začneme vážiť ...

Takto to je so zvukom, zatiaľ čo je to na počítači - neprikladá sa mu náležitá dôležitosť, ale keď nie je počuť zvuk, je to tragédia, pretože už nebudete rozprávať cez Skype, nespustíte film alebo hudba!

Spravidla sa to môže stať z rôznych dôvodov : napríklad kvôli nedostatku ovládača zvukovej karty, kvôli zmene reproduktorov, preinštalovaniu systému Windows atď. Vlastne v tomto článku chcem prejsť najbežnejšie z nich a ku každému uvediem riešenie, snímky obrazovky (čo robiť a kde stlačiť ✔).

V drvivej väčšine prípadov sa zvuk môže byť obnovený na vlastnú päsť, bez toho aby sa uchýlil k pomoci majstra (vďaka ktorému môžete ušetriť veľa peňazí!).

A tak poďme na vec ...

? Poznámka!

Ak je zvuk vášho počítača príliš tichý (tj. Je iba slabý !) - odporúčam tento pokyn.

*

Čo robiť, ak z počítača nevychádza žiadny zvuk

Všetky dôvody nedostatku zvuku uvádza autor v závislosti od ich „obľúbenosti“.

? Dôležité!

Windows má sprievodcu, ktorý dokáže vyriešiť veľa zvukových problémov v automatickom režime. Preto predtým, ako sa na to pokúsite prísť sami, vrelo odporúčam spustiť ho aspoň raz.

Stačí kliknúť pravým tlačidlom myši na ikonu zvuku v zásobníku   (vedľa hodín) - a zvoliť možnosť „Riešiť problémy so zvukom“. Ďalej sa spustí sprievodca - stačí postupovať podľa jeho pokynov.

Zistiť problémy so zvukom

*

Niekoľko slov o zvukových konektoroch

Doporučil by som zahájiť hľadanie dôvodu nedostatku zvuku v počítači kontrolou audio konektorov (najmä ak ste si práve kúpili nový počítač, vymenili reproduktory, rozobrali systémovú jednotku alebo so zariadením urobili niečo iné ?).

Všeobecne sú na klasických systémových jednotkách zvyčajne tri zvukové konektory:

 1. vstup (v)  - je označený modrou farbou. Slúži na pripojenie zariadenia, ktoré dokáže prenášať zvuk do počítača: TV tuner, prehrávač atď .;
 2. výstup (von)  - zvyčajne zelený. Slúži na výstup zvuku, sú k nemu pripojené reproduktory, slúchadlá atď.
 3. mikrofón (ružový alebo červený). Myslím si, že nie je čo komentovať ...

Fotografie zadnej steny systémovej jednotky - zvukové konektory sú uvedené

Ešte dodám, že tu môže byť 6 konektorov (štvorkanálový zvukový režim)! V takom prípade je k oranžovému portu pripojený subwoofer.

Takže pomerne veľa používateľov v zhone pripojí reproduktory k niektorému z konektorov. Samozrejme, ak je to tak, nebude znieť žiadny zvuk!

Okrem toho som dal fotografiu (viď vyššie), na ktorej sú konektory dobre označené, ale nie je to tak vo všetkých PC (je dobré, ak je tam sotva znateľná rytina).

Upozorňujeme, že konektory na reproduktoroch a slúchadlách sú označené tiež výraznými farbami (v tomto prípade ružovou a zelenou).

Pokiaľ ide o notebooky (a samozrejme aj novšie vybavenie): upozorňujeme, že v dnešnej dobe sa čoraz častejšie objavujú konektory pre slúchadlá. Líšia sa tým, že k jednému vstupu sú pripojené reproduktory (slúchadlá) aj mikrofón.

Konektor náhlavnej súpravy je označený špeciálnym znakom. ikona (slúchadlá s mikrofónom, pozri fotografiu nižšie).

Notebook - konektor pre mikrofón a slúchadlá

Konektor náhlavnej súpravy

Upozorňujeme, že ak pripojíte bežné slúchadlá (alebo reproduktory) do konektora pre náhlavnú súpravu, zvuk sa pravdepodobne nebude reprodukovať *!

Ak máte podobný konektor, potom existujú dva výstupy:

 • alebo použite špeciálne. slúchadlá (podporujúce konektor pre náhlavnú súpravu);
 • alebo kúpiť špeciálny. adaptér (predáva sa vo všetkých obchodoch s počítačmi).

? Pomoc!

Čo robiť, ak máte iba jeden vstup pre slúchadlá a mikrofón.

*

Nesprávne nastavenie zvuku v systéme Windows

Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že toto je jeden z najbežnejších dôvodov (spolu s predchádzajúcim), pre ktoré vo Windows zmizne zvuk. Bez ohľadu na to, aké to môže byť bláznivé, odporúčam však začať obnovovať výkon počítača kontrolou nastavení hlasitosti.

1) Najskôr venujte pozornosť zásobníku: vedľa hodín sa zobrazuje zvuková ikona (príklad -  ). Ak na ňu kliknete myšou, môžete zistiť úroveň hlasitosti (a či je zvuk úplne vypnutý!). Skontrolujte túto chvíľu.

Mimochodom, dobrým indikátorom je, že keď zvýšite hlasitosť nad ~ 50%, budete počuť charakteristické zasyčanie v reproduktoroch alebo slúchadlách. (Príklad nižšie na snímke obrazovky).

Upravte hlasitosť v systéme Windows 10

2) Po druhé, skontrolujte nastavenia v mixéri hlasitosti Windows. Toto je špeciálna vec, ktorá vám umožňuje upraviť zvuk v rôznych aplikáciách: napríklad môžete úplne vypnúť zvuk v prehľadávači a zvýšiť zvuk v prehrávači zvuku na plnú hlasitosť! V niektorých prípadoch - bez toho, aby to bolo kdekoľvek ...

Ak ju chcete otvoriť, použite ikonu hlasitosti v zásobníku : stačí na ňu kliknúť pravým tlačidlom myši a potom v otvorenej ponuke zvoliť možnosť „Mixér hlasitosti“ .

Potom iba posuňte všetky posúvače nahor (čísla 2 a 3 na snímke obrazovky nižšie).

Objemový mixér

3) Je  vybrané nesprávne predvolené zvukové zariadenie . Toto je veľmi častý dôvod nedostatku zvuku, zvyčajne vzniká po preinštalovaní systému Windows (po jeho obnovení), po výmene alebo pripojení ďalších reproduktorov a slúchadiel. Faktom je, že Windows posiela zvuk na konkrétne zariadenie, ktoré je uvedené v nastaveniach.

Ak je zadané nesprávne zariadenie, nebudete počuť zvuk, pretože jednoducho nebude žalovaný (vysvetlené zmätene, ale myslím si, že je to jasné).

Ak sa chcete uistiť a skontrolovať, či je vybrané správne zariadenie, prejdite na  panel ovládací panel a otvorte kartu „ Zvuk “ (najskôr otvorte sekciu „Hardvér a zvuk“, pozri obrazovku nižšie).

Hardvér a zvuk

Ďalej nezabudnite, že na karte Prehrávanie môžete mať viac zvukových zariadení. Ak neviete, ktorú z nich zvoliť, vyskúšajte postupne každú z nich (je vhodné predtým si zapnúť prehrávanie melódie).

Predvolené prehrávacie zariadenie

*

Zalomené vodiče a zástrčky

Toto je skutočná metla mnohých slúchadiel a reproduktorov (najmä čínskych, ktoré používajú veľmi tenké vodiče, ktoré sa lámu od akéhokoľvek „vánku“ ?).

Preto mi nedá, len odporučiť venovať pozornosť:

 1. zvukové konektory na zvukovej karte. Od častého pripojenia / odpojenia začnú hrať (tj. Zástrčka nie je zasunutá pevne). Výsledkom je, že keď odíde, zvuk zmizne. V takom prípade skúste zástrčku otočiť, znova ju vytiahnuť a zasunúť do konektora;
 2. stav káblov: veľa reproduktorov (napríklad slúchadiel) je dodávaných s dostatočne tenkými vodičmi na pripojenie k počítaču. Postupom času sa ohýbajú a lámu ( často ich hryzú aj domáce zvieratá: mačky, psy, škrečky atď. ?). Ak máte príslušné skúsenosti, môžete drôt znovu spájkovať alebo len kúpiť nový.

  Zlomená zástrčka slúchadiel

 3. „zložité“ spínače na reproduktoroch: skontrolujte, či sú zapnuté! Reproduktory môžu mať ďalšie prepínače, ktoré vám pomôžu upraviť zvuk. Venujte pozornosť LED (väčšina reproduktorov ju má): mala by svietiť!

  Svietiaca LED na reproduktoroch

V každom prípade sa uistite, či je s reproduktormi všetko v poriadku: LED dióda svieti, pri zvýšenej hlasitosti začnú mierne syčať (tento efekt som pozoroval u takmer všetkých reproduktorov / reproduktorov).

Mimochodom, na opätovnú kontrolu - reproduktory je možné pripojiť aj k inému počítaču (notebook, televízor).

*

Problém s vodičom

Vodiči sú hlava! Bez správneho ovládača nebude žiadne zariadenie fungovať normálne.

Ak vo svojom systéme nemáte zvukový ovládač (alebo sa začal konfliktovať, bol odstránený alebo poškodený), počítač bude „hlúpy“. Ak chcete skontrolovať prácu vodiča, musíte ísť  do správcu zariadenia .

Ak to chcete urobiť, otvorte ?  Ovládací panel , potom prepnite displej na veľké ikony a v zozname vyhľadajte položku „ Správca zariadení “ .

Veľké ikony - Správca zariadení

Potom otvorte sekciu „ Zvukové, herné a videozariadenia “ a skontrolujte, či sa tam vaše zvukové zariadenie nachádza (v mojom prípade je to Smart Audio HD, pozri snímku obrazovky nižšie).

Zvukové, herné a videozariadenia

Ak máte túto kartu prázdnu alebo sa vám zobrazujú ikony s výkričníkom „Neznáme zariadenie“ (príklad - ) - vo vašom počítači chýba zvukový ovládač. Preto je potrebné ho nainštalovať (aktualizovať).

Mimochodom! Nemôžem inak, ako odporučiť utilitu Driver Booster - nielenže dokáže aktualizovať ovládače v automatickom režime, ale aj vykonať úplnú diagnostiku príčin nedostatku zvuku. Pozri snímku obrazovky jej okna nižšie.

Centrum obnovy - Opravte žiadny zvuk / zosilňovač ovládačov

? Ako aktualizovať ovládače

 1. Najjednoduchším a najrýchlejším spôsobom je aktualizácia ovládačov pomocou špeciálnych nástrojov (napríklad vyššie odporúčaná pomôcka Driver Booster). Všetko si urobia sami: určia si, ktorý ovládač potrebujete, stiahnu a nainštalujú (po ceste si tiež vytvoria záložnú kópiu systému).
 2. Pomocou niektorého z nástrojov na určenie charakteristík PC (tieto nástroje sú tu), zistiť váš výrobca hardvéru a stiahnutie ovládače na oficiálnych stránkach (metóda bude trvať dlhšiu dobu, ale je spoľahlivejšie).

? Poznámka!

Možno vám bude užitočný článok o hľadaní a aktualizácii ovládačov pre zvukovú kartu.

DÔLEŽITÉ!

Upozorňujeme, že zvuk môžete vypnúť aj v nastaveniach zvukového ovládača! Príklad je uvedený na snímke obrazovky nižšie. Nastavenia ovládača zvuku nájdete - prejdite na ovládací panel systému Windows (v časti „Hardvér a zvuk“) alebo použite ikonu na paneli  .

? Pomoc!  Žiadny odznak od správcu Realtek HD! Ako vstúpiť do ovládacieho panela Realtek, inak nemôžem nijako nakonfigurovať zvuk.

Hlasitosť je možné znížiť v nastaveniach zvukového ovládača

*

Služba Windows Audio nefunguje

V systéme Windows existujú desiatky rôznych služieb: medzi nimi je aj jedna zodpovedná za zvuk - volá sa Windows Audio. Spravidla je zvyčajne povolený (môže byť deaktivovaný v prípade zlyhania, vírusovej infekcie počítača, ak sa niekto rozhodol zosmiešniť vás a pri inštalácii všetkých druhov zostáv systému Windows).

Ak chcete skontrolovať, či je povolená, stlačte kombináciu klávesov Win + R a zadajte services.msc , stlačte kláves Enter (príklad na snímke obrazovky nižšie).

Otváracie služby - services.msc (univerzálna metóda)

Ďalej uvidíte zoznam služieb, medzi ktorými musíte nájsť Windows Audio a otvoriť ho. V otvorenom okne služby si všimnite dve veci:

 • služba musí byť spustená (stav: spustená, pozri obrazovku nižšie);
 • typ spustenia by mal byť nastavený na „ automatický “. Ak to tak nie je, opravte nastavenia, uložte ich a reštartujte počítač (laptop).

Windows Audio Service Check / Clickable

*

Kodeky nie sú nainštalované

V niektorých prípadoch môže za nedostatok zvuku vinu kodek . Špeciálne vám odporúčam venovať pozornosť tomu, ak pri prehrávaní multimediálnych súborov (hudba, filmy, videá atď.) Stratíte obraz alebo zvuk.

Často sa stáva, že pri sledovaní videa: buď je k dispozícii zvuk, ale žiadne video (iba čierna obrazovka), alebo je k dispozícii obraz (video), ale žiadny zvuk (druhá možnosť je však menej častá).

? Poznámka!

Najlepšie kodeky sú uvedené v jednej z mojich predchádzajúcich kolekcií.

Moje odporúčanie:

 1. Úplne odstráňte zo systému všetky sady kodekov;
 2. Potom nainštalujte K-lite Codec Pack (vyberte Mega sadu!) V rozšírenom režime (odkaz na sady kodekov je uvedený vyššie).

  Na výber je verzia kodeku na stiahnutie - plná alebo veľká verzia

  Upozorňujeme, že pri inštalácii kodekov (verzia - K-lite Codec Pack Mega) - vyberte možnosť „ Veľa vecí “. Vďaka tejto možnosti budete mať vo svojom systéme najväčší počet rôznych kodekov!

  Veľa vecí

? Poznámka! 

Prípadne môžete použiť špeciálny. videoprehrávače, ktoré na fungovanie nepotrebujú nainštalované kodeky v systéme.

*

Zvuk zakázaný v systéme BIOS (UEFI)

Poznámka. BIOS je sada firmvéru, ktorá umožňuje systému Windows komunikovať s hardvérom.

V nastaveniach systému BIOS (alebo v jeho novšej verzii UEFI) môžete zvukovú kartu deaktivovať (samozrejme, že v počítači nebude zvuk). Spravidla je v systéme BIOS zvyčajne predvolene povolený a vo výnimočných prípadoch ho možno vypnúť:

 • keď ste ho omylom sami vypli počas nepresného nastavenia systému BIOS;
 • pri nastavovaní niektorých predvolených nastavení (v niektorých verziách systému BIOS existujú špeciálne režimy, ktoré umožňujú vytlačiť maximálny výkon - počas ich prevádzky je možné deaktivovať ďalšie zariadenia);
 • zlyhanie systému ...

Aby som sa neopakoval, tu je niekoľko článkov:

 1. Ako vstúpiť do systému BIOS. Je to prvá vec, ktorú musíte urobiť pred zmenou nastavení systému BIOS.
 2. Klávesy BIOS (veľká tabuľka).

Budeme predpokladať, že ste stále vstúpili do systému BIOS ☝.

V systéme BIOS musíte nájsť ďalšie nastavenia: niečo ako Advanced, Audio, Device a tak ďalej . Môžete jednoducho postupne prechádzať všetky karty a pozerať sa do každej z nich, ale bez toho, aby ste niečo zmenili.

Konečný cieľ : nájsť riadok, kde sa zvuk zapína / vypína (t.j. zvuková karta). Nazýva sa rôzne (v závislosti od verzie systému BIOS), napríklad  High Definition Audio, HD Audio Controller atď.

Zvuková karta povolená v systéme BIOS (Phoenix Bios)

Je dôležité, aby bol režim oproti riadku so zvukovým ovládačom:

 • Povolené  - t.j. povolené znamená, že zvuková karta funguje;
 • Auto  - znamená, že mapa sa spustí automaticky v automatickom režime.

Ak je zvuková karta v deaktivovanom režime , je vypnutá a neaktívna.

Zvuková karta povolená v systéme BIOS (zapnutá!)

Dôležité!

Po zmene parametra nezabudnite pred reštartovaním počítača uložiť nastavenia v systéme BIOS. Spravidla sa to dá urobiť pomocou tlačidla F10 (Uložiť a ukončiť).

*

Vírus zmenil nastavenie hlasitosti

„Vírusy dokážu všetko“ - hovoria začiatočníci ?

Vlastne nie všetko, ale veľa. Stlmiť zvuk (alebo ho pokaziť) - určite môžu.

Môžu napríklad pokaziť súbory ovládača, čo spôsobí konflikt a zvuk prestane fungovať (vírusy môžu tiež pokaziť zvukové a video kodeky, v dôsledku čoho sa video prestane prehrávať v normálnom režime).

Odporúčam urobiť nasledovné:

 • Skontrolujte svoj počítač pomocou plne moderného antivírusu s aktualizovanými databázami (o najlepších z nich som písal tu ->);
 • Ďalej riadte systém pomocou špeciálov. nástroje, hovoril som o nich tu. Záverom je, že nie všetky vírusy je možné odstrániť pomocou klasického antivírusu. Ale vykonaním niekoľkých krokov (pomocou špeciálnych nástrojov) môžete vyčistiť všetku zvyšnú „infekciu“ z počítača ?.

Kontrola počítača (Kaspersky Anti-Virus)

Dôležité!

Mimochodom, po vyčistení počítača od vírusov budete možno musieť znova nainštalovať (alebo aktualizovať) zvukové ovládače.

*

Obnova OS Windows

V niektorých prípadoch - môžete sa pokúsiť obnoviť zvuk pomocou nástroja na obnovenie systému Windows (ak máte kontrolné body). Pomôže to, ak:

 • pred pár dňami ste mali zvuk a potom ste nainštalovali nejaký program a ten zmizol;
 • aktualizované ovládače, reštartoval počítač a zvuk bol preč;
 • boli infikované vírusmi;
 • omylom niečo vymazal alebo zmenil niektoré nastavenia v systéme Windows atď.

Tých. v prípade chyby softvéru má zmysel použiť obnovenie!

Kroky v poradí:

 1. Otvorte „ Tento počítač “ alebo „ Tento počítač “ (v závislosti od verzie systému Windows), potom kliknite pravým tlačidlom myši kamkoľvek do prázdnej oblasti okna a prejdite na vlastnosti (pozri snímku obrazovky nižšie).

  Vlastnosti môjho počítača

 2. V okne „ Systém “, ktoré sa otvorí , vľavo kliknite na odkaz „ Rozšírené nastavenia systému “ (pozri číslo 1, na snímke obrazovky nižšie), potom otvorte kartu „ Ochrana systému “ a kliknite na tlačidlo „ Obnoviť “ ( číslo 3, na snímke obrazovky nižšie) ...

  Ďalšie parametre systému

 3. Potom postupujte podľa pokynov v sprievodcovi. Počas procesu obnovy sa zobrazí výzva na výber bodu obnovenia: Upozorňujeme, že sa nezobrazia všetky body v počítači (všetko zobrazíte začiarknutím políčka „Zobraziť ďalšie body obnovenia“ na obrazovke nižšie).

  Výber bodu obnovenia

Poznámka!

Ak si chcete podrobne prečítať, ako obnoviť Windows 10, prečítajte si moje predchádzajúce pokyny.

Mimochodom, Windows 7 a 8 sa obnovujú v podstate rovnakým spôsobom, takže článok je relevantný aj pre tieto operačné systémy!

*

Rozbitá zvuková karta

Zvuková karta je vo všeobecnosti pomerne spoľahlivým zariadením (aj veľkým). Prinajmenšom zlyhávajú oveľa menej často ako grafické karty (ak neberieme do úvahy neúspešné modely a nekvalitné čínske kópie).

Zvuková karta sa stáva nepoužiteľnou najčastejšie z dôvodu:

 • úder blesku (aj keď sa toho boja len ľudia staršej generácie, ale je to tak. Najmä ak vaša sieť nie je uzemnená);
 • zváranie: ak je váš sused zvárač a často niečo zvarí, potom nemáte veľké šťastie ... Faktom je, že pri zváraní dochádza k prudkým nárazom elektriny - to je pre techniku ​​veľmi škodlivé. Rada je jednoduchá : zaobstarajte si UPS v normálnej kvalite (+ prepäťovú ochranu na jednorazové odstránenie sieťových rázov).
 • nekvalitné napájanie.

Ako zistiť, či došlo k vyhoreniu zvukovej karty:

 • ak vyhorí pred vami, s najväčšou pravdepodobnosťou pocítite zápach horenia, je možný malý „dym“;
 • skúste ? otvoriť BIOS - ak tam nie je detekovaný (a nevidíte jeho názov) - je to zlé znamenie a zvyčajne to znamená, že zvuková karta nie je pripojená alebo je chybná;
 • môžete tiež použiť ?  správcu zariadenia  - ak správca vôbec nevidí zvukovú kartu, je vysoká pravdepodobnosť, že je karta chybná. Spoľahlivo to potvrďte / vyvrátte - môžu v servisnom stredisku (alebo ak pripojíte kartu k inému počítaču).

Jednoduché a rýchle riešenie

Musím poznamenať, že v súčasnosti sú v predaji lacné externé zvukové karty, ktoré je možné pripojiť k portu USB.

Vyzerajú ako flash disky a niektoré z nich sú porovnateľné veľkosťou (alebo o dosť väčšie).

? Pomoc!

Externé zvukové karty si môžete kúpiť v čínskych online obchodoch.

Takúto zvukovú kartu je možné ľahko pripojiť k USB portu ľubovoľného počítača alebo notebooku a získať vysoko kvalitný zvuk (mnohé z nich znejú lepšie ako vstavaná zvuková karta ?).

Jednoduchá externá zvuková karta - 3D zvuk

*

Dodatky v komentároch sú vítané ...

Článok bude doplnený, pretože budeme riešiť rôzne problémy so zvukom.

To je všetko, veľa šťastia a trpezlivosti všetkým!

Prvé zverejnenie: 30.11.2016

Článok upravený 5.01.