Populárna vzorová otázka
Ahoj.
Povedzte mi, ako presne zistiť, koľko jadier je v procesore na mojom notebooku. Je to tak, že keď som si ho kupoval, povedali, že ide o dvojjadrový procesor, a keď som otvoril správcu zariadení, uvidel som, že mám štyri jadrá. Ako to?
(Procesor Intel Core i3 mimochodom)
Dobrý deň!
V skutočnosti často dochádza k zámene s týmito jadrami. Ale hlavne na tom často hrajú „zabíjačky“, ktoré často hrajú predajcovia, ktorí nemajú čestné ruky, keď predávajú dvojjadrový procesor ako štvorjadrový (vec spočíva v tom, že procesory Intel (vrátane Intel Core i3, i5, i7) používajú Špeciálna technológia Hyper Threading (HT)).
Ďalej v článku ukážem niekoľko spôsobov, ako môžete presne zistiť počet jadier (a nenechať sa z toho zmiasť ?) a aký je rozdiel medzi „skutočnými“ jadrami a týmito „virtuálnymi“.
Takže ...
Koľko jadier má teda procesor
Metóda 1: špeciálna. inžinierske siete
Jedným z najpresnejších a najspoľahlivejších spôsobov, ako zistiť informácie o vašom procesore (bez rozobratia počítača), je použitie pomoci špeciálov. nástroje: AIDA 64, CPU-Z, Speccy atď. Upozorňujeme, že ak si kupujete počítač z rúk (za hmatateľnú sumu pre seba), dôrazne odporúčam pozrieť sa na vlastnosti zariadenia práve v takýchto programoch (vlastnosti systému Windows môžu byť relatívne ľahko kované / upravené) ...
Mimochodom, na svojom blogu mám samostatný článok venovaný takýmto pomocným programom (pozri odkaz nižšie).
Pomôcť! Najlepšie nástroje na určovanie charakteristík počítača - //ocomp.info/harakteristiki-kompyutera.html
Napríklad na mňa urobí dojem program CPU-Z (keďže ho stačí spustiť, nemusíte ho ani inštalovať ?). Venujte pozornosť snímke obrazovky nižšie: v hlavnom okne CPU-Z môžete okamžite zistiť všetky hlavné charakteristiky procesora (jadrá sú jadrá, za mojím pracovným notebookom sú 2 z nich).

Počet jadier (jadier) v pomôcke CPU-Z
Identické informácie nájdete v ďalšom celkom pohodlnom nástroji - Speccy. V ňom musíte otvoriť kartu "CPU" (pozri snímku obrazovky nižšie).

Speccy - karta CPU (procesor)
Metóda 2: použitie msinfo32
V systéme Windows môžete zistiť veľa informácií o počítači aj bez nepotrebných pomocných programov (avšak ako som už uviedol vyššie, nemusia byť vždy spoľahlivé *).
Otvorenie okna Systémové informácie : stlačte kombináciu klávesov Win + R , zadajte príkaz msinfo32 a kliknite na OK . Pozri príklad nižšie.

msinfo32 - Zobraziť informácie o počítači
Ďalej umiestnite kurzor myši na čiaru s modelom procesora a rozbaľovací tip zobrazí počet jadier a logických procesorov (príklad na snímke obrazovky nižšie).

msinfo32 - model CPU / klikateľné
Metóda 3: prostredníctvom vlastností systému Windows a oficiálnych. webová stránka produktov
- otvorte Ovládací panel systému Windows (ako ho otvoriť) kartu „Systém a zabezpečenie / systém“ (pozri obrazovku nižšie). Môžete použiť „horúcu“ kombináciu Win + Pause.
Systém a bezpečnosť - systém (pozri vlastnosti)
- potom zistite model vášho procesora (až do písmena. V mojom prípade ide o Intel Core i5-7200U). Pozri príklad nižšie.
Pozeráme sa na model procesora
- prejdite na oficiálnu webovú stránku výrobcu vášho procesora; Pre každý prípad uvedu pár odkazov: Intel - //ark.intel.com/ru#@Processors; AMD - //www.amd.com/ru/products/processors-laptop
- vo vyhľadávacom riadku úradníka. zadajte svoj model;
Zadajte text do vyhľadávacieho panela
- a v skutočnosti by sa mala nájsť špecifikácia: v nej nájdete nielen jadrá a vlákna, ale aj ďalšie užitočné informácie (napríklad kritická teplota, frekvencia procesora atď.).
Špecifikácia z webovej stránky spoločnosti Intel (Intel Core i5-7200U)
Metóda 4: Správca úloh
Poznámka! Ak máte operačný systém Windows 7 - túto metódu vám neodporúčam! Ide o to, že tento OS nerozlišuje logické procesory (alebo vlákna) od jadier (alebo jadier), ako to robí Windows 10 (8). Takže sa môžete ľahko mýliť ...
Ak chcete zavolať Správcu úloh - stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Shift + Esc (alebo Ctrl + Alt + Del). Potom otvorte kartu „Výkon“ - počet jadier sa zobrazí v dolnej časti okna (na snímke obrazovky nižšie sú zvýraznené červenou farbou).

Správca úloh - karta Výkon
Komentujte!
Mimochodom, taký rozdiel v jadrách a logických procesoroch od spoločnosti Intel vytvára medzi používateľmi veľa zmätkov (a dokonca pomáha nepoctivým predajcom vydávať dvojjadrové procesory za štvorjadrové).
A všetko je o špeciáloch. Technológia Intel - Hyper Threading . Ďalej to zvážim podrobnejšie, čo to znamená ...
*
Čo to znamená: jadrá - 2, logické procesory - 4
Ako príklad sa berie počet jadier a logických procesorov. Vo vašom prípade to môže byť trochu iné, napríklad jadrá - 4, logické procesory - 8 ...
To znamená, že procesor je dvojjadrový (a nie štvorjadrový, ako sa mnohí domnievajú). Je to tak, že každé jadro je „rozdelené“ na dve virtuálne (hovorí sa im vlákna). Jedná sa o špeciálnu technológiu od spoločnosti Intel - Hyper-Threading (mimochodom, nie všetky rady procesorov Intel ju podporujú).
Procesory AMD majú rovnaký počet fyzických a logických jadier. Preto s nimi nie je taký zmätok.
V predvolenom nastavení je zvyčajne povolená technológia Hyper Threading (parameter je nastavený v systéme BIOS / UEFI, často označovaný skratkou „HT“, pozri snímku obrazovky nižšie).

BIOS - zakážte technológiu HT
Článok o tom, ako vstúpiť do systému BIOS (UEFI) - //ocomp.info/kak-voyti-v-bios.html
Vďaka tejto technológii by mal procesor v streamovacích aplikáciách pracovať o niečo rýchlejšie, je to napríklad viditeľné pri kódovaní videa (ako môžete zvýšiť rýchlosť kódovania až na 15 ÷ 30%!?).
Jednotka rastu z tejto technológie vo všeobecnosti závisí od aplikácie a jej optimalizácie. Niektoré hry z toho nemajú vôbec žiadny zisk, zatiaľ čo iné - veľmi výrazne! Mnoho používateľov si jednoducho zariadi test - zapnutie / vypnutie tejto technológie a porovnanie výkonu s alebo bez nej.
Pomôcť!
Ako vykonať záťažový test procesora a systému ako celku, či udržiava frekvencie, či nedochádza k prehrievaniu - //ocomp.info/kak-vyipolnit-stress-test-videokartyi-noutbuka-v-aida-64.html
*
Končím svoj „vzdelávací program“ o tomto ...
Všetko najlepšie!
?