Ako vytvoriť multibootovú jednotku USB flash (disk) s niekoľkými Windows (pre počítače / notebooky bežiace pod UEFI)

Dobrý deň!

Mnoho používateľov píše rôzne verzie systému Windows na samostatné jednotky flash (disky), čo nie je vždy pohodlné. Či už to je, namiesto 4-5 flash diskov má jeden, ktorý bude mať všetko, čo potrebujete.

Mimochodom, také flash disky, ktoré obsahujú niekoľko bootovacích obrazov z Windows (a iných OS), sa nazývajú multiboot .

Takže na vytvorenie takejto multibootovej jednotky USB flash nie je potrebné toľko: pol hodiny voľného času, jedna špeciálna. pomocné programy a obrazy inštalácie ISO (na napálenie). Ďalej v tejto poznámke sa budem touto otázkou zaoberať podrobnejšie ✌ ...

Poznámka:

1) metóda opísaná v článku je relevantná pre moderné počítače (so systémom UEFI) a Windows 8/10;

2) ak potrebujete univerzálnu bootovateľnú jednotku USB flash (Legacy + UEFI) - pozrite si túto možnosť.

*

Multi-boot flash disk v 3 krokoch

KROK 1: príprava. Výber jednotky flash, softvéru a obrázkov ISO

1) Odporúča sa, aby USB flash disk zabral minimálne 8 - 16 GB (8 GB v niektorých prípadoch nemusí stačiť) a je veľmi žiaduce, aby podporoval USB 3.0 (jeho rýchlosť je znateľne vyššia a inštalácia OS z neho) pôjde rýchlejšie). To je samozrejme relevantné, ak pracujete s modernými operačnými systémami Windows 8+.

Mimochodom , ak chcete vytvoriť externú jednotku s možnosťou spustenia viacerých počítačov, postupujte podľa týchto pokynov a potom pokračujte krokom 3 v tomto článku.

Výber jednotky flash (16 GB, USB 3.0)

2) Pokiaľ ide o program na nahrávanie , odporučil by som zostať na  WinSetupFromUSB (odkaz na oficiálnu stránku). Prečo:

 • nepotrebuje inštaláciu, svetlo a jednoduché rozhranie;
 • podporuje všetky moderné operačné systémy Windows;
 • vidí drvivú väčšinu flash diskov a externých diskov;
 • umožňuje vytvárať ako flash disky UEFI (GPT) (pre nové počítače), tak aj BIOS (MBR). Ak celkom nerozumiete, o čo ide, odporúčam prečítať;
 • rozdeľuje veľké ISO obrazy (viac ako 4 GB) na časti a zapisuje ich na flash disky formátované do FAT 32 (nie všetky pomocné programy tohto druhu to robia).

3) Windows ISO obrázky

V mojom príklade nižšie napíšem USB flash disk s Windows 8 a Windows 10. Odporúčam nasnímať oficiálne obrázky ISO, ktoré obsahujú jednu verziu systému. Napríklad:

 • „Windows 10 x64 home“ je dobrá voľba;
 • „Windows 10 x64 + x32 home + pro, 5 v 1“ je zlá voľba (pri nahrávaní a následnej inštalácii OS sa môžu vyskytnúť rôzne chyby).

Mimochodom, o tom, ako si stiahnuť Windows 10 z oficiálnych webových stránok spoločnosti Microsoft, sa dozviete v jednom z mojich predchádzajúcich článkov (odkaz na ne nižšie).

? Pomoc!

Ako sťahovať obraz ISO z OS Windows 10 [oficiálne a legálne]

KROK 2: zápis prvého OS na USB flash disk

A tak je tu flash disk, je tu program, sú tam aj obrázky z Windows. Teraz môžete prejsť priamo na proces ... ?

1) Najprv spustite program WinSetupFromUSB ako správcu - urobíte to tak, že kliknete pravým tlačidlom myši na spustiteľný súbor a v ponuke vyberiete ten vhodný (príklad nižšie).

Spustiť ako správca

2) Ďalej sa otvorí okno s nastaveniami programu, musíte:

 1. kliknite na tlačidlo "Obnoviť" a vyberte jednotku flash (dôležité! Všetky údaje na nej budú odstránené!);
 2. prepnite do režimu „Auto Format it wish FBinst“ a vyberte súborový systém FAT 32;
 3. určiť ISO obraz s požadovaným OS;
 4. stlačte tlačidlo GO. Všetky akcie sú zachytené na snímke obrazovky nižšie.

Nastavenie WinSetupFromUSB

3) Ďalej vás program dvakrát upozorní, že budú odstránené všetky dáta na USB flash disku. Po vašom súhlase začne proces nahrávania (zaznamenanie jedného OS trvá v priemere asi 5 - 15 minút).

Výstraha

4) Ak všetko prebehlo dobre, po dokončení operácie sa zobrazí správa „Job Done“. Všeobecne je jednotka flash pripravená a môžete ju už používať (zatiaľ má iba jeden systém).

Práca je hotová

KROK 3: napísanie druhého OS (a nasledujúcich)

Po dokončení kroku 2 je na našej jednotke flash (disku) iba 1 OS. Záznam druhého OS (a 3. a 4. atď.) Sa bude mierne líšiť:

 1. najskôr musíte vybrať jednotku USB flash, na ktorú sme predtým zaznamenali operačný systém v kroku 2;
 2. potom zrušte začiarknutie políčka „Automaticky formátovať podľa želania FBinst“ (všeobecne by sa to štandardne nemalo zaškrtávať!);
 3. určiť ISO obraz z iného OS Windows (v mojom príklade pridávam Windows 10 do Windows 8 na flash disku);
 4. stlačte GO.

Pridáme druhý OS (tretí je rovnaký)

Zdôrazňujem: program by sa nemal pýtať a varovať vás, že údaje z USB flash disku budú vymazané (ako v kroku 2). V ideálnom prípade začne okamžite nahrávať ...

Ak všetko prebehlo dobre, zobrazí sa rovnaká správa „Job Done“ .

Práca je hotová

Testovanie

1) Pripojíme jednotku USB flash k notebooku (PC), na ktorom je potrebné preinštalovať operačný systém (alebo ho obnoviť z dôvodu chyby ...). Ak pracujete s Windows 8/10, je lepšie ho pripojiť k USB 3.0.

USB kľúč je pripojený

2) Zapnite zariadenie a otvorte Boot Menu * (bootovacia ponuka / zoznam).

Ak bola jednotka USB flash napísaná správne a bootovanie z USB nie je v systéme BIOS zakázané, mala by sa v zozname nachádzať naša jednotka flash. Upozorňujeme, že jeho názov sa môže mierne líšiť od bežného: v mojom prípade sa volá „UEFI: 1.0, Partition 1“.

* ? Pomoc! 

1)  Klávesové skratky pre vstup do ponuky BIOS, Boot Menu

2) Ako bootovať z USB kľúča alebo externého pevného disku

Boot Menu - vyberte jednotku flash na zavedenie

3) Spravidla sa po výbere bootovania z flash disku objaví ďalšia ponuka (už z našej flash disku) s výberom OS: v mojom príklade Windows 8 a 10. Po zadaní požadovaného sa začne načítavať a objaví sa klasické okno s výberom jazyka (ďalej môžete pokračovať v inštalácii systému Windows alebo v jeho oprave ...).

Výber OS na zavedenie ... (flash disk funguje)

K takejto flashdispleji môžete samozrejme pridať ďalšie 3 - 4 doplnky. Verzie OS (ak je na flash disku dostatok miesta ...).

*

Šťastnú prácu!

?

Prvé zverejnenie: 12.07.2019

Oprava: 25.05.2020