Ako pripojiť a nakonfigurovať joystick na počítači (USB a bezdrôtový model) a čo robiť, ak ho hra nevidí

Dobrý deň!

Ovládanie pomocou klávesnice je v niektorých hrách mimoriadne nepríjemné. A joystick samozrejme umožňuje nielen zvýšiť kontrolu nad postavou, ale aj spríjemniť hranie ...

V tomto článku budem považovať tak zdanlivo jednoduchú otázku za pripojenie joysticku k PC (notebooku). Spravidla zvyčajne po pripojení joysticku k portu USB (napríklad) - systém Windows automaticky nainštaluje ovládač a nakonfiguruje všetko (stačí spustiť hru a predkonfigurovať ovládanie).

V niektorých prípadoch sa to však nemusí stať a Windows (alebo hra) váš ovládač jednoducho neuvidia. Podrobnejšie o tom, čo a v akom poradí treba urobiť - uvediem nižšie ...

Mimochodom!

Hry pre slabé notebooky a počítače - //ocomp.info/igryi-na-slabyi-noutbuk.html

*

Pripojenie a konfigurácia pomocou joysticku

KROK 1: pripojenie, inštalácia ovládača

A teda, ak máte USB joystick, potom po zapnutí počítača (notebooku) ho stačí pripojiť k portu a počkať 5-10 sekúnd. kým na ňu Windows nenainštaluje ovládač (samozrejme hovoríme o modernom Windows 8/10, ktorý to robí okamžite a automaticky).

Joystick pripojený

Ak ste si zakúpili bezdrôtový joystick, musíte doň najskôr vložiť batérie. Upozorňujeme, že výrobcovia často „schovávajú“ malý adaptér pre USB port do priehradky pre nich (aby sa nestratili pri preprave).

Poznámka: ak váš joystick pracuje na protokole Bluetooth, nemusí byť s ním zahrnutý žiadny adaptér.

Joystick (pohľad zozadu)

Po vložení batérií a zapnutí joysticku (na niektorých modeloch je znateľný vypínač ON / OFF pre potraviny) by na ňom mali začať blikať LED diódy (väčšina bezdrôtových modelov je nimi vybavená).

Batérie sú nainštalované

Diskrétny vypínač ZAP / VYP

Nezabudnite zapojiť adaptér do USB portu.

Nezabudnite pripojiť adaptér

Ak máte joystick Bluetooth (bez samostatného adaptéra USB), stačí kliknúť na ikonu Bluetooth na paneli Windows a pridať nové zariadenie (spárovanie joysticku s počítačom je doslova 2 kliknutia). Pozri príklad nižšie.

Mimochodom! Ak v zásobníku nemáte ikonu Bluetooth, potom - //ocomp.info/propal-znachok-bluetooth.html

Pridanie zariadenia Bluetooth

Ďalej   (bez ohľadu na model vášho joysticku) odporúčam prejsť na ovládací panel Windows v sekcii:

Ovládací panel \ Hardvér a zvuk \ Zariadenia a tlačiarne

Ak systém Windows dokázal nájsť ovládač a s joystickom neboli problémy, mali by ste ho vidieť tu (pozri snímku obrazovky nižšie).

USB joystick

Spravidla potom môžete spustiť hru a vyskúšať fungovanie zariadenia ... ✌

Fifa

Ak sa ovládač nenainštaloval automaticky, venujte pozornosť balíku joystickov. Väčšina neštandardných modelov sa dodáva s CD (flash diskom) s potrebnými ovládačmi.

CD s ovládačmi

Ak taký disk neexistuje, skúste otvoriť správcu zariadení a prejdite na kartu „Ostatné zariadenia“ (poznámka: zobrazia sa všetky zariadenia, pre ktoré neexistujú ovládače). Po výbere zariadenia s výkričníkom (ako na snímke obrazovky nižšie) naň kliknite pravým tlačidlom myši a v zobrazenej ponuke zvoľte možnosť „Aktualizovať ovládač“ . Potom postupujte podľa pokynov sprievodcu ...

Ostatné zariadenia - aktualizačný ovládač

Ak sa vám nepodarilo aktualizovať ovládač pomocou týchto metód, odporúčam vyskúšať špeciál. Driver Booster. Automaticky zistí model vášho gamepadu a ponúkne mu stiahnutie a inštaláciu ovládača. Okrem toho tento nástroj skontroluje prítomnosť všetkých knižníc v systéme, ktoré hry potrebujú (Visual C ++, DirectX a ďalšie).

Driver Booster okrem ovládačov aktualizuje všetky potrebné knižnice pre hry

Pomôcť!

Ako nájsť ovládač pre „ľubovoľné“ zariadenie podľa jeho identifikačného kódu (ID, VEN / VID, DEV / PID) - //ocomp.info/kak-nayti-drayver-po-kodu-oborudovaniya-vid-pid.html

KROK 2: Skontrolujte a kalibrujte

Pokiaľ sa joystick správa nejako podozrivo (napríklad niektoré tlačidlo nefunguje alebo ho hra nevidí) - pre začiatok by som odporučil skontrolovať, či ho vidí Windows, či rozpozná nejaké kliknutia.

Ak to chcete urobiť, musíte prejsť na ovládací panel, do vyhľadávacieho poľa zadať výraz „joystick“ a kliknúť na odkaz „Nastavenie herných ovládačov USB“ (môžete tiež použiť sekciu  Ovládací panel \ Hardvér a zvuk \ Zariadenia a tlačiarne) .

Alternatívny spôsob: stlačte klávesy Win + R a použite príkaz  joy.cpl

Konfigurácia herných radičov USB

Ďalej venujte pozornosť tomu, či je váš joystick viditeľný, či oproti nemu svieti značka „OK“ (príklad nižšie). Ak je to tak, prejdite na vlastnosti joysticku.

Vlastnosti joysticku

Na karte „Skontrolovať“ môžete otestovať činnosť každého tlačidla (po stlačení tlačidla na gamepade sa v okne systému Windows rozsvieti príslušné tlačidlo). Ak sa tak nestane, pravdepodobné príčiny môžu byť nasledujúce:

  1. fyzické poškodenie gombíka;
  2. vybité batérie (pre bezdrôtové gamepady);
  3. nedostatok natívneho ovládača (vybraný štandardný ovládač správne nerozpozná činnosť zariadenia);
  4. zariadenie nie je kalibrované (systém Windows s ním predvolene nefunguje správne).

Skontrolujte

Pokiaľ ide o kalibráciu: táto funkcia je k dispozícii na karte parametrov (vlastnosť joysticku). Po jeho spustení začnú fungovať špeciály. čarodejník, ktorý vás požiada o niekoľkonásobné stlačenie tlačidiel ... Často po kalibrácii začne joystick pracovať podľa očakávania.

Kalibrovať

Príklad kalibrácie (prvý krok po spustení sprievodcu)

KROK 3: Čo robiť, ak hra nevidí joystick

Samozrejme hovoríme o tých prípadoch, keď počítač vidí joystick, Windows ho nechá kalibrovať a pri kontrole fungovania všetkých tlačidiel (pozri trochu vyššie), ale samotná hra o svojej existencii jednoducho nevie (pre niektorých dôvod ...) ... Mimochodom, často sa to stáva pri starých hrách, ktoré vidia iba klávesnicu.

Ak čelíte niečomu podobnému, môžete problém vyriešiť pomocou špeciálov. obslužné programy (druh emulátorov klávesnice). Osobne by som odporúčal používať  JoyToKey (má analógy AutoHotkey a Xpadder, ale nie sú stabilné v systéme Windows 10).

JoyToKey

Web: //joytokey.ru.uptodown.com/windows

Malá bezplatná aplikácia, ktorá umožňuje emulovať stlačenie klávesov klávesnice pomocou joysticku. Všetko nastavenie JoyToKey spočíva v definovaní toho, ktoré tlačidlá joysticku budú zodpovedné za určité klávesy klávesnice.

Tiež mi nedá, aby som si nevšimol, že aplikácia umožňuje vytvárať pre každú konkrétnu hru vlastný profil. Tých. s JoyToKey môžete hrať akúkoľvek hru na joysticku, ktorú je možné hrať na klávesnici.

Mnoho začínajúcich používateľov nemôže okamžite pochopiť prácu JoyToKey (okrem toho je v angličtine). Ukážem vám to na mojom príklade.

A tak po stiahnutí archívu pomocou aplikácie jednoducho rozbalte všetky súbory do samostatného priečinka a spustite spustiteľný súbor  JoyToKey.exe   (ako správca). Ďalej prejdite do sekcie „Možnosti“ a kliknite na možnosť „Konfigurovať“ .

Konfigurovať

Potom prejdite na kartu „Rozšírené nastavenie ...“ a vyberte joystick (vyberte zariadenie). V mojom príklade je joystick „TGZ Controller“ (príklad na snímke obrazovky nižšie).

Predvolená sada joysticku

Potom kliknite na tlačidlo „Obnoviť“ a skúste kliknúť na ľubovoľné tlačidlo joysticku.

Obnoviť

Ďalej uvidíte, že obslužný program zvýrazní žlto stlačené tlačidlo, ktoré stlačíte.

Musíte sa len rozhodnúť, ktorému tlačidlu na joysticku chcete povedať určitú klávesnicu na klávesnici - a potom stačí dvakrát kliknúť na tento riadok a určiť požadované. Pozri snímky obrazovky nižšie.

Stlačte tlačidlo joysticku - a uvidíte požadovaný riadok

Na snímke obrazovky nižšie som umiestnil kláves Q na tlačidlo „Tlačidlo 2“ na joysticku.

Kľúč je nastavený!

Takto vlastne musíte rozhodnúť o všetkých tlačidlách joysticku. To sa deje dosť rýchlo ...

Mimochodom, venujte pozornosť tomu, že vaše prednastavené tlačidlá joysticku fungujú - program JoyToKey musí byť spustený pred vstupom do hry! (a požadovaný profil je vybraný (v mojom príklade je to jeden, preto nie je relevantný)).

Rýchle prepínanie profilov

*

Dodatky k tejto téme sú vítané ...

Veľa štastia!

?