Prečo cez HDMI nie je žiadny zvuk na televízore, externom monitore, set-top boxe

Dobrý deň!

Rozhranie HDMI umožňuje jednoduché a rýchle zobrazenie obrazu a zvuku z počítača (notebooku) na televízor, externý monitor, set-top box a ďalšie audio-video zariadenia.

Spravidla stačí pripojiť zariadenia káblom a v nastaveniach určiť, ktorý port HDMI sa používa. Súhlaste, je to veľmi pohodlné a rýchle (aspoň v porovnaní so „staršími“ rozhraniami).

Ale ani moderné technológie nie sú ani zďaleka ideálne, a pri práci s HDMI nastáva jeden typický problém - keď je obraz, ale nie je počuť žiadny zvuk (alebo zvuk ďalej hrá v reproduktoroch PC / notebooku)! Môže sa to stať z mnohých dôvodov, ktorými sa dnes budem zaoberať ...

Poznámka: Nemôžem si pomôcť, ale varovať vás pred preventívnymi opatreniami pri práci s HDMI. Pri „horúcom“ pripojení sa môže port HDMI vypáliť (odporúčam vám prečítať si môj predchádzajúci článok) - //ocomp.info/hot-hdmi-gorit.html

Pomôcť!

Pokyny na pripojenie notebooku k televízoru [cez HDMI] - //ocomp.info/kak-podklyuchit-noutbuk-k-tv.html

*

Najčastejšie dôvody, prečo cez HDMI nefunguje zvuk

❶ 

Tlačidlo Insidious Mute a niekoľko ďalších odtieňov

Prvá vec, ktorú odporúčam začať, je skontrolovať základné nastavenie samotného televízora (pretože ak existuje obraz, potom je určite všetko v poriadku s káblom a portami).

Ak televízor (monitor) vôbec nereaguje na káblové pripojenie, odporúčam vám prečítať si tento návod: //ocomp.info/kompyuter-ne-vidit-vtoroy-monitor.html

V prvom rade hovoríme o nastaveniach hlasitosti zvuku a tichom režime (ktoré sa aktivujú tlačidlom „Stlmiť“). Pozri fotku nižšie.

Tlačidlo Stlmiť na stlmenie zvuku ...

Mnoho ľudí toto tlačidlo stlačí veľmi často (alebo ho zabudne „stlačiť“ po bloku reklamy).

Venujte pozornosť aj počtu portov HDMI na televízore (set-top box). Ak ich je viac, skúste svoj počítač pripojiť k portu HDMI 1 (faktom je, že v mnohých zariadeniach HDMI 1 kombinuje funkčnosť HDMI a MicroUSB, čo výrazne znižuje pravdepodobnosť takéhoto „problému“).

Zvuk je možné privádzať do iného zariadenia

Vo Windows je v nastaveniach zvuku jedna nepríjemná „vlastnosť“: pri zmene niektorých parametrov, reštarte, aktualizácii, pripojení nového zariadenia atď., Nie je vždy správne vybrané zariadenie, na ktoré sa zvuk odosiela.

Teda v prípadoch, keď existuje niekoľko zariadení, ktoré dokážu prehrávať zvuk - Windows „nevie“, ktoré z nich má použiť. Výsledkom je, že zvuk naďalej prehráva v reproduktoroch počítača, ale na televízore nie je ...

Zmena nastavení zvuku: kliknite pravým tlačidlom myši na ikonu zvuku (reproduktora) na paneli Windows a kliknite na odkaz  „Zvuky“ . Ďalej prejdite na kartu „Prehrávanie“ . Pozri snímku obrazovky nižšie.

Ak v zásobníku nie je ikona zvuku, prečítajte si tento - //ocomp.info/propal-znachok-gromkosti.html

Zvuky - Play / Clickable

Mimochodom, kartu nastavení zvuku môžete otvoriť aj prostredníctvom ovládacieho panela - stačí otvoriť sekciu „Hardvér a zvuk“ a kliknúť na odkaz „Zvuk“ . Pozri príklad nižšie.

Hardvér a zvuk - zvuk (ovládací panel) / alternatívna metóda

Potom zo zoznamu vyberte zariadenie s názvom vášho televízora / externého monitora (zariadenie sa bude pravdepodobne volať „Intel Audio ...“ alebo „AMD High Definition ...“ alebo „nVidia High Definition ...“) ), kliknite na ňu pravým tlačidlom myši a vyberte možnosť Nastaviť ako predvolené“ . Pozri príklad nižšie.

Použiť ako predvolené

Potom by sa mal zvuk začať prehrávať v televízii.

Dôležité!

Ak je ikona vášho televízora (monitora) sivá (a nie je možné ju predvolene zvoliť a použiť), potom znova skontrolujte, či je kábel HDMI pevne pripojený. Potom reštartujte počítač / notebook a znova skontrolujte kartu!

Nedostatok vodiča

Nedostatok zvuku môže byť spôsobený tým, že ste nenainštalovali (neaktualizovali) ovládač grafickej karty (komponent zodpovedný za výstup zvuku cez HDMI). V niektorých inštalačných programoch môžete navyše manuálne zvoliť, ktoré komponenty sa majú nainštalovať (a pri aktualizácii niektoré stlačiť tlačidlo „Ďalej / Ďalej ...“ a preskočiť vybrané políčko) ...

Všeobecne platí, že na kontrolu prítomnosti (neprítomnosti) ovládača je potrebné otvoriť správcu zariadenia . Ak to chcete urobiť, stlačte kombináciu klávesov Win + R (zobrazí sa okno „Spustiť“), zadajte príkaz  devmgmt.msc a kliknite na OK.

Spustite Správcu zariadení - devmgmt.msc

Pomôcť! 

Ako otvoriť správcu zariadení (niekoľkými spôsobmi) - //ocomp.info/kak-otkryit-dispetcher-ustroystv.html

Potom otvorte kartu „Zvukové, herné a videozariadenia“ a skontrolujte, či máte zariadenie s názvom blízkym „AMD High Definition Audio Device“ („nVidia High Definition Audio“ atď.) .

Zvukové zariadenie AMD s vysokým rozlíšením

Venujte tiež pozornosť tomu, či je vypnuté (ako vyzerá vypnuté zariadenie - pozri snímku obrazovky nižšie).

Zariadenie je vypnuté ... (všimnite si ikonu)

Pomôcť!

Automatická aktualizácia ovládača - //ocomp.info/update-drivers.html

Okrem toho vám odporúčam skontrolovať aj to, či je povolený radič „High Definition Audio“ (karta „Systémové zariadenia“). Skúste to reštartovať: vypnite / zapnite.

Zvukový radič vysokého rozlíšenia zapnutý

Mimochodom, pred „manuálnou“ aktualizáciou ovládača grafickej karty - úplne odstráňte starý a počas inštalácie starostlivo skontrolujte, ktoré komponenty boli zahrnuté (pozri príklad nižšie).

Nainštalujte program nVidia / Pri inštalácii ovládačov sa dôkladne pozrite na všetky komponenty

Zvuk nie je nakonfigurovaný v ovládacom centre vodiča

Upozorňujeme, že riadiace centrum ovládača videa môže mať svoje vlastné nastavenia pre prácu s pripojenými AV zariadeniami.

Poznámka: Ak chcete otvoriť nastavenia grafického ovládača, použite jeho ikonu v zásobníku. Alebo kliknite pravým tlačidlom myši na ľubovoľné voľné miesto na pracovnej ploche, požadovaný odkaz sa zobrazí v ponuke, ktorá sa zobrazí ...

Otvorte nastavenia IntelHD

Ďalej vyhľadajte sekciu / kartu zodpovednú za pripojené displeje. V nastaveniach Intel HD sa priamo nazýva „Displej“, karty „Viaceré displeje“„Nastavenia zvuku“  (v nVidia - „Nastavenie displeja / digitálneho zvuku“ ). Potom uvidíte, ktoré zariadenie ste vybrali na prehrávanie zvuku, či sa vôbec zobrazuje ...

Nastavenia zobrazenia v IntelHD

Inštaluje sa digitálny zvuk

Niekoľko slov o adaptéroch a verzii portu HDMI

Ak pripojíte televízor k notebooku (napríklad) nie priamo HDMI-HDMI, ale prostredníctvom adaptéra, potom sa v niektorých prípadoch zvuk jednoducho neprenesie! Je to všetko o vlastnostiach rozhrania (nie každé z nich vám umožňuje prenášať zvukový signál paralelne s videom). Kedysi populárne VGA, DVI - zvuk sa neprenáša *, takže pri ich použití - musí byť zvuk prenášaný samostatným káblom ...

Rozhrania VGA a DVI

*Poznámka! Konektory pre monitor (VGA, DVI, HDMI, Display Port). Aký kábel a adaptér sú potrebné na pripojenie monitora k notebooku alebo PC - //ocomp.info/razemyi-monitorov-dvi-display-port.html

Ale pri použití adaptérov Display Port-HDMI by nemali nastať problémy a obe rozhrania podporujú simultánny prenos audio-video signálov.

Adaptér HDMI na VGA

Ešte jedna vec k HDMI: relatívne staré televízory môžu mať porty HDMI (DVI) V1.3 (vedľa portu vidíte štítok „HDMI (DVI)“). Nepodporujú zvuk, takže ak sa pripojíte k tomuto portu, nebudete ho môcť prenášať.

Diagnostika zvukových problémov

A posledná vec, ktorú by som rád poznamenal. Windows 10 má celkom dobrý nástroj na automatické zisťovanie príčin zvukových problémov a ich odstránenie. Spustíte ho tak, že kliknete pravým tlačidlom myši na ikonu hlasitosti v zásobníku a v zobrazenej ponuke vyberiete možnosť  „Riešiť problémy so zvukom“ .

Riešenie problémov so zvukom

Potom systém Windows automaticky skontroluje stav zariadení, ovládačov, reštartuje služby a (prípadne) problém opraví (prípadne vám poradí, ako má „kopať“ ...).

*

To je zatiaľ všetko ...

Veľa štastia!

?